Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy wybrałem optymalny projekt  

27 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wybrałem optymalny projekt



Recommended Posts

Ballada, tą kuchnią od południa to mniej bym się przejmowała, chociaż pewnie wszystko co Ty lub ktoś z domowników zostawicie na blacie - masło, ser itp. latem rozpłynie lub zepsuje Wam się z prędkością światła. Ale salon od północy mimo okien może okazać się ponury a to naprawdę nie jest dobre rozwiązanie. Wiosną i jesienią bardzo pragnie się słońca w domu dla dobrego samopoczucia. W letnie, upalne popołudnie być może będziecie błogosławić taki układ. Ale wierz mi, że zimą okna naprawdę wiele dają jeśli chodzi o ogrzewanie. Szczególnie takie duże do podłogi. W pokoju od północy zawsze jest u nas najchłodniej, mimo, że nie jest duży. A od południa, zimą, nawet w mroźny, ale słoneczny dzień, czuć dosłownie jak nagrzewa się szyba. Za to kiedy nie ma słońca - czyli od północy zawsze - okno jest miejscem chłodnym w dotyku, choćby nie wiem jak było szczelne.

Myślę, że jeżeli macie taką możliwość, to jednak powinniście przemyśleć sprawę i wykorzystać to. Nie trzeba przecież wybierać projektu z wjazdem od południa. Możecie jakikolwiek dom postawić bokiem do drogi i zrobić wjazd łukiem. Nasz dom stoi ukośnie do drogi, właśnie dlatego, że celowaliśmy salonem na południe 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 847
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale nie wiadomo, czy jak zrobią, to im się będzie podobało! :evil: A usytuowania domu na działce juz się nie zmieni. Dlatego warto poznać i popodglądać inne domy i powiedzieć sobie, czy JA bym tak chciał mieć. Właśnie dlatego, że preferencje ludzi są różne. Doświadczenia z bloku są guzik warte. Drugi dom dlatego jest na ogół bardziej udany jak pierwszy. Ale lepiej nie uczyć się na własnych błędach tylko korzystać z doświadczeń innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mamy działkę z wjazdem od południowej strony i ponieważ nie jest za duża 832 m nie mieliśmy wyboru co do usytuowania domu. Nie było mowy o zmianie projektu bo ten podobał nam się najbardziej, garaż jest od strony wschodniej, kuchnia od południa salon pólnocno-zachdni z wielkim oknem tarasowym 6,5 m 2 od północy. Dom jest w budowie, to co zaobserwowałam - w dni pochmurne wszędzie jest tak samo jasno, w dni słoneczne słońce wdziera się przez okna z kuchni , gdyż kuchnia jest półotwarta na salon , a ścianę na przeciwległym boku zalewa słońce wchodzące od zachodu .Na przeciwko nie ma i nie bedzię żednego domu ( rura gazowa przesyłowa). Jeśli będzie faktycznie zimno to wprawimy rolete od północy i będziemy zamykać na noc żeby się nie wyziębiało. Taras będzie od strony zachodno-północnej, tego lata było tam bardzo miło a słońce od północnej strony było juz około 15,30 czyli akurat giedy wraca się z pracy. I to by było na tyle moich spostrzeżeń, a w kuchni i tak nie lubię za długo przebywać więc raczej się nie spocę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga "el-ka". Nie złość się proszę, ale uważam, że każdy z nas ma inne gusta i upodobania. Jedni lubią ciepełko i słoneczko, inni z kolei chłodek i cienia odrobinę. Dlatego dobierając projekt musimy samym sobie zadać pytanie co nam odpowiada. Mam na myśli właśnie lokalizację pomieszczeń w domu, kolor elewacji, kształt i bryłę budynku itp. To są rzeczy tylko dla nas. A jeżeli chodzi o względy techniczno - technologiczne to pewnie, że trzeba korzystać z doświadczeń innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od kilku tygodni wraz z żoną jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 20 arowej działki (płaska, 40X50m, wjazd od południa) :D

W niedalekiej(???) przyszłości chcielibyśmy rozpocząć budowę własnego wymarzonego domu. Mysleliśmy, że szybko znajdziemy odpowiedni, gotowy projekt gdyż jak się nam wydawało stawiane przez nas wymagania nie były bardzo wymyślne: możliwie prosta parterówka (ok 150m) bez użytkowego poddasza z salonem , 4 pokojami plus garażem. Jednak, jak się okazuje, z uwagi na mało korzystne usytułownia działki wobec stron świata, pomimo przeglądnięcia sporej liczby projektów jest spory problem ze znalezieniem chociaż namiastki ideału :wink: :cry: .

Póki co najbardziej podoba nam się Gracja z Horyzontu ( http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=126&a=302&sid=85&powierzchnia_uzytkowa_max=900&wymiar_dzialki_x_max=100&powierzchnia_uzytkowa_min=1&wymiar_dzialki_x_min=0&sort_is=&typ_budynku_in=P&projekt=8 |) (salon od poł-zachodu, kuchnia od pół-zach, wogóle mało okien od północy...)

 

Jeśli ktoś doświadczał podobnych rozterek (lub doświadcza ich obecnie) i znalazł wyjście z sytuacji to bardzo proszę o wszeklie wskazówki, rady....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś cos takiego :

GL96http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-96,108,61,opis.html

 

Dzięki, całkiem interesujący projekt. Salon, jadalnia i kuchnia rozplanowane b. fajnie no i duży plus za te garderoby ale przydałaby się jeszcze jedna dodatkowa izba oraz pomieszcenie gosp. bliżej wejścia lub garażu?. No i trochę mniej okien od północy? :-?

 

Aga naprawdy fajny ten domek, funkcjonalnie rozplanowany. Tylko trochę mało perspektywiczny jak dla nas :wink: . No i ten salon tylko od północy brr...

 

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam działkę z wjazdem od południa, a dom który będę budował to http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=221&IdKolekcji= - po obróceniu CCW 90 deg. Wjazd do garażu przeniesiony na ścianę południową, ściana w piwnicy zlikwidowana - garaż będzie pod kuchnią i łazienką . Taras na części południowej i zachodniej, a na piętrze dorabiam wykusz od strony południowej z oknami w obydwóch pokojach południowych. Wywalam również balkon od wschodu (na sąsiada, czyli nic ciekawego), dom będzie na planie prostokąta. To z większych zmian. Pozmieniałem jeszcze trochę okna (od północy wywaliłem), ścianki działowe..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, znalazłam coś, co by mi odpowiadało, to Sosenka, o której pisałam już w innym poście i nie będę się powtarzać.

Chciałam zapytac Forumowiczów o inne projekty, na tak uwarunkowane działki, przeszukałam internet ale nie znalazłam nic co by mi odpowiadało. Wymagań nie mam wcale wygórowanych, chodzi o domek do 90m2, z garażem, bez piwnicy, z poddaszem uzytkowym lub piętrem.

Bardzo proszę jeśli ktoś taki buduje niech poda stronkę z projektem.

Dzięki !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy może cie mi pomóc i podpowiedzieć jaki projekt będzie najbardziej odpowiedni przy najgorszym z możliwych usytuowaniu w stosunku do stron świata???

na szczeście działka może być dość duża (2500mkw - szerokosc - 35 m)

Jeśli macie taki układ i typowe projekty bardzo prosze o inbformacje

pozdrawiam

RAfal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

będziemy mieli bardzo podobny układ na działce. Zapewne będziemy decydowali się na projekt: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=87455

Akcentujemy okna od zachodniej strony. Wyjście na taras/ogród na północ, północ/zachód. Wschód garaż, kotłownia.

Sam Murator na swojej stronie z projektami na chyba szufladkę : z wejściem od południa ;)

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również wjazd od południa i wcale nie uważam, że to jest takie złe.

Taras będziemy mieli od zachodu, natomiast pomieszczenie gosp. i garaż od wschodu.

Przerobiliśmy projekt typowy na działkę z wjazdem od północy = taras na południe i wyszło nam coś takiego:

 

http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/g/3/4/7/21126397_d.jpg

 

A tak jak Paweł napisał:

Sam Murator na swojej stronie z projektami na chyba szufladkę : z wejściem od południa

zobacz tutaj:http://www.projekty.murator.pl/kolekcja?IdKolekcji=40

 

Pozdrawiam kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...