Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŻYWOPŁOT Z BUKU I GRABU - zakładanie żywopłotu, gęstośc sadzenia, cięcie


Tom_Poznan

Recommended Posts

Wszystkie rady Mynetta są jak najbardziej prawidłowe

BTW - to jeden z naprawdę sensownych autorów ksiązek ogrodniczych,

Rozstawa podana w książce jest odpowiednia dla 2 letnich sadzonek które nie były wcześniej formowane - przyciąć trzeba nisko bo to Ty rozpoczynasz formowanie żywopłotu. Cięcie musi być niskie by zywopłot był gęsty od samej ziemi, gdyby tego nie zrobić to po paru latach byłby zagęszczony na szczycie a łysy od dołu.

Częsty błąd przy żywopłotach rosnących na osiedlach, blokowiskach to własnie cięcie wylącznie szczytu roślin gdy już dorosną do docelowej wyskości - wyglądają jak miotły w szeregu - górą człowiek nie przejdzie ale dołem przechodzi każdy pies, kot itp.

Troche zaufania do autorów książek ogrodniczych...;)

 

 

Dokladnie tak, jesli nie przytniesz odpowiednio nisko zywoplot nie rozkrzewi sie u dolu i bedzie wygladal katastrofalnie po paru latach, na moim (dwudziestoletnim) osiedlu widac wlasnie takie braki w wiedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 141
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
  • 1 year później...

Graby są długie 3-5 metrów ale "tyczki" tj mało rozgałęzione zasadzone w jednej linii co około 50 cm. Dużo placów.

Opcja 1: Przyciąć na wysokości 1,5 metra a pomiędzy nimi zasadzić młodsze graby ze szkółki i nimi wypełnić place.

lub

Opcja 2: przesadzić z drugiej strony działki podobne graby (tam nie będzie żywopłotu) i je przyciąć na wysokość 50 cm

 

Pragnę docelowo otrzymać wysoki na 2,5 m gęsty żywopłot, ale wąski.

Co ty m sądzicie?

Edytowane przez kkasperc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

W moich okolicznych nadleśnictwach nie produkują sadzonek grabu , a taki właśnie żywopłot marzył mi się od dawna.

Znalazłam szkółkę nieco oddaloną ,która oferuje tanie sadzonki ,ale tylko jednoroczne (ok 25 cm).

 

Z Waszych wpisów wynika ,że najlepiej sadzić dwuletnie ,po czym ściąć je na wysokość 20 cm.

Jaka będzie różnica jeśli posadzę te małe jednolatki i zetnę do ,powiedzmy 15 cm ?

Dolne zagęszczenie będzie chyba prawidłowe?

 

Zaczynam też zastanawiać się nad bukiem. Piszecie wiele dobrego na temat takiego żywopłotu.

Coś mi się wdaje ,ze zimą może wyglądać ładniej .... Na pewno kolor zimowych liści jest ładniejszy.

 

Czy gałęzie ciętych buków są bardziej powyginane niż grabów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir ,dziękuję :-)

 

A jeśli chciałabym , żeby żywopłot przerósł siatkę i był strzyżony od drugiej strony ogrodzenia ,to w jakiej odległości od płotu

trzeba posadzić sadzonki?

 

Jeszcze słówko o buku -czytałam gdzieś ,że on nie znosi wilgotnych gleb. Ale czy mowa tu o stojącej wodzie czy też o każdym

umiarkowanie wilgotnym terenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...