Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość

Dachówka czy blachodachówka?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Dachówka czy blachodachówka?



Recommended Posts

wiolasz nie robiłem jeszcze żadnych wycen dachu. Jak wrócą z urzędów kopie mojego projektu to się za to zabiorę. Mój dach też jest dwuspadowy i nie należy do skomplikowanych tyle, że troszkę większy (ok. 220 m2)....daj znać jak dostaniesz jakieś konkrety od Braasa........

 

A Euronit u jewrioszka dobre robi wrażenie, nie uważasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mój dach też jest dwuspadowy i nie należy do skomplikowanych tyle, że troszkę większy (ok. 220 m2)....

 

A dlaczego ma 220 m ? Wg. projektu na stronie IGN jest ze ma 179 m. (podali bez dachu nad garazem czy co ?)

 

Ja bym brał dachówke cementową (tym bardziej, ze cena w zasadzie taka sama).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blachodachówka to tylko mniej lub więcej udana imitacja dachówki! Jak nowy dom to tylko dachówka np. Braas. Dach pokryty dachówką to dach stabilny, cichy co bardzo istotne bo na poddaszu są z reguły usytuowane sypialnie i tańszy (przy dzisiejszych cenach stali). Więźba pod dachówkę też nie będzie droższa. Żywotność dachówki znacznie przewyższa blachodachówkę min. czterokrotnie (80 lat dachówka cementowa). No i oczywiście znacznie wyższa estetyka ale to już sprawa gustu. Życzę rozsądnych wyborów i satyswakcji z dachu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, my mamy dach kopertowy i 2 lukarynki /Lukrecja z Archipelagu/ pytałem po kilku hurtowniach i dachówka celtycka z Brassa z orynnowaniem jest w moim przypadku tansza o 700 zł od blachodachówki. Powierzchnia dachu to około 193 m kw. Nie wiem jak koszy robocizny bo jeszcze nie pytałem fachowców. Jeżeli ktoś zna cenę za m kw. to prosze o wiadomość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam blachodachowke sara. Niestety nie jest to moj wybor, a wymog architekta, dach ma kat nachylenia 10/18. Metr kw blachy kosztowal mnie 32 zl plus wszystkie dodatki. Za te pieniadze mialabym sliczna dachowke.

Co do powierzchni dachu to w opisie na stronie pracowni jest podane 18o metrow, a w rzeczywistosci bylo 220 metrow :evil: wedlug szczegolowego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ma wybudowanego domu, ale w projekcie mój dach ma być czterospadowy z 3 lukarnami. Pierwszą opcją była balchodachówka, ale teraz po lekturze formu, raczej bedzie betonowa :D Przy czterospadowym dachu jest dużo odpadów z blachy i lepsza jest dachówka... czy to prawda?? Bo już sama niewiem ... No i oczywiście przeważyła też żywotność dachówki cementowej nad balchodachówką :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...trudno tak dokłanie określić koszt wykonania dachu. Ofoliowanie, ołacenie i krycie dachówką cementową to 28,- za 1 m2 a do tego obróbki blacharskie, montaż okien połaciowych, obróbka kominów, wykonanie koszy na ganku, montaż podbitki siding lub drewno w raz z lakierowaniem, wykonanie okapu (to nie tylko przybicie deski okapowej), montaż renien i rur spustowych.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam blachodachowke sara. Niestety nie jest to moj wybor, a wymog architekta, dach ma kat nachylenia 10/18.

 

18* można kłaść dachówkę (18*~22* to dachy Lidla), 10* nie daje szczelności nawet na blachodachóce przy zalegającym śniegu. Wystarczyło dać cienką OSB lub deski i papę, i bez problemów można kłaść dachowkę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam blachodachowke sara. Niestety nie jest to moj wybor, a wymog architekta, dach ma kat nachylenia 10/18.

 

18* można kłaść dachówkę (18*~22* to dachy Lidla), 10* nie daje szczelności nawet na blachodachóce przy zalegającym śniegu. Wystarczyło dać cienką OSB lub deski i papę, i bez problemów można kłaść dachowkę. Pozdrawiam.

 

W projekcie byla blachodachowka lub gont. Szef ekipy, ktora kladla mi wywiazke i blache przy skladaniu przezemnie zamowienia po obejrzeniu projektu powiedzial, ze on kladzenia dachowki sie nie podejmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wybrałam blachodachówkę,

- bo mi sie podobała,

- bo wg mojej oceny dachówka wyglądałaby na naszym domku zbyt ciężko i przytłaczająco,

- bo buduję na kredyt i szukam tańszych rozwiazań, co wcale nie musi oznaczać gorszych, jak niektórzy chyba sugerują, wolałam mieć powiedzmy średniej klasy blachodachówkę i dach przykryty deskami i papą, niż najtańszą dachówkę i pod to folię, o której wszyscy fachowcy z którymi rozmawialiśmy wypowiadali sie zdecydowanie neatywnie. (pewnie gdyby porównać ceny byc może wyszło by podobnie).

- bo fachowcy, których pytaliśmy nie odradzali nam bynajmniej blachodachówki a wręcz przeciwnie, wypowiadali sie bardzo pozytywnie, a nawet sie chwalili, ze kładli juz blachodachówki, których gwarancja, wyglad (jak też i cena niestety) znacznie przewyższały dachówki,

- bo blachodachówka wcale nie musi być brzydka (to oczywiście moja subiektywna ocena),

- bo uważam, że popyt na dachówkę jest po trosze napędzany teraz jakąś modą, a ja nie zawsze podążam za modą,

- bo codziennie mam okazje zza okna w pracy obserwowac budowe nowego osiedla, i wszystkie domy wyglądaja tam identycznie to znaczy cementowa dacuwka o odcieniu ceglastym i żółta elewacja - i abstrachując od tego, czy mi sie podoba, to juz sie na to patrzeć nie mogę, mam taki przesyt, chciałam zdecydowanej odmiany w moim domku,

- bo nie ma dla mnie wiekszego znaczenia to, ze na dachówkę dają 80 lat gwarancji - nie zamierzam tyle żyć, a poza tym jak patrzę na dachówkę na domu mojej babci, to zdecydowanie uważam, że jest na tym dachu juz zbyt długo i dobrze byłoby ją wymienić. Walorów estetycznych kilkudziesiecioletniej dachówki jakos nie dostrzegam, a tak byc moze w moim domku jesli nie ja, to moje dzieci będą zmuszone zrobić nowy, piekny dach.

- bo w domu w którym obecnie mieszkam jest blachodachówka (na dodatek jak sądzę, jej jakość była zdecydowanie gorsza, niz tej dzisiejszej) i lezy sobie już na tym dachu ok 30 lat i nic sie wielkiego z nią nie dzieje.

- bo mieszkam blisko lasu i żal patrzeć, jak dachówki pokrywaja sie zielonym mchem, a ja nie mam możliwości chodzenia po dachach co jakiś czas i spryskiwania go jakimis specyfikami,

-bo wcale nie jest wyjątkiem potłuczona dachówka podczas silnych wiatrów (zdecydowanie częściej spotykałam sie z taka sytuacją niz z informacją, że komus blachodachówke zwiało), a mnie takie sytuacje denerwują, no i wolę spac spokojnie i nie zastanawiac sie za każdym razem, przy silnym wietrze, czy mi dachówki nie pospadają.

 

No to na tym bym chyba poprzestała, bo juz późno :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wybrałam blachodachówkę,

- bo mi sie podobała,

Tylko pozazdrościć! Dobrze wiedziałaś czego chcesz, zrobiłaś jak chciałaś i nie żałujesz............... O to chyba chodzi, czyż nie? :wink:

Ja od samego początku planowałem blachodachówkę (koniecznie kolor zielony mat) i nawet nie zastanawiałem się nad innym pokryciem. Po "spędzeniu" jakiegoś czasu na forum zacząłem się jednak bardziej skłaniać ku dachówce cementowej (ceramiczną odrzuciłem ze względu na cenę)..........stąd ta ankieta :) .

 

- bo wg mojej oceny dachówka wyglądałaby na naszym domku zbyt ciężko i przytłaczająco,

Przyznam się, że też mnie to troszkę przeraża - w moim wypadku będzie to ponad 10 ton nad głową :o. Z drugiej strony przeraża mnie przebywanie na poddaszu tylko pod samą blachą, wełną i płytami k/g (w projekcie nie mam żelbetowego stropu i skosów).

 

No to mi namieszałaś :wink: ale dzięki za swój punkt widzenia, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- bo buduję na kredyt i szukam tańszych rozwiazań, co wcale nie musi oznaczać gorszych,

 

A stac cie na ewentualna późniejsza wymiane uszkodzonego płata? Nie wiem czy wiesz ale tzw. gwarancja na blachodachówkę dzieła wtedy gdy uszkodzenia obejmuja min. 5% płatu. A zapewniam cie że z dziurki 0,5 mm cieknie tak samo jak z dziury 20 cm. Zaden z tych przypadków nawet nie zbliża sie do 5% jej powierzchni. Dlatego wybrałem dachówkę.

 

Dachówka wraz z montażem wyszła mnie niecały tysiąc drożej o blachodachówki.

 

których gwarancja,
- bo nie ma dla mnie wiekszego znaczenia to, ze na dachówkę dają 80 lat gwarancji

 

Wierzysz w takie cuda jak 30 letnia gwarancja na blacho-dachówkę i 80 na dachówkę :o

Tu liczy sie żywtność, a wybacz cement nawet zarysowany prztrwa i 100 lat bez gwarancji.

Natomiast blaszka grubośći 1mm, po zarysowaniu powłoki przetrwa może 2 lata. Zarysowac ja mogą: ptaki, gałęzie podczas wiatru, dzieci rzucajace czym popadnie, kominiarz czyszcząc komin itp.

 

-bo wcale nie jest wyjątkiem potłuczona dachówka podczas silnych wiatrów (zdecydowanie częściej spotykałam sie z taka sytuacją niz z informacją, że komus blachodachówke zwiało), a mnie takie sytuacje denerwują, no i wolę spac spokojnie i nie zastanawiac sie za każdym razem, przy silnym wietrze, czy mi dachówki nie pospadają.

 

 

polożyłem dachówke 2 dni przed nadejściem kiryła i nic sie nie stało, a sąsiednie wsi poleciały 2 płaty blachy. Jak dochodzi do nieszczęscia to zrywa ci cały płat dachu( 1,4m x4m = 5,6m2 x 30 zł = 168 plus usługu dekarza i dodatki), a przy dachówce kilka sztuk (np 10 x 1,86 = 18,60zł bez usług dekarza i dodatków , bo są niepotrzebne.)

 

- bo uważam, że popyt na dachówkę jest po trosze napędzany teraz jakąś modą, a ja nie zawsze podążam za modą,

 

Blachodachówka produkowana od ok. 50 lat.

Dachówka od ok.5000 lat.

 

Co jest modą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo uważam, że popyt na dachówkę jest po trosze napędzany teraz jakąś modą, a ja nie zawsze podążam za modą,

- bo w domu w którym obecnie mieszkam jest blachodachówka (na dodatek jak sądzę, jej jakość była zdecydowanie gorsza, niz tej dzisiejszej) i lezy sobie już na tym dachu ok 30 lat i nic sie wielkiego z nią nie dzieje.

 

W moim przekonaniu to nie moda tylko rozsądek, a wracając do długowieczności blachodachówki to z przyjemnością poznam producenta tego trzydziestoletniego pokrycia (o ile jest to blachodachówka) bo w tamtych czasach była to wyłacznie moda i to dla bardzo bogatych.

Ja również doceniam walory tego pokrycia choć nie jestem jego zwolennikiem. Uważam jednak, że należy kłaść je tam gdzie nie ma możliwości położenia oryginału. Aktualnie są dostępne na rynku doskonałe pokrycia z blachy aluminiowej ale ich cena jest wyższa niż dachówek glazurowanych. Na szczęście mamy wolny wybór i każdy może znaleźć pokrycie na swoją kieszeń i gust. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jewrioszka bardzo dziękuję za twoje uwagi, ale nie zamierzam tutaj dyskutowac nad wyższością świąt bożego narodzenia nad wielkanocnymi. Mac Jek zrobił ankietę, i poprosił o opinie innych, no więc podałam swoje argumenty. Mozna sie z nimi zgadzac, mozna sie nie zgadzać, masz prawo uważać, że mój dach jest gorszy od twojego. Ja jestem z niego bardzo zadowolona i to chyba jest najważniejsze, by dokonac wyboru właściwego DLA SIEBIE SAMEGO, nie żałowac swoich decyzji i wiedzieć co nas do tego przekonało czy skłoniło.

Jedni słuchają rad np forumowiczów z muratora, inni potrzebują rzetelnej fachowej informacji, a jeszcze inni polegają jedynie na własnym zdaniu.

 

Mac Iek - moi znajomi maja domek z zieloną blachodachówką - wygląda świetnie a kolorystyka domku bardzo go przez to wyróżnia. Zyczę, żebys niezaleznie czy wybierzesz dachówkę czy blachodachówkę, był zadowolony ze swojego wyboru.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...