Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewno do kominka - wątek zbiorczy na temat gatunków, suszenia, kalotyczności i cen


pik33

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Specjalnie zaprojektowane pomieszczenie przy garażu – oprócz tego rozwiązałam to tak, by powstało miejsce pod zadaszeniem na zewnątrz : przeznaczone na drewno .

 

P.s. Podobają mi się bardzo niektóre odpowiedzi, pozdrawiam poczuciem humoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że na forum jest duzo nowych ciekawych ludzi którzy mają cjiekawe rady ale nie bede ich cytować ,szkoda tylko ze ząśmiecają forum. Na innych forach administrator takich szybko blokuje.

 

A wracając do tematu drewna do kominka.Przedstawiam sposób w jaki składuje od kilku lat drewno mój teść i jest zadowolony.

Po pocięciu składamy drewno w sąg czy jakoś tak na dworzu przykrywamy z góry i tak sobie schnie przez lato czasami dwa kiedy juz jest wysuszone przenosimy do piwnicy gdzie dalej dosycha ( musi być przewiew w piwnicy) ma to swoje minusy gdyż wychładza piwnice. NIe wolno włożyć mało dosuszonego drzewa do piwnicy. Grzyby i pleśnie tylko na to czekają. Czytałem gdzieś artykuł o grzybach które mogą wywoływać poważne choroby płuc a które rozwijają się właśnie na wilgotnym drewnie złożonym w piwnicy które później przynosimy do salonu gdzie siedzimyz całą rodziną.

 

W moim nowym domu planuję wybudowanie domku na narzędzia ogrodnicze który bedzie miał wysunięty dach i przy scianach którego planuje składować drewno.( tak jak górale przy swoich domach)

Widziałem w którymś z hipermarketów takie platformy transportowe na kółkach planuje zakup czegoś takiego i tym bede sobie dowoził drzewo z drewutni do garażu ( taczka zajmuje zbyt dużo miejsca w garażu ) a tym po polbruku doskonale się jeździ. Taka porcja wystacza mi na 3-4 dni ciągłego palenia

 

Obecnie drewno leży luzem pociętei porąbane na polu wierzcie mi mimo że jest przysypane śniegiem i pada na nie deszcz to ona robi się coraz suchsze ( sądząc po wadze polan)

 

N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewo do kominka mam ułożone w "sztos" i tylko przykryte daszkiem od góry, żeby na niego nie padało. Tak ze wszystkich stron to ma przwiew i dobrze schnie. Do domu wnoszę porcję tak na 2-3 palenia, bo jak jest więcej to jest potem zabardzo wysuszone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymane w domu zbytnio sie wysusza i szybciej spala.

Oj tutaj bym się nie zgodził. Do regulacji szybkości spalanie służy możliwość dozowania powietrza i w ten sposób zmienia się czas między załadunkami. Wilgoć w drewnie niezależnie od ilości jest czynnikiem obniżającym kaloryczność i z tego powodu jest niewskazana.

Co do głównego tematu to za garażem mam przedłużony dach i powstała wiata, w której sezonuje się drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wystarczy.Ważne by drzewo było w miejscu gdzie jest stały przepływ powietrza.Pozdro

Więcej powiem. Jest to niezbędne. Podam przykład z życia.

Mój znajomy w już zamieszkałym domu chciał położyć podłogę z desek. Kupił deski świeże strugane. Chcąc je wysezonować zmagazynował część w ciepłej piwnicy a to co się nie zmieściło na dworze pod przykryciem. Ostrzegałem że w piwnicy może być za mały przewiew ale on postanowił dobrze wysuszyć. W połowie zimy przybiega i melduje że dechy w piwnicy pokryły się pleśnią. Stosował dogrzewanie, wentylatorki i co jeszcze do głowy mu nie przyszło z mizernym skutkiem. Deski na zewnątrz w przewiewie były OK.

Wniosek. To nie temperatura a przewiew w suchym miejscu jest czynnikiem suszącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie gospodarcze?

 

u mnie drewna idzie relatywnie niewiele, ale trzymam je pod wiatą.

Przy czym - co kilka dni biorę sporą garść drewna i pieczołowicie ją układam na... moim piecu na ekogroszek. Po tygodniu mam suchutkie drewno które spalam a na piecu układam nowe.

Oczywiście sensowne tylko w przypadku gdy kominek służy jako pomocnicze źródło ciepła.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem w tym roku trochę praktyki korzystając z wiedzy teścia i wujka leśniczego.

Idealną byłaby sytuacja kiedy pali się drzewem sezonowanym. Powinno więc ono poleżeć przynajmniej całe lato i to nie w belach a pocięte. Sezonowanie pnia trwa kilka lat. W żadnym wypadku nie należy przetrzymywać drzewa w pomieszczeniu - zaczyna ono butwieć. Idealnym rozwiązaniem jest wiata z daszkiem, gdzie drzewo ma dostęp do świeżego powietrza. Ja swój zapas trzymam pod chmurką. Paliłem drzewem mokrym - szybciej się spala, temperatura jest niższa i kupę sadzy. (Kominiarz wspominał nawet coś o smole, która nie da się już później usunąć). Teraz mam drzewo sezonowane i mimo że łapie wilgoć z wierzchu - wciąż w środku jest suche. Dlatego przynoszę partię na cały dzień i suszę je przy kominku. Jedna wada - mam małego cocker spaniela i roznosi mi korę po całym salonie :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek. To nie temperatura a przewiew w suchym miejscu jest czynnikiem suszącym.

Witaj ppp.jZe swojej drewutni jestem bardzo dumny.Chyba dlatego że własnymi rękami,samodzielnie ją zrobiłem.Ma ażurowe boki i dach kryty dachówką taką jak na domku(rozrzutność ? sam nie wiem!ale ładnie to wygląda!)Drzewo napakowałem do niej już w marcu.Wszystko suchutkie(i to nawet jak czasami śnieg na nie nawieje),żadnego problemu z paleniem.Rok wcześniej składowałem drzewo w garazu.Puszczałem na nie wentylatorek a ono dalej było mokre.Pod koniec zimy zaczołem układać pod okapem dachu.To już był dobry pomysł.Wreszcie normalnie sie paliło a nie dymiło.Masz racje.Drzewo suszy mróz i przeciagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni pomysl jest ciekawy. W kazdym razie nie nalezy przechowywac drzewa w pomieszczeniu - w piwnicy, w garazu bo splesnieje. Wiem bo przetestowalem a bylo niezle wysuszone. Trzymalem tez pod duzym balkonem ale zonie nie podoba sie taki coutry widok ;-) Skonczy sie chyba na tym ze postawie na dworze na drewno chyc chyba bedzie to po prostu zwykla szopka bez scian.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...