Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

okna U=0,5 czy zakładać od południa?


Recommended Posts

nie znalazłem niegdzie odp. na ten problem.

jak to jest z tymi ciepłymi oknami od południa. czy one nie ograniczą efektu "dogrzewania" promieniami słonecznymi od tej strony?

czy może zysk związany ze zmniejszoną utratą ciepła rekompensuje mniejsze dogrzewanie słońcem.?

a może fakt 3 szyb wogóle nie ma znaczenia na ciepło uzuskane ze światła słonecznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła przez okna sa na drodze przenikania zyski zaś przez przepuszczanie promieniowania całkowitego. Przy szczegółowych audytach wyznacza się "ekwiwalentny wsp. przenikania ciepła dla okien" Polega to na tym, że Ueg,o= Uokna - TRxSf gdzie Tr jest całkowitym wsp. przepuszczalności oszklenia, a Sf wsp. odzysku od nasłonecznienia zależnym od stron świata, nie wdawając sie w naukowe wywody (bo naukowcem nie jestem :lol: ) zasada jest taka, że im U okna mniejsze to zyski od nasłonecznienia są wieksze, co prawda lesze U on\kna to mniejsze TR ale i tak w bilanse ogólnym wyjdzie na plus. Podsumowując warto dawać okna z U=0.5W/m2K od południa pod kątem zysków od promieniowania, pomijam tu kwestie finansowa i opłacalność takiej inwestycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od południa to lepiej okna dawać. U=0,5 dla szyb jest bardzo dobre. Gorzej z ceną upewnij się, że przestrzenie międzyszybowe będą wypełnione kryptonem bo zestawy trzyszybowe z argonem mają w najlepszym wypadku U=0,7. Ale nawet te 0,7 lepiej wychodzą energetycznie niż 1,1 w bilansie energetycznym domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie mamy okna z szybą u=0,6 (od południa też), a w domu zimno jak cholera. To od kiedy te zyski bedą odczuwalne?

http://images11.fotosik.pl/54/29cdd4609f801bb1.jpg

W domu w takim stanie nawet okna z u=0,01 by nie pomogły :lol: .

To żart był, ale chyba nie trafiłam na moment, kiedy masz najbardziej lotny umysł :wink: . Przecież gdybym nie wierzyła, że montowanie takich okien ma sens, to bym sobie kupiła z gorszym współczynnikiem u (co oczywiście oznacza sporo tańsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i muszę was zmartwić ale to nie jest Heat-mirror! W technologi HM wykorzystuje się zamiast dodatkowych szyb jedną lub dwie specjalne "folie polimerowe". Natomiast to o czym piszecie to po prostu wkład 3-szybowy. Efekt termiczny podobny a koszt kilka razy mniejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi bwojtku, to że wkład jest 3-szybowy to jedno. Ale te zewnętrzne szyby mają (co widać na załączonym obrazku) jeszcze powłokę ciepłochronną. Nie wiem, czy ma to coś wspólnego z technologią kosmiczną, bo po prostu się na tym nie znam. Wiem natomiast, że cena okien nie była kosmiczna. Za 14 szt. (w tym 6 skrzydeł balkonowych, jedno duże przeszklenie 200x270) zapłaciłam 16 tys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heat mirror to po polskiemu odbijacz ciepła, nie ważne z czego zrobiony, ważne że odbija ciepło z powrotem do domu dzięki czemu okno z U=1,1 robi się U=0,6

"Heat-Mirror" to nazwa konkretnej, opatentowanej technologii:

http://www.eagfacades.com/index.php?op=tech_hm&lan=pl

I przede wszystkim nie okno osiąga współczynnik U=0,6 (albo lepszy) ale wkład szybowy.

Jak na razie producenci szyb żądają o 50% więcej, a producenci okien o 100% więcej nie wiedzieć czemu.

100% dopłaty do okna za szybę 0,6? Znam firmy, które robią to za dopłatą rzędu 80zł/m2 okna.

Drogi bwojtku, to że wkład jest 3-szybowy to jedno. Ale te zewnętrzne szyby mają (co widać na załączonym obrazku) jeszcze powłokę ciepłochronną.

Już zwykłe szkło U=1,1 czy 1,0 ma także taką warstwę. Jest to tzw powłoka termo (tlenki metali szlachetnych), która powoduje poprawę około 2,5 krotną w stosunku do zwykłego szkła float.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...