Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy wybrałem optymalny projekt  

27 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wybrałem optymalny projekt



Recommended Posts

Jeszcze raz przeczytałam swój wątek, zwłaszcza wszystkie rady!!! I jeszcze raz przejrzałam całe mnóstwo projektów. I wiem, że nie chcę mieć tarasu od ulicy, choćby nie wiem co (tzn. atrakcyjna strona południowa, którą "tracę&quot:wink:. Będzie od północnego zachodu. DM chciał wjazd od strony wschodniej, a nie południowej. Więc trzeba było znaleźć kompromis...

oto on http://www.archeton.com.pl

domek SŁOMKA

Trochę powiększymy kuchnię i garaż. W salonie na południowej ścianie dodamy okno - żeby bardziej go doświetlić, no i nie tracić ciepełka :smile:. W łazience na dole zrobimy wnękę na prysznic, zmniejszając trochę kotłownię. Podniesiemy ścianki kolankowe, żeby pokoje na górze były bardziej przestronne. I to chyba już jest to czego szukaliśmy :smile:.

Teraz muszę odsapnąć i nacieszyć wzrok swoim "znaleziskiem".

Może jakieś uwagi (nawet te krytyczne)???? i dobre rady???

A może szukać dalej :sad: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 847
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mieszkam od grudnia w mieszkaniu, które ma dwa okna od północy (duży pokój i kuchnia). Bardzo smutno i ponuro było przez całą zimę (nie dość, że słońca mało, to jeszcze W OGÓLE nie zaglądało przez okna), no i jeszcze bardzo zimno. Latem lepiej i słoneczko wieczorem zajrzy na kilka krótkich minutek przed zachodem. W lecie dobrze, bo chłodno, ale w zimie nienajlepiej. W zimie większość czasu siedzieliśmy wszyscy w małym pokoju, bo tam było słońce.

Wcześniej nasze mieszkanie miało okna od wschodu, dużo lepiej się tam czułam.

I w tym kontekście JA nie budowałabym słomki (dwa pokoje na poddaszu mają okna od północy).

Trudna sprawa. Mam nadzieję, że coś w końcu uda Ci się wymyśleć. Trzymam kciuki i pozdrawiam :)

 

PS Może jeszcze nie trafiłaś na "swój" projekt? Ja bardzo długo szukałam i ciągle było jakieś ale. Aż w końcu trafiłam na D-21 i za niecałe 4 tygodnie się wprowadzam. Jak już trafiłam na ten projekt, to każdy następny porównywałam do d-21 i ciągle do niego wracałam (tzn do d-21). Projektu szukałam przez półtora roku, równocześnie szukając działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz zmieniać działki, to nie zmieniaj :). Poszukaj tylko takiego projektu, żebyś Ty była zadowolona (mąż oczywiście też ;) ), a nie użytkownicy Forum Muratora ;).

Może poszukaj jakiegoś biura architektonicznego i idź tam i tam im "pomarudź" ;), może coś konstruktywnego Ci doradzą?

Pozdrawiam serdecznie :)

PS A może tak jak Joskul - projekt indywidualny? Tylko ile to kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zamierzam zrobić. Mam w pracy architekta - ale aż ze Stanów, i boję się że tam jednak trochę inaczej budują, i on jest ciągle zapracowany. Ale popytam, może coś mi się rozjaśni. No i poszukam jeszcze kogoś z branży, no i pomarudzę :wink: . A słomki - będę bronić :wink: - bo ciągle mi się podoba - mężowi też :D .

Tak tylko myślałam, że jeszcze trochę pomarudzę na forum :oops: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Ja mam ten sam problem - wjazd od południa i w dodatku stok - nachylony na północ. Można sobie z tym jednak poradzić. Taras będzie najprawdopodobniej od północy - ale pokój dzienny + kuchnia + jadalnia przez cały dom - z oknami również od południa i dodatkowymi - wschód i zachód (lekka przeróbka), co doświetli wnętrze.

Od północy mam widok, który jest wart dołożenia trochę do ogrzewania w zimie (koniecznie kominek). Ten domek mam zamiar odwrócić (wejście) -choć jeszcze ciągle szukam czegoś bardziej optymalnego.

 

Pozdrowienia

Grzegorz, Kraków

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mamy podobny problem jak Ty. Działka 17.8 x 39 z wjazdem od południa. Chętnie powymieniam doświadczenia bo jesteśmy w trakcie robienia projektu (na zamówienie).

Po wielu naradach z żona zdecydowaliśmy, że ze względu na światło chcemy główne pomieszczenia mieszkalne mieć od południa.

Można to osiągnąć cofając dom maksymalnie do północnej granicy i robiąc wejście od wschodu. Wtedy południowa część nie "marnuje się" na wejście (nie mówiąc nic o garażu). Salon z wyjściem na ogród może być od południa. Rzut parteru spróbuję przedstawić schematycznie (G-garaż, W-wejście, K-kuchnia, S-salon, X-inne):

 

GGG

GGG

XXW

XXXKK

SSSKK

SSSXX

 

Mam nadzieję, że to wyszło zrozumiale, a jeśli nie to służę wyjaśnieniami.

U góry sypialnie dzieciaków będą od strony południowej z oknami na ogród. Kombinując z doświetleniem za pomocą ścianek z pustaków szklanych (luksfery) można się dosunąć nawet na 3 metry do bocznych granic i mimo wąskiej działki zmieścić całkiem spory i wygodny dom.

 

pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, bardzo trudno znaleźć domek na działki takie jak nasze :( . Jeszcze ciągle mam nadzieję, ze znajdę ten swój. Pewnie :) , jak najbardziej słuszne jest zamówienie projektu, ale staramy się oszczędzać na każdym etapie. Chyba póki co taniej wychodzi przeszukiwanie tysięcy katalogów i stron i-netowych. Mamy jeszcze trochę czasu, bo planujemy ruszyć z budową w przyszłym roku na wiosnę, więc może jakieś objawienie ....

Ale okazuje się, że jakoś łatwiej znaleźć projekt większego niż mniejszego domku :( .

A i ciągle jeszcze nie wiem czy dobrze będę się czuła na tarasie, co prawda południowym, ale od ulicy :( . A jeśli już ma być od ulicy to koniecznie zadaszony!!!!!!!! I to też nie jest takie proste, bo ileś calkiem niezłych projektów odpada.

Mamy jeszcze opcję wjazdu od wschodu...

moim faworytem jest domek z agrobispu:

http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3463&aktualnaStrona=9

Ale jest trochę za duży - o jakieś 20m2, więc ciągle szukam.

 

Niestety nie zrozumiałam schematu, może masz jakiś bardziej obrazowy rysunek - ale marudzę :oops: . Wielkie dzięki za cenne rady. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem położenia Twojej działki. Czy jest narożna z ulicą od południa i od wschodu? Rozumiem, że od południa jest ulica, której się obawiasz. Jak masz możliwośc wjazdu od wschodu to w ogóle nie masz problemu pod tytułem "wąska działka z wjazdem od południa". Obowiązkowo rób wjazd od wschodu i wejście od wschodu. Co zrobisz z ogrodem to zależy od Ciebie. Zakładam, że chcesz mieć wyjście z salonu do ogrodu. Jeśli salon będzie na północ to będziesz go chciała doświetlić z zachodu - to będzie mordercze latem. Okna południowe latem wcale nie powodują przegrzewania pomieszczenia bo w południe słońce jest wysoko i nie zagląda zbyt głęboko do środka (za to zimą właśnie zagląda co jest pozytywne). Za to latem po południu przez zachodnie okna słońce masakruje. Ewentualnie zostaje doświetlanie salonu ze wschodu, ale na wschodzie jest chyba zbyt mało miejsca aby weszło wejście, kuchnia, garaż i salon. Jeśli salon będzie na południe (co sugeruje) to jeśli dom odsuniesz do północnej strony to do drogi będziesz miała 30-35m i jeśli posadzisz wysoką i gęstą zieleń od drogi to moim zdaniem nic Ci nie grozi.

 

Polecam robienie projektu na zamówienie. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz architekta, który zrobi to nawet za 3000-4000PLN. Zastanów się ile zapłacisz za gotowy projekt + ewentualne modyfikacje (nawet drobne) + adaptacja do działki. Są ludzie, którzy nie mają takich wymagań jak Ty - oglądają przez miesiąc katalogi, znajdą 3-4 w miarę pasujące projekty, wybiorą jeden i są zadowoleni. Patrząc na to jak bardzo jesteś wybredna (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) uważam, że powinnać mieć projekt zrobiony dokładnie wg potrzeb. Dodatkowo jeśli tak szukasz oszczędności to możesz zrobić projekt, który po pierwsze będzie maksymalnie prosty konstrukcyjnie do wykonania (tańsza robocizna), a po drugie nie będzie miał żadnych dodatkowych "metrów", których nie chcesz. W sumie może się to opłacić.

 

Jeśli chodzi o mój schemat to dom w rzucie z góry ma kształt prostokąta z "wygryzionym" płn-wsch rogiem (czyli dwa prostokąty). W ten kształt wpisałem literki, obrazujące położenie kluczowych pomieszczeń na parterze i wejścia. Dokładniej już nie potrafię tego opisać.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd, wątek jest jak najbardziej prawdziwy!!!!!!!!! :) Wjazd chcieliśmy robić od południa, żeby nie czekać na innych właścicieli działek. Działka (pierwotna) została podzielona na 4 mniejsze, droga przez środek. Nasza działka jest pierwsza i sąsiaduje z główną drogą-południe, krótszym bokiem - 18m, i dłuższym bokiem - wschód 56m - z drogą wewnętrzną. Teraz okazało się, że właściciel dostał od gminy jakieś środki na zrobienie tej drogi wewnętrznej. Stąd opcja wjazdu od wschodu. Póki co rozważamy obydwie. Wjazd od południa jest mniej korzystny, ale wtedy mam ogród i taras osłonięty domem, ale niestety od strony północnej :( . Może być wjazd od strony wschodniej, i taras od południa - ale wtedy jest on bardziej wystawiony na ciekawe spojrzenia przechodniów. Stale i niezmiennie powraca problem wąskiej działki :( . No cóż szukam dalej...

Cena o której wspominasz - to chyba sam projekt architektoniczny - a co z instalacjami????? Ponowne dzięki za rady - cenne - nie ukrywam :p Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pozwolenia na budowe nie są potrzebne projekty instalacji. I generalnie jak chcesz oszczędzać to wcale nie są potrzebne. Projekt (a raczej ustalenie co gdzie ma być) zrobi ci firma lub fachowiec, który będzie te instalacje zakładał i jeszcze się ucieszy, że w ogóle może Ci te instalacje założyć. Podstawowe założenia (np. którędy pójdą rury z wodą i kanalizacją) robisz z architektem na etapie projektu bo przecież już w projekcie określasz gdzie będą łazienki, kuchnia, kotłownia. Projekty przyłączy (woda, kanalizacja, gaz, prąd) i tak zawsze musisz robić indywidualnie - tego nie ma i nie może być w żadnym projekcie gotowym.

 

Jeśli chodzi o ciekawskich przechodniów to po raz kolejny powtarzam, że mając tak długi ogród można odżałować te parę metrów na bujną i wysoką zieleń, która Cię w 100% zasłoni i jednocześnie od Twojej strony zasłoni ulicę. Zanim zieleń wyrośnie to można zrobić pełne ogrodzenie wysokie na 2 metry. Nie rozumiem dlaczego wciąż podnosisz ten problem.

 

Jak koniecznie chcesz się zasłonić domem do wal ogród na północ. Mankamenty opisałem w poprzedniej wiadomości. Nie możesz mieć na raz ogródu na południe i zasłoniętego domem (chyba, że wybudujesz dwa domy). Musisz OSTATECZNIE zdecydować się na jeden z wariantów i do tej decyzji dostosować dalsze szukanie projektu - inaczej nigdy go nie wybierzesz.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amidalo! Pisalam juz do Ciebie, ale jeszcze coś mi przyszło do głowy. Musisz zdecydować się, co ma być oswietlone od południa: salon, taras czy obie te rzeczy równocześnie. Jeżeli zależy Ci głównie na salonie, to niech on będzie od południa, za nim na północ jadalnia a z niej wyjście na północny taras. Wyjście na taras może też być np. z holu. Jeżeli chcesz mieć słoneczny taras to nie ma wyjścia- musi być od południa. Ale wtedy zrobiłabym wjazd od wschodu i rzeczywiście odgrodziłabym gęstym żywopłotem całą dużą część od południa. Powodzenia w dalszych poszukiwaniach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za rady (i te w bardziej stanowczym tonie też :wink: ). Już po konsultacjach z Wami i architektem, wiem że i salon i taras będą od południowej strony. I oczywiście wychoduję bujną i wysoką zieleń - i już nie będę podnosiła więcej tego tematu :oops: .

Więc wracam do poszukiwań - mam nadzieję, że owocnych :-? .

Od kilku dni przyglądam się domkowi:

http://www.apa-domy.com.pl/orlik/projekt3.htm

Oczywiście przy założeniach:

1. lustrzane odbicie,

2. dobudowany od północy garaż.

Może jeszcze jakieś rady???? :oops: Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny dom z wygodnym układem wnętrz. I rzeczywiście pasuje na Waszą trudną działkę. Kuchnia z tyłu - rozwiązanie chyba rzadziej stosowane, ale też dobre i w tym układzie jak najbardziej uzasadnione. Fajna garderoba przy sypialni, duża łazienka... Trochę tylko te drzwi do pokoju i łazienki śmiesznie poustawiane.

W sumie - dodacie garaż i będzie super. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magmi, rzeczywiście śmieszna sprawa z tymi drzwiami na górze :D . Z takim przejęciem analizowałam układ i wielkość pomieszczeń, że tego nie zauważyłam :D . Myślę, że to już drobiazg - ale do wyprostowania.

Podoba nam się bryła domu. Mi głównie zadaszony i schowany troszkę w głąb domku taras. DM jest zachwycony dużym pomieszczeniem gospodarzym (bo bedzie kotłowym :wink: ), i fajną łazienką na górze.

Dzięki bardzo, za słowa komentarza - odemnie i DM (który rozbija się gdzieś w Twoich stronach :wink: ). Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...