Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w technice szkieletowej - warto?


Lamb

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 184
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do zalet i wad tego typy rozwiązania - to podzielam pogląd Inwestora, że w Polsce sa za drogie :cry:

I taka refleksja. Gdyby takie domy w Polsce były tez produkowane masowo, to cena ich "zamazała by" pewne wady tego rozwiazania.

 

nieinaczej

 

Dlaczego padło akurat na mnie? Ja nie gardłowałem nigdy za poro-wióro-trocino-sieczko-ceramiką.

 

ok, może poprosimy inwestora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak już zauważono - trwałość jest całkiem duża, vide stare domy drewniane, które chociaż wyglądają w porównaniu do murowańców, na które nikt nie będzie chciał patrzyć za 60 lat;

 

Drewniane to drewniane, szkieletowe to szkieletowe. Pokaż mi w Polsce stary dom szkieletowy to pogadamy.

 

Tak sie składa, że w Polsce (ale i na świecie) wiekszość domów zabytkowych zbudowana jest "ze szkieletu drewnianego". Wystarczy popatrzec uważnie na "starówki" w swoich miastach, a bedzie przynajmniej jeden. Dla przypomnienie tzw. mur pruski jest to sciana szkielotowa drewniana wypełniona czegłą, polepą itp. Do dzisiaj w Poznaniu jest zamieszkała kamienieca czynszowa 5 pierowa - o konstrukcji typowo szkielotowej - drewnianej.

 

Formalnie masz rację ale w tej dyskusji pod pojęciem "szkielet, technologia szkieletowa" i podobnie nazywano coś, co ma fachowa nazwę "lekki szkielet drewniany". Uogólniając można powiedzieć, że budownictwem szkieletowym są też niektóre budynki wielkokubaturowe ale nie o taki (żelbetowy?) szkielet tutaj chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blizsze prawdy bedzie określenie "budownictwo szkieletowo-modułowe" ze wzgledu na cechy konstrukcyjne. I masz racje co do mojej wypowiedzi. Lecz ja chciałem tylko pokazać, że nie mozna wrzucać "wszystkiego do jednego worka pt. szkieletowiec".

Dotyczy to równiez wad przypisywanych ścianie "szkieletowca" ( mozliwośc zamoczenia izolacji, zamieszkania róznych "dzikich" lokatorów miedzy warstwami sciny itp) a przecież dotyczy to KAŻDEJ ściany warstwowej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie historii budownictwa szkieletowego.

Poszperałam trochę w necie i oto co znalazłam:

"Już w latach 30-tych XIX w Anglik William Manning opracował koncepcje domu, który może uchodzić za protoplastę dzisiejszego domu szkieletowego. Jego pomysły rozpowszechniły się w całej Europie i bez wątpienia zawędrowały wraz z emigrantami do państw Ameryki Północnej."

Choć w innym artykule napisano:

"W czasach osadnictwa na ziemiach Ameryki Północnej (XVIII wiek) technologia budowy domów szkieletowych szybko się przyjęła ...Nie wszyscy wiedzą, że szkieletowe budownictwo drewniane przywieźli do Kanady emigranci ze Skandynawii."

Więc jak jest naprawdę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak już zauważono - trwałość jest całkiem duża, vide stare domy drewniane, które chociaż wyglądają w porównaniu do murowańców, na które nikt nie będzie chciał patrzyć za 60 lat;

 

Drewniane to drewniane, szkieletowe to szkieletowe. Pokaż mi w Polsce stary dom szkieletowy to pogadamy.

 

zamiast:

 

 

Drewniane to drewniane, szkieletowe to szkieletowe. Pokaż mi w Polsce stary dom szkieletowy to pogadamy.

 

Kolego jareko

 

nieprawdaż?

 

a se Prusów to ja jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia szkieletowa to raczej z północy niż z zachodu. We Finlandii to całe miasteczka są szkieletowe i wyglądają na raczej wiekowe (co najmniej 40 lat sądząc po szyldach jakie na nich wiszą). Inwestor, nic dziwnego że Ci się źle mieszkało w tekturze, karton-gipsie i tych innych materiałach które wymieniłeś. Ja mam od roku do szkieletowy i jeszcze się nie złożył. Strop jest drewniany i jak ktoś chodzi na górze to go słychać na dole. Bo takie są właściwości tego stropu i cieszę się że słychać bo wiem że żyję z rodziną a nie w wyizolowanym światku.

Szkoda że ta dyskusja przybiera wrogi wymiar. Z drewnem są problemy i z murowanym też są problemy. Każda technologia ma plusy dodatnie i plusy ujemne :wink: . Do zalet szkieletowca zaliczam szybkość nagrzewania. Mój szkieleciak to domek letniskowy. Sciany nie wymagają wygrzewania więc już po 2-3 godzinach grzania robi się ciepło a nie jak w murowańcu po 2-3 dniach :cry:. Zaraz mi ktoś przywali że o letniskowym to się nie wypowiadaj. Ale taki był zamysł tego domu. A jest on w technologii całorocznej po to że jeśli mi się spodoba to zamieszkam w nim na stałe. Koszt wybudowania domku szkieletowego jest wyższy niż murowańca. Mój domek 100m2 z piwnicą kosztował tyle co murowany 180m2 albo i więcej. Ale za to nie mam uwalanej działki betonem i odpadami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiorek

Masz rację wysuszenie drewna i oheblowanie spowoduje to że drewno bedzie ognioodporne :D A szczególnie chyba wysuszenie da ten efekt.

Zastanów sie co piszesz zanim napiszesz :-?

Sztywność konstrukcji owszem jest super tylko wszystko trzeszczy i skrzypi. A jak na poddaszu ktos robi gimnastyke to szklanki dzwonia w kredensie.

2000zł/m2 za butkę zrobioną z kupki tektury, pilśni, płyty G-K, troche kantówek, wełny i ty to uważasz za dobra cenę ???? Pogięło ??? Za tą cene mozna miec normalny dom a nie domak campingowy co duszno latem a zima jak na 2 godzinki kocioł się zatrzyma to mróz zaczyna w oczy zagladać.

Pozdrawiam

 

Wszystko jest palne, jedynie niektóre przeczy potrzebują więcej czasu by spłonąć... to podstawowa wiedza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko jest palne, jedynie niektóre przeczy potrzebują więcej czasu by spłonąć... to podstawowa wiedza...

 

Chodziło Ci napewno o to, że prawie wszystkie materiały ulegają w czasie pożaru zniszczeniu - jedne bezpośrednio od ognia, inne od wysokiej temperatury, jaka się wytwarza podczas pożaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orfi nie jestem specjalistą od domów w systemie szkieletowym. Mogę jedynie powiedzieć że w miejscu gdzie stoi teraz mój nowy dom stał jeszcze niedawno dom szkieletowy. Miałem do wyboru albo rozbudowa domu szkieletowego (takiego właśnie ok. 70 m2) albo rozbiórka i budowa na tym miejscu nowego domu. Wolałem dołożyć trochę pieniędzy na rozbiórkę i postawienie domu w technologii tradycyjnej. W moim przekonaniu aktualna cena budowy domów szkieletowych jest co najmniej o 50% za wysoka. Praktycznie za prawie takie same pieniądze można mieć "prawdziwy" murowany dom. Myślę że jedyny argument który przemawia za domem szkieletowym to zdecydowanie krótszy czas budowy. Pozostałe parametry domu szkieletowego są albo gorsze albo porównywalne. Od strony praktycznej mieszkania w domu szkieletowym mogę powiedzieć że w porównaniu z domem murowanym występuje ogromna różnica w akumulacyjności cieplnej. Przejawia się to tym że dom szkieletowy bardzo szybko stygnie zimą i błyskawicznie nagrzewa się latem. Myślę że w takim domu dużo większe znaczenie ma niezawodne ogrzewanie zimą i klimatyzacja latem. Poza tym w domu szkieletowym miałem wrażenie że jest on "mało solidnie" wykonany jak ktoś opierał się o ścianę w przedpokoju to ruszało się lustro w łazience, jak chodziło się po salonie to było słychać jak dzwonią talerze w kredensie. Dodatkowo do budynku murowanego przekonała mnie zdecydowanie większa wytrzymałość pożarowa i trwałość budynku murowanego.

Pozdrawiam

 

ten post został napisany ładnych kilka lat temu i wszystko na temat, bez komentarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Podpiosalem umowe na dom szkieletowy 180m2 takze teraz bede obserwowal jak powstaje nasz nowy domek.

Wiec mam pytanie:

Jakie konkretniej proponujecie ogrzewanie domu szkieletowego calorocznego?

Mam u siebie na dzialce rowniez oproc energii elektrycznej dostep do gazu...

Rozwazam kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem dwukomorowym.

Jednak nie wiem czy akurat rozwiazanie "gazowe" jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

A moze kotły Pellets z możliwością zastępczego spalania drewna, brykietu?

 

Powaznie rozwazam rowniez ogrzewanie podlogowe.

 

Hm...prosze o jakiekolwiek sugestie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kiedyś już pisałem opinie na temat domu szkieletowego w którym mieszkam, no ale dzis mam sporo czasu (chorobowe) więc..

- dom powstał w 6 miesięcy w zeszłym roku. Gdyby był murowany, musieli byśmy go kończyć w tym roku, a wiadomo co stało się z cenami materiałow na wiosnę 07. Zresztą, nawet w 2006 nie było najtaniej.

- szkielet jest metalowy. W domu nie były stosowane materiały organiczne o których tu była mowa. W ścianach jest folia, wełna mineralna, płyty 'cetris', styropian, tynk elewacyjny i płyty gipsowe. Generalnie niezbyt jadalne dla większości form życia na ziemi, no i niepalne (poza styropianem).

- konstrukcja jest sztywna i stabilna. Nic nie trzeszczy. Czasami jednak coś tam gdzieś puknie kiedy są silne zmiany temperatury (np w upały dach się bardzo mocno nagrzewa). W drewnie pewnie nie puka.

- dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Nawet jeśli ściany by były murowane to i tak dom w dużej części byłby szkieletowy z uwagi na konstrukcję poddasza.

- jest problem z wieszaniem ciężkich rzeczy na ścianach, zwłaszcza działowych (w nośnych producent przewidział dodatkowe elementy na których można wieszać ciężary)

- akustyka nie najgorsza, tzn ściany izolują dźwięki. Dużo zależy od drzwi, a wewnętrzne mamy tanie, z płyt drewnopodobnych. Dom jest nieduży ale i tak trzeba niemal krzyczeć żeby się komunikować z oddalonych pomieszczeń.

- w zimie jest ciepło. Z tym szybkim nagrzewaniem i stygnięciem to raczej nie ma problemu bo mamy sporo podłogówki i ona długo trzyma ciepło (a i rozgrzewa się powoli)

- W lato mocno się nagrzewa, ale to wina dużej ilości okien od słonecznych stron domu. W oknach nie mamy na razie zasłon. W pomieszczeniach nie nasłonecznionych jest o wiele chłodniej.

- co do kosztów, to sam szkielet nie był taki drogi. Najdrożej wyszło wykończenie, instalacje, dach, meblowanie- nie można powiedzieć że materiał na ściany ma decydujące znaczenie przy kosztach budowy.

- Co do samej konstrukcji domu nie mam zastrzeżeń. Sporo zastrzeżeń mam do pracy wykończeniowców, którzy kilka rzeczy spieprzyli. To jednak nie ma związku z technologią domu, tylko z naszym małym doświadczeniem i nierzetelością pracowników od wykończeń.

- ściany gipsowe nam nie pękają. Na razie w łazience na jednym z narożników wyleciała fuga spomiędzy płytek - nie wiem na co to zwalić, być może patrz poprzedni punkt.

- firma ubezpieczeniowa z której korzystam nie zwraca uwagi na technologię domu, tylko na jego wartość i zastosowane zabezpieczenia (alarm, zamki w drzwiach itp)

 

To tyle na razie. Nie widzę powodów do rozpaczy (do fanatycznego wychwalania szkieletów także raczej nie) - uważam po prostu że to normalna technologia w której można zbudować dobry dom. Niech każdy buduje tak jak mu odpowiada, ważne żeby jak najwięcej przemyśleć na początku bo potem nie można niektórych rzeczy już zmienić - ale to już nie ten temat. Na budownictwie się nie znam, ale w dyskusji na tym poziomie wiedzy który tu reprezentujemy raczej nikt nie jest w stanie przytoczyć rzeczowych argumentów które by jakąkolwiek spełniającą normy technologię dyskwalifikowały.

Acha, jeśli chodzi o umieszczone tu pytanie o ogrzewanie to myślę że gazowe będzie wygodne i oszczędne. Ja niestety dostępu do gazu na razie nie mam, więc korzystam z kotła na ekogroszek - ale jakby był tani gaz to bym pewnie go wybrał. Patrząc na zapotrzebowanie tego domu na ciepło myślę że gazu nie pójdzie zbyt dużo.

 

 

Pozdrawiam

RG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiosalem umowe na dom szkieletowy 180m2 takze teraz bede obserwowal jak powstaje nasz nowy domek.

Wiec mam pytanie:

Jakie konkretniej proponujecie ogrzewanie domu szkieletowego calorocznego?

Mam u siebie na dzialce rowniez oproc energii elektrycznej dostep do gazu...

Rozwazam kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem dwukomorowym.

Jednak nie wiem czy akurat rozwiazanie "gazowe" jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

A moze kotły Pellets z możliwością zastępczego spalania drewna, brykietu?

 

Powaznie rozwazam rowniez ogrzewanie podlogowe.

 

Hm...prosze o jakiekolwiek sugestie.

 

Pozdrawiam.

 

Jak masz gaz ziemny to bym poszedł w gaz ziemny.

Może zamiast dwufunkcyjnego z zasobnikiem, jednofunkcyjny z zasobnikiem + KZPW + podłogówka?

Masz plan zagospodarowania u siebie? Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o spalanie paliwa stałego?

 

BTW. Z kim budujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja pogodzę wszystkich.

 

Bo ja taki ugodowy jestem. 8) :lol: 8)

 

No więc robaczki forumowe i inne larwy składające jaja :o :lol: :o to ja wam pokażę.

 

Jak ja wam pokażę to wy strasznie zobaczycie o taaak: :o .

 

A pokażę wam murowany szkieleciak.

 

Stary jak Zakon Krzyżacki.

 

Pokaże wam po prodstu mur pruski. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co?

Po pierwsze primo)

jest stary dom o kostrukcji drewnoszkieletowej

po drugie primo)

ma cegłę, no dobra co najmniej glinę w środku

po trzecie primo)

nie pleśnieje

po czwarte primo)

można zapodać tak ze 4 kondygnacje (jak kto ma wąską działkę)

po piąte primo)

jest obniżona wartość energetyczna

po szóste primo)

po pożarze nie pozostaje tylko garstka popiołu (a na dnie dyjamnet)

po siódme primo)

po pozarze nie pozstają osmolone ściany do rozbiórki (a jedynie kupa gruzu budowlanego do załadunku)

po osme primo)

 

 

 

 

 

 

po co ja to wszystko klikam? :roll: :lol: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...