Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

Kolega Grzeniu666 dobrze ci radzi. Też tak projektowałem i liczyłem swoją wentylację. Koniecznie trzeba dzielić strugi na takie, które maja przepuszczać podobne wydatki. Skrzynki rozprężne mają sens, gdy masz np. 3 odbiory o podobnym wydatku. Jak na jednej nitce będziesz miał np. 50 i 15m3/h to nie ma szans tego aż tak zdławić na anemostacie - chyba że zadowolisz się szumem lub nawet gwizdem z jego okolic.

Podział jaki kolega sugeruje na końcu - ja bym uznał za konieczność.

 

A co do średnic - są i fi 150 i fi 160...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dars, chyba nie przeczytałeś tego wątku i bliźniaczego: O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!

nadrób to :)

 

Właśnie o to chodzi, że czytałem, ale może już za dużo i wszystko mi się miesza...

 

Te małe przepływy na kanałach fi 100 będziesz musiał mocno przydławić (raczej nie na anemo, ale np. na skrzynce).

No właśnie o odpowiedź na tego typu pytanie prosiłem już w jednym z postów tutaj wcześniej, ale nie dostałem odpowiedzi, więc je przypomnę:

 

4. Dodatkowo jak regulować wielkość przepływów (jakie wartości przepływów można sterować na anemostatach, a jak to robić na długości rur, wolałbym nie dawać przepustnic jakby się dało?).

Przeczytałem cały wątek, ale jakoś nie pamiętam, konkretnych odpowiedzi. Najlepiej jakby ktoś wyjaśnił jak wyregulować przepływ w rurze fi100 dla kuchni (przepływ 60m3) a jak dla takiej samej rury fi100 dla WC (przepływ 10m3)?

 

W szeregu średnic zamiast 150 powinno być 160 ;) ale to drobiazg, i tak u Ciebie się to samo za chiny ludowe nie podzieli należycie.

Prawdopodobnie rekuperator będzie miał wejścia fi150 i stąd taka rura, a że prędkość wyszła mi ok, to nie zmieniałem na fi160.

 

EDIT: dodam jeszcze - w takich wydatkach wyciągów jak napisałeś, pojedyncze nitki ze skrzynki dalej bym podzielił na p.gosp+kominek i wiatrołap+WC (te pary będą mieć po ~50 wydatku, są blisko siebie)

 

Postaram się wkleić układ z anemostatami i oczekiwanymi wydatkami i miałbym prośbę, jak w takim razie zaprojektować układ wentylacji?

Z góry dzięki.

Edytowane przez Dars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, jak w takim wypadku zaprojektować WM?

http://img846.imageshack.us/img846/1882/projwentylacji.jpg

1. Rozumiem, że skoro nie zwracaliście mi uwagi na nawiewy, to 1 skrzynka z pięcioma wyjściami będzie OK. Tak?

2. Czy różnice na nawiewach w takich samych rurach (fi100) 30-50m3 da się wyregulować na anemostatach tak, żeby nie było szumów, gwizdów, itp?

 

I jak zaprojektować instalację dla wywiewów, żeby nie trzeba było np przepustnic?

3. Mając na względzie wcześniejsze uwagi widziałbym to tak:

fi150---->skrzynka:----fi125-->kuchnia (60m3)

----------------------------fi100-->łazienka (50m3)

----------------------------fi100-->wiatrołap+WC (45m3)---trójnik?---fi80?---->WC (10m3)

----------------------------------------------------------------------------fi100-->wiatrołap (35m3)

-----------------------------fi100-->p.g.+ kominek (45m3)---trójnik?---fi80?-->p.g. (15m3)

---------------------------------------------------------------------fi100-->kominek (30m3)

Czy dobrze to rozumiem?

4. Dodatkowo czy dobrze umieściłem anemostaty w pomieszczeniach?

Odpowiedzcie proszę np 1-OK, 2-Nie, bo... itd..

Pozdrawiam

Edytowane przez Dars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dars,

 

1 - tak

2 - IMHO tak

3 - jak dajesz trójniki daj takie same fi na obu nogach i zblizone długości rur, kominek rozumiem, że okresowo tylko gdu siępali? jak tak i mozesz to daj wiecej np 125

4 - z grubsza ok z tym ze w pom. 1 przesunal bym blizej drzwi wejsciowych, w pomieszczeniu nr 6 nie dawałbym nad łóżkiem ale to kwestia indywidualna...

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Dlaczego takie same fi na obu nogach, możesz wyjaśnić? Myślałem, że właśnie jak dam mniejsze fi, to mniej tam poleci i będzie mniej do regulacji na anemostatach?

Wyciąg nad kominkiem będzie na stałe, nie tylko podczas palenia, dołożyłem go głównie dla zrównoważenia wyciągów i nawiewów (nie chciałem mieć za dużych przeciągów np. w WC lub w p.g. bo już teraz jest tam 3,5 wymiany na godzinę).

4. Racja.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Dlaczego takie same fi na obu nogach, możesz wyjaśnić? Myślałem, że właśnie jak dam mniejsze fi, to mniej tam poleci i będzie mniej do regulacji na anemostatach?

Wyciąg nad kominkiem będzie na stałe, nie tylko podczas palenia, dołożyłem go głównie dla zrównoważenia wyciągów i nawiewów (nie chciałem mieć za dużych przeciągów np. w WC lub w p.g. bo już teraz jest tam 3,5 wymiany na godzinę).

4. Racja.

 

 

Dzięki.

 

 

 

ad 3 - masz racje - nie spojrzalem na wielkosci.... sie mi pomylilo...

 

odnosnie kominka - teraz kumam...

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czas wrzucic ostateczny projekt wentylacji :)

 

Opisy przy kanalach to: fi [mm] / wydatek [m3/h] / dlugosc [m]

Biale prostokaty po bokach to beda skrzynki rozprezna i sprezna.

Trojkty to albo uklady ksztaltek "Y", albo tez skrzynki rozprezne/sprezne.

Przy wentylatorach - filtry. Na czerpni tylko siatka przeciw owadom.

 

W miejscach gdzie sa duze dysproporcje w dlugosci kanalow - zastanawiam sien zmniejszaniem srednicy dla krotszych galezi.

 

Jezeli ktos widzi jakis gruby blad w projekcie to prosze wskazac.

 

I jescze pytanko: W ofercie firmy Alnor znalazlem rozne kanaly elastyczne:

 

ALNOR FLEX -> z blachy alu 0,10 i 0,12mm (std. dlugosc 3m)

ALUDUCT AD-L -> 4-ro warstwowa scianka aluminiowo-poliestrowa na stalowym drucie (std. dlugosc 10m)

ALUDUCT AD-3 -> 6-cio warstwowa scianka aluminiowo-poliestrowa na stalowym drucie (std. dlugosc 10m)

 

Najtansze sa te 4-ro warstwowe. Zastanawiam sie jednak czy nie beda zbyt delikatne (Oczywiscie bede owijal welna 5cm i stretchfolia).

Moze ktos polecic jakies konkretne kanaly albo konkretnego producenta?

went_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

 

zbliża się czas na wykonanie wentylacji mechanicznej, projekt mam, kiedyś zrobił mi jeden specu. teraz to wygląda tak jak na rysunkach, jest plan użycia rur spiro tych twardych + ocieplenie wełną (5cm na poddaszu i 2,5cm reszta), instalacja liniowa z przepustnicami. w sumie rozkład nawiewów i wywiewów jest taki:

- parter:

nawiew - salon+jadalna, fi 125 (55m3+55m3)

wywiew - kuchnia, fi 125 (50m3+50m3), wc, fi 125 (60m3) oraz wiatrołap fi 100 (20m3)

- piętro:

nawiew w 4 pokojach, fi 125 (50m3 + 45 m3 + 50 m2 + 45 m3)

wywiew - łazienka fi 125 (100m3), garderoba fi 100 (20m3)

sumarycznie nawiew = wywiew = 300m3/h

 

po przeczytaniu wątków FM chciałbym wprowadzić kilka zmian, przede wszystkim:

- rury spiro stalowe dać tylko jako główne trakty rozprowadzające powietrze (fi200, fi160), reszta to flex alu + wełna + folia, lub nawet rury z ociepleniem np. thermoflex

- zastosować rozdzielanie strumienia powietrza za pomocą trójników Y jak zalecał Adam_mk; ponieważ sufity będą podwieszane to można będzie to zrobić optymalnie nawet na parterze

- przy kominku podciągnąć wywiew żeby zbierać ciepłe powietrze

- wiatrołap - zgodnie z FM warto zastosować nawiew + wywiew

- wc (parter) przesunąć wywiew bliżej okna; kuchnia - jeden wywiew dać bliżej kuchenki (będzie elektryczna)

- salon + jadalnia - może dać 3 nawiewy, jak do tego dodamy nawiew wiatrołapu to mamy 4 dzięki czemu łatwo będzie zrobić podział strugi

- w pokojach na górze nawiewy dać bliżej okien balkonowych

czerpnie i wyrzutnię pozostawiłbym jak jest zaplanowane - w ścianach szcztowych, akurat czerpnia bedzie prawie od północy a wyrzutnia od południa; reku oczywiście na stryszku

 

poniżej schematy instalacji WM, proszę o info czy moje zmiany są sensowne.. może warto jeszcze coś zmienić, dodać lub wyrzucić ?!

 

http://imageshack.us/photo/my-images/402/parterd.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/11/pitroi.jpg/

Edytowane przez Jacekss
dodanie linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wydaje mi się że lepiej byłoby policzyć (nie koniecznie z uwzględnieniem wszystkich czynników) jakie wydatki wychodzą samoczynnie z zaprojektowanej instalacji i po tym odnieść to do wymaganych (dla oszacowania korekt np. na anemo).

 

Magus, czy nitka fi 250 jest konieczna? Też miałem taką myśl, ale mi forum (Adam) wybiło z głowy, szczególnie że muszę przez monolit z czerpni przechodzić. Tych sporadycznych prędkości (przy max wydatku) w kotłowni się przestałem obawiać i daję fi 200, a dalej już z pilnowaniem prędkości.

 

Ja z wiatrołapem mam jeszcze wątpliwość, czy dawać tylko wyciąg czy również nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez nie jestem przekonany do 250 i raczej dam 200. Program mi wyliczyl taka rure dla zadanych parametrow max. predkosci w kanale.

Pozatym z 250 mialbym problem przeprowadzic - w koncu to 10m od czerpni i przechodzi oprzez jedno waskie miejsce.

 

Kotlowania i garaz - na razie planowalem grawitacyjna, dlatego te pomieszczenia sa odizolowane (szczelne drzwi do kotlowni). Ale zaczelo mnie to gryzc i nie wiem czy nie przerobie tego na mechaniczna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajazłem następujący wzór na liczenie podziału wydatku (Q) strugi przy rozgałęzieniach na dwie średnice (d):

Q1/Q2=(d1/d2)^(5/2)

(pominąłem w powyższych opory i długości kanałów, u nas chyba mało istotne)

 

trochę inne od stosowanych tu (tak mi się zdaje):

(d1/d2)^2

 

Znacie, potwierdzacie, a może przeciwnie?

 

Ponawiam pytanie do znawców tematu. Jaki jest prawidłowy podział strumienia przy rozgałęzieniu i zmianie średnicy?

Co z równaniem Bernoulliego dla idealnego płynu barotropowego? Z tego równania by wynikało ze jeżeli strumień główny o średnicy d dzielimy na 2 strumienie o średnicy również d, a następnie w jednym z podzielonych strumieni zwęzimy średnice, to wydatek się nie zmieni jedynie wzrośnie prędkość powietrza w kanale. Co za różnica czy zwęzimy 2m za rozgałęzieniem czy od razu na rozgałęzieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie do znawców tematu. Jaki jest prawidłowy podział strumienia przy rozgałęzieniu i zmianie średnicy?

Co z równaniem Bernoulliego dla idealnego płynu barotropowego? Z tego równania by wynikało ze jeżeli strumień główny o średnicy d dzielimy na 2 strumienie o średnicy również d, a następnie w jednym z podzielonych strumieni zwęzimy średnice, to wydatek się nie zmieni jedynie wzrośnie prędkość powietrza w kanale. Co za różnica czy zwęzimy 2m za rozgałęzieniem czy od razu na rozgałęzieniu?

 

Hmm, zastanówmy się. Czy nie będzie przypadkiem tak, że mając strumień Q w przewodzie głownym o średnicy d, który rozgałęzia się na d1 i d2, to strumień podzieli się na takie Q1 i Q2, że po obliczeniu spadków ciśnień dla każdego odgałęzienia okaże się, że są równe?

 

Co do zwężenia, to wydatek się nie zmieni (zmieni się prędkość w zwężonym odcinku). Jeżeli zwęzimy 2m za rozgałęzieniem, to mamy de facto odgałęzienie składające się z dwóch odcinków o różnych średnicach (inaczej będziemy liczyć spadek ciśnienia niż w przypadku zwężenia w miejscu rozgałęzienia). Pisząc, że wydatek się nie zmieni miałem na myśli, że nie będzie tak, że w części odgałęzienia przed zwężeniem jest inny wydatek a w zwężeniu inny. Natomiast istnienie zwężenia w odgałęzieniu wpłynie na to jaki wydatek popłynie zwężonym kanałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast istnienie zwężenia w odgałęzieniu wpłynie na to jaki wydatek popłynie zwężonym kanałem.

Dzięki heron.

 

Zakładając że prędkości w kanale są niewielkie (do pominięcia liczenie innego spadku ciśnienia w zależności od średnicy kanału), jak będzie wyglądał podział przy zwężeniu bezpośrednio przy odgałęzieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki heron.

 

Zakładając że prędkości w kanale są niewielkie (do pominięcia liczenie innego spadku ciśnienia w zależności od średnicy kanału), jak będzie wyglądał podział przy zwężeniu bezpośrednio przy odgałęzieniu?

 

No jakie by te prędkości nie były, trzeba to policzyć. Ktoś to wcześniej wspominał o wzorze na wyliczenie wydatków przy podziale na różne średnice, ale nie znam tego wzoru i nie wiem czy jest ok. Ja w swojej instalacji akurat miałem prostą sytuację, bo kanał dzielił się na dwa o różnych przekrojach, gdzie odnogi były zakończone juz anemostatami. Policzenie spadków dla różnych wydatków było tu proste. Zresztą z excelem nawet bardziej skomplikowany uklad nie stanowi problemu. Znając wydatek w kanale przed podziałem (Q) dzielący sie na Q1 i Q2 tak dobierałem Q1 i Q2 co by spadki się wyrównały. Oczywiście cały czas zachowywałem zależność Q = Q1 + Q2.

 

Być może jest inna metoda, ale ja jej nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

 

zbliża się czas na wykonanie wentylacji mechanicznej, projekt mam, kiedyś zrobił mi jeden specu. teraz to wygląda tak jak na rysunkach, jest plan użycia rur spiro tych twardych + ocieplenie wełną (5cm na poddaszu i 2,5cm reszta), instalacja liniowa z przepustnicami. w sumie rozkład nawiewów i wywiewów jest taki:

- parter:

nawiew - salon+jadalna, fi 125 (55m3+55m3)

wywiew - kuchnia, fi 125 (50m3+50m3), wc, fi 125 (60m3) oraz wiatrołap fi 100 (20m3)

- piętro:

nawiew w 4 pokojach, fi 125 (50m3 + 45 m3 + 50 m2 + 45 m3)

wywiew - łazienka fi 125 (100m3), garderoba fi 100 (20m3)

sumarycznie nawiew = wywiew = 300m3/h

 

koledzy jakieś sugestie uwagi .... czas mnie nagli, chce już zamawiać kanały i po weekendzie składać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Chciałbym prosić o opinię na temat projektu wentylacji mechanicznej ,który otrzymałem razem z projektem domu.

Ale jak to to w życiu bywa zmieniliśmy to i owo w projekcie i teraz projekt wentylacji ma się nijak do pomieszczeń.

Poniżej załączm skany projektu wentylacji przed naszymi zmianami (układ pomieszczeń) i po zmianach w układzie pomieszczeń.

Prosiłbym o podpowiedź gdzie poprzekładać nawiey i wywiewy żeby było dobrze.

 

Mój pomysł jest taki:

 

Parter:

-likwidujemy spiżarnie przy kuchni i ten anemostat wywiewny bym chciał zainstalować w WC na parterze.

-likwidujemy na parterze łazienke i tam powstanie taki wiekszy wiatrołap ale tu bym zostawił anemostat który był zaprojektowany dla łazienki

-salonu i kuchni bym nie ruszał

 

Pietro/poddasze:

-pomieszczenia 2/04 i 2/03 łączymy razem i podwyższamy sufit wiec zwiekszy się nam kubatura tego pomieszczenia (i co zrobic w takim wypadku?)

-łazienka została nieco powiekszona

-pokój nad garażem - tam bedzie razem połaczone z garderobą (będzie szafa zabudowana) i co w tym wypadku z anemostatem wywiewnym?

wydaje mi się ,ze sensowne jest zostawienie jego ale przeniesienie nawiewnego w przeciwległy narożnik pokoju

 

Nasuwa mi się jeszcze pytanie dotyczące rodzaju rur zastosowanych w instalacji. Do poszczególnych pomieszczeń chciałbym prowadzić rury spiro aluminiowe owinięte wełną i folią. Natomiast rury główne fi 200 lepiej wykonać z rur szcztywnych ocynkowanych czy też spiro? Doczytałem też na forum ,że rury wychodzące z budynku tam gdzie jest czerpnia i wyrzutnia powietrza powinny być izolowane na całej długości także przechodząc przez ściany zewnętrzene budynku. A jak wyglada sprawa ze spadkami tych rur w jakim kierunku powinny być wykonane ?

 

Proszę o wyrozumiałość jeżeli pytam o oczywiste sprawy i pewnie były na forum odpowiedzi ,ale dlatego iż dom buduje od podstaw sam razem z tatą poprostu brakuje mi czasu na czytanie tych wszystkich niemałych watków o wentylacji.

 

http://img641.imageshack.us/img641/4694/pitropozmianach.th.jpg

http://img41.imageshack.us/img41/6248/parterorginalny.th.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/5425/parterpozmianachorginal.th.jpg

http://img41.imageshack.us/img41/8123/pitrooryginalny.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze porownac z praktycznego punku widzenia kanaly typu aluflex (zrobione z tasmy aluminiowej) oraz kanaly oparte na stalowej spirali?

Juz sie przekonalem, ze te pierwsze sa troche upierdliwe przy rozciaganiu - lubia "pekac".

 

Wlasnie mam dylemat jakie zakupic na potrzeby instalacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...