Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pełen szacun Mr_Mabram ;-)

 

Mam jeszcze wątpliwość co do ciśnień w instalacji. Skoro instalacja zaprojektowana jest tak aby opory łączne na nawiewie były nieco mniejsze niż na wywiewie (nadciśnienie w domu) to co się dzieje przy przełączeniu się z czerpni ściennej na gwc? Jeżeli różnica oporów była niewielka to możemy uzyskać podciśnienie?

 

Jeśli zastosować EBM-y te z elektroniką przy nastawie na określone parametry pracy, to one same pilnują tej samej wydajności.

Takie są mądre :-)

Ewentualnie biorą mniej, bądź więcej prądu.

Tak jest np. z filtrami, które z czasem łapią coraz więcej pyłków, a nawiew i wywiew w domu ( w pewnym zakresie ) pozostaje niezmienny.

 

Inaczej będzie z wentylami na prąd zmienny nastawiane na określone biegi pracują zawsze tak samo, a przepływy zależą od instalacji.

Biorą też tak ze 3-4x więcej prądu, za to są często 3x tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wcześniej pytał o policzenie oporów w przewodzie o przekroju kwadratowym.

Sorry, nie pomnę kto, ale w weekend mialem czas wrócić do notatek i przypomnieć:

 

S= λ* L/Dh * ρ*c2/2

 

( "c" do kwadratu podzielić przez dwa - nie wiem jak tu wstawić "do kwadrat" )

 

Gdzie:

S – suma oporów

λ – wspł. Tarcia powierzchniowego czystego gazu

L – długość przewodów rur w [m]

Dh – średnica hydrauliczna w [m]

ρ – gęstość powietrza w [kg/m3 ]

c – prędkość prepływu

Dh - dla przekrojów okrągłych Dh = D ( średnica ),

Dla przekrojów kwadratowych Dh = 2ab/(a+b) gdzie a,b – długości boków przekroju przewodu.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wątek umarł wiec trochę zmienię jego tor. Co myślicie o GWC rurowym długości powiedzmy 6m tylko do zabezpieczenia reku przed zamarzaniem? Czy ktoś może policzyć jaka jest moc grzewcza GWC w zależności od długosci rury? Wpływ na to będą miały oczywiście średnica, grubość ścianek, materiał z jakiego jest wykonany itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich forumowiczów.

 

 

Prośba o podpowiedź w takim temacie: mam kanały wentylacyjne prowadzone na nieocieplonym i nieogrzewanym poddaszu. Są one owinięte 10cm wełny + folia stretch. Teraz chciałbym je docieplić. Pytanie: czy zrywać stretch, docieplać i ponownie folia, czy też na istniejącą folię docieplenie, a potem znowu stretch.

 

Dziękuję za przemyślenia

 

Coolz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Znajazłem następujący wzór na liczenie podziału wydatku (Q) strugi przy rozgałęzieniach na dwie średnice (d):

Q1/Q2=(d1/d2)^(5/2)

(pominąłem w powyższych opory i długości kanałów, u nas chyba mało istotne)

 

trochę inne od stosowanych tu (tak mi się zdaje):

(d1/d2)^2

 

Znacie, potwierdzacie, a może przeciwnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnośnie doboru rekuperatora.Kubatura domu to 700m3 a spręż z GWC wynosi 220 PA.Jaki rekuperator bedzie odpowiedni i dobry.

Czy przy takiej kubaturze średnica rur GWC , czerpnia , wyrzutnia ,oraz główne kanały (nawiew i wywiem)wystarczą fi 200mm.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zgodnie z tematem tego wątku wstępnie zaplanowałem przepływy i średnice WM.

Proszę doświadczonych forumowiczów o zerknięcie czy nie robię gdzieś błędu.

Domek ma być mały - kubatura 220m3.

 

wywiew.................Pow........Kubat........Przepływy.....Średnica(mm)......Prędkość

kuchnia.................10,23......27,1............60................100.....................2,12m/s

łazienka.................7,31........19,4...........50................100.....................1,77m/s

wiatrołap...............4,08........10,8............40................100.....................1,41m/s

WC........................1,08........2,8.............10................100......................0,35m/s

p.gosp....................1,62.......4,3..............10................100.....................0,35m/s

salon (dodatkowy nad kominkiem)............30................100.....................1,06m/s

 

Rura do rekuperatora...............................200..............150.....................3,15m/s

 

nawiew....................Pow.......Kubat.........Przepływy......Średnica(mm)......Prędkość

salon .......................26,31.....69,7...........90.................125.....................2,04m/s

sypiania...................13,89.....36,8...........50.................100.....................1,77m/s

pokój1.....................9,76......25,8............30.................100.....................1,06m/s

pokój2.....................9,03......23,9............30.................100.....................1,06m/s

 

Rura do rekuperatora..............................200................150.....................3,15m/s

 

Proszę o odpowiedzi na kilka pytań:

1. Czy powyższe przepływy,średnice zaplanowałem OK?

2. Czy np. w wiatrołapie (lub WC) nie będzie za duży "przeciąg" (przepływ planowany 40 w stosunku do 10m3 kubatury)

3. Jakie normy są ważniejsze w tak małym domku (83m2->kubat. 220m3) czy normy na osobę 30.., itd.. czy jedna wymiana kubatury w pomieszczeniu?

Np. dla salonu (kubat. 69,7m3) zgodnie z normami na osobę miałbym 120, ale już 1 wymiana na h miałbym ok70. Ja wstępnie przyjąłem pośrednią wartość 90, ale czy dobrze?

4. Dodatkowo jak regulować wielkość przepływów (jakie wartości przepływów można sterować na anemostatach, a jak to robić na długości rur?).

Przeczytałem cały wątek, ale jakoś nie pamiętam, konkretnych odpowiedzi. Najlepiej jakby ktoś wyjaśnił jak wyregulować przepływ w rurze fi100 dla kuchni (przepływ 60m3) a jak dla takiej samej rury fi100 dla WC (przepływ 10m3)?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Edytowane przez Dars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 nawiewy w salonie to myślę, że dam radę, ale po co zwiększać fi w kuchni? Przecież prędkość jak pisał Adam_mk musi być mniejsza niż 5m/s. U mnie w kuchni wychodzi 2m/s więc będzie chyba OK? Ale też nie jestem specem i generalnie nie ma problemu i mogę dać fi 125.

Co do rozprowadzenia kanałów to jeszcze ich nie mam rozrysowanych, ze względu na pytania jakie zadałem w poście powyżej. Szczególnie 4) jak regulować wielkość przepływów?

Jeśli chodzi o rzuty budynku to są tu:

http://www.abakon.com.pl/File/oferta_specjalna_abakon2009.html#

Edytowane przez Dars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekszy przekrój, mniejsza prędkość... wiesz już co będzie z okapem?

 

kanały rozporowadz "na papierze" na razie , dawaj skrzynki rozprężne...

 

dziel strugę np: 200 na 2x150, 150 na 2 x 125 itd... powinno hulać....

 

przepływy skęcisz na końcu wtedy...

 

 

PZDR

 

Qter

Edytowane przez Qter
dodatkowe info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli po drobnych zmianach wyglądałoby to tak:

 

wywiew.................Pow........Kubat........Przepływy.....Średnica(mm)......Prędkość

kuchnia.................10,23......27,1.............60................125.....................1,36m/s

łazienka.................7,31........19,4............50................100.....................1,77m/s

wiatrołap...............4,08........10,8............35................100.....................1,24m/s

WC........................1,08........2,8.............10................100.....................0,35m/s

p.gosp....................1,62.......4,3..............15................100.....................0,53 m/s

salon (dodatkowy nad kominkiem).............30...............100....... .............1,06m/s

 

Rura do rekuperatora...............................200.... ..........150.....................3,15m/s

 

nawiew....................Pow.......Kubat......... Przepływy......Średnica(mm)......Prędkość

salon .......................26,31.....69,7...........50 ................100.....................1,77m/s

salon2 ....................................................40.................100.....................1,41m/s

sypiania...................13,89.....36,8......... ..50.................100.....................1,77m/s

pokój1.....................9,76......25,8........ ....30.................100.....................1,0 6m/s

pokój2.....................9,03......23,9........ ....30.................100.....................1,0 6m/s

 

Rura do rekuperatora..............................200..... ...........150.....................3,15m/s

 

Jeśli chodzi o okap, to nie będę go miał wpiętego w WM, będzie robił tylko jako pochłaniacz,

a anemostat wyciągowy WM będzie powyżej.

 

Odnośnie dzielenie strugi, to się zastanawiałem czy nie dałoby rady zrobić np u jakiegoś blacharza 2 skrzynek rozpreżnych:

Pierwsza-wejście fi150 i wyjścia 1xfi125 i 5xfi100

Druga-wejście fi150 i wyjścia 5xfi100 (widziałem coś takiego nawet na allegro).

Wtedy już krótkimi kanałami (układanymi na nieużytkowym poddaszu) do anemostatów .

Rozumiem, że zgodnie z tym co piszesz poszczególne przepływy mógłbym ustawić na anemostatach?

 

Napiszcie proszę czy moja wizja jest OK?

Po świętach w chwili wolnej skrobnę jakiś projekt rozprowadzenia kanałów na poddaszu.

 

Qter, dzięki za dotychczasowe rady!

Edytowane przez Dars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUT!

 

Odnośnie dzielenie strugi, to się zastanawiałem czy nie dałoby rady zrobić np u jakiegoś blacharza 2 skrzynek rozpreżnych:

Pierwsza-wejście fi150 i wyjścia 1xfi125 i 5xfi100

Druga-wejście fi150 i wyjścia 5xfi100 (widziałem coś takiego nawet na allegro).

Wtedy już krótkimi kanałami (układanymi na nieużytkowym poddaszu) do anemostatów .

Rozumiem, że zgodnie z tym co piszesz poszczególne przepływy mógłbym ustawić na anemostatach?

 

Napiszcie proszę czy moja wizja jest OK?

Po świętach w chwili wolnej skrobnę jakiś projekt rozprowadzenia kanałów na poddaszu.

 

Qter, dzięki za dotychczasowe rady!

 

Blacharz ci zrobi co mu powiesz - on z tego się utrzymuje ;)

 

Rozumiem, że pierwsza skrzynka to parter a druga poddasze?

 

150 na 5 x 100 jest gut ale osobiście bym dał 125 jak bym miał miejsce na przewody (pamietaj, że musisz je ocieplić)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dars, chyba nie przeczytałeś tego wątku i bliźniaczego: O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!

nadrób to :)

 

Tu masz na dole czytenkę o liczeniu z przykładami, jest też o normach

http://www.pro-vent.pl/wentylacja-mechaniczna,0.html

 

Te małe przepływy na kanałach fi 100 będziesz musiał mocno przydławić (raczej nie na anemo, ale np. na skrzynce).

 

W szeregu średnic zamiast 150 powinno być 160 ;) ale to drobiazg, i tak u Ciebie się to samo za chiny ludowe nie podzieli należycie.

 

Niżej wewnotku napominałem o wzorach wg. których ja sobie liczyłem. U mnie szczęśliwie się samo ze średnic dzieli na porządane wydatki. Przynajmniej w terorii, i w moim wykonaniu. Głupi ma szczęście ;)

 

EDIT: dodam jeszcze - w takich wydatkach wyciągów jak napisałeś, pojedyncze nitki ze skrzynki dalej bym podzielił na p.gosp+kominek i wiatrołap+WC (te pary będą mieć po ~50 wydatku, są blisko siebie)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...