Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Czy jest jakis wzór na wydajnosć wężownicy ?

 

Na tej stronie P.Adam dał pełny opis co i jak :

 

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a/page7&highlight=BUFOR+CIEP%C5%81A

 

Tylko że 300 ltr to ja mam jako zbiornik samej CWU i na nim pompa ciepła typu lodówkowego (Dimplex z odzysku za 2k-działa znakomicie na nastawie 45C).

A jako bufor na wodę kotłową to 2000 grzane inną zewnętrzną PC lub grzałkami. Z 300 l ogrzać dom i wykąpać rodzinę będzie ciężko.

 

Dzięki za linka. Źle się wyraziłem widzę - nadużyłem słowa bufor:) Tu wątek dla prawdziwych "buforowców" a ja wyskakuję z tą nazwą z takim mikrusem....

To ma byc tylko do CWU na 4 osoby - a raczej na 3. Bufor bo ma akumulować w taniej i oddawać w dzień.

Ogrzewanie mam mieć na kablach - cały dom na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nawet jak wszystko ma być na prąd to podłogówkę dałbym na wodę i dopiero tę wodę grzał czy to prądem czy też innymi maszynami np. pompami ciepła. Wyjdzie niby tez na prąd ale taniej.

No i zawsze jest możliwość ogrzania gazem gdyby prąd podrożał Koszt położenia rurek z wodą czy rozwinięcia kabli jest zapewne podobny ale woda daje szansę na przyszłość.

Nawet jeśli w grę wchodzi własna elektrownia wolałbym mieć zbiornik z grzałką niż kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak wszystko ma być na prąd to podłogówkę dałbym na wodę i dopiero tę wodę grzał czy to prądem czy też innymi maszynami np. pompami ciepła. Wyjdzie niby tez na prąd ale taniej.

No i zawsze jest możliwość ogrzania gazem gdyby prąd podrożał Koszt położenia rurek z wodą czy rozwinięcia kabli jest zapewne podobny ale woda daje szansę na przyszłość.

Nawet jeśli w grę wchodzi własna elektrownia wolałbym mieć zbiornik z grzałką niż kable.

 

Tu się nie zgodzę. Materiał u mnie (kable) na 210m2 to max 10 tys z 2 termostatami (po 1 na kazde piętro).

Rozłożenie o wiele, wiele prostsze i jesli sam nie zdążę zrobić to koszt mam ustalony na 4 tys za obie kondygnacje.

Gaz mam teraz i nie chce - nie mam kominów, pieców, PC.

Koszt inwestycyjny nieporównywalny do żadnego systemu.

Maksymalne uproszczenie.

Jak prąd pójdzie do góry to myslisz że gaz stanieje ?;) i że gazownie nie wpadną na pomysł, żeby dorobić troszkę.....

Każdy ma jakies wizje. Ja mam taką - zobaczymy jak się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]428150[/ATTACH]Siemka Jestem tu nowy, ale zaznacze ze przeczytalem wszystko.

Moze nie wszystko pamietam, ale wymyslilem sobie takie cos."

 

Też jestem nowy ,studiuje dopiero powoli formum.

Dlatego zadam pytanie ,do czego ma służyć wężownica schładzająca w Twoim układzie?

I czy wężownica do basenu nie lepiej dac w 1/2 lub nawet 2/3 wysokości bufora? Osobiście myślałem nad taka wysokością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezownica schladzajaca na wypadek gdyby solary trzeba bylo schladzac a woda w buforze mogla by sie zagotowac.

Kociol mam na pellet i jest dosc szczelny wiec nie wiem czy by dalo rade przez niego schlodzic.

Wysokoscz do basenu to tak orietacyjnie narysowalem, lecz nawet w 1/3 wysokosci to daje ponsd 1000l wsadu do schlodzenia.

Basen raczej bedzie podgrzewany jak bedzie slonecznie to raczej wystarczajaco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrozawory dalem bo mam w zestawie solarnym z dofinansowania.

maja zadanie by woda byla pobierana z gornych warstw bufora i dogrzewana wracala do gory

na samym dole woda jest przeznaczona dla solarow i jak bym chcial zagrzac caly wsad to moge otworzyc ten zawor kulowy.

kociol mam na pellet wiec moduluje moc i raczej nie zagotuje wody.

pompka zalacza sie okolo 55 st wiec bedzie dobrze.

termostaty jak beda zamkniete to zawor roznicowy upustowy bedzie otwierany i woda bedzie krazyc w malym obiegu az termostaty sie otwoza.

moglo by ich nie byc , ale dam ze wzgledu na to ze mam awaryjna komore spalania i na grawitacji mozna sobie spalac co tam sie z lasu przywiezie.

 

ogolnie to bufor bede robic by wykozystac instalacjie solarna jak mozliwie najlepiej.

denerwuje mnie ze kociol na najmniejszej mocy potrafi sie i w mrozy wylaczac wiec i z tym tez duzo pomoze.

Edytowane przez Mishungh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]428150[/ATTACH]Siemka Jestem tu nowy, ale zaznacze ze przeczytalem wszystko.

Moze nie wszystko pamietam, ale wymyslilem sobie takie cos.

oczywiscie grzalki na PV to moze ich narazie nie byc bo gmina nie dostala dofinansowania ale trojniki i tak sie zalozy.

Co myslicie o takim czyms.

 

Gdzie to chcesz wstawić? Zdajesz sobie jakie wymiary ma taki bufor? Jak sobie wyobrażasz wymianę takiej kobyły (a wieczna przecież nie jest) i czemu ma służyć? Jako CWU to ciepła by starczyło przeciętnej rodzinie 1,5 miesiąca. Do ogrzewania na tydzień w pełni sezonu w nowym, niewielkim domu.

Jak to ma być zabezpieczenie przed nadmiarem ciepła, to lepiej od razu pakować ciepło do basenu, zamiast grzać takie monstrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]428150[/ATTACH]Siemka Jestem tu nowy, ale zaznacze ze przeczytalem wszystko.

Moze nie wszystko pamietam, ale wymyslilem sobie takie cos.

oczywiscie grzalki na PV to moze ich narazie nie byc bo gmina nie dostala dofinansowania ale trojniki i tak sie zalozy.

Co myslicie o takim czyms.

 

Wielkość bufora jest SUPER.

W Skandynawii robią w granicach 5 tysi

a u nas jak po wyżej 1 kubik, to wszyscy się MARTWIĄ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x po 1000 l i jakby mi kto zaproponował za darmo dołożenie jeszcze 1500 to biorę w ciemno.

Nie ma większej radochy jak rozpalanie w dowolnie wybranym momencie.

Jest jedna wada -leń coraz większy - przyzwyczaiłem się do rzadkiego rozpalania i coraz bardziej mi się nie chce.

3500l to w moim wypadku ponad 70 godzin wolności w zimę, a pewnie z tydzień przy tych pogodach.

Żyć nie umierać .

jedna uwaga co do kotła elektrycznego - musi mieć on osobną pompke - na schemacie nie widać. Mam 12 kw obok bufora na osobnej -słuzy mi czasem również do wymieszania wody w buforze lub po przełączeniu zaworu podawania bezpośrednio na grzejniki gorącej wody.

Przydaje się jak się chce z różnych powodów ominąć bufor i od ręki mieć gorące grzejniki.

 

a a propo

Jak sobie wyobrażasz wymianę takiej kobyły (a wieczna przecież nie jest)

 

A niby czemu nie wieczna ? jaką wymianę ? W zeszłym roku odwiozłem na złom kocioł CO który był częścią mojej instalacji ze 40 lat -

- palono w nim w latach 1978-1990 i 2014 -2016 od 1990 do 2014 miałem kocioł na trociny ale się skończyły - no kocioł też.

Na pewno nie planuję za swojego życia wymiany zbiorników - żeby je wstawić tam gdzie są musiałem rozkuć wnękę drzwiową

Warto dobrze przemyśleć ustawienie -zasypać perlitem i ....... zapomnieć.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy piecu stalopalnym smieciuchu i paleniu np drewnem jeszcze ze swojego lasu to ma to sens ale przy pelecie to nie ma sensu .sam mam 7solarow i 1000l w lecie i tak by wodę gotowalo gdyby nie basen ale przy basenie to i 500l było by ok. Bo mógłbym wypuszczać do basenu kiedy chce bo przyjmie każdą ilość ciepla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kotlowni mam wneke tak okolo 1,5m na 1,5 metra i ona jest w kacie garazu wiec w kotlowni mam 2,2m i garazu 2,3m to daj nam okolo 4,5m wysokosci.

ile litrow dokladnie wyjdzie to nie wiem zalezy jaka rura podpasuje.

w materiale na wezownice i te bajery to czy baniak 1,5 tony czy 3,5 to te same pieniadze a koszt dluzszej rury znikomy do calej inwestycji.

tak jak napisalem z gminy sa solary i tez maja robic fotowoltanike za niewielkie pieniadze moze sie wyrwie coscik. wiec ta moc grzalki nie bedzie duza i raczej razem z piecem jednoczesnie nie bedzie dzialac to na 1 powinno poleciec.

planuje utrzymywac okolo 1000l od gory dostateczna temperature a reszta bedzie przejmowac darmowe ciepelko.

domek tak okolo 9,5m / 11,5m piewnica, parter plus poddasze i do tego garaz a nad garazem sporawy pokoj 4,5m / 7,5m to brak miejsca nie jest ograniczeniem.

mam na to 5 lat czasu gdyz po tym czasie bede mogl dopiero system modyfikowac ale powoli mozna sie zbierac klocki i ukladac puzle.

DZIEKI za poswiecony czas i mam nadzieje ze w ralizacji tez bede mogl na was liczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kupiłem niedawno domek, jestem na etapie wyboru zasilania C.O. oraz CWU. W piwnicy stoi kocioł SAD C.O> 12 KW, cały dom ma 84 m. kw. powierzchni użytkowej, cały podpiwniczony. W każdym z pomieszczeń jest podłogówka i dodatkowo małe grzejniki w każdym pokoju i kuchni + drabinka w łazience. Mocno rozważam bufor, w związku z tym mam kilka pytań:

1. Jaka wielkość bufora ? (wysokość piwnicy 227 cm, drzwi 80 cm szerokości)

2. Jak wpiąć zasilanie i powrót CWU i podłogówki ?

3. Co z grzejnikami ? Zostawić czy pościągać i zostawić tylko rurki ?

4. Jakie grzałki, ile sztuk i na jakiej wysokości zastosować do grzania CWU w lecie?

5. Jak steruje się podłogówką aby w domu zawsze była taka sama temperatura ?

6. Czy przy rozdzielaczach powinny być pompy? ( w tej chwili jest chyba jedna pompa w kotłowni na 2 kondygnacje)

7. Czy bufor zasilać pompą, co w przypadku braku prądu ?

8. Ile MB i jakie Fi wężownicy CWU dla 3 a w przyszłości 4 osób żeby nie brakło na wannę od czasu do czasu ?

9. Można prosić jakiś uproszczony schemat instalacji ? (z wątku zniknęła większość zdjęć)

10. Czy zbierać deszczówkę do zalania układu ?

11. Czy przewidywać wężownicę solarną ? (na razie nie mam solarów ale może kiedyś dołożę)

12. Czy ktoś korzysta z bufora od Przemka ? Jakie opionie na temat jego wyrobów ?

 

Wiem, że pytań mnóstwo ale chciałbym to zrobić raz, a dobrze. Jeśli ktoś ma pomysł na lepsze rozwiązania słucham propozycji. Na działce nie ma gazu więc odpada. Chcę też być w miarę niezależny od prądu, jak widać w tym kraju ceny mogą się zmienić z dnia na dzień. Mam kawałek swojego lasu, więc opał mogę przygotować sam lub kupić lokalnie w rozsądnej cenie.

 

Przybliżone parametry domu: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5ikg

Edytowane przez Ne$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Jak chcesz mieć 24h zapas przy -20st C to 2000l.1000l wystarczy na typowy dzień zimowy. Możesz wpakować 2 albo więcej zbiorników w baterii, jak jeden się nie mieści ;)

Ad.2 i 4 9 czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla

Ad 3 Grzejniki możesz zostawić, ewentualne zbędne zaślepisz

Ad 5 np.zawór z siłownikiem + pogodówka

Ad 6. Jak działało do tej pory, to po zmianie też tamta pompa powinna wydolić CO.

Ad 7 W wypadku braku prądu UPS. Taka pompka bierze parę W

Ad 8 około 25m fi 22 x2 albo 22+18 po 25m

Ad 10 jak masz możliwość- tak. Ale to nie jest konieczne.

Ad 11 to kosztuje, ale próba dorobienia później jest dużo bardziej kosztowna.

Ad 12 nie mam pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strusp - brawo za tyle info

dla Ne $ -daj jakieś fotki tego co masz będzie kolegom łatwiej pomóc

nie kazdy ma takie wyczucie jak strusp

Policz jaką średnice musi mieć zbiornik 200cm aby miał pojemność 1000 l - albo policz ile ma średnica 80 cm na 200 .

Możesz dac takich ile zmieścisz bez rozkuwania drzwi -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...