Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Brazowego Uroczyska


braza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • braza

    10541

  • Agduś

    4690

  • DPS

    3621

  • wu

    2676

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.... podobno jego pani uznała za błąd pisownię: minus dziewiętnastostopniowy. Powiem szczerze - ja bym na pewno napisała rozdzielnie.

Ktoś potrafi coś na ten temat powiedzieć? Bo ja naprawdę chciałabym wiedzieć, jeśli błąd robię. :-? :o

jabym nie rozdzielił 8) ale ja to teraz ryl jestem a nie polonista

to jak jest dobrze :roll:

bo chyba nie ...... minusdziewiętnastostopniowy :roll: :o

 

PS. mnie szlag mo trefić jak cza szlak odciepać ze śniegu :wink:

 

No kiedy właśnie tak wg pani!!! :o :o :o

 

Agduś, polonistko nasza!!!

Co jest z tymi dziewiętnastoma stopniami???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robię namiętnie, bo i jest co uwieczniać! Po prostu ślicznie jest! Idąc tylko po drewno do drewutni mam wrażenie, że trafiłam do pałacu Królowej Zimy!

 

Małgoś, straszliwa sprawa! Nie wiem, czy będę mogła w czymś pomóc, to dość trudny okres dla nas ... szkoda futrzaków...

 

Wiem Brazko, ja tez mam niewesolo, ale wiele osob Cie odwiedza - moze akurat ktos zareaguje. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... podobno jego pani uznała za błąd pisownię: minus dziewiętnastostopniowy. Powiem szczerze - ja bym na pewno napisała rozdzielnie.

Ktoś potrafi coś na ten temat powiedzieć? Bo ja naprawdę chciałabym wiedzieć, jeśli błąd robię. :-? :o

jabym nie rozdzielił 8) ale ja to teraz ryl jestem a nie polonista

to jak jest dobrze :roll:

bo chyba nie ...... minusdziewiętnastostopniowy :roll: :o

 

PS. mnie szlag mo trefić jak cza szlak odciepać ze śniegu :wink:

 

No kiedy właśnie tak wg pani!!! :o :o :o

 

Agduś, polonistko nasza!!!

Co jest z tymi dziewiętnastoma stopniami???

Agduś, na cito potrzebne, jutro może być dyktando jakieś :wink: :lol:

a Word minusdziewiętnastostopniowy traktuje jako błąd, ale to amerykanista chyba tworzył :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, polonistka może się mylić, ale nie wtedy, kiedy jest dyktando, konkurs jakiś wielki ortograficzny, a ten jeszcze się pyta, czy aby na pewno to błąd, bo był pewien (tak jak ja), że piszemy minus dziewiętnastostopniowy.

Zaraz chyba do AnSi się udam w temacie, bo też mnie męczy, jakoś nijak Pani Młodego nie wierzę. :roll:

 

Dobry wieczór! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym napisała : - dziewiętnastostopniowy ;)

obserwując zakręcone meandry , którymi porusza się język polski, pisownia łączna powyższego zapisu temperatury może okazać się być zaskakująca ;)

Depsiu - daj znać jak coś ustalisz , bo to ciekawe :D

 

Braza - ja chciałam nieśmiało zapytać , czy Ty się czasem

nudzisz może ? :oops: 8)

 

dobry wieczór , przede wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabiłaś mi klina Depsiu. Przemyślałam sprawę w tę i we w tę przeglądnęłam Słownik ortograficzny i... nic! Zadzwoniłam więc do mojej cioci - podręcznej wyroczni w sprawach trudnych, ale ona rzekła mi to samo, co wydumałam i obiecała jutro zaczerpnąć wiedzy u źródła wielce głębokiego czyli na samym UJ.

Zanim poznam efekty tego czerpania, napiszę, com sama wydumała.

1. Odruchowo napisałabym "minus dziewiętnastostopniowy".

2. Przemyślawszy sprawę doszłam do wniosku, że pisownię łączną można by zastosować, jeżeli "minusdziwietnastostopniowy" uznać za przymiotnik w całości. Rozumiesz? Jako przymiotnik określający jakąś cechę "minusdziewiętnastostopniowości".

3. W polszczyźnie, JAK MI SIĘ WYDAJE, nie tworzy się w ten sposób złożonych przymiotników. Nie znam niemieckiego, ale chyba w tym języku powstają koszmarnie długie wyrazy na tej zasadzie zbudowane.

4. Właściwie, to mi się nasunęło na samym początku, ale piszę na końcu, bo ma mniejsze znaczenie. Otóż zżera mnie ciekawość, co może być "minusdziewiętnastostopniowe"!!! Kto mówi "temperatura minusdziewiętnastostopniowa"??? A już zupełną bzdurą (fachowo zwaną tautologią) jest określenie "minusdziewiętnastostopniowy mróz", bo mróz nie może być plus dziewiętnastostopniowy, więc dodawanie, że "minus" jest równie sensowne, jak "cofanie się wstecz", "akwen wodny" czy "gorący upał". Wystarczy napisać "mróz dziewiętnastostopniowy" i każdy wie, że to temperatura -19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...