Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie jest wymysł tylko podstawy wydajnego układu. Kocioł bez ochrony można porównać do samochodu z uszkodzonym termostatem - pracuje cały czas na ssaniu.

Uszkodzony termostat - znaczy cały czas zamknięty czy otwarty?

Czy stan pośredni.

 

Ssanie to czasz starych samochodów i mylisz pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam taki bufor, 750 litrów.

 

Działał cudnie z grzałką 6kW w 2 taryfie aż przyszły nowe ceny prądu. Próbował ktoś grzać taki bufor, tylko do cwu, panelami PV?

 

Tu masz przykład.

 

 

Są też prostsze sterowniki, co zamiast PWM dobierają obciążenie paneli podłączając trzy grzałki różnej mocy w różnych kombinacjach. Rozwiązanie prymitywne, mniej sprawne, ale też skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam w którą stronę zrobić spadek by woda grawitacyjnie szła z kotła do bufora i z bufora do grzejników?]

Tu nie chodzi o spadki tylko o średnicę rur. Ładowanie bufora grawitacyjne jeszcze mogę zrozumieć lecz rozprowadzenie wody z bufora nie ma sensu ekonomicznego.Układ buforowy ma sens jedynie pod kontrolą pomp i sterowania. Na wypadek zaniku prądu wystarczy prawidłowo wykonana instalacja a woda z kotła o odpowiedniej temp. sama idzie do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Sytuacja następująca:

Wanna z XPS 20cm, płyta fundamentowa 20cm z zatopioną podłogówką, kominek z płaszczem wodnym, bufor ok. 600l w odległości 9m od kominka.

 

Jak poprowadzić połączenie kominka z buforem? XPS czy płytą?

Jakiego rodzaju rura to powinna być, jakie fi i czym izolować?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć

 

Mam problem z ociepleniem bufora. Tzn. była nieszczelność trzeba było perlit usunąć. Teraz trzeba ponownie uzupełnić. Doszło jednak w międzyczasie kilka gratów które ciężko zdemontować. No i katorga. Nie ma ktoś jakiegoś sposobu na wtłoczenie tego perlitu? Około 5.5m3. Pylicy dostanę. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Bufor mały a bojler duży.

(poczytaj o legionelli w Rzeszowie)

Nie ma jakiegoś bufora z wężownicą CWU?

Takiego od 500 do 1000 litrów?

 

Kocioł 15kW dla 120 m2 to...

15000W/120m2= 125W/m2

Wygląda dobrze, ale...

Masz czym tę moc przenieść do wnętrz? (kaloryfery itd.)

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor mały a bojler duży.

(poczytaj o legionelli w Rzeszowie)

Nie ma jakiegoś bufora z wężownicą CWU?

Takiego od 500 do 1000 litrów?

 

Kocioł 15kW dla 120 m2 to...

15000W/120m2= 125W/m2

Wygląda dobrze, ale...

Masz czym tę moc przenieść do wnętrz? (kaloryfery itd.)

 

Adam M.

 

Instalacje w domu mam mieszaną większość grzejników w tych największych pokojach jest żeliwna i jest też kilka grzejników płytowych w mniejszych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje w domu mam mieszaną większość grzejników w tych największych pokojach jest żeliwna i jest też kilka grzejników płytowych w mniejszych pomieszczeniach.

Ja bym pozostawił grzejniki żeliwne i nic nie zmieniał.

Mam dom 120m nie ocieplony instalator dobrał mi kocioł na pellet 15 kw, bufor 200l i bojler 200l. czy to ma sens?

Bufor do kotła pelletowego - po co? skoro bufor już jest w instalacji (grzejniki).

Dobry kocioł pelletowy (nie jakieś mini w jednej obudowie) + ochrona kotła + panel pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...