Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczenia w OZC


Arek-L

Recommended Posts

Ktoś kto prosi inna osobę o zrobienie OZC zarzuca mi brak elementarnej wiedzy w temacie o którym nie ma pojęcia ..................to wybacz.

Tu nie chodzi o to żeby nie korzystać z normy.Tylko się pochylić nad metodyką obliczania. Wystarczyłby zapis tego pana że są to dane z normy i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

 

W tym jest problem ze są dokladne co potwierdzają pomiary inwestorów, bład waha sie w granicach +- 10 max 15% jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło oraz do +20% jezeli chodzi o projektowe obciązenie cieplne. Co do zapisu o normach to jest zbyteczny bo obliczenia inzynierskie w tym ozc muszą byc tak wykonywane, to jest oczywista oczywistosc. Co do metodyki obliczen podałem link do rozporządzenia MI, wystarczy przeczytac i juz sie wie jak je wykonywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ktoś kto prosi inna osobę o zrobienie OZC zarzuca mi brak elementarnej wiedzy w temacie o którym nie ma pojęcia ..................to wybacz.

Wybaczam, także brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pisałem o twoim piekleniu się w tym temacie (wątku), a bez elementarnej wiedzy o zmianach w konkretnych obliczeniach do wyniku których się odnosisz. Albowiem stwierdziłeś lekką ręką, że zostało zaoszczędzone 5MWh na samej wentylacji, a to jest NIEPRAWDA, ponieważ wpływ na różnicę wyniku miała zmiana jeszcze CO NAJMNIEJ JEDNEJ przegrody. Ergo, nigdzie nie zarzuciłem ci braku wiedzy w temacie OZC.

 

Tu nie chodzi o to żeby nie korzystać z normy.Tylko się pochylić nad metodyką obliczania. Wystarczyłby zapis tego pana że są to dane z normy i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

I po raz kolejny, ta różnica to nie jest wynik tylko i wyłącznie zmiany wentylacji WG na WM -- więc zanim zaczniesz się czepiać metodyki i norm, sprawdź czy ta różnica nie zawiera więcej niewiadomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba o mnie? Specjalnie kupiłem przewymiarowany Airpack Home 400 zamiast przewymiarowanego Airpack Home 300 bo nawet 400 ma minimalny wydatek 38m3/h i nie będzie głowy urywać. Różnica w cenie jest żadna. Pobór energii mniejszy i zwróci różnicę ceny w kilka lat. Na dodatek stare Airpacki miały w 300 wentylatory gorszej firmy, a w 400 Papsta więc choćby dlatego warto dołożyć 500+.

 

Popieram, u nas max jakieś 500-600m3/h (na dobrych EBMach) i nie chciałbym mniejszej mocy (120m3/h?! śmiech...), taka jest w sam raz (nie musi wyć chodząc na wysokim ustawieniu, może zejść nisko). 4 osoby, 600m3. Czy TwójPan już mieszka (skoro pisze "kto mieszka ten wie")?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczam, także brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pisałem o twoim piekleniu się w tym temacie (wątku), a bez elementarnej wiedzy o zmianach w konkretnych obliczeniach do wyniku których się odnosisz. Albowiem stwierdziłeś lekką ręką, że zostało zaoszczędzone 5MWh na samej wentylacji, a to jest NIEPRAWDA, ponieważ wpływ na różnicę wyniku miała zmiana jeszcze CO NAJMNIEJ JEDNEJ przegrody. Ergo, nigdzie nie zarzuciłem ci braku wiedzy w temacie OZC.

 

 

I po raz kolejny, ta różnica to nie jest wynik tylko i wyłącznie zmiany wentylacji WG na WM -- więc zanim zaczniesz się czepiać metodyki i norm, sprawdź czy ta różnica nie zawiera więcej niewiadomych.

 

Przecież ci napisałem jakie będą dodatkowe zyski z tej przegrody na m2. Wystarczy że sobie to przemnożysz przez ilość metrów (licz po obrysie zewnętrznym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, u nas max jakieś 500-600m3/h (na dobrych EBMach) i nie chciałbym mniejszej mocy (120m3/h?! śmiech...), taka jest w sam raz (nie musi wyć chodząc na wysokim ustawieniu, może zejść nisko). 4 osoby, 600m3. Czy TwójPan już mieszka (skoro pisze "kto mieszka ten wie")?

Dmuchasz cały czas 600m3/h? Na cztery osoby to prawie huragan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co sądzicie o tym ocz Dom w Kannach 170m plus 40m garaz 20m kotłownia fudament ocieplony 10cm styro sciany porotherm 24 dryfix styro planuje grafit 16cm 031 podłoga styro 15-16cm 031 dach deskowany papa dachówka i piana pur 22-23cm okna Uw srednio 0,7-0,75 bedzie rekuperacja 2 osoby dorosłe i 2 małych dzieci 0-3 lata takie wyliczenie dostałem od firmy ktora ma montowac pompe ciepła pw

 

zapotrzebowanie energetyczne budynku na potrzeby centralnego ogrzewania zostało określone na poziomie 17.500 kWh w skali roku.

 

Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 253m2 (100% powierzchni użytkowej + 75% powierzchni nieużytkowej + 50% powierzchni garażu)

Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 34 W/m2 czyli na cały budynek 8,4 KW

Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 8,7 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co sądzicie o tym ocz Dom w Kannach 170m plus 40m garaz 20m kotłownia fudament ocieplony 10cm styro sciany porotherm 24 dryfix styro planuje grafit 16cm 031 podłoga styro 15-16cm 031 dach deskowany papa dachówka i piana pur 22-23cm okna Uw srednio 0,7-0,75 bedzie rekuperacja 2 osoby dorosłe i 2 małych dzieci 0-3 lata takie wyliczenie dostałem od firmy ktora ma montowac pompe ciepła pw

 

zapotrzebowanie energetyczne budynku na potrzeby centralnego ogrzewania zostało określone na poziomie 17.500 kWh w skali roku.

 

Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 253m2 (100% powierzchni użytkowej + 75% powierzchni nieużytkowej + 50% powierzchni garażu)

Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 34 W/m2 czyli na cały budynek 8,4 KW

Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 8,7 KW.

 

1. Porotherm - zamienic na silikaty - mam porotherm - nikomu nie polecam.

2. Zwiększyć do 20cm styro na ścianach i podłodze.

3. Piany jak najwięcej (okolo 25 powinno być już ok)

4. Wylewka okolo 8-9cm

5. Z oknami bym nie przesadzał. Parametr U to nie wszystko. Wolałbym dorzucić trochę kasy do prawidłowego montażu. Poczytaj wątki o montażu a dowiesz się że to połowa sukcesu.

 

Takie zestawienie teraz zrobiłbym u siebie :)

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Porotherm - zamienic na silikaty - mam porotherm - nikomu nie polecam.

2. Zwiększyć do 20cm styro na ścianach i podłodze.

3. Piany jak najwięcej (okolo 25 powinno być już ok)

4. Wylewka okolo 8-9cm

 

Takie zestawienie teraz zrobiłbym u siebie :)

U mnie jest 22 cm piany a i tak dołożyłem wełnę. Sama piana to za mało. Wylewki ma 10-12 cm, dla akumulacji odpowiednia grubość jest konieczna.

Ścianę mam z bk, ponownie na pewno wybrałbym silkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe z porothermem juz nie da rady dom stoi sciany 20cm moge zrobic podloga 15-16 max mam zostawione 25cm na gotową podłogę piana tez nie problem bo myslalem o 18cm miedzy krokwie i 5 na krokwie takze moge wiecej okna zamowione mysle ze beda dobrze zamontowane cieple parapety tasmy podklady z klinarytu pod tarasy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe z porothermem juz nie da rady dom stoi sciany 20cm moge zrobic podloga 15-16 max mam zostawione 25cm na gotową podłogę piana tez nie problem bo myslalem o 18cm miedzy krokwie i 5 na krokwie takze moge wiecej okna zamowione mysle ze beda dobrze zamontowane cieple parapety tasmy podklady z klinarytu pod tarasy

 

Dopilnuj - oczywiście wpierw doczytaj i dopytaj jak powinno być! Wszyscy przecież MYŚLĄ, że ich okna będą dobrze zamontowane... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sobie policzyć OZC z obciążeniami poszczególnych pomieszczeń. W projekcie mam wyliczone OZC 6kw, zapotrzebowanie na ciepło=10,1MWh/rok??. Jednak użyłem lepszych materiałów. Dom ma 105 m2 po podłogach.

Aktualnie utrzymuje temperaturę 16st(po co grzać jak jeszcze nie mieszkam) zużycie gazu od 16:00 sobota do 16 niedziela to 2,5m3( czyli licząc to 27,5kW).

Szkoda że nie dałem 15cm na podłogę, mądry polak po szkodzie:/

Edytowane przez tkaczor123
zmiania wpisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Dopilnuj - oczywiście wpierw doczytaj i dopytaj jak powinno być! Wszyscy przecież MYŚLĄ, że ich okna będą dobrze zamontowane... :)

 

 

 

U mnie po wymianie okien powstały dość duże szpary i konieczne okazało się uszczelnienie pianką, a potem trzeba było zamontować listwy maskujące. Co do estetyki nie mam zastrzeżeń, jednak obawiam się, że przez to uszczelnienie pianką dochodzi do sporej utraty ciepła.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym jest problem ze są dokladne co potwierdzają pomiary inwestorów
Pod warunkiem, że inwestor trzyma "karnie" 20st przez całą dobę..

Zliczysz wszystkie Htr'ki, Hv'łki wyjdzie kłu-ha-en-de i policzysz Etkę i wyjdzie Łenergia końcowa i przez wartość opałową i zonk..

7 ton .. a rok w rok zjada 4 i trochę drewna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Cześć,

Proszę o weryfikację obliczeń OZC. Czy tak niskie zapotrzebowanie na ciepło przy tym obciążeniu cieplnym jest możliwe?

W projekcie indywidualnym miałem pierwotnie obliczone:

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 7700W

Zapotrzebowanie na ciepło i ogrzewanie: ~22 kWh/m2/rok

Dodałem ocieplenie nakrokwiowe + ciepłe okna i szczelny montaż.

 

Strefa dzienna i sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej, południowo-zachodniej ~50m2. Więc może to jest powodem tak dużych zakładanych zysków ciepła?

Zastanawiałem się nad ogrzewaniem PC lub kablami grzejnymi, dlatego zleciłem dodatkowe OZC żeby upewnić się że wyniki są ok. Jednak jak dla mnie są zaskakująco niskie i nie wiem czy zlecać kolejne już OZC (czyli trzecie) czy faktycznie jest to możliwe i w takim wypadku iść w kable grzejne :) Na CWU zakładam 200l dziennie czyli ~4000 kW.

Parametry bydunku:

Budynek piętrowy z WM, 208m2 + poddasze nieużytkowe. Kubatura to 939m3 -> ogrzewana 785m3 (odkryty strop nad sypialniami). Planowo rodzina 2+2.

Ocieplenie:

Pod płytą fundamentową 10cm xps, płyta 25cm + dojdzie 10cm eps.

Strop: 26cm monolitu

Ściany: planowane 25cm styropianu 0,31 + około 60m2 wełny 20cm pod elewację drewnianą.

Dach skośny - izolacja nakrokwiowa 18cm PIR

Dach zielony ~40m2 - 25cm EPS

Uw okien: zakres od 0,71 do 0,84, sporo fixów.

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6500W

 

Zapotrzebowanie z uwzględnieniem zysków bytowych

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie: 4577 kWh/rok

Zapotrzebowanie na ciepło: ~22 kWh/m2/rok

 

Zapotrzebowanie bez uwzględnienia zysków bytowych:

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie: 8352 kWh/rok

Zapotrzebowanie na ciepło: ~40 kWh/m2/rok

Z góry dzięki za odpowiedzi i sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Sankom ma właściwie wszystko, więc nowszy soft może być chyba tylko ładniejszy :)

 

Wygląd jest nieistotny, najwazniejsze jest dostosowanie do aktualnych norm i rozporządzen. Wazna jest tez zmiana czy tez korekta sposobu liczenia wynikająca z postępu nauki zzakresu fizyki budowli oraz aktualizacja danych klimatycznych dla poszczegolnych stacji meteo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd jest nieistotny, najwazniejsze jest dostosowanie do aktualnych norm i rozporządzen. Wazna jest tez zmiana czy tez korekta sposobu liczenia wynikająca z postępu nauki zzakresu fizyki budowli oraz aktualizacja danych klimatycznych dla poszczegolnych stacji meteo.

 

Czy Sankom jest z tym na bieżąco? Czy polecisz inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Sankom jest z tym na bieżąco? Czy polecisz inne rozwiązanie?

 

Własnie Sankom jest z tym na bieżąco. Nie wiem jak inni producenci takiego oprogramowania, ale sądze ze tez sie muszą dostosowac, w kazdym razie jak wynika z porównań

wykonanych na AGH wynikało ze najdokladniejszy był Audytor Sankomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...