Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do kompostownika sypię bakterie. Na wiosnę zostaje mi zaledwie kupka kompostu - około 10 cm. Zużyłem ostatnie opakowanie kupione na targach rolniczych. Pudełko zawieruszyło się. Jak to się nazywa? Ktoś pamięta? Byłem w sklepie, tam mieli tylko minerały ułatwiające rozkład i udawali że nic innego nie ma, a ja szukam bakterii. Miałem preparat do liści i drugi osobny do gałęzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 637
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 4 months później...

Witam wszystkich.

Mam dwa miejsca na działce gdzie posiałem trawnik - z przodu domu jest młody trawnik zeszłoroczny , a z tyłu domu jest trawnik kilkuletni.

Mam pytanko - jakie nawozy wysiać na te trawniki teraz na wiosnę ???!?!?!?!

Ktoś mi doradził POLIFOSKĘ ??? ,a w sklepie ogrodniczym doradzali AZOFOSKĘ ......i sam już nie wiem?!?!?!?!?!?!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz jest dużo ogłoszeń typu zakładanie, wertykulacja, koszenie trawników, pielęgnacja

mój sąsiad po pobieżnym przyjrzeniu się trawnikowi (analiza stanu trawnika - jak on to ujął) stwierdził, ze konieczne jest napowietrzenie i prace ogrodnicze związane z rozsypaniem nawozu, następnie wertykulacja i koszenie.

Zastanawiam się czy korzystać z fachowych firm czy może samemu bawić się w ogrodnika ?

Proszę o podpowiedzi w czym faktycznie pomaga wertykulacja i czy warto kupić dla siebie wertykulator ?

no i za ile można kupić w miarę porządny wertykulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Pytanie jak w tytule.

Mam kwaśną glebę (wszędobylkski mech na trawie) i tak sobie wymyśliłem,że cały trawnik lekko zmęczony z miejscową pleśnią przejadę wertykulatorem,lub aeratorem(no właśnie czym ?) sypne wapnem i nawiozę,aby na święta mieć ładny trawnik.

Pani w sklepie ogrodniczym,gdzie chciałem kupić wapno potwierdziła,że jak najbardziej dobrze kombinuję i powinienem te czynności zrobić teraz,jednak na moje pytanie czy mogę to robić teraz gdy za dnia jest w plusie,a wnocy -2 do -3 po chwili zastanowienia odpowiedziała cyt"no właściwie dobrze żeby nie teraz" a chwile wcześniej pogoda nie stanowiła problemu:(

Mam glebe zbitą,ubogą i kwaśną a podobno są różne rodzaje wapna na różne gleby.Pani chciała mi sprzedać takie po 28 pln za 20 kg na 100 m2 na którym pisało,że jest specjalnie do trawnika z mchem.Z doświadczenia wiem,iż jeśli coś jest specjalne do konkretnie jednej rzeczy to jest poprostu drogie..Ja mam około 600 m2 trawnika

Prosze o poradę ludzi którzy posiadaja wiedzę na owy temat...ja jestem w tym zielony...jak trawa

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wapnowanie - w zasadzie przeprowadza się jesienią. Delikatnie działającym wapnem jest mielona skała dolomitowa.

 

Jak zakładałeś trawnik skoro gleba jest zbita i kwaśna?

 

W każdym razie musisz na pewno wykonać aerację, czyli nakłuwanie gleby i zasypanie jej piaskiem.

Skoro musisz wapnować, weź suchy piasek i zmieszaj go z dolomitem. Mocno wygrab trawnik (ale mocno, aby zęby grabi wyciągnęły mech), zrób aerację i zasyp tym piaskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wertykulatorem,lub aeratorem(no właśnie czym ?)

 

W handlu wertykulatorem nazywane jest urządzenie z nożami do nacinania darni, a aeratorem przeważnie takie z drucianymi pazurkami.

Teraz możesz użyc tylko aeratora, na wertykulację jest za wcześnie (moim zdaniem). Poza tym przy pleśni śniegowej wertykulacja nie jest polecana.

sypne wapnem i nawiozę

 

A sprawdzałeś jakie masz pH? Obecność mchu nie zawsze świadczy o niskim pH.

Optymalne pH zawiera się w okolicach 5,5-6,5

W przyblizeniu aby podnieść o 0,5 pH należy wysiać 10 kg wapna dolomitowego na 100 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...