Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zmiana projektu i pozwolenia (???)


pruszkowa

Recommended Posts

Przepraszam, jeśli moje pytanie wyda się banalne, ale od niedawna stoję przed perspektywą zamieszkania we własnych 4 ścianach. :oops: Dom odziedziczyliśmy niedawno wraz z gotowym projektem rozbudowy i pozwoleniem na tę rozbudowę ważnym jeszcze przez jakieś 1,5 roku. Projekt ten zakładał jednak dalszy wynajem tego (skąd inąd jak najbardziej mieszkalnego) budynku, był więc, że tak to ujmę, sporządzony po najmniejszej linni oporu. Domek jest niewielki, trochę ponad 70m2 i każdy metr jest cenny...

 

i stąd moje pytanie - za co zabrać się najpierw w przypadku chęci zmiany tegoż projektu rozbudowy...? zmiana byłaby niewielka (chodzi o rozbudowanie ganku o 3,5m2, co jednak zmieni i eleweację i nieznacznie bryłę, nieznacznie, bo ganek częsciowo wypełniłby podcień na kolumnie już istniejący, oraz dodanie jednych drzwi wyjściowych od strony ogrodu.

 

Czy w tym przypadku całą tę dokumentacyjną kołomyję trzeba zaczynać od początku, czy możliwe jest np. coś w rodzaju zgłoszenia korekty projektu? Gdzie udać się najpierw - do architekta, do gminy? Nie mam bladego pojęcia co robić w takiej sytuacji - próbowałam znaleźć jakieś podpowiedzi na forum, ale jest ono na tyle przepastne, ze póki co się w nim gubię.

 

Z góry bardzo dziękuję za jakiekolwiek informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmiany, które chcesz wprowadzić są nieistotnie wystarczy wprowadzenie tych zmian przez projektanta w ramach nadzoru autorskiego.

Zgodnie z prawem budowlanym ocena, czy zamierzona zmiana jest istotna, czy nie, należy do projektanta - ale konsekwencje jego ewentualnej pomyłki obciążają inwestora. W przypadku, gdy wprowadzono zmiany uznane za nieistotne. Wystarczy wtedy, żeby projektant zamieścił w projekcie budowlanym odpowiednie informacje na temat nanoszonych zmian (zarówno w postaci rysunku, jak i opisu). Nie ma potrzeby zgłoszenia ani wizyty w urzędach. Za nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego można uznać następujące zmiany:

*rodzaju materiału, użytego do budowy (jeśli nie powodują zmiany wielkości domu)

*rodzaju materiału, użytego do budowy dachu (jeżeli nie powodują zmiany wielkości dachu)

*trasy instalacji budowlanych (wod-kan, co., elektrycznej)

*przeznaczenia pomieszczeń

*liczby i rodzaju okien

*liczby i rodzaju drzwi;

*rodzaju elewacji domu;

*kąta nachylenia dachu itp.

Jednak oceny może dokonać tylko projektant, bo istnieją tu różne uwarunkowania, które on musi uwzględnić.

 

Jeśli natomiast zmiana będzie istotna to wówczas wymagane jest kolejne pozwolenie na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...