Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplam poddasze - krotkie pytania...


denes

Recommended Posts

Ja dawałem zamiast siatki flizelinę pod alumiowe narożniki z papierem. FLizelina jest cieńsza i lepiej się ją wkleja w narożnik zewnętrzny.

 

Zamaist Vario wszelkie szpary i oderwane narożniki wypełniłem kelejem gipsowym który szybko schnie, taśmy wklejałem na suche spoiny, Cięte krawędzie gruntowałem przed spoinowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W takim razie pospieszyłem się z zakupem TT :( Flash też pisze że to lipa.

 

Uporządkuje zatem, żeby wiedzieć co działać. Skoro mam już "amerykańca" to wykorzystam na łączenia płyt w płaszczyźnie. Narożniki wewnętrzne i ślizgowe taśmą papierową, natomiast ALU z siatką na zewnętrzne narożniki. Czy może być taka taśma ALU i siatka jak na poniższych zdjęciach?

[ATTACH=CONFIG]225749[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]225751[/ATTACH]

 

Jeżeli chodzi o spoinowanie - powiedzcie czy dobrze rozumie kolejność działań

 

1. VARIO - wyrównujemy powierzchnię łączeń, narożników (pod wklejenie taśm) dodatkowo tą samą masą wyrównujemy wkręty, czekamy aż wyschnie.

2. VARIO (odrobinę rzadsza niż w pkt 1) - wklejamy taśmy na łączenia i narożniki (na narożniki zewnętrzne bezpośrednio pod taśmę dajemy siatke). Staramy się żeby powyciskać szpachelką nadmiar masy i bąble powietrza spod taśmy. Czekamy aż wyschnie.

3. Akrylputz 2w1 - wyrównujemy powierzchnię pierwszą warstwą. I tu pytanie - drugi raz szpachlujemy od razu na mokre czy czekamy aż wyschnie pierwsza warstwa?

4. Gruntowanie pod malowanie.

 

 

Pytanie -> z waszego doświadczenia jak długo trzeba czekać między pkt. 1 a 2?

Masz chyba najlepszą na rynku taśmę (TT) i mówisz że lipa... no cóż... porównaj papier i TT - tak organoleptycznie ;)

 

Za to taśma z alu to dopiero lipa nad lipy! :D

 

 

 

Mokre na mokre oznacza że nie czekasz aż stwardnieje (nie mylić z wysychaniem!) tylko po chwili "wracasz się" pacą na to co już wyszpachlowałeś. Tylko takie szpachlowanie nie powoduje powstania tzw. słoneczek i powoduje że druga warstwa jest bardzo cienka. Jak przejedziesz już drugi raz to po chwili mozesz delikatnie zrosić wodą ze spryskiwacza i ostatecznie wygładzić piórem. jak się dobrze to zrobi to nie trzeba szlifować.

 

Możesz malowanie i gruntowanie "oblecieć" jednym przejściem... wystarczy kupić odpowiednią do gruntowania farbę (nie śnieżkę grunt ;)) i masz grunt i biało wszędzie... dobrze widać gdzie zrobić wyprawki i doskonałe podłoże do malowania dekoracyjnego - malowanie ostateczne na biało można przy odrobinie uwagi załatwić jedną warstwą ale ja jednak zalecam dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie -> z waszego doświadczenia jak długo trzeba czekać między pkt. 1 a 2?

 

Coś tu pokręciłeś.

Rozprowadzasz na łączeniu (rozważam jedną spoinę) vario, wklejasz taśmę, rozszpachlowujesz i jak nie ściągniesz całej spoinówki z taśmy i zrobisz to dobrze, czekasz aż wyschnie i masz gotową spoinę do szpachlowania.

Pomijasz punkt 1, tyle że vario robisz wkręty !

 

Powodzenia życzę !

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu pokręciłeś.

Rozprowadzasz na łączeniu (rozważam jedną spoinę) vario, wklejasz taśmę, rozszpachlowujesz i jak nie ściągniesz całej spoinówki z taśmy i zrobisz to dobrze, czekasz aż wyschnie i masz gotową spoinę do szpachlowania.

Pomijasz punkt 1, tyle że vario robisz wkręty !

 

Faktycznie na niektórych filmach tak jak piszesz taśma wklejana jest od razu (przykład - od 9:20) , ale w teoriach piszą żeby wklejać na dwa razy - żeby taśmy nie wciągnęło w fazke tu źródło no i w którejś gazecie czytałem podobne twierdzenie. To jak to jest?! :stirthepot:

 

Powodzenia życzę !

Pozdrawiam

 

Dzięki, przyda się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaz powiem Ci szczerze ze mocno zastanawiam sie nad sensem fazowania kiedy stelaz jest dobrze zrobiony uzywasz tasm tt i vario . . . patrzac jak sporo spachlarzy robi w anglii czy irlandii tylko siatka ale leca mutlifiniszem albo skimcoat ale to cholerstwo twarde I tez im nic nie peka . . . to samo amerykanie tylko oni uzywaja albo papier albo swych magicznych tasm . . .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaz powiem Ci szczerze ze mocno zastanawiam sie nad sensem fazowania kiedy stelaz jest dobrze zrobiony uzywasz tasm tt i vario . . . patrzac jak sporo spachlarzy robi w anglii czy irlandii tylko siatka ale leca mutlifiniszem albo skimcoat ale to cholerstwo twarde I tez im nic nie peka . . . to samo amerykanie tylko oni uzywaja albo papier albo swych magicznych tasm . . .

Rafał ponoć już odszedł od fazowania krawędzi ciętych... na TT to prędzej serce pęknie niż spoina. Ale ja jeszcze się nie odważyłem zrobić próby - może mnie to za drogo kosztować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy (Rom, Flash, profi45)

Udało Wam się kiedyś takie fiołki wyciągnąć ?

Jeśli tak, jak to zrobiliście ?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221279-Prosz%C4%99-o-jak%C4%85%C5%9B-porad%C4%99-dotycz%C4%85c%C4%85-sufitu-z-g-k&p=6232159#post6232159

...nigdy nie musiałem. Owszem na ostatniej robocie moje chłopaki wkleili w oknach (2szt) midflexa lekko w łuku - dostali O.P.R. wyrwałem i wkleiłem prosto. Drobnostka. Ale to w linku to już porażka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ponoć już odszedł od fazowania krawędzi ciętych... na TT to prędzej serce pęknie niż spoina. Ale ja jeszcze się nie odważyłem zrobić próby - może mnie to za drogo kosztować ;)

 

Mówią jest ryzyko jest przyjemność ;-) wydaje mi się że Ty bez wątpienia mógłbyś zaryzykować . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaz powiem Ci szczerze ze mocno zastanawiam sie nad sensem fazowania kiedy stelaz jest dobrze zrobiony uzywasz tasm tt i vario . . . patrzac jak sporo spachlarzy robi w anglii czy irlandii tylko siatka ale leca mutlifiniszem albo skimcoat ale to cholerstwo twarde I tez im nic nie peka . . . to samo amerykanie tylko oni uzywaja albo papier albo swych magicznych tasm . . .

 

O prosze, zwróciłeś uwagę na kwestię różnego spoinowania krawędzi oryginalnych i ciętych. Rozumiem, że w przypadku krawędzi oryginalnych taśmę wklejamy od razu, a nie tak jak w ciętych na wstępnie wypełnioną i zastygłą mase - tak? :jawdrop:

 

Jeszcze jedno, jak zaspoinować zewnętrzny narożnik z poniższego zdjęcia (połączenie krawędzi ciętej i oryginalnej). Byłbym wdzięczny jakbyś mógł w kilku żołnierskich słowach napisać jak do tego przystąpić i co robić po kolei żeby nie spierrr

IMAG0199.jpg

 

 

 

 

...nigdy nie musiałem. Owszem na ostatniej robocie moje chłopaki wkleili w oknach (2szt) midflexa lekko w łuku - dostali O.P.R. wyrwałem i wkleiłem prosto. Drobnostka. Ale to w linku to już porażka...

 

Czy wklejane taśmy sprawdza się np. poziomicą czy idą prosto? Jak się ustrzec takich baboli?

Edytowane przez LostHighway
żeby nie dublować postów dokleiłem kolejny wątek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pierwszej części: Zeus dobrze radzi...

A jeśli chodzi o spoinowanie krawędź cięta-oryginalna to takie połączenie nie powinno wystąpić. Należy go unikać czy to w narożnikach czy na płaszczyźnie. Od ściany lepiej dawać krawędź ciętą - jeśli trzeba to celowo obcina się pióro.

 

Druga:

Tak. Wkleja się i sprawdza poziomicą, łatą a najlepiej przy długich krawędziach dodatkowo "przestrzelić okiem" po krawędzi - jak patrzysz stycznie do taśmy narożnikowej to widzisz każde zafalowanie. taśmy narożnikowe (midflex czy alu na papierze) wklejaj na gotowe masy wtedy masz więcej czasu na poprawki. A jak dodatkowo taśmy na bazie papieru zwilżysz wodą (spryskiwacz) to masz nawet 15min zanim przestanie "pływać" i się przyklei... jest czas na korektę.

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pierwszej części: Zeus dobrze radzi...

A jeśli chodzi o spoinowanie krawędź cięta-oryginalna to takie połączenie nie powinno wystąpić. Należy go unikać czy to w narożnikach czy na płaszczyźnie. Od ściany lepiej dawać krawędź ciętą - jeśli trzeba to celowo obcina się pióro.

 

Niestety przytrafiło się takie połączenie, i nie chciałbym rozbierać całej konstrukcji - czy jest jakiś sposób na wyjście z sytuacji? Jak to teraz obrobić?

 

Dzięki za wskazówki ws. narożników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Wystarczyło" do czego?

 

Znam przypadek Piczmana. Rozumiem że wiesz jaką miał konstrukcję i płyty, to może napiszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przytrafiło się takie połączenie, i nie chciałbym rozbierać całej konstrukcji - czy jest jakiś sposób na wyjście z sytuacji? Jak to teraz obrobić?

 

Dzięki za wskazówki ws. narożników.

 

Przytrafiło się - tragedii nie ma. teraz wyrównać szpachlówką, nakleić siatkę (ja naklejam inni są innego zdania ;)) wstawić zwykły narożnik AL i wyrównać gładzią. Ot i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wystarczyło" do czego?

 

Znam przypadek Piczmana. Rozumiem że wiesz jaką miał konstrukcję i płyty, to może napiszesz?

 

Do Twoich wątpliwości.

 

Skoro je masz i widzisz co się stało u Piczmana (chociaż on więcej sypnął niż Ty planujesz, nic nie stoi na przeszkodzie zagęszczenia wieszaków czy też tak jak zrobił to Piczmam. Zawsze będziesz spał spokojnie. Dużo roboty z tym nie ma, a koszt też niewielki . . .

 

Życzę powodzenia !

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...