Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki za odp.

 

Acha, i jeszcze jedno pytanko - czy obrót budynku można podawać np. 25°, czy tylko ze "skokiem" 45°?

 

Skok 45°, w przypadku kątu pośredniego trzeba w miarę dokładnie sprawdzić która orientacja jest mniejsza od 22,5° w stosunku do do 1 z 8 kierunków i taką przyjąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklepałem mój domek do Audytora OZC 5.0 demo, musiałem mocno kombinować, żeby uzyskać odpowiednie parametry przegród. Wyniki właściwie się nie zmieniły - wychodzi na to, że jednak starsze wersje programów OZC nie generują totalnie innych wyników niż wersje nowsze.

Natomiast ograniczenie w nowszych wersjach w postaci braku możliwości dodawania materiałów i zmiany parametrów materiałów jest bardzo upierdliwe.

 

Tak czy inaczej, wychodzi mi domek o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania w wielkości 11000kWh/rok.

 

Parametry domu:

Dom parterowy, z poddaszem nieużytkowym, 112 m^2 ogrzewanych

Ściany zewnętrzne: pustak ceramiczny lambda 0.268 + 15 cm styro 0.04

Ściany fundamentowe: Beton + 12 cm styro 0.04

Podłogi: 15 cm styro 0.038

Strop ocieplony 30cm wełny o lambda 0.04

Okna jakieś tanie, niby całkowite U=1.3

 

Czy na podstawie danych, które podałem może ktoś stwierdzić, czy zapotrzebowanie na ciepło, które mi wyszło, jest bliskie prawdy?

Jak tak czytam wątki OZC na tym forum, to większość ma jakieś super dobre wyniki teoretyczne, z reguły dwa razy lepsze niż ja (około 7000kWh/rok dla domów podobnych do mojego). Albo robię gdzieś błąd, albo... nie wiem co :)

 

Z moich zabaw z OZC wynika, że główną piętą achillesową domów parterowych jest (może być?) ocieplenie podłogi. Przy współczesnym, dość powszechnym poziomie ocieplenia domów parterowych (15 styro na ścianie, 30 cm wełny w stropie i 10-15cm styro w podłodze) , najwięcej ciepła ucieka w podłogę właśnie. Czy dobrze kombinuję?

Edytowane przez powell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem albo coś liczysz źle albo zakładasz bardzo niekorzystny montaż okien i drzwi i do tego masz ich dużo, lub bardzo niekorzystne usytuowanie budynku lub wszystko na raz. Ja mam 170m2 i wychodzi mi około 7500 a jedyna różnica to bloczek 36,5 a ocieplenie podobne do twojego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie ci wyszło projektowe obciążenie cieplne?

 

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku 112m^2

Kubatura ogrzewana budynku 313m^3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie 4236W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła 1218W

Całkowita projektowa strata ciepła 5454W

Nadwyżka mocy cieplnej 0W

Projektowe obciążenie cieplne budynku 5454W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik odniesiony do powierzchni 48,7W/m^2

Wskaźnik odniesiony do kubatury 17,4W/m^3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że coś będzie widać.

Zamieszczam wyniki obliczeń wraz z danymi o przegrodach i pomieszczeniach.

Byłbym wdzięczny za przejrzenie i ewentualnie wskazanie, gdzie robię błąd.

 

EDIT: nie mieszczą mi się całe tabelki, więc podzieliłem je na dwie części.

 

Przegrody:

http://imageshack.us/a/img268/4037/ozcprzegrody.png

 

Pomieszczenia:

http://imageshack.us/a/img689/7871/ozcpomieszcz.png

 

Wyniki:

http://imageshack.us/a/img541/3247/ozcwyniki.png

Edytowane przez powell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powell, stopień szczelności (krotność wymian) masz 7 ?? Taki dziurawy dom przewidujesz? Pasywne to bodaj 0.6, porządne energooszczędne chyba 1.5 (?) a przyzwoity standard asolt coś pisał że 4. Ty masz "średni" z programu (czyli 7) to myślę robi b. duże straty. Temp obliczeniową chyba powinieneś wpisać -20°C, sprawdź swoją strefę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wersja 5.0 instalowana jest w innym katalogu niż 4.01b, można je mieć równocześnie zainstalowane, nawet równocześnie uruchomione. Nie licz jednak na to, że plik *.ozc wygenerowany w jednej wersji otworzysz w drugiej .... No i nie da się, jak już pisałem, dodawać w wersji 5.0 nowych materiałów, ani zmieniać parametrów juz istniejących.

 

ta wersja OZC 5.0:

http://www.sankom.pl/download/pur/pol/ozc50b/full/setupozc.exe

 

jest free, pozwala na dodawanie materiałów, nie ma ograniczenia co do ilości przegród i co najważniejsze - umożliwia pracę z plikami utworzonymi w OZC 4.0x :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wróciłem do tematu obliczeń OZC.

Obserwuję wykresik kołowy strat ciepła, jeśli mam ustawioną wentylację naturalną, na wentylację tracę ok. 20% ciepła, gdy włączę mechaniczną z odzyskiem - aż 37%! Wersja programu 4.01B. Czy ktoś może potwierdzić, że ten program tak to liczy? A jeśli nie, to gdzie mogę robić błąd? Jakie parametry wejściowe mam Wam pokazać?

 

 

ta wersja OZC 5.0:

http://www.sankom.pl/download/pur/pol/ozc50b/full/setupozc.exe

 

jest free, pozwala na dodawanie materiałów, nie ma ograniczenia co do ilości przegród i co najważniejsze - umożliwia pracę z plikami utworzonymi w OZC 4.0x :cool:

 

Tak, do momentu, kiedy pojawi się informacja o nowszej wersji programu i klikniemy, żeby ją zainstalować (ta wersja z linku sypała mi ciągle błędami, była praktycznie nie do używania). Po aktualizacji jest to już "typowa" wersja demo.

Edytowane przez powell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do tematu obliczeń OZC.

Obserwuję wykresik kołowy strat ciepła, jeśli mam ustawioną wentylację naturalną, na wentylację tracę ok. 20% ciepła, gdy włączę mechaniczną z odzyskiem - aż 37%! Wersja programu 4.01B. Czy ktoś może potwierdzić, że ten program tak to liczy? A jeśli nie, to gdzie mogę robić błąd? Jakie parametry wejściowe mam Wam pokazać?.

 

Nie myślisz jak liczysz.

 

Popatrz w jednym i drugim wariancie jakie masz wartości strumienia wentylacyjnego. Przy naturalnej program do wentylacji przyjmuje wartości powietrza infiltracyjnego, a ta jest zalezna od szczelności budynku jaką założyłeś w Danych podstawowych. Wiadomo że jak budynek szczelny to i tak ta naturalna nie będzie działać. Przy WM przyjmuje 0,5 wymiany na godz.

 

W zakładce wentylacja masz podzakładkę "bilans strumienia wentylacyjnego" - tam popatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślisz jak liczysz.

 

Popatrz w jednym i drugim wariancie jakie masz wartości strumienia wentylacyjnego. Przy naturalnej program do wentylacji przyjmuje wartości powietrza infiltracyjnego, a ta jest zalezna od szczelności budynku jaką założyłeś w Danych podstawowych. Wiadomo że jak budynek szczelny to i tak ta naturalna nie będzie działać. Przy WM przyjmuje 0,5 wymiany na godz.

 

W zakładce wentylacja masz podzakładkę "bilans strumienia wentylacyjnego" - tam popatrz.

 

 

Tak, wiem i mam poustawiane 0,3 wymiany dla wszystkich pomieszczeń, chyba tylko łazienki 0,5

 

ja miałem to samo. Program w Łazienkach i kuchniach przy mechanicznej przyjmuje pewne stałe wartości które są duże. I jak jest mały domek i małem te pomieszczenia to tak to włąśnie wychodzi.

 

 

No wreszcie, nie tylko ja tak mam :) Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jak pech to pech . Parę miesięcy temu, kiedy to zaczynałem budowę i miałem jeszcze siłę i zapał do rozbijania gó..na na atomy, zrobiłem sobie jakieś tam szybkie obliczenia OZC. Teraz nadszedł czas podejmowania finalnych decyzji i.... szukam, szukam i znajduję tylko jakiś jeden pliczek, który w ogóle nie odzwierciedla moich żmudnych wielogodzinnych obliczeń... teraz nie mam czasu od nowa uczyć się prgramu... problemem oczywiście jest topologia budowy pomieszczeń, przegród i skosów na poddaszu...

Stąd moje pytania:

1. Czy jest jakaś graficzna metoda zbudowania bryły budynku?

2. Jeśli pkt 1. nie jest możliwy, prosty, to czy ktoś dobry mógłby podesłać mi przykładowy pliczek obliczeń ozc dla domku z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy?

Z góry dzięki.

Mój mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
oprócz firmy sankom program do obliczeń OZC i instalacji CO i instalacji wodnej oferuje instalsoft. Co prawda rzadko są wersje firmowe albo demo ale można poszukać. W tym programie można budować bryłę budynku i liczyć trochę bardziej "graficznie". Bryłę buduje się w module projektowym ale na jej podstawie moduł OZC liczy. Co ciekawe - po zmianie przegrody (jakiegoś elementu przegrody) od razu aktualizują się obliczenia w OZC. Fajne do eksperymentowania. Ja liczyłem swój dom w tym programie (razem z instalacjami) i mam w domu temperaturę założoną przez cały sezon grzewczy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...