Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za radę ale ja to wszystko już wykonałem i pompa u mnie hula.

Chcę tylko pomóc człowiekowi któremu wciska się że oszczędzi 5000 kwh rocznie na WM.

Te 5000 kwh to tylko według normy.

W rzeczywistości to 2000 - 3000 max.

Dobierze za słabą pompę i klops.

W zimie zimno. :eek:

 

Moc pompy dobieramy na podstawie projektowego obciązenia cieplnego budynku a nie zapotrzebowania na ciepło panie doradco, mysle ze warto o tym pamietac

 

Z jakimi znowu pretensjami? Jesteś zbyt przewrażliwiony. Proste pytanie zadałem :rolleyes:

 

Mysle ze miare prosto odpowiedziałem, chociaz temat nie jest taki prosty.

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie cieplne nie ma związku z wentylacją? :rotfl:

 

Ma ale spadek procentowy zapotrzebowania na ciepło a obciązenia cieplnego nie jest taki sam, przy obciązeniu cieplnym ten spadek jest ok 2 krotnie mniejszy (procentowo), ale to trzeba wiedziec inaczej pozostaje wklejanie durnych emotikonów. Poza tym praktyka pokazuje (moja praktyka na podstawie ok tysiąca ozc) pokazuje ze projektowe obciązenie cieplne obarczone jest ok 20% nadwyzką w stosunku do obciazenia rzeczywistego dla danej strefy klimatycznej.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Obciążenie cieplne nie ma związku z wentylacją? :rotfl:

 

No to dobierz sobie-albo kolesiowi 'atmosferę" w domu na miarę .30m3/os to i tak jak na diabła miare.W czym tu problem?Ja mam reku z odzyskiem wilgoci 260m3/h i używam najmniejszego biegu...A i tak za dużo.

Po co nadmiar?Na sławetny forumowy przewiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobierz sobie-albo kolesiowi 'atmosferę" w domu na miarę .30m3/os to i tak jak na diabła miare.W czym tu problem?Ja mam reku z odzyskiem wilgoci 260m3/h i używam najmniejszego biegu...A i tak za dużo.

Po co nadmiar?Na sławetny forumowy przewiew?

 

Problem w tym że mu koleś wyliczył że potrzebuje 350 m3/h non stop. Chyba po to żeby go z fotelem wciągało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Problem w tym że mu koleś wyliczył że potrzebuje 350 m3/h non stop. Chyba po to żeby go z fotelem wciągało.

 

:)

To jest właśnie FM.

Porcja 30m3/h na osobe jest i tak z nadmiarem.Kto mieszka ,ten wie.Jest tu kilkaset osób,które kupiły reku przewymiarowane,aby mieć tzw."zapas" na przewentylowanie.Pozdrawiam je serdecznie.A tych naciągaczy co ich na takie reku namówili,proszę aby robili to tutaj dalej.Może ktoś zrozumie ,że to forum upadło.dawno już upadło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

A tych naciągaczy co ich na takie reku namówili,proszę aby robili to tutaj dalej.

 

A co złego jest w większym reku, gdy ma mniejsze zużycie prądu i w kilka lat różnica w cenie się zwraca? Taki Airpack 400 ciągnie 14W@150Pa@117m3/h a 300 24W@150Pa@89m3/h

 

Czyli ciągnie 71% więcej prądu przy 24% mniejszej wydajności przy tym samym ciśnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

To jest właśnie FM.

Porcja 30m3/h na osobe jest i tak z nadmiarem.Kto mieszka ,ten wie.Jest tu kilkaset osób,które kupiły reku przewymiarowane,aby mieć tzw."zapas" na przewentylowanie.Pozdrawiam je serdecznie.A tych naciągaczy co ich na takie reku namówili,proszę aby robili to tutaj dalej.Może ktoś zrozumie ,że to forum upadło.dawno już upadło...

 

To chyba o mnie? Specjalnie kupiłem przewymiarowany Airpack Home 400 zamiast przewymiarowanego Airpack Home 300 bo nawet 400 ma minimalny wydatek 38m3/h i nie będzie głowy urywać. Różnica w cenie jest żadna. Pobór energii mniejszy i zwróci różnicę ceny w kilka lat. Na dodatek stare Airpacki miały w 300 wentylatory gorszej firmy, a w 400 Papsta więc choćby dlatego warto dołożyć 500+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem hejterem ani uczniem TB. . Zadziwia mnie tylko jak ktoś zakładając WM w domu w którym mieszka 4 osoby może zaoszczędzić ponad 5000 kwh.

To jest totalna bzdura. I tylko do tego postu się odnoszę.:cool:

Szkoda tylko że jesteś bezkrytyczny do tego co robisz opierając się na normie którą wymyślili sobie ludzie kształceni w latach 60 - tych.:D

 

lata temu oszacowaliśmy w którymś wątku oszczędność z tytułu posiadania WM na 2500-3000kwh rocznie

fakt - że to było w okresie obowiązywania WT 2010, ale domy dyskutantów miały sporo lepsze parametry niż normowe :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem się w tym wątku całkowicie przypadkowo. Bo niestety moderator żagluje wypowiedziami jak mu pasuje.

Temat dotyczył dyskusji z niejakim panem Asoltem dla którego jedynym miarodajnym wyznacznikiem świata jest norma z przed x lat.

A jego wiedza sprowadza się do wklikaniaa danych do programu OZC. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem się w tym wątku całkowicie przypadkowo. Bo niestety moderator żagluje wypowiedziami jak mu pasuje.

Temat dotyczył dyskusji z niejakim panem Asoltem dla którego jedynym miarodajnym wyznacznikiem świata jest norma z przed x lat.

 

Radze sie zapoznac z rozporządzeniem dotyczacym wynkonywania ozc (sche):

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000376

 

oraz normą wentylacyjną PN-83/B-03430

i jej aktualizacja z 8 lutego 2000 r. Az-3

Wątpię abys cos z tych opracowan zrozumiał ale spróbuj chociaz przeczytac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem się w tym wątku całkowicie przypadkowo. Bo niestety moderator żagluje wypowiedziami jak mu pasuje.

Temat dotyczył dyskusji z niejakim panem Asoltem dla którego jedynym miarodajnym wyznacznikiem świata jest norma z przed x lat.

A jego wiedza sprowadza się do wklikaniaa danych do programu OZC. :p

 

Robi to zgodnie ze sztuką, tak jak powinien. Nie rozumiem o co ci chodzi....

uspokój się, zrelaksuj, przemyśl to wszystko jeszcze raz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Dokładnie, jeżeli normy sa powołane w rozporzadzeniu musi je stosować , a to, że mogą być lekko nie aktualne czy nieadekwatne do dzisijeszych warunków to już inna sprawa.

 

Tak się robi w każdej dziedzinie obliczeń "inżynierskich" jak sie koledze 1Aleksandra1 to nie podoba to jego problem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radze sie zapoznac z rozporządzeniem dotyczacym wynkonywania ozc (sche):

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000376

 

oraz normą wentylacyjną PN-83/B-03430

i jej aktualizacja z 8 lutego 2000 r. Az-3

Wątpię abys cos z tych opracowan zrozumiał ale spróbuj chociaz przeczytac

 

Dla mnie miarodajne są obliczenia. A jeżeli już komuś chcesz doradzać to pisz informację, że jest to oparte na normie i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Muszę jeszcze złożyć ukłon przed osobą która jako jedna z nielicznych w europie ba na świecie zrozumiała normę.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Dokładnie, jeżeli normy sa powołane w rozporzadzeniu musi je stosować , a to, że mogą być lekko nie aktualne czy nieadekwatne do dzisijeszych warunków to już inna sprawa.

 

Tak się robi w każdej dziedzinie obliczeń "inżynierskich" jak sie koledze 1Aleksandra1 to nie podoba to jego problem....

 

Tu nie chodzi o podobanie się lub niepodobanie tu chodzi o to żeby nie pisać bzdur człowiekowi który się na tym nie zna, że zaoszczędzi 5000 kwh jeżeli przejdzie z wentylacji grawitacyjnej na WM..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o podobanie się lub niepodobanie tu chodzi o to żeby nie pisać bzdur człowiekowi który się na tym nie zna, że zaoszczędzi 5000 kwh jeżeli przejdzie z wentylacji grawitacyjnej na WM..

Kontrolnie się zapytam, jesteś pewien (pewna?), że ta zmiana dotyczyła tylko zmiany WG na WM? Ja tam widzę jeszcze wspomnienie o zmianie ilości ocieplenia (15->30) na stropie -- także WM z reku to nie jedyny czynnik zmniejszający zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolnie się zapytam, jesteś pewien (pewna?), że ta zmiana dotyczyła tylko zmiany WG na WM? Ja tam widzę jeszcze wspomnienie o zmianie ilości ocieplenia (15->30) na stropie -- także WM z reku to nie jedyny czynnik zmniejszający zapotrzebowanie.

 

Nie chce mi się tego szukać ale nawet taka zmiana grubości ocieplenia spowoduje uzysk ok 4 kwh na m2. To i tak nie zmienia faktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się tego szukać ale nawet taka zmiana grubości ocieplenia spowoduje uzysk ok 4 kwh na m2. To i tak nie zmienia faktu.

Skąd pewność, że jak została zmieniona ilość na stropie, nie zostały zmienione także ilości na innych przegrodach? Skoro ktoś miał 15 cm na stropie, to pewnie w podłodze było standardowo 5cm, a na ścianie 10 (w najlepszym wypadku 15) -- i to, jak znam asolta, też pewnie wypunktował i zasugerował zmienić. Wnioskuje po sobie, bo miałem podobne zyski tj. skok z 17MWh na 10MWh (a nawet do 9MWh przy ociepleniu ścian dom-garaż-pom.gosp.) -- ale poprzez same zmiany ocieplenia przegród, bez zmiany WG na WM (albowiem od początku chciałem WM z reku). Także te twoje pieklenie się w tym temacie przyjmuję za zwyczajne czepianie się bez elementarnej wiedzy o zmianach w obliczeniach.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pewność, że jak została zmieniona ilość na stropie, nie zostały zmienione także ilości na innych przegrodach? Skoro ktoś miał 15 cm na stropie, to pewnie w podłodze było standardowo 5cm, a na ścianie 10 (w najlepszym wypadku 15) -- i to, jak znam asolta, też pewnie wypunktował i zasugerował zmienić. Wnioskuje po sobie, bo miałem podobne zyski tj. skok z 17MWh na 10MWh (a nawet do 9MWh przy ociepleniu ścian dom-garaż-pom.gosp.) -- ale poprzez same zmiany ocieplenia przegród, bez zmiany WG na WM (albowiem od początku chciałem WM z reku). Także te twoje pieklenie się w tym temacie przyjmuję za zwyczajne czepianie się bez elementarnej wiedzy o zmianach w obliczeniach.

 

Ktoś kto prosi inna osobę o zrobienie OZC zarzuca mi brak elementarnej wiedzy w temacie o którym nie ma pojęcia ..................to wybacz.

Tu nie chodzi o to żeby nie korzystać z normy.Tylko się pochylić nad metodyką obliczania. Wystarczyłby zapis tego pana że są to dane z normy i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...