Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rury CO POD izolacja termiczna


Recommended Posts

Jakie konsekwencje takiego oto rozlozenia rur CO?

 

W domu bez piwnicy rury CO (pex z wkladka aluminiowa w peszlu) zostaly rozprowadzone w podlodze parteru pod styropianem, a dokladnie to rury te maja styropian obok siebie i nad soba, ale juz nie pod soba... Pod rurami jest tylko chudy beton. I nizej piach.

 

Czy moze zamarznac w nich woda zima? Jakie straty ciepla?

 

Dom ma na parterze 8 grzejnikow, srednio 6 metrow rury od rozdzielacza do grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rury do centralnego ogrzewania powinna być nałożona otulina cieplna.

Jeśli rury są prowadzone w podłodze na gruncie, powinno się je układać na płytach styropianowych. Ułożenie rur co bezpośrednio na betonowym podkładzie i przykrycie rur od góry styropianem powoduje, że ciepło nie jest odprowadzane do pomieszczenia, lecz do gruntu. Myślę, straty z tego powodu mogą być około 10% dostarczanej energii. Już chyba lepiej byłoby ułożyć rury na styropianie w osłonie z rury karbowanej, tzw. peszla. Wtedy ciepło ogrzałoby mieszkanie. Należy jednak zwrócić uwagę, że rury grzejne w ogrzewaniu podłogowym nie powinny mież zbyt wysokiej temperatury. Na bardzo długich, prostych odcinkach rur należy stosować kompensatory - specjalne kształtki umożliwiające bezpieczne odkształcanie się rur. Na odcinkach krótszych wystarczy prowadzenie rur w osłonach izolacji termicznej, rurach osłonowych typu peszel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle kompensatory nie są potrzebne. Wystarczy układać rury "nie prosto" i w peszlu. Kompensator to jest kształtka, która ma najczęściej ukryty mieszek (harmonijkę) który jest ściskany lub rozciągany w przypadku wydłużeń lub skrócenia rury na skutek zmiany temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, straty z tego powodu mogą być około 10% dostarczanej energii.

 

Jak oceniacie: czy sensowne jest teraz zrywanie podlog - paneli i kafli - odkucie tych rur, podlozenie pod nie styropianu i zalanie wylewka?

 

No bo licze tak: koszt sezonu grzania weglem 2500 zł x 10% x 50 sezonow = 12500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w przewodach na pewno nie zamarznie. Na straty ciepła można spojrzeć trochę bardziej optymistycznie. Otóż w pewnym stopniu to utracone ciepło będzie akumulować się w podłodze podobnie jak w piecu kaflowym i w późniejszym okresie zostanie oddane przez podłogę (pomimo izolacji styropianem) do pomieszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...