Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt ogrodu - wątek zbiorczy: czy warto? co zawiera? jak wykonać? ile kosztuje?


Czy masz projekt ogrodu?  

10 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy masz projekt ogrodu?

    • Mam projekt stworzony samodzielnie przeze mnie
    • Mam projekt stworzony przez projektanta, do samodzielnej realizacji
    • Mam projekt stworzony przez projektanta i realizowany przez firmę
      0
    • Tworzę ogród bez projektu


Recommended Posts

Ależ ja słucham rad - przy tworzeniu szpaleru sadzi się drzewka w dwu rzędach odległych o 0,5 m w odległościach co metr - w sumie na metr 2 drzewka.

 

- w ten sposób można sadzić kolunowe formy tuj lub jałowców natomiast daglezje są jednymi z szybciej rosnących drzew iglastych - po 10 latach osiągają ok. 5 m wysokości przy średnicy korony 2-3 m - jak widzisz rozstwa co 1 m jest bez sensu

 

PS. Widac mój doradca (prowadzi jakąś firmę zazieleniającą) kończył inne szkoły niz Ty :)

 

Cholera - przez takich doradców krąży potem zła sława o architektach krajobrazu że nie znają się a żadają ogromne sumy

Niestety kształcenie projektantów ogrodów jest u nas ciagle marne... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 602
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A ja myślę, że jeśli włoży się w to trochę serca, to przy odrobinie zainteresowania i spędzeniu "pewnej ilości czasu" na wertowaniu odpowiedniej lektury każdy jest w stanie stworzyć własny niepowtarzalny ogród kierując się swoim własnym gustem. A to, że zajmuje to trochę czasu? No cóż, ten czas jest potrzebny, aby zbyt pochopnie nie podejmować pewnych decyzji. Ja swój ogród tworzę od ponad trzech lat i muszę powiedzieć, że daje mi to ogromną satysfakcję. A ponieważ dom potrzebuje jeszcze trochę czasu, mam nadzieję, że zanim się wprowadzę, zieleni wokół nie będzie brakowało.

Jeśli kogoś stać na postawienie domu w kilka miesięcy, to pewnie stać go też na założenie ogrodu przez wykwalifikowanych architektów krajobrazu.

Ja dzięki ograniczonym możliwościom finansowym mogę każdego roku coraz bardziej cieszyć się pracą własnych rąk i realizować swoją pasję.

Pozdrawiam serdecznie

M

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ged

każdy projekt wycenia się indywidualnie - najczęściej wg. powierzchni np: działka 1000 m kw - 1500 - 2000zł

 

Maddy

oczywiście że wszystko można zrobić samemu - mój znajomy sam zbudował dom - no, w 90 % - bo szkielet drewniany stawiali mu fachowcy - nie unikną pewnych błędów ale satysfakcję ma ogromną.

 

Myśle ze rola architekta krajobrazu nie w tym by zrobił za nas to co możemy zrobic sami lecz by podsunął klientowi pewne rozwiązania które nie przychodzą mu do głowy, jest to szansa na ogród oryginalny, utrzymany w jakimś stylu lub stylizowany np na: ogród XIX wieczny, gdy otacza dom stylizowany na XIX wiek...itd...

No i nie upraszczajmy aż tak bardzo tworzenia ogrodu ( nie każdy teren obsadzony roślinami to ogród) - bo jeżeli tak zastanawim się po co były mi 5 letnie studia...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę się spieszyłem więc teraz małe sprostowanie.

 

Ja (i jak sądze większość forumowiczów_początkujących_ogrodników) nie mam raczej problemu z takimi sprawami jak okres siania, gęstośc nasadzeń, sposób podlewania, koszenia, itp... Od tego jest masa książek i są to dosyć proste porady. Ale oczywiście z pokorą i wdzięcznością przyjmę każdą fachową radę - wiedzy nigdy dosyć tym bardziej że jak na razie hodowałem jedynie szczypiorek na parapecie ;)

 

Ja mam dwa problem. Pierwszy IMHO uniwersalny, drugi specyficzny.

 

Problem uniwersalny - rozplanowanie w przestrzeni. Różne rośliny różnie wzrstają, różnie na siebie oddziaływują, w różnych okresach kwitną, etc...etc... Trzeba sporego doświadczenia i wiedzy żeby ogród np.: po 5 latach od założenia wyglądał zgodnie z planem :) Tego żadna internetowa porada nie rozwiąże - na to potrzeba czasu. A że czas to pieniądz więc jedyny sposób to wynająć kogoś kto to zrobi lub wziąść się za to samemu. Ja (jak większośc przedpiszców) biorę się za to sam. Na początku pewno zapłace frycowe (jak z tym trawnikiem w zeszłym roku) ale z czasem jakoś to opanuje :)

 

Problem specyficzny - rozmiar prac. Mam 13 arów czystego piaseczku (dom mam posadowiony w starorzeczu Odry). Żeby podręcznikowo przygotować go do uprawy potrzebuje nawieźć około 20 wywrotek ziemi (15-20 cm gleby, jedna wywrotka ~ 12 m3 ~ 60 m2). Do tego dwie wywrotki żwiru (na alejki) i 2-3 wywrotki piasku (do podsypania w kilku miejscach i pod alejki). Potem to wszystko trzeba rozrzucić, wyrównac, przesypać nawozem, posiać, posadzić, zwałować, podlewać (5l wody na m2 = 6,5 m3 wody dziennie, 200 kubików wody/m-c) kosić, etc, etc... A i tak połowę prac mam za sobą (wyrównanie, uporządkowanie po budowie, odchwaszczenie, ogrodzenie). Tu też nie liczę na rady - ten problem rozwiąże jedynie plik biletów NBP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem uniwersalny - rozplanowanie w przestrzeni.

 

 

Tu faktycznie niewiele przez forum można poradzić - są projektanci robiący projekty na podstawie zdjęć ale to udać sie moż ew przypadku rabaty a nie całego ogrodu.

 

Natomiast jeśli chodzi o problem specyficzny to mimo wszystko pozwolę sobie na radę :wink:

Czy nie uważsz że zamiast przywozic 20 wywrotek ziemi by dostosować glebe do wymagań roślin prościej i taniej jest dostosować rośliny do miejscowych wymagan glebowych. Glebę możesz wymienić (ogromnym kosztem) ale nie zmienisz wszystkich uwarunkowań przyrodniczych (poziom wód gruntowych, nasłonecznienie) Jest cała masa roslin znoszących piaszczystą glebę. Ok - może jesteś miłosnikiem np: hertensji i musisz mieć je w ogrodzie wieć znajdz miejsce które jest trochę osłonięte od wietru, zacienione (wolniejesze parowanie wody) wymien glebę na tym kawałku i posadz hortensje lubiące wilgoć. Z pewnymi ruchami można przesadzić - trawniki wcale nie rosną dobrze na gliniastej glebie - raczej powinny mieć 50-60 % piasku w podłożu. i takich przykładow można by podawać więcej.

Być może sam sie pozbawiasz tego pliku biletów NBP...rzucając je troche w błoto... :wink: ...w 20 wozów ziemi....w 100 daglezji... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 100 a 300 drzewek i nie 20 tylko (na razie) 4 wywrotki ziemi :)

 

Nie mam zamiaru tworzyć na swoich piaskach tropikalnego ogrodu. Zadowolę się kilkoma kępami malowniczych krzaczunów i w miarę przyzwoitym trawnikiem między nimi.

 

Co do drzew to już mam jakotakie doświadczenie w końcu zasadziłem około setki i się przyjęły ;) (jako ciekawostkę podam, ze wszystkie drzewka które zasypałem błockiem z pobliskiego bagienka się przyjęły, a te które padły sadziłem w specjalnej "ziemi do iglaków" :))

 

Ale martwie się o trawnik - w zeszłym roku wysiałem pas 20x40 (poszło na to ze 20 kg mieszanki traw) i wyrosło toto liche i nie wszędzie. Wszystkie działy "zakładanie trawnika" zaczynają się od zdania "przygotowania warstwy urodzajnej, o optymalnej grubości co najmniej 10-15cm". W moim przypadku oznacza to nałożenie tych 10-15 cm ziemi - jeśli jest inny sposób to chętnie skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze specjalnymi ziemiami do iglaków jest tak że są one produkowane na bazie torfu i po zasadzeniu rośliny muszą byc mocno podlewane by ten torf nasycić.

 

Przygotowanie podłoża przy trawnikach to faktycznie podstawa sukcesu - ale bardzo istotny jest też termin - w ostatnich latach wiosny sa krótkie i dobry termin na trawnik z siewu jest trudny do uchwycenia ( no chyba ze robiłes trawnik jesienią ...

Sukces z trawnikiem z siewu jest tak bardzo zależny od pogody że w ostatnich latach standartem stały sie trawniki z rolki (90 % robionych przeze mnie) a z siewu robi sie tylko przy b. dużych powierzchniach lub gdy jest naprawdę mało pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagospodarowuję 2,63 ha ziemi 6-ej klasy. Zaczynałem od sadzenia drzew iglastych po obrysie, żeby się trochę odizolować. Liściaste też, ale sporo zjadły jelenie. Potem zapadła decyzja o budowie domu, więc ogrodziłem teren (850 mb) i posadziłem ałyczę, głóg i tarninę w charakterze żywopłotu. Jest też sad i stawik 400 m2. W tej chwili zrobiliśmy z żoną wyciąg z mądrych książek, co w ogóle zechce rosnąć w naszych warunkach i będziemy realizować własną koncepcję. Mieszkamy już tam ponad rok, a udało się zrealizować tylko krztynę... Mam roboty na wiele lat i daje mi to dużo radości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawę siałem wiosną (w kwietniu bodajże). Uprzednio rozsypawszy 2-3 cm warstwę torfu (wiem, że za mało, chciałem być sprytny jak lisek z reklamy proszku ;)). Ale torf rozsechł się i teraz w zasadzie nie ma po nim śladu. Dlatego mam zamiar użyć ziemi.

 

Co do trawy z rolki to przyznam się, że nie wiem ile kosztuje m2, ale wiem, że pod trawę z rolki również trzeba przygotować podłoże. Więc co za różnica ?

 

A tak z ciekawości - ile kosztowałoby założenie trawnika z rolki na 1000 metrach piasku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - nie stosujemy torfu jako podłoża pod trawnik - zbyt szybko przesycha - można nim przykryć nasiona ( warstwa 1 cm ) ale potem trzeba regularnie podlewać żeby nie zasechł.

 

2 - podłoże pod trawę z rolki musi byc takie samo, ale trawa przyjmuje sie nawet gdy jest gorsza pogoda - nasiona traw moga zostać wysuszone przez upał lub zmyte prze ulewe lub może być za zimno na wschody ( np; w listopadzie) - z rolowaną trawą tych problemów nie ma.

 

3 - to zależy - ale zwykle od 15 do 20 zł za m kw. ( materiał +robocizna)

BTW...1000 m to ogromny trawnik - jak boisko piłkarskie...;)

jesteś pewny że takiego potrzbujesz - koszenie tego raz w tygodniu może zabić ... :-?

może część pozostawisz jako łąke kwietną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajcie się zwariować!!!

Trawniki z rolki dobre są dla małych powierzchni,niecierpliwych ludzi lub dla tych co mają kasy za dużo!!!!

Trawa urośnie wszędzie pod warunkiem że będzie miała wodę !!!

I jestem za tym aby nie siać na słabej ziemi mieszanek gazonowych a uniwersalne mieszanki trawnikowe i to tylko z dużych opakowań!!!bo to najtaniej wychodzi!

Podobnie rzecz się ma z innymi roślinami-dostosować ich dobór do panujących warunków a nie dostosowywać warunki do potrzeb roślin!!!

Wymiana ziemi lub jej uporczywe nawożenie to duże koszty a efekt nie zawsze jest zadawalający!

Podstawa to nawożenie i woda i powinno być OK.

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników ogrodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej hej

temacik założyłam z czystej ciekawości, po obejrzeniu ogródka sąsiadów projektowanego i obsadzanego przez fachmana, gdy stwierdziłam,że kurka wodna- ja też tak potrafię!

no i coś tam powoli dziergamy od podstaw na tej swojej ziemi....

w tym roku na wiosnę chcemy zainwestować w trochę większe drzewka - 2-metrowe np. - ktoś ma doświadczenie w tym względzie? ryzykować z roślinkami z gruntu, czy dać więcej za te z pojemnika?

 

z doświadczeń młodego ogrodnika ;) :

trawniczek siać jednym gatunkiem!!! [nam zabrakło nasion i dokupiliśmy gdziekolwiek - mamy teraz dwukolorowy trawnik, równo na pół, bleeee]

 

nie sadzić krzaczka pod okapem - śnieg spadający z dachu notorycznie chce nam zadusić rododendronka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 - to zależy - ale zwykle od 15 do 20 zł za m kw. ( materiał +robocizna)

BTW...1000 m to ogromny trawnik - jak boisko piłkarskie...;)

jesteś pewny że takiego potrzbujesz - koszenie tego raz w tygodniu może zabić ... :-?

może część pozostawisz jako łąke kwietną ?

 

1 - OK

2 - OK

3 - 15x1000 = 15 tysiączków :o - to sobie podaruje :)

 

Nie to nie będzie łysy trawnik - podzieliliśmy go sobie na kilka pomniejszych sekcji o róznym przeznaczeniu, poprzecinanych krzaczuno-drzewami, połaczonymi alejkami, itp... W sumie najwiekszy kawałek trawy nie będzie większy niż 20x10. Ale razem obszar do obsiania trawą wyjdzie właśnie w okolicach 1000 m2. I nie myślimy o trawniku w stylu angielskim. Wystarczy nam trawa typu trawa :)

 

No to jak z tą poradą ? Jak skutecznie zainstalowac trawnik na 10 arach piasku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej hej

temacik założyłam z czystej ciekawości, po obejrzeniu ogródka sąsiadów projektowanego i obsadzanego przez fachmana, gdy stwierdziłam,że kurka wodna- ja też tak potrafię!

no i coś tam powoli dziergamy od podstaw na tej swojej ziemi....

w tym roku na wiosnę chcemy zainwestować w trochę większe drzewka - 2-metrowe np. - ktoś ma doświadczenie w tym względzie? ryzykować z roślinkami z gruntu, czy dać więcej za te z pojemnika?

 

Jak najbardziej -kupowac rośliny z grunt ale trzeba pamiętac o tym że by dobrze sie przyjeły wymagają więcej opieki po posadzeniu niz te z pojemników ( podlewanie, u drzew konieczny pal, przycięcie po posadzeniu) i sadzić je można tylko w okresie spoczynku - te w pojemnikach zaś przez cały sezon - wię cgdy najdzie cię ochota na sadzenie w lipcu to wyjścia nie masz... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak z tą poradą ? Jak skutecznie zainstalowac trawnik na 10 arach piasku ?

 

Na 1000 m kw trzeba faktycznie 120 m szeć. ziemi - 10 ciężarówek. Nie torfu nie gliny ale ziemi. Wymieszac to z piaskiem na głebokość 15-20 cm.

Zakładam że nie ma w ziemi zamieczyszczeń więc pozostaje wyrównanie, grabienie, wałowanie ( kilka razy aż będzie płasko) i sianie ( 2 razy prostopadle). Po sianiu znów wałowanie ( lub zagrabianie lub kolczatka - rożne są szkoły :wink: ) i mozna nasiona przykryć (szczególnie gdy jest słonecznie ) cienką warstwą torfu zmieszanego z ziemią. I najważniejszy jest termin siania - nie może być za zimno bo nasiona nie wzejdą - ani zbyt upalnie bo wypali je słońce. Klimat nam sie zmienia więc trudno podac "od - do" ale przyjmuję sie że od końca marca do konca kwietnia i od konca lipca do końca sierpnia. I podlewanie i potem już tylko walka z chwastami i koszenie... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...