Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt ogrodu - wątek zbiorczy: czy warto? co zawiera? jak wykonać? ile kosztuje?


Czy masz projekt ogrodu?  

10 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy masz projekt ogrodu?

    • Mam projekt stworzony samodzielnie przeze mnie
    • Mam projekt stworzony przez projektanta, do samodzielnej realizacji
    • Mam projekt stworzony przez projektanta i realizowany przez firmę
      0
    • Tworzę ogród bez projektu


Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 602
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przeglądając strony www firm ogrodniczych, możesz się zorientować, jakie ogrody dana firma robi i z jakim efektem. Myślę że to może być pierwszym kryterium wyboru. Nastpnie tak jak pisał AdamY, maila ślij z zapytaniem i czekaj na odpowiedź.

Na pewno coś wybierzesz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes z Warszawy wiec ceny na prawdę potrafią być dużo:) Jeśli masz takie fundusze to na pewno cos znajdziesz dla siebie:) a ceny potrafia zaczynać sie od 1000 w góre..

no i nie wiem czy chcesz sam projekt tzn, projekt zagospodarowania ternu z nazwami roślin czy całkowita obsługa od zrobienia trawnika po zasadzenie roślin, i zrobienia ściezek itp.

 

ja w ramach oszczędności postanowiłam dac ogłoszenie na SGGW ze poszukuje studenta/tki ostatnich lat do zaprojektoewania ogrodu..no i w tą sobote mam pierwszą rozmowe z taką osóbką.. dziewczyna ma jakieś roczne praktyki w szkółkach ogrodnictwie itp., kończy studia o specjalnosci Architektura Krajobrazu, do tego nawet w miedzyczasie uzyskała Dyplom Architekta Wnętrz

 

umywilismy sie u nas na działce, ma przynieść swoje projekty kóre robiła na studiach w ramach zajeć, no i mam zmaiar poprosić ją by zrobiła taki przykładowy projekt zagospodarowania terenu:)

na pewno ma wiele zapału, ale zobaczymy jak jej to pójdzie:)

jesli mnie przekona na pewno ja wezme i zapewne wyjedzie mnie to o tyle taniej, ze przynajmniej nie kupie czegoś co nie bedzie rosło na tej glebie, czy w tym miejscu.. a dziewczyna bedzie mogła sobie wpisać w cv ze robiła projekt itp.

 

ano cóz zobaczymy jak to bedzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes z Warszawy wiec ceny na prawdę potrafią być dużo:) Jeśli masz takie fundusze to na pewno cos znajdziesz dla siebie:) a ceny potrafia zaczynać sie od 1000 w góre..

no i nie wiem czy chcesz sam projekt tzn, projekt zagospodarowania ternu z nazwami roślin czy całkowita obsługa od zrobienia trawnika po zasadzenie roślin, i zrobienia ściezek itp.

 

ja w ramach oszczędności postanowiłam dac ogłoszenie na SGGW ze poszukuje studenta/tki ostatnich lat do zaprojektoewania ogrodu..no i w tą sobote mam pierwszą rozmowe z taką osóbką.. dziewczyna ma jakieś roczne praktyki w szkółkach ogrodnictwie itp., kończy studia o specjalnosci Architektura Krajobrazu, do tego nawet w miedzyczasie uzyskała Dyplom Architekta Wnętrz

 

umywilismy sie u nas na działce, ma przynieść swoje projekty kóre robiła na studiach w ramach zajeć, no i mam zmaiar poprosić ją by zrobiła taki przykładowy projekt zagospodarowania terenu:)

na pewno ma wiele zapału, ale zobaczymy jak jej to pójdzie:)

jesli mnie przekona na pewno ja wezme i zapewne wyjedzie mnie to o tyle taniej, ze przynajmniej nie kupie czegoś co nie bedzie rosło na tej glebie, czy w tym miejscu.. a dziewczyna bedzie mogła sobie wpisać w cv ze robiła projekt itp.

 

ano cóz zobaczymy jak to bedzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

Jeśli nic Ci nie przychodzi do głowy to rzeczywiście rozmowa z fachowcem byłaby BARDZO cenna. Przez rozmowę rozumiem spotkanie - jedno lub kilka, no i może zamówienie koncepcji (o ile to wchodzi w grę). Mój poprzedni ogród był zaprojektowany przez zawodowca i bardzo go lubiliśmy (znaczy się - ogródek!). Był maleńki (ok. 80m2) i bardzo dobrze się z nim wypoczywało mimo małych rozmiarów i otoczenia z wszystkich stron sąsiadami. A wszystko dzięki koncepcji: tu będziemy siedzieć i wypoczywać a tu na trawie bawić się z psem. Jak masz koncepcję to samemu fajnie jest kombinować z roślinami, detalami itd. (jeśli masz w ogóle na to ochotę).

 

W obecnym ogrodzie na początku mieliśmy ten sam problem - nie potrafiliśmy wyobrazić sobie skali i podziału przestrzeni na różne strefy (działka ma 1,6ha). W tym wypadku rozmowy z architektem krajobrazu były kształcące, choć od wykonanego przez niego projektu bardzo się oddaliliśmy.

 

Studiowanie detali przed koncepcją uważam za przyjemne zajęcie, choć po części za stratę czasu i odciąganie wyobraźni na boczne tory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Myślałam, że zrobi go jakaś fachowa firma, ale fundusze baaardzo szybko się kurczą i każdą złotówkę wolałabym przeznaczyć na zakup ziemi, której sporo muszę nawieźć i roślinek. Z drugiej strony nie wiem, czy dysponując tylko teorią uda mi się zaplanować coś naprawdę sensownie. Wymyśliłam sobie piękne rośliny, o niektórych wiem czego potrzebują , ale cóż mi po tym? Czuję się mocno zagubiona. A może jakiś program do projektowania ogrodów. Też kosztują, ale nie tak strasznie dużo. No właśnie: a ile taki projekt kosztuje? Może lepiej zapłacić za projekt niż wyrzucać pieniądze na sadzonki, które nie będą chciały rosnąć? Może zlecić studentom (architektury krajobrazu), a może studenci za mało wiedzą? Proszę o rady :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo polecam przynajmniej konsultacje z projektantami ogrodów.

 

Najlepiej wybrać sobie 2-3 i poprosić ich o spotkanie w miejscu przyszłego ogrodu. Oni porobili (tak było u mnie) sobie zdjęcia z różnych stron, powypytywali o 'funkcjonalność' (rozmieszczenie obiektów typu szambo, zbiornik na gaz, deszczówkę, planowane ścieżki utwardzone, dojazd do garażu, miejsca na kącik rekreacyjny, warzywnik, oczko wodne, etc), jakie rośliny chcielibysmy mieć, na ile znamy się na uprawie i mamy na to czas oraz inne 'techniczne' kwestie (typu czy są dzieci, zwierzęta, kwestia ew. oświetlenia, nawadniania itp i po ok 2 tygodniach mieli do pokazania koncepcję jak oni widzą nasz ogród.

Masz wtedy bardzo solidną podwalinę do analiz i ew. dalszych ustaleń/przemysleń oraz widoczne jak na dłoni zagadnienia, których samemu trudno przewidzieć (typu zróżnicowanie szybkości wzrostu jednych roslin wobec drugich, kompozycję 'sezonową' poszczególnych rabatek, etc).

 

Co do cen to spotkałem się z zakresem od 0,5 do 3 zł za m2 planowanej powierzchni. A projektantów można zlaleźć np na pl.rec.ogrody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na projekt techniczny (realizacyjny) to możesz zamówić tylko koncepcje projektową ogrodu.

Niekiedy architekci krajobrazu zgadzają się na takie rozwiązanie - prace projektowe wykonują w węższym zakresie.

Ja kiedy widzę że teren jest fajny, inspirujący i jest szansa na to że powstanie ciekawy ogród a inwestor nie może wydać pełnej sumy na projekt proponuje własnie zrobienie koncepcji - biorę za nią zwykle 1/2 albo 1/3 tego co za projekt realizacyjny. Zysk dla klienta jest też taki że z zasady robię 2 różne koncepcje a jak fajny temat to i 3 ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym różni się koncepcja od projektu realizacyjnego? :oops: Małą mam wiedzę na ten temat (jeszcze).

 

Koncepcja to zbiór pomysłów a projekt realizacyjny to te pomysły podane w technicznym języku - zwymiarowany każdy element ( rośliny, murki, nawierzchnie, pergole...itp) i szczegółowo opisany ( w przypadku roślin nazwa z dokładną odmianą i proponowaną wielkością rośliny) w przypadku nawierzchni np: z kostki betonowej nazwa kostki i zalecany producent.

Np: w koncepcji zaznaczony jest żywopłot i podane propozycje gatunków np żywotnik - natomiast w projekcie technicznym żywopłot - nazwa gatunkowa, odmianowa, ilość szt, rozstawa, wymiary ...itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ja od początku wiedziałam, że przynajmnije skonsultuję wizję ogrodu z fachowcem. Nie byłabym w stanie zmierzyć się z ogromem wiedzy jaka jest niezbędna do założenia ogrodu (kiedy co kwitnie, czy dane gatunki mogą ze sobą sąsiadować, jakie wymagania glebowe, słoneczne itp). Zgłębienie tematu jest bardzo czasochłonne. Początki były trudne- mąż uważał , że sami damy radę. Ale dal się przekonać i dzięki Didi powstała koncepcja naszego ogródu. Oglądając liczne magazyny ogródnicze zaznaczałam interesujące aranżacje, w albumach rośliny marzeń. Potem były spotkania i rozmowy nt. realności pomysłów. Będę miała ogród zaprojoektowany- co nie oznacza, że nie mój własny! Miałam duży udział w tworzeniu koncepcji (szczególnie, że nie przepadam za tujami i innymi iglakami :wink: ). Z powodu czasu powierzyłam też realizację zaprzyjaźnionej firmie :lol: Na pewno będzie drożej niz gdybyśmy sami to zrobili ale myślę, że warto (ktoś mądry powiedział - dom rośnie szybciej niz ogród- więc trzeba się spieszyć :lol: )Zaczynamy w kwietniu i juz nie mogę się doczekać. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...