Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nadzór autorski projektanta nad budową domu !!!


Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie, czy ktoś z Was zetknął się z "nadzorem autorskim nad budową" ???

Otóż projektant, który wykonywał mi projekt indywidualny domu wpisał mi się do dziennika budowy (zaczynam budowę 01 lipca) w tabelkę Nadzór Architektoniczny gdzie jest wydrukowana deklaracja pełnienia nadzoru autorskiego, mimo że nic takiego z nim wcześniej nie ustalałem. Nie mam z nim zawartej umowy o taki nadzór - umowa dotyczyła wyłącznie projektu. W prawie budowlanym piszą, że Inspektor Nadzoru Inwestorskiego tak jak Nadzór Autorski są dobrowolne ???

Nie wiem czy z takim wpisem nie spadają na mnię jakieś ograniczenia czy też dodatkowe obowiązki np finansowe ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Regulaminu honorarium architekta nadzór autorski to dozorowanie przez Architekta budowy, mające na celu kontrolą zgodności realizacji z projektem oraz udzielanie wykonawcy instrukcji i wyjaśnień w zakresie problematyki zawartej w projekcie. Do kompetencji nadzoru autorskiego należy ponadto dokonywanie zmian w projekcie (w zakresie niesprzecznym z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę) oraz akceptowanie zakończonych robót pod kątem ich estetycznej jakości. Nadzór autorski nie obejmuje sporządzania dokumentacji, instruowania wykonawcy w sprawach technologii prowadzenia robót, sposobu ich zabezpieczenia, oceny technicznej jakości robót (wyłącznie ocena wizualna), kontroli wymiarowej, sporządzania dokumentacji powykonawczej i innych czynności, będących w gestii wykonawcy i nadzoru inwestorskiego oraz uczestnictwa w odbiorach przejściowych i w odbiorze końcowym.

 

Moim zdaniem, jeżeli nie ma między wami umowy (umowa może być ustna), to prawo do wynagrodzenia za nadzór autorski powstaje wtedy, gdy zaprosisz projektanta na budowę, lub wykona jedną, lub kilka z wyżej wymienionych usług.

Warto tutaj zauważyć, że w przypadku jakichkolwiek odstępstw o d projektu budowlanego wymagana jest opinia, czy wprowadzone zmiany są istotne, czy nieistotne. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane prawo do kwalifikacji wprowadzonych zmian posiada projektant.

Inaczej mówiąc, gdy w trakcie budowy zostały wprowadzone zmiany nieistotne, to przy odbiorze wymagane jest oświadczenie projektanta potwierdzające ten fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...