Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam problem

W tym tygodniu jadę po kocioł,bojler i resztę sprzętu do kotłowni oraz całą instalację.Instalacja ma być na rozdzielaczach,piec z podajnikiem Fakora 25kw

od pieca do rozdzielaczy miedz ,dalej już przewidziana wielowarstwówka .

Na podłogę to oczywiste bo za miedz w roli bym dużo zabulił ,ale mam dylemat czy

do grzejników dać pex/alu/pex , mam tego mieć 300mb do samych grzejników.Trochę sie boje że przy wrzeniu kotła ,pójdzie mi na rury i dupa blada :-?

Chociaż wiem że takie wrzenie zdarza sie mało kiedy a zwłaszcza już na piecu z podajnikiem.W domu rodziców mamy zwykły piec Kielar i z tego co pamiętam to takie wrzenie zdarzyło się raz na 20lat i to wina papki ,zatrzymała sie bo kabelek sie upalił, pompka na obejściu a zawór jeszcze kulowy,wiec by szło grawitacyjnie to trza go ręcznie otworzyć.

U mnie nie będzie grawitacji ,wszystko wymuszone oprócz dwóch grzejników w garażu ,które zamierzam zrobić w miedzi i grawitacyjnie ,zrobić odejście z zasilania jeszcze przed pompką .

Wymyśliłem tak ,cały dom podłączam przez pompkę bezpośrednio na zasilaniu,bez zaworu różnicowego ,w razie braku prądu pompka stanie i nie puści wody na instalację,co może sie zdarzyć przy takiej instalacji,bo czasami chodzi jakaś mała grawitacja. W razie wrzenia cała woda pójdzie na garaż i do zbiornika otwartego na poddaszu.

W ten sposób można by się w pewnym stopniu zabezpieczyć przed uszkodzeniem wielowarstwówki.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/74114-pakowa%C4%87-sie-w-pex-czy-mo%C5%BCe-wyda%C4%87-wi%C4%99cej-na-mied%C5%BC/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja przy 300mb dałbym al-pex i nie obawiał bym się temperatury bo mimo że one mają napisane do 95C to myślę że te 120C też wytrzymają. A wiadomo że raczej tej 100 nie przekroczysz.

Róznica jest duża bo 2500zł na 300metrach. To tylko do grzejników.W podłogówce i tak będzie wielowarstwówka .

Zastanawiam sie czy niemożna by zastosować jakiegoś zaworu elektromagnetycznego na zasilaniu który by sie zamknął gdyby np.tem.na wyjściu z pieca wzrosła do powiedzmy 90 stopni?

Jest taka możliwość?

Tak tylko RTL montuje sie na powrocie co oznacza ze w razie wrzenia woda przejdzie przez całą instalacji zanim dojdzie do zaworu wiec jego działanie w niczym nie pomoże.

Pomyślałem też że można by do instalacji wcisnąć bufor ciepła który odbierał by nadwyżki ciepła a następnie oddawał by do instalacji.

Czy dobrze rozumuje panowie instalatorzy?

Kocioł byłby w instalacji otwartej a za buforem zamknięta ,czy można zrobić obie instalacje otwarte z jednym zbiornikiem wyrównawczym :-?

Można zamontować zwór na zasilaniu taki z termostatem, zamknie sie gdy np.tem.na wyjściu wzrośnie do 80stopni.

Dodam ze przed zaworem bedzie odchodzic gałzka do garazu na dwa grzejniki i do zbiornika wyrównawczego w samej miedzi wiec w razie wrzenia woda tam powędruje a nie na pex.

właśnie szukam takiego wątku, bo sam bym chciał to wiedzieć. Na głównej stronie w sondzie brało udział 300 osób i prawie połowa wybrała PE-X. Ja buduje na podbeskidziu i z tego co wyczytałem i się orientuje to jest tam woda miękka i nie zaleca sie miedzi ze względu na szybką korozję. Ta wielowarstwówka to dla mnie nowość i nie wiem co o tym sądzić.

ja już na 99% zdecydowałem się na miedz do rozdzielaczy a dalej już pex ,myślę ze będzie dobrze , myśle nad buforem 1000litrów , w takim wypadku kocioł nie powinien nigdy zawrzeć no a nadwyżkę ciepła zostanie zamagazynowana na potem :lol:

Tylko niewiem czy dać ten 1000l czy może jakiś mniejszy

mam podobny dylemat... chciałbym bufor, ale koszty mnie trochę onieśmielają:) z tego co wyczytałem to czym większy tym lepiej, taki 1000 L to raczej minimum. Największy dylemat dotyczy pompki i braku prądu - robię trochę grawitacji, układ otwarty i najprawdopodobniej dokupię jeszcze ups'a. Tak jest teoria, zobaczymy co na to praktyka i konto:)

Powoli także zastanawiam się nad instalacją CO i CWU. Ze względu na położenie kotłowni na jednym poziomie z parterem może lepiej byłoby zrobić instalację z górnym rozdziałem i 2 rozdzielaczami na poddaszu i parterze (w przypadku braku prądu pójdzie grawitacyjnie). Od kotła do rozdzielaczy miedź, dalej Pex. Nie wiem czy nie byłoby bez sensu zamontować przed rozdzielaczami jakiegoś ogranicznika temperatury w rodzaju RTL-a do max 90 stopni C. Istnieje coś takiego? Czy do rozdzielaczy dajecie miedź z kręgu, czy też twardą? Jakim lutem łączyć miedź: twardym czy miękkim?

To tylko początek pytań.

Pozdrawiam

No ten bufor to nieźle kosztuje, sam zbiornik 1000litrowy to koszt 4500zł + warstwa izolacyjna 500zł wiec jak by nie było taki zbiornik to prawie drugi kocioł z podajnikiem,

U mnie bedą dwa grzejniki w garażu zasilane grawitacyjnie na miedzi ,odejscie będzie jeszcze przed pompą ,wiec w razie braku prądu powinno to wystarczyc do wyładowania tem.na grzejniki w garażu

Pozostała instalacja będzie pompowa,pompa będzie bezpośrednio na zasilaniu bez zaworu różnicowego ,co powinno zablokować przepływ w razie braku prądu i nie wpuścić gorącej wody na pexa

 

Oczywiście instalacja bedzie otwarta

Bufor służy do zmagazynowania ciepła które nie zostanie odebrane przez grzejniki .

Piec na palio stałe ma to do siebie że po otrzymaniu sygnału że tem.została osiągnięta w pomieszczeniach nie ma możliwości wyłączenia się , grzeje dalej, w momencie jak niema możliwości oddania ciepła do instalacji to oddaje ją do zbiornika akumulacyjnego,który magazynuje i oddaje w momencie zapotrzebowania do instalacji CO.

Drugi powód to taki że praktycznie niema możliwości doprowadzić kotła do wrzenia , bo mamy 1000litrów wody do ogrzania.

To w takim razie kiedy ten bufor odda ciepło skoro kocioł będzie pracował dalej :D

I teraz pytanie, czy kotly na groszek potrafią zagotować wodę ? Przecież jak zadasz na kotle 80C to po osiągnięciu tej temperatury kocioł wchodzi w stan podtrzymania i wentylator ani podajnik nie pracuje (czy te 05 kg groszku zagotuje ?). Dodatkowo bojler z CWU i grzejniki drabinkowe w łazienkach będą bez termostatów i one zawsze będą odbierać ciepło.

Tańszym rozwiązaniem niż bufor za 5 tysiaków jest zamontowanie

wężownicy schładzającej piec na wypadek zagotowania się wody.

Stosuje się wtedy specjalny zawór za ok 200 zl, który przy 95 stopniach

otwiera dopływ zimnej wody i następuje schłodzenie rur zasilających.

Takie rozwiązanie jest stosowane m.in. w kominkach z płaszczem wodnym

Przy kotle na paliwo stałe powinieneś dać miedź jesli cię nie stać to daj zwykłe rury stalowe. Absolutnie podłogówki nie robiłbym w plastiku. Jeśli już to w ostateczności do grzejników poprowadziłbym plastik pod warunkiem że rury bedą w układane w takich miejscach że da się je wymienić w razie awarii. podłogówka wyłącznie Cu, rurki z kręgu absolutnie bez żadnych łączeń pod podłogą. Jak chcesz zaoszczedzić to nie rób w systemie rozdzielaczowym tylko w trójnikowym (bez rozdielaczy) do tego zastosuj układ Tichelmana wtedy instalacja będzie idelanie zrównoważona hydraulicznie. Przy układzie trójnikowym wyjdzie ci co najmniej o połowe rur mniej. Jeszcze jedno pompkę daje sie na powrocie z instalacji. Te 2 grzejniki w garażu moga nie być w stanie odebrać mocy 25kW z kotła tak czy siak woda najprawdopodobniej sie zagotuje. jesli te grzejniki beda zaraz na zasilaniu to bedziesz musiał mocno zdławić przepływ do nich bo nie wyregulujesz instalacji. W garzazu bedzie ukrop a w mieszkaniu zimno. Powiem tak , najlepiej nie kombinuj zbytnio i stosuj tylko sprawdzone rozwiązania bo może się to skończyc tragicznie. Powiedzmy pewnego pieknego zimowego dnia bedziesz poza domem powiedzmy w delegacji i zostanie np. w domu twoja żona sama może i dzieci. Wiadomo że jak ma sie stać coś złego to stanie się wtedy gdy jest to najmniej pożądane. Jak po wieleu latach eksploatacji coś sie zatnie przypcha itp. to jak pier....e to może sie zakończyć ciezkimi popażeniami i szpitalem. Wiedz że na instalacjach się nie oszczędza. Oszczednosci poszukaj w wykończeniówce podłogi, mebelki, glazury, drzwi, biały montaż itp. Na tych sprawach zaoszczędzić 2,5 tys. to jak splunąć. :wink:

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...