Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

No fakt ze skosami trochę uprościłem ponieważ wpisałem orientacje H oraz powierzchnię według podłogi (chociaż przyznam, że taki sposób wyczytałem w tym temacie), okna połaciowe podpięte pod połać dachu ustawiłem już konkretną orientację strony świata.

Czy założona sprawność reku 70% jest nadal zbyt optymistyczna ? , i tak zszedłem z marketingowego 85% .

 

Wysokość ścianki kolankowej podawać razem z wieńcem i murłatą tj 1,3 m ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

a czy ktoś z was kto ma policzone zapotrzebowanie w audytorze OZC mógłby je porównać z tym kalkulatorem?

http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster

Jestem ciekaw jak on się ma do rzeczywistości i do prawdziwych obliczeń. Ja sobie liczyłem mój przyszły dom i wynik otrzymałem bardzo optymistyczny, aż za bardzo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212979-Samemu-projekt-indywidualny/page14

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam ogromną prośbę. Jako że nie miałem za bardzo czasu żeby uczyć się audytora OZC zleciłem takowe wyliczenie firmie. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na coś pomiędzy NF40, a NF15 ale nie na 9kw/m2/rok. Czy mógł by ktoś obeznany zerknąć??( w poście na stronie 14 dziennika jest link do pdf-a z obliczeniami).

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212979-Samemu-projekt-indywidualny/page14

Pozdrawiam

 

Nie ma najmniejszych szans aby przy zakładanej izolacji przegród uzyskac tak niski wynik, dodatkowo jest niezgodnie z normą załozona wentylacja pralni, łazienek i kuchni, nie wiem jakie planujesz okna, ale zeby taki wsp. osiągnąc to muszą miec wsp U < 0,7.

Dla mnie ten wynik jest całkowicie niewiarygodny, za mało danych zeby go oszacować ale tak na szybko to duzo blizej do NF40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w pliku. Czy mógł byś do niego zerknąć. Ściana zewnętrzne 20cm pir thermano, strop 40cm włókno celulozowe, podłoga na gruncie 20cm XPS, fundament ocieplony do ławy wewnątrz też (na pierwszych stronach dziennika są rysunki) okna z dużymi przeszkleniami z pakietem 0,5 - najprawdopodobniej coś koło 0,7, drzwi zewnętrzne - 0,71, tarasowe 0,8, do garażu 1,2. Montaż okien energooszczędny - jest link na ostatniej stronie dziennika - z zakładką ocieplenia na ramę okienną. Komin poza domem, w warstwie ocieplenia. Mostki termiczne :kotwy elewacyjne, ewentualnie parapet, skrzynia rolety.

Mógł byś napisać co jest błędnie/niezgodnie z normą założone. Założenia co do przegród są w pliku. Rysunki konstrukcyjne mogę przesłać/wrzucić na serwer - sam projektowałem oprócz obliczeń konstrukcyjnych stropu i dachu. Bardzo mi zależy, czytając lekturę forum wiem że pomogłeś kilku osobom i biegle posługujesz się OZC.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez jendrulakowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nikt nie pomógł więc jadę sobie z OZC samemu i mam kilka pytań już na wstępie.

- Czy mogę przyjąć "domyślną sprawność odzysku ciepła w rekuperatorze" na poziomie wyniku z badać certyfikujących dla centrali??

(t.j. 84% dla Comfoair 550 - dla przepływów 110-240m3/h - czyli takich jakie będą w sezonie grzewczym - deklarowana sprawność maksymalna podawana w ulotkach - 94%) - dodatkowo będzie glikolowy wymiennik ciepła własnego rozwiązania

- Dom buduję samemu, dokładnie. Wiem jak i gdzie należy go uszczelnić, na pewno niczego nie pominę. Dodatkowo zrobię nadciśnienie w budynku i sprawdzę newralgiczne miejsca jakimś kadzidełkiem, czymkolwiek delikatnie dymiącym. Wiem że podchodząc do tego bardzo starannie można zejść poniżej 0,6 Wobec tego, czy mogę n50 przyjąć na poziomie 1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci wprost i z całkowitą pewnością co będę robił dla sprawdzenia szczelności bo to nie prędzej niż za dwa lata nastąpi. Raczej będzie to nadciśnienie aniżeli podciśnienie. Wydaje mi się że łatwiej zaobserwować gdzie dym ucieka niż odwrotnie. Można spróbować w obydwie strony. Żaden problem puścić wentylator w drugą stronę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie. Jak wyliczyć i uwzględnić mostki punktowe jakimi są kotwy elewacyjne?Stal nierdzewna A4 - kotwa na kołek. Są jakieś wartości które można z większym przybliżeniem przyjąć, czy raczej należało by policzyć mostek jakimś programem np Therm.

 

Odnośnie obliczeń ze strony:

 

http://www.mostkicieplne.pl/mas.html

 

Czy mogę przyjąć dla pojedynczej kotwy wzrost wartości U ΔU=0,002945 [W/(m2*K)] (Stal A4 fi4mm - niecała połowa przekroju branego do obliczeń w odnośniku - dokładnie 25mm2 : 1,9894 = 12,566mm2 (co jest polem przekroju kotwy o średnicy fi4mm)

 

Czyli przykładowo dla 4 kotew na m2 gęstość strumienia ciepła rośnie 4-krotnie co daje przyrost ΔU=0,01178 [W/(m2*K)].

Idąc dalej przegroda która miała bez kotew U=0,1 [W/(m2*K)], z 4 kotwami na m2 będzie miała U=0,11178 [W/(m2*K)].

Dla warunków jak w odnośniku. W zależności od konstrukcji przegrody strumień ciepła się zmienia.

Edytowane przez jendrulakowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś zweryfikować te obliczenia?

Ogólnie straty wydają się duze a przeciez dom dobrze izolowany!

Wychodzi mi 76 kWh/(m2*rok)

 

[ATTACH=CONFIG]232230[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]232231[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]232232[/ATTACH]

 

Na początek zmien normę na obliczanie E, ta którą zastosowałes jest nieaktualna i nie zbyt dokładna, własciwa norma to 13790.

Co do weryfikacji, to jak to zrobic nie mając zadnych danych dotyczacych budynku. To raczej pytanie na forum wrózbiarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciej, krotność wymian n50 masz 4, chyba trochę dużo. Zwraca uwagę ta ilość i temp. powietrza dopływającego. Na oko powinien wyjść spokojnie domek 4-5L.

 

@asolt, trochę danych masz w stopce. Zmiana normy to chyba detal, porównując do dziwnie sporego wyniku.

 

jakie dane potrzebujesz?.

 

dane do faktury? :D Taki żart, asolt profesjonalnie zajmuje się takimi obliczeniami, w sprawie dokładnego projektu (i np. podłogówki) uderzaj do niego. Ale na forum cośtam pomaga, dziękówka.

 

adiq, o co chodzi (ze spółką to wiem) ;)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz maciej10 Tak to już bywa że mając 1000 i więcej postów coś tam się w tej łebce przewraca , że nie będąc "w kręgu" sensownej i pomocnej odpowiedzi od takiego "forumowicza" nie dostaniesz.

Zauważ jak konkretne pytania zadałem, podesłałem potrzebne materiały, wyciągnąłem własne wnioski i czy otrzymałem jakieś ustosunkowanie/korekte/poradę/potwierdzenie od forumowych guru?

 

Liczę wg założonych parametrów OZC, tzn skorygowałem przewodność cieplną izolacji do równoważnej z 4 kotwami na m2.

Założyłem 84% odzysku ciepła w wentylacji i n50 infiltrującego -1.

Czy dobrze. Niby bezpieczniej 4, ale jak się buduje dom energooszczędny, samemu i robi to dokładnie to czemu nie 1.

Ktoś pomoże?

 

Liczyłeś już asolt przegrody z kotwami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dość kiepskie wrażenia z obecności na tym forum. Zawsze staram się drążyć temat, a jak już dochodzi do potrzeby zadania pytania to nie jest to pytanie z rodzaju "czy masło jest śliskie?". Odpowiedzi w 99% nie otrzymuję. Nie wiem czemu. Może za ciężkie pytania zadaję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...