Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Nie wiem co mam w podłodze, a to co jest w tej chwili trzeba prawdopodobnie zrobić od podstaw. Jest taka mieszanina rurek, że chyba tylko tworzący wie co do czego. Walec 200 wysoki i 79 średnica to jakieś 980 litrów, odliczając ścianki i wężownice wyjdzie pewnie koło 930. Czy 27 cm od góry wystarczy na odpowietrzenie i ocieplenie ? Uda się go postawić :D ? Jeśli nie to zlecę pewnie 190x79. Jest jeszcze pomysł na drzwi 90 do piwnicy, wtedy wyszło by ponad 1000 litrów. Na razie jest mowa o jednym, chcę zobaczyć jak to się sprawdza, może kiedyś dołożę drugi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest jeszcze pomysł na drzwi 90 do piwnicy, wtedy wyszło by ponad 1000 litrów. Na razie jest mowa o jednym, chcę zobaczyć jak to się sprawdza, może kiedyś dołożę drugi.

1000 l będzie funkcjonować ale 1500l da już komfort zapasu w mrozy jak wystąpi -10*C w dzień i w nocy. Śmiało więc przy parametrach Twego domu możesz iść nawet w 2000l.

Dobrym pomysłem jest zrobienie 1000l i zabezpieczenie miejsca w kotłowni oraz wyjść ze zbiornika na sprzęgnięcie z drugim w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam plan piwnic

 

73794a8712ce0.jpg.html

 

Kotłownia to pomieszczenie 0.3, kocioł stoi tak jak dwie "strzałki" w kierunku komina. Wszystkie rurki idą na parter po prawej stronie kotła obok kanałów wentylacyjnych. Ściankę pomiędzy 0.3 i 0.6 mogę zburzyć/przebudować.

 

Gdzie widzielibyście bufor ? Dobrze byłoby nie zasłaniać nim okna.

SAVE_20190402_092719.jpg

Edytowane przez Ne$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)

Może jakies rady doświadczonych uzytkownikow ?

Chetnie nawiąże kontakt z kimś kto zaprojektuje (odpłatnie) układ o danej funkcjonalności.

 

Piec 25KW

Podłogówka caly dom

Grzejnik łazienkowy

Zbiornik o pojemności ; woda grzewcza 700 l (kociol) , woda użytkowa 42 l (wezownica nierdzewna), solarny wymiennik 10 l.(nieużywany)

Grzałka na fotowoltanike

Dodatkowy zbiornik 1200l (nierdzewka )

 

Wymyślony układ :

Grzalka na fotowoltanike podpieta do zbiornika 700l (ciepla woda w lato, podtrzymanie temperatury w zime).

Zbiornik 1200l używany tylko zima do ogrzewania domu opalany kotlem na paliwo stale 25KW.

 

Pytanie mam o sposób wysterowania przepływu miedzy buforami i piecem tak aby :

- ogrzewanie domu było najpierw z bufora 1200l a następnie 700l

- ladowanie najpierw 700l a następnie 1200l

- bufor 1200 doladowywal 700l (dla CUW)

 

Jeśli chodzi o fotowoltanike to chciałbym ladowac bufor 700l .

W momencie jak się naladuje caly lub okreslona pojemność to przelaczy się na oddawanie pradu do sieci.

Czy może ktoś spotkal się z jakims sterownikiem, którym moznaby wysterowac przeplyw pradu ?

 

Czy warto stosować laddomat przy takim układzie ?

 

Alternatywa zamiast 700l z wezownica do CUW bufora zastosować 300l zbiornik na CUW .

Z jednej strony taniej z drugiej lagonella .

 

Myslalem tez o tym by zrezygnować z drugiego zbiornika i wlozyc wezownice i grzalke do 1200l ale boje się, ze nikt w okolicy nie wykona mi takiego zbiornika tym bardziej ,ze jest z nierdzewki. Poza tym +700l do ogrzewania domu w zime daje większy komfort.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Chetnie nawiąże kontakt z osobą, któa zaprojektuje instalacje (odpłatnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne$: prawdoopdobnie dałbyś radę postawić i 210cm zbiornik o takiej średnicy, ale weź pod uwagę, że odpowietrznik jest nad ociepleniem i też musi mieć dość miejsca, by go wkręcić i wykręcić. Do tego licz minimum 20cm dobrej izolacji(perlit), a najlepiej od 30cm w górę.

RomekDomek : bufor ni musi być z nierdzewki ..., wystarczy z zewnątrz zabezpieczyć a od środka woda kotłowa swoje zrobi. By taki układ działał bezboleśnie, zbiornik mniejszy musiałby być nad większym,

Sa takie sterowniki, np Wattrouter

Nie grzałka, ale zestaw grzałek o różnej mocy+sterownik do włączania odpowiedniej kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)

 

 

 

 

Wymyślony układ :

Grzalka na fotowoltanike podpieta do zbiornika 700l (ciepla woda w lato, podtrzymanie temperatury w zime).

Zbiornik 1200l używany tylko zima do ogrzewania domu opalany kotlem na paliwo stale 25KW.

 

 

 

A nie lepiej dac jeden bufor? Np 1500 lub 2000 z wężownica do CWU. I w nim grzałki bądź kociołek elektryczny By Adam_mk.

 

Osobiście myślę nad takim układem przy remoncie mojego domu lecz ograniczają mnie okna i drzwi do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)

 

A nie lepiej dac jeden bufor? Np 1500 lub 2000 z wężownica do CWU. I w nim grzałki bądź kociołek elektryczny By Adam_mk.

 

Osobiście myślę nad takim układem przy remoncie mojego domu lecz ograniczają mnie okna i drzwi do piwnicy.

 

Na pewno lepiej ale mam już zbiornik z nierdzewki i chce go wykorzystać.

Mysle o drugim, ponieważ przeraza mnie wizja spawania i wkładania wężownicy. Taniej wyjdzie kupic dodatkowy z gotowa wezownica CUW lub zbiornik na CUW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne$: prawdoopdobnie dałbyś radę postawić i 210cm zbiornik o takiej średnicy, ale weź pod uwagę, że odpowietrznik jest nad ociepleniem i też musi mieć dość miejsca, by go wkręcić i wykręcić. Do tego licz minimum 20cm dobrej izolacji(perlit), a najlepiej od 30cm w górę.

 

Czyli 190 cm to takie rozsądne maksimum ? Czy do izolacji można użyć skruszony styropian ? Jestem na etapie zrywania utlenionych płyt ze ścian, nie wiem czy je zutylizować czy zostawić do ocieplenia bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chciałbym zainstalować bufor 13000 l z kregów betonowych. Co myślicie o takim pomyśle?? Bufor następnie zostanie zaizolowany.

Pracowałem kilka lat w wytwórni wina w Niemczech i miałem do czynienia ze zbiornikami betonowymi nawet większymi. Nie było z nimi żadnych problemów przez dziesięciolecia.

Jednak pracowały maksymalnie w temperaturze 20 *C, czyli bez znaczenia dla betonu i zbrojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

potrzebuje pomocy w obliczeniach.

Jeżeli sezonowo zużywam 4 tony węgla po 30 kJ/kg to daje mi 120 MJ na sezon. teraz obliczenia dla bufora:

ciepło właściwe wody to 4.2 kJ/kg*K czyli energia zmagazynowana w 1 m3 podgrzanym do temp 80 stopni to:

80*4,2*1000 =336MJ

 

dla tej samej objetosci wody energia w 40 stopniach to :

40*4,2*1000=168 MJ

 

 

Z powyższego wynika że nie uwzgledniajac strat ciepla teoretycznie 1000l bufor powinien się rozladowac (z80 do 40 stopni) dopiero po całym sezonie.

 

Nie chce mi się w to wierzyć, wiec zakładam bląd w wyliczeniach lub moim rozumowaniu. Panowie naprostujcie mnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo teoretycznie -przy 100proc sprawności kotła. W większości kotłów będzie to max 60 proc tej energii.

Tak więc kolega lokofb zuzywa prawdopodobnie około 20000 kwh

Owe 168 MJ to około 47 kwh więc żeby to wyprodukować będzie musiał załadować bufor jakieś 430 razy.

Czyli przez ponad dwa miesiące 2 razy dziennie. Wniosek jest prosty - bufor jest za mały jak na jego potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, super pomogliście mi z jednostkami. Teraz szybkie pytanie o prawo budowlane Jaki zbiornik mogę postawić bez zezwolenia, na zezwolenie-powiedzmy że pozwolenie mnie nie interesuje. Dodam że chcę zbiornik zewnetrzny. (czy potrzebuje pozwolenia za zbiornik sciągnięty z cysterny-ok poziomy i nie do końca zgody z ideą buforów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki. Ile wg Was powinien "wytrzymać" bufor, tzn. ile czasu może minąć by płaszcz (bądź przyspawane wyjścia) skorodował na tyle by zaczął przeciekać.. ??

 

Załóżmy, że wykonany jest ze stali S235JR, grubości 3 mm, z wężownicą cwu i solarną (obie miedziane). W buforze woda kotłowa - ogrzewana załóżmy kominkiem (układ zamknięty, ciśnienie max 2 bar). W wężownicach odpowiednio woda cwu oraz np. glikol.

Edytowane przez Sandek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...