Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy ktoś sam policzył ?


wicekK

Recommended Posts

witajcie..

mam prośbę, mam zrobiony projekt na grubych rurach i na rozdzielaczach i potrzebuję go przeliczyć na taki ze skrzynkami rozdzielczymi w centralnym punkcie.. więc przepływy do pomieszczeń mam określone, dostawca przerysował mi go na taki z rurami 75/63 i po jednej skrzynce rozdzielczej na nawiew i wywiew..

może ktoś podrzucic informację jak przeliczyć opory dla przewodow 75/63mm? bo są dostepne informacje jakie są dla skrzynek, anemostatów, a dla przewodów nie mogę zlokalizować..

i pytania pomocnicze:

- jak traktować przy tym liczeniu szerokie lub wąskie łuki..

- jak do jednej skrzynki rozprężnej idą dwie lub trzy rury to jak to policzyc? 1/3 tego co wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@artur,

 

od końca - sądzę że dla tego odcinka liczysz opór dla pojednyczej nitki (i jej przepływu).

 

coś o łukach pisał TB tutaj, dla takiej małeś średnicy łagodne łuki bym raczej pomijał

 

co do oporów prostych rur - nie wiem na ile możesz zakombinować, najprościej przy PE po prostu dostosować ilość rur do anemo (1,2,3) poprzez krotności określonego wydatku (np. 30m3), i z grubsza równe długości (strzelam: +- 20%), budowa to nie jest apteka (jak mnie ten tekst irytuje ;) ) poza tym masz możliwość tunungu samymi anemo.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 1 month później...

Uff... Przebrnąłem przez cały temat – i aż strach myśleć, że są tematy bliźniacze jeszcze bardziej obszerne.

Przymierzam się do zaprojektowania układu wentylacji i przed tym chciałbym zrobić małe podsumowanie tematu wymagające potwierdzenia poprawności przez kogoś z praktyczną wiedzą.

Temat ile i gdzie nawiewać uważam za zamknięty, tutaj już raczej tylko kwestia indywidualnych preferencji. Natomiast chciałbym jeszcze raz przemielić temat doboru i konstrukcji kanałów. Więc tak:

Dobór średnic – przemawia do mnie to co napisał msobanie w http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82&p=1556928#post1556928

Do tego było sporo wyliczeń, oraz opinii potwierdzających że przy takich średnicach i danych wydatków prędkości będą ok- i nie będzie świszczeć (szczególnie że jak było wspominane. rzadko będziemy stosować te maksymalne wyliczone przepływy, a już na pewno nie wtedy gdy w domu panuje cisza). No i było też sporo jak liczyć straty ciśnienia dla poszczególnych „gałęzi” układu.

Problem dla mnie ciągle jest kwestia regulacji takiego układu. Wielokrotnie pojawiało się założenie w którym np. jednym kanałem (100mm) chcemy mieć w łazience wciąg 70m3/h a innym (też 100mm!!) w garderobie 15-20 m3/h (sytuacja jest chyba? niezależna od tego czy mówimy o nawiewie czy wywiewie)– wiadomo że gdzieś one muszą się łączyć (rozgałęziać). Moje pytanie więc: Jak to ugryźć rozumiem że można pokręcić anemostatem – ale jakoś tak nie chce mi się wierzyć że da się bez skutków ubocznych aż tak ograniczyć strumień. Założenia dla cieczy idealnych (wolno przepływający gaz można podobno traktować tak samo) każą sądzić że pomimo ograniczenia otworu w anemostacie (a nawet zastosowania przepustnicy do regulacji ??) poskutkuje to tym że gaz przepływający przez kanał po prostu sobie przyśpieszy (wg tego samego efektu którym cieszymy się gdy dzielimy kanał główny na mniejsze o sumarycznie większych powierzchniach przekroju). A może właśnie bzdurne jest tu rozważanie sytuacji dla układu idealnego (one zakładają chyba? że ciśnienie strumienia jest wszędzie takie samo (nie chce tutaj wchodzić w dywagacji a propos mechaniki cieczy równań Bernoulliego itp. )) a każda przepustnica, przykręcony anemostat daje takie dodatkowe opory i że cieczy po prostu będzie „łatwiej” śmigać otwartym kanałem z przykładowej kuchni ?

 

Jakby komuś się nie chciało czytać, albo nie do końca z moich wypocin wynikałoby o co chce zapytać to bardziej konkretnie:

 

1) Pytanie pomocnicze – dotyczy samego działania centralek:

Rozumiem że mając np. dane centrali które mówią (dane z kosmosu :) ) że : dla 150m3/h spręż dyspozycyjny to 400Pa, dla 400m3/h spręż dyspozycyjny to 200Pa, nie oznacza to że przy mniejszym nawiewie mamy większe ciśnienie wyrzucanego powietrza – tylko że centrala jest taka „mądra” i sama potrafi dostosować moc tak by przepchać powietrze przez kanały ? A skoro tak to takie rozumowanie prowadzi mnie do dziwnych wniosków, że przy wylotach z nawiewów nie mamy już praktycznie żadnego ciśnienia „pchającego” powietrze (a może to poprawne i dobre wnioski) – prowadzi to jednak do pytanie nr

2) Jaki jest wpływ oporów (spadków ciśnienia) w gałęziach przy tak samo odkręconych anemostatach np. w kanałach 100mm ? Może na przykładzie - dla uproszczenia załóżmy że mamy centrale mamy o wydatku 200m3/h (czy 10,20 ?? jak komu wygodniej zobrazować :)), i tylko taki prosty układ w którym mamy główny kanał i rozgałęzienie na te 2 w których sumaryczny spadek na 1 wynosi 10Pa a na drugim 15Pa ??

3) Rozumiem że dodanie przepustnicy lub przykręcenie anemostatu skutkuje właśnie w zwiększeniu oporu (dodatkowym spadku ciśnienia) w kanale ??

4) U jeszcze pytanie z fizyki - jak ma się przepływ gazu lecącego przez trójnik niesymetryczny ... Znow moze na prostym przykładzie mając np wejscie 300 mm z wydatkiem Q1=300m/3h i prędkością v1 i 2 wyjścia jedno 200 mm drugie 100mm - sprawą oczywistą jest że Q1 = Q2 + Q3 , natomiast nie jest dla mnie oczywiste jak rozłożą się wydataki w Q2 i Q3 ??

Czy będzie to wydatki Q2=Q3 - wtedy v3>v2

czy może to prędkości v2=v3 i wtedy Q2>Q3

Czy może jest jakiś inny prosty model żeby to modelować (oczywiście zakładamy tutaj sytuacje idealną bez strat , zawirowań itd :) )??

Podejrzewam jednak że niestety sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i nie będzie to takie proste...

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) U jeszcze pytanie z fizyki - jak ma się przepływ gazu lecącego przez trójnik niesymetryczny ... Znow moze na prostym przykładzie mając np wejscie 300 mm z wydatkiem Q1=300m/3h i prędkością v1 i 2 wyjścia jedno 200 mm drugie 100mm - sprawą oczywistą jest że Q1 = Q2 + Q3 , natomiast nie jest dla mnie oczywiste jak rozłożą się wydataki w Q2 i Q3 ??

Czy będzie to wydatki Q2=Q3 - wtedy v3>v2

czy może to prędkości v2=v3 i wtedy Q2>Q3

Czy może jest jakiś inny prosty model żeby to modelować (oczywiście zakładamy tutaj sytuacje idealną bez strat , zawirowań itd :) )??

 

Coś mnie świta taka zależność wydatków: (przekrój1/przekrój2)^(3/2)

 

Dobre pytania stawiasz, może znajdą się fachowcy którzy wiedzą i podzielą się wskazówkami...? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak tam projekt ?

dalej chcesz zrobić na trójnikach ?

 

Nie wiem czy do do mnie - ale odpowiem :)

 

Moim skromnym zdaniem

trójnik = skrzynka rozdzielcza z dwoma wyjściami (choć bardzo bym chciał żeby ktoś mnie wyprowadził z ewentualnego błędu) - z dokładnością do odpowiedniej jego budowy - bo nie mam tutaj namyśli konstrukcji w której od prostego przewodu mamy odgałęzienie - bo taka konstrukcja to oczywiście rządzi się swoimi- bliżej nieokreślonymi prawami.

Nie chce wdawać się w jakieś szczegóły, ale generalnie chciałbym, zastosować skrzynkę rozdzielczą z 4 wyjściami i w miarę potrzeby dodać trójnik. Generalnie pytanie które zdałem odnoszą się zarówno do trójników jak i bardziej skomplikowanych układów - skrzynek rozdzielczych.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Eyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Uff... Przebrnąłem przez cały temat – i aż strach myśleć, że są tematy bliźniacze jeszcze bardziej obszerne.

Przymierzam się do zaprojektowania układu wentylacji i przed tym chciałbym zrobić małe podsumowanie tematu wymagające potwierdzenia poprawności przez kogoś z praktyczną wiedzą.

Temat ile i gdzie nawiewać uważam za zamknięty, tutaj już raczej tylko kwestia indywidualnych preferencji. Natomiast chciałbym jeszcze raz przemielić temat doboru i konstrukcji kanałów. Więc tak:

Dobór średnic – przemawia do mnie to co napisał msobanie w http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82&p=1556928#post1556928

Do tego było sporo wyliczeń, oraz opinii potwierdzających że przy takich średnicach i danych wydatków prędkości będą ok- i nie będzie świszczeć (szczególnie że jak było wspominane. rzadko będziemy stosować te maksymalne wyliczone przepływy, a już na pewno nie wtedy gdy w domu panuje cisza). No i było też sporo jak liczyć straty ciśnienia dla poszczególnych „gałęzi” układu.

Problem dla mnie ciągle jest kwestia regulacji takiego układu. Wielokrotnie pojawiało się założenie w którym np. jednym kanałem (100mm) chcemy mieć w łazience wciąg 70m3/h a innym (też 100mm!!) w garderobie 15-20 m3/h (sytuacja jest chyba? niezależna od tego czy mówimy o nawiewie czy wywiewie)– wiadomo że gdzieś one muszą się łączyć (rozgałęziać). Moje pytanie więc: Jak to ugryźć rozumiem że można pokręcić anemostatem – ale jakoś tak nie chce mi się wierzyć że da się bez skutków ubocznych aż tak ograniczyć strumień. Założenia dla cieczy idealnych (wolno przepływający gaz można podobno traktować tak samo) każą sądzić że pomimo ograniczenia otworu w anemostacie (a nawet zastosowania przepustnicy do regulacji ??) poskutkuje to tym że gaz przepływający przez kanał po prostu sobie przyśpieszy (wg tego samego efektu którym cieszymy się gdy dzielimy kanał główny na mniejsze o sumarycznie większych powierzchniach przekroju). A może właśnie bzdurne jest tu rozważanie sytuacji dla układu idealnego (one zakładają chyba? że ciśnienie strumienia jest wszędzie takie samo (nie chce tutaj wchodzić w dywagacji a propos mechaniki cieczy równań Bernoulliego itp. )) a każda przepustnica, przykręcony anemostat daje takie dodatkowe opory i że cieczy po prostu będzie „łatwiej” śmigać otwartym kanałem z przykładowej kuchni ?

 

Jakby komuś się nie chciało czytać, albo nie do końca z moich wypocin wynikałoby o co chce zapytać to bardziej konkretnie:

 

1) Pytanie pomocnicze – dotyczy samego działania centralek:

Rozumiem że mając np. dane centrali które mówią (dane z kosmosu :) ) że : dla 150m3/h spręż dyspozycyjny to 400Pa, dla 400m3/h spręż dyspozycyjny to 200Pa, nie oznacza to że przy mniejszym nawiewie mamy większe ciśnienie wyrzucanego powietrza – tylko że centrala jest taka „mądra” i sama potrafi dostosować moc tak by przepchać powietrze przez kanały ? A skoro tak to takie rozumowanie prowadzi mnie do dziwnych wniosków, że przy wylotach z nawiewów nie mamy już praktycznie żadnego ciśnienia „pchającego” powietrze (a może to poprawne i dobre wnioski) – prowadzi to jednak do pytanie nr

2) Jaki jest wpływ oporów (spadków ciśnienia) w gałęziach przy tak samo odkręconych anemostatach np. w kanałach 100mm ? Może na przykładzie - dla uproszczenia załóżmy że mamy centrale mamy o wydatku 200m3/h (czy 10,20 ?? jak komu wygodniej zobrazować :)), i tylko taki prosty układ w którym mamy główny kanał i rozgałęzienie na te 2 w których sumaryczny spadek na 1 wynosi 10Pa a na drugim 15Pa ??

3) Rozumiem że dodanie przepustnicy lub przykręcenie anemostatu skutkuje właśnie w zwiększeniu oporu (dodatkowym spadku ciśnienia) w kanale ??

4) U jeszcze pytanie z fizyki - jak ma się przepływ gazu lecącego przez trójnik niesymetryczny ... Znow moze na prostym przykładzie mając np wejscie 300 mm z wydatkiem Q1=300m/3h i prędkością v1 i 2 wyjścia jedno 200 mm drugie 100mm - sprawą oczywistą jest że Q1 = Q2 + Q3 , natomiast nie jest dla mnie oczywiste jak rozłożą się wydataki w Q2 i Q3 ??

Czy będzie to wydatki Q2=Q3 - wtedy v3>v2

czy może to prędkości v2=v3 i wtedy Q2>Q3

Czy może jest jakiś inny prosty model żeby to modelować (oczywiście zakładamy tutaj sytuacje idealną bez strat , zawirowań itd :) )??

Podejrzewam jednak że niestety sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i nie będzie to takie proste...

Witam, wszystkich, chcę trochę zaktualizować temat WM, jako, że mam zamiar zrobić ją w domu. Na początku chcę odpowiedzieć na pytania Eyck - kilka postów wyżej. Na chwilę obecną nie przeczytałem całego wątku, ale mogę się podzielić swoją wiedzą z zakresu mechaniki przepływów, czyli fizyka przepływu, opory miejscowe, liniowe i takie tam. Pracuje jako projektant instalacji gazowych wysokociśnieniowych, ale filozofia przepływu jest zbliżona. Jak są jakieś błędy merytoryczne, które został już wyjaśnione w wątku to proszę o info, żeby ich nie powielać.

Moje odpowiedzi na pytania Ecyk:

1) Jeśli chodzi o ustawienie przepływu to na pewno można by było regulować na anemostatach, tak aby uzyskać przepływu. Teraz pytanie czy da radę tego dokonać w sposób dokładny, ponieważ przykręcając dany anemostat uzyskujemy bardzo duży miejscowy współczynnik oporu, ale tracimy opory liniowe ( opory liniowe są proporcjonalne do kwadratu prędkości liniowej DP~U^2, dzie DP – spadek ciśnienia [Pa]; U – prędkość liniowa w kanale [m/s], czyli gdy mamy dwukrotnie mniejszy przepływ to opory są czterokrotnie mniejsze). Dodatkowo gdybyśmy chcieli mocno dławić przepływ na samym anemostacie to na pewno będzie szum, bo w wyniku zamykania anemostatu mocno zmniejszamy powierzchnię przepływu, co powoduje miejscowy wzrost prędkości i to właśnie powoduje szumy. Reasumując może się okazać, że regulacja na anemostacie może odbywać się w następujący sposób,

a. anemostat zamknięty nie ma przepływu,

b. anemostat bardzo lekko otwarty, przepływ taki jaki chcemy ale szumi,

c. anemostat lekko otwarty jest przepływ ok 90%,

d. anemostat otwarty przepływ 100%,

To muszą potwierdzić użytkownicy WM.

1) Pytanie o spręż dyspozycyjny – ogólnie pojęcie spręż dyspozycyjne to jest (jak by to powiedzieli tacy dwaj z pewnego kabaretu chwyt matetingowy) jest to parametr, który określa jaki przepływ objętościowy zostanie uzyskany przez wentylatory (pracujące na 100%), przy danym ciśnieniu. Odpowiedź na twoje pytanie jest następująca, centrala nie jest taka mądra aby dostosować moc aby przepchnąć powietrze przez kanały. Ty nastawiasz na centrali, że ma pracować na 1 biegu, i centrala dostarcza do wentylator określoną moc wyrażoną w Watach np. 40 W, i teraz w zależności od instalacji, będziesz miał rożne przepływy, np.:

a. Krótka instalacja hipotetyczna instalacja składająca się odcinków tylko 1 m czyli zerowe opory to przepływ będzie 250 m3/h.

b. Rozbudowana instalacja, która sumarycznie daje opory ok. 200 Pa to przepływ będzie wynosił 150 m3/h.

W obu przypadkach mamy ten sam pobór mocy ok 40 W.

2) Nie może być sytuacji, że w sytuacji zasilania przewodów z jednego trójnika/ skrzynki rozprężnej będą inne spadki ciśnień np.: jednym odgałęzieniu będzie spadek ciśnienia 10 Pa, (np.10 m długości) a w drugim 15 Pa ( 15 m długości), to wynika z równania ciągłości. W dłuższym odgałęzieniu 15 m będzie mniejsza prędkość liniowa (czyli mniejszy przepływ objętościowy) ale spadki ciśnienia będą takie same. Podsumowując do pomieszczenia, do którego będzie doprowadzane powietrze dłuższym kanałem 15 m, będzie doprowadzana mniejsza ilość tego powietrza np:

a. Kanał 10 m – 50 m3/h,

b. Kanał 15 m – 45 m3/h.

W obu przypadkach w miejscu zasilania kanałów (trójnik lub skrzynka rozprężna) ciśnienie będzie takie same oraz w miejscu wylotu z anemostatów też takie same, czyli atmosferyczne.

3) Tak, dodanie przepustnicy lub przykręcenie anemostatu powoduje większe opory miejscowe, co powinno się przełożyć na mniejszy przepływ, ale jak już wyjaśniłem wcześniej płynna regulacja na tych urządzeniach, głównie mam na myśli anemostaty może być tylko potwierdzona przez użytkowników. Bo mi się wydaje, ze to jest tylko otwórz/zamknij przepływ.

4) Co do przykładu z trójnikiem to przy założeniu, że mamy trójnik redukcyjny 200/100:

a. 1 Wlot – 200 mm, A1 = 31 415 mm2, U1 = 5 m/s, Q1 = 565 m3/h;

b. 1 Wylot – 200 mm, A2 = 31 415 mm2, U2 = 4 m/s; Q2 = 452 m3/h;

c. 2 Wylot – 100 mm, A3 = 7 853 mm2, U3 = 4 m/s; Q3 = 113 m3/h;

Oczywiście powyższy przykład jest przy założeniu, że trójnik jest zasilany jednym kanałem 200 mm bez żadnych przewodach na pozostałych kanałach to przepływ będzie proporcjonalny do pola przekroju kanałów, czyli A = pi*(d^2)*0,25, gdzie , A – powierzchnia pola przekroju, pi – liczba Pi=3,14; d średnia kanału [m], oraz Q=A*U, gdzie Q – przepływ objętościowy m3/h. Oczywiście możemy mieć sytuację, że wylot pierwszy ( 200 mm) będzie podłączony do bardzo długiego przewodu, a wylot 2 ( 100 mm) będzie otwarty do atmosfery, to wtedy większość powietrza przepływnie wylotem 2, mimo, iż mam mniejszy przekrój.

Jak są jakieś kolejne nurtujące pytania to proszę o info, jak będę mógł to postaram się na nie odpowiedzieć, bo tak jak Wy chcę zrobić instalację WM, która będzie cicha i skuteczna.

Edytowane przez Sepior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam,

Potrzebuję porady, które rozwiązanie będzie lepsze (bezpieczniejsze, tzn. bez szumów i z pewnością, że powietrze będzie dobrze przepływało przy 30% mocy rekuperatora). Mam kubaturę 400m3. Planuję zrobić WM na zasadzie rozdzielaczy/kolektorów. Policzyłem sobie 2 warianty:

1. Kolektor główny (wyjście z reku) fi 160, dalej ze skrzynki rozdzielczej na 7 kanałów przewodami 75/63 (63mm średnica wewn.). Wyszło mi z obliczeń, że przy 100% mocy rekuperatora (jedna wymiana powietrza na godzinę) prędkość przepływu w kanałach będzie 5,5m/s, a przykręcając moc reku do 30% (np. na noc) prędkość ta spadnie do 1,7m/s

2. Kolektor główny fi 200, dalej ze skrzynki na 7 kanałów przewodami 90/76 (76mm średnica wewn.). Tutaj przy 1 wymianie powietrza na godzinę prędkość przepływu w kanałach wyniesie 3,5m/s, ale już przy 30% tylko 1,1m/s.

Wg mnie lepsza będzie opcja 1, bo ewentualny szum może powstać przy pełnej mocy reku (ale nie będzie to przeszkadzało jeśli w domu będzie impreza), a przy nastawie na 30% wydajności prędkość 1,7m/s powinna wystarczyć nawet w bardziej oddalonych anemostatach.

Pytanie dodatkowe: planuję ułożyć rurowy GWC i się zastanawiam, czy średnicę rury dać taką jak średnica kanału głównego, czy lepiej będzie dać fi 200 bez względu, czy reku będzie miał kanały fi200 czy fi160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Potrzebuję porady, które rozwiązanie będzie lepsze (bezpieczniejsze, tzn. bez szumów i z pewnością, że powietrze będzie dobrze przepływało przy 30% mocy rekuperatora). Mam kubaturę 400m3. Planuję zrobić WM na zasadzie rozdzielaczy/kolektorów. Policzyłem sobie 2 warianty:

1. Kolektor główny (wyjście z reku) fi 160, dalej ze skrzynki rozdzielczej na 7 kanałów przewodami 75/63 (63mm średnica wewn.). Wyszło mi z obliczeń, że przy 100% mocy rekuperatora (jedna wymiana powietrza na godzinę) prędkość przepływu w kanałach będzie 5,5m/s, a przykręcając moc reku do 30% (np. na noc) prędkość ta spadnie do 1,7m/s

2. Kolektor główny fi 200, dalej ze skrzynki na 7 kanałów przewodami 90/76 (76mm średnica wewn.). Tutaj przy 1 wymianie powietrza na godzinę prędkość przepływu w kanałach wyniesie 3,5m/s, ale już przy 30% tylko 1,1m/s.

Wg mnie lepsza będzie opcja 1, bo ewentualny szum może powstać przy pełnej mocy reku (ale nie będzie to przeszkadzało jeśli w domu będzie impreza), a przy nastawie na 30% wydajności prędkość 1,7m/s powinna wystarczyć nawet w bardziej oddalonych anemostatach.

Pytanie dodatkowe: planuję ułożyć rurowy GWC i się zastanawiam, czy średnicę rury dać taką jak średnica kanału głównego, czy lepiej będzie dać fi 200 bez względu, czy reku będzie miał kanały fi200 czy fi160.

 

witam

 

wersja pierwsza z przewodami 75/63 będzie OK

 

tak jak pisze _ARTUR_ do GWC koniecznie przewody fi 200 (minimum)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o konkretne rozwiązanie i koszty a Ty mi polecasz firmę która Ci doradzała. Powtórzę jeszcze raz: jeśli to nie tajemnica to jakiego producenta masz przewody, rozdzielacz,skrzynki, rekuperator i ile Cię kosztowały materiały skoro zmontowałeś instalację samodzielnie.Też mam w planach poskładać sobie samodzielnie jednak najpierw chciałbym poznać sprawdzone rozwiązanie i koszty materiałów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież napisałem wyraźnie że wszystko oprócz reku tam kupiłem..

rury, rozdzielacze, uszczelki, skrzynki i co tam potrzeba.. właśnie zeby nie zapomnieć czegos kupić najlepiej zadzwonić i pogadać, mnie przeliczono wszystkie pomieszcżenia i dobrano cały sprzęt.. koszty? każdy dom jest inny.. u mnie wyszło około 4,5-5 tys. zł całość (bez rekuperatora). rekuperator zrobiłem sam.. szczegóły w moim dzienniku - link w stopce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem sobie twój dziennik budowy i jestem pod wrażeniem, naprawdę wielki szacun. Teraz i ja chyba założę dziennik, żeby się podzielić swoimi rozwiązaniami i podejściem, choć twoje rozwiązania są naprawdę wypasione i nowatorskie. Pocieszył mnie fakt, że założenie WM nie musi oznaczać wydatku 20tys.zł tylko trzeba trochę pokombinować i zamontować we własnym zakresie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dwie kwestie mnie jeszcze interesują:

1. Zastanawiam się nad sensownością stosowania skrzynek rozprężnych na kanałach wywiewnych. Przy nawiewnych to rozumiem, ale obawiam się, że przy wywiewie, gdzie zawsze mamy zanieczyszczenia, może się taka skrzynka szybko zanieczyścić, a gdyby jej nie było to brudne powietrze od razu, bez większych oporów byłoby usuwane na zewnątrz. Po drugie co ma taka skrzynka rozprężać, wg mnie ma tylko wysysać powietrze z budynku:D

2. Rozdzielacz planuję umieścić w centralnym miejscu budynku, tak aby długości poszczególnych przewodów były mniej więcej takie same. Tutaj powstaje problem: jakiego przewodu fi 200 użyć do połączenia REKU z rozdzielaczem? Najlepiej żeby był w miarę elastyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...