Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację, nie przeczytałem dokładnie, skojarzyło mi się z zapotrzebowaniem na ciepło. Ja nigdy nie podaje obciążenia cieplnego na m2 tylko na cały budynek, gdyz od tego zalezy dobór mocy zrodła grzewczego

 

A czy to nie jest tak, że właśnie obciążenie określa jaką moc musimy mieć (oczywiście należy przewidzieć jakąś nadwyżkę bezp.) aby utrzymać zadaną temp? To chyba (liczbowo) jest zwykle proporcjonalne (obciążenie kW ~= zapotrzebowanie kWh/rok / 2)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Siedzę nad OZC już od paru dni. Naklepałem się tego wszystkiego i proszę o weryfikację wyników.

 

Dom parterowy, poddasze nieużytkowe

Pow ogrzewana 150 m2

Kubatura 400 m3

Całkowita powierzchnia 180m2 (tutaj dochodzi garaż)

Ocieplenie podłogi: 10cm styro 0,035

Ocieplenie ścian: 20cm styro 0,032 i bloczek komórkowy 0,135

Strop kratownica. Warstwy (płyta KG, ekofiber, deska stropowa wiązara)

Ocieplenie stropu: 30cm ekofibru

Okna 1,4

Rekuperacja

 

Wyniki:

 

wyniki.jpg

 

Pomieszczenia:

 

pomieszczenia.jpg

 

To co mnie martwi to niska temperatura powietrza napływającego do salonu i pokoju (4,3 oC). Może coś źle ustawiłem w WM?

 

wentylacja.jpg

 

Co sądzicie?

 

Z chęcią prześlę do kogoś plik Audytora celem sprawdzenia :) , ja używam wersji demo 4.8 pro.

 

Jacek

Edytowane przez jwasilewski
Podmiiana rysunkow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dłubię w OZC i napotkałem problem.

 

Mam dwa prawie tożsame pokoje, jeden ściana północ/zachód i drugi wschód/południe.

 

Rozkład pomieszczeń:

 

pokoj.jpg

 

OZC wypluwa mi, że pokój wschód południe wymaga mocy cieplnej 1,1kW co przekłada się na 81W/m2 obciążenia cieplnego.

Ten sam pokój po stronie północ wymaga 0,8kW mocy cieplnej, 55W/m2 obciążenie.

 

Trudno mi uwierzyć w taką dużą różnicę. Skąd ona się wzięła?? Jaka jest przyczyna.

Wywaliłem okno balkonowe na ścianie zachodniej i zjechałem do 0,9kW ale to i tak dużo.

Patrze w OZC, zmieniam parametry ale to za bardzo nic nie daje :bash:

 

Salon 33m2 gdzie mam 4 okna balkonowe wystawa na południe wymaga 54W/m2. Ehh....

 

OZC pokój wschód południe:

 

pok wschod poludnie.jpg

 

OZC pokój północ:

 

sypialnia.jpg

 

Proszę o rady/wskazówki. Dzięki. Pozdr/Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

styropian przykleja się na ściany z perspektywą 100 lat do przodu, więc nad czym ty się zastawiasz ?? zamierzasz po 30 latach zrywać całą izolację i kłaść nową ??

 

Z całym szacunkiem, ale ponieważ liczę każdą złotówkę, bo się nie przelewa - głęboko zastanawiam się nad inwestycjami ze stopą zwrotu powyżej 15 lat.

Myślę, że obecnie trzeba trochę zmienić myślenie również i w budownictwie. Co mam na myśli - ano to, że robi się tu również ogromny postęp podobny jak w RTV i AGD. Kiedyś kupowałeś markowy telewizor z górnej półki i służył on 5-10-15lat i dużo się nie starzał i był coś wart nawet przy odsprzedaży. Obecnie kupisz coś z górnej półki i za rok, dwa już jesteś w plecy - bo rzeczy z pakietu standard są lepsze od tych co były wcześniej w cenach high-end.

 

To samo dzieje się w budownictwie. Cofnijmy się tylko do 2002 czy na ile komu sięga pamięć. Robi się kosmos, rekuperatory, płyty fundamentowe, pianki itp.

Powyżej jakiegoś progu jak wiąże się to z większym wysiłkiem finansowym nie opłaca się przepłacać. Owszem nie oszczędza się przy budowie na tym czego już nie ruszymy. Natomiast na przykładzie ocieplenia. To za 15-20 lat to już będą nowsze izolacje i inne współczynniki. wiec gdy będę remontował/odnawiał elewację to przecież mogę ją pokryć czymś nowym. Gdyby postęp był taki jak 10l at temu to bym się nie zastanawiał.

 

Jak ktoś napisał trzeba rozważać opłacalność i sens z 4 powodów:

-Po pierwsze, przypominamy tym, że ceny energii nie stoją w miejscu, a tym samym wartość strat energii wzrasta dokładnie tak jak jej ceny.

-Po drugie pokazujemy, że energia rok rocznie ulatująca zmienić się w naprawdę spore kwoty.

-Po trzecie, chcąc przedstawić czas zwrotu izolacyjnych inwestycji musimy niestety odwołać się do okresów zdecydowanie dłuższych od jednego sezonu grzewczego.

 

Jest i czwarty powód, z którym nie każdy musi się zgodzić. Mniej więcej co 10 lat postęp techniczny przynosi rewolucyjne zmiany w zakresie rozwiązań ograniczających straty energii cieplnej. Oznacza to, iż mniej więcej w takim okresie następuje ich moralne zużycie mimo, że zużycie fizyczne, decydujące o zakupach następuje w zdecydowanie dłuższym okresie. Tym samym 10 sezonów grzewczych jako maksymalny termin na zwrot „energooszczędnych inwestycji " wydaje się być uzasadniony względami technologicznymi.

 

Każdy ten okres może sobie ustawić względem jego warunków i możliwości. Ale myślę, ze jest trafny co do samego sedna.Trochę przypomina to wróżenie z fusów, ale lepszej metody nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario znam wiele 10-15 letnich domów gdzie ludzie wiedzą, że nie mają super izolacji ale jakoś nikt się nie rwie aby coś wymieniać. Tak samo jest z oknami, te stare są kiepskie ale w 10-15 letnim domu nikt tego nie rusza bo dla wielu 10 letni dom to dopiero prawie wykończony. Ludzie mają to co mają w komplecie z wysokimi rachunkami. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario znam wiele 10-15 letnich domów gdzie ludzie wiedzą, że nie mają super izolacji ale jakoś nikt się nie rwie aby coś wymieniać. Tak samo jest z oknami, te stare są kiepskie ale w 10-15 letnim domu nikt tego nie rusza bo dla wielu 10 letni dom to dopiero prawie wykończony. Ludzie mają to co mają w komplecie z wysokimi rachunkami. pozdr adam

 

:D

Ja znam co mieszkają w białej cegle zimnej cegle bez jakiejkolwiek izolacji. Rachunki za sezon mają na poziomie 4000-5000zł palą węglem. I tak coraz drożej rok w rok.

Ale cóż może są bogaci i mogą sobie pozwolić na takie ekstrawagancje.

Mnie by nie było stać. Wolałbym coś wymienić doinwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...