Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Brazowego Uroczyska


braza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • braza

    10541

  • Agduś

    4690

  • DPS

    3621

  • wu

    2676

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ten język polski jednak ewoluuje i zasady się zmieniają... co mi się często nie podoba (odkąd "swetr" się przyjął, chyba już oficjalnie?)...

 

a ja teraz siedzę i czekam na mróz "minusdwudziestojednostopniowy", bądź - 21- stopniowy (jakieś inne sugestie?)

 

w każdym razie będzie naprawdę zimno!! :lol:

 

pozdrawiam wieczornie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten język polski jednak ewoluuje i zasady się zmieniają... co mi się często nie podoba (odkąd "swetr" się przyjął, chyba już oficjalnie?)...

 

a ja teraz siedzę i czekam na mróz "minusdwudziestojednostopniowy", bądź - 21- stopniowy (jakieś inne sugestie?)

 

w każdym razie będzie naprawdę zimno!! :lol:

 

pozdrawiam wieczornie!

 

ten swetr czy sweter to juz pamietam ze studiów, kilka lat temu, ze obie formy poprawne :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a.. zapomniałam dodac , że tez się zachwycam Ansi-owymi kotami :D

Pomimo, że - głupio sie przyznać - ale ja to się troche boję kotów..

 

Pamietam- gdy chcialam Cie jednym uszczesliwic - to obiema rencyma i nogyma sie zapieralas :) :) No w kazdym razie, gdybys uczucia do kociatych zmienila, ja nadal propozycje podtrzymuje - moge znalezc Ci takiego, co to bedzie najpiekniejszy w calej wsi :)

 

A coby nie bylo tak pieknie - to kotka mi dzisiaj na rure od odkurzacza nasikala :roll: I co to moze znaczyc w kocim jezyku? Ktos cos moze wie? Do tej pory incydentow takich nie bylo. NIGDY :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którą parzyć kawę???

 

no, tak zaraz po jajecznicy, koło 9.00 :wink: :lol:

 

AnSi - może jej odgłos nie odpowiada czy cóś. Ja słyszałam że koty tak robią - jak się coś w otoczeniu zmieni na takie co im nie odpowiada :roll:

 

a właściwie to dlaczego Ty odkurzasz w środę :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc - żeby tak porawnie zacząć, będę stawiac piec w kuchni,fajerkowy.

Spokojnie - to nie jest prośba o wykonanie.

Mogę przy okazji przestawić obecne graty - a mam tam szafki dolne marki IKEA , nie będę ukrywac. Stoją w rzędzie pod oknem. I tak - mogę zmienić układ i włączyć piec "do ciągu" zabudowy, robiąc układ "L". Albo nic nie zmieniać i postawić piec osobno w kącie. Ze względu na wrodzone lenistwo skłaniam się żeby nie zmieniać. Ale z drugiej strony - może lepiej zmienić :lol: A z trzeciej strony - piec to mi się podoba jak osobno stoi - a taki "w ciagu " to nie wiem. Z czwartej strony - jak zmienię to zrobi mi się miejsce na lodówkę

w tym samy ciągu (ale wypadnie góra od kredensu :roll: )

No i co teraz :D:wink:

 

Teraz to Ty nie zmieniaj, potem będziesz żałowała, że nie stoi ten piec taki, jaki Tobie się podoba. Stracisz w ciągu cały urok pieca, więc postaw osobno, jak ma być od wieków i nie zamartwiaj się mnóstwem pracy przy zmianach. :wink:

AnSi - no właśnie, kotecki tak robią, jak im się coś nie podoba.

Widocznie wiedziała, że z tym odkurzaniem w środę to coś nie tak. :lol:

 

No tak, jako przymiotnik, minusdziewiętnastostopniowe... :-?

Aha... I "niemający", tak? :evil:

Niech sobie piszą, że od wczoraj to jest dobrze, ja i tak nie dam im się przekonać! :p :lol:

Całe życie pisałam "nie" z imiesłowami rozdzielnie, a oni mi... :evil:

 

Aha, dobry wieczór wszystkim! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DPSiu - masz racje - dziadzieje nam ten nasz jezyk okrutnie. Mnie wkurza forma uczni uznana za poprawna w mowie potocznej :evil: No skandal :)

 

Zochna - ja tam sie nie znam, ale chyba bardziej podobalby mi sie kaflowy piec osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to Ty nie zmieniaj, potem będziesz żałowała, że nie stoi ten piec taki, jaki Tobie się podoba. Stracisz w ciągu cały urok pieca, więc postaw osobno, jak ma być od wieków i nie zamartwiaj się mnóstwem pracy przy zmianach :wink:

 

Amen :)

no to mi ulżyło. Brazie zapewne jeszcze bardziej ;) :lol:

Ale jak będzie nie teges , to przyjedziecie własnymi ręcami

przestawiać :D ;)

 

AnSi - jesteś usprawiedliwiona w sprawie ryżu :)

 

Trochę dziwnie z tymi imiesłowami - to fakt. A rozdzielnie to teraz jest błąd czy można tak i tak ? I "swetr" jest teraz też poprawnie :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trochę dziwnie z tymi imiesłowami - to fakt. A rozdzielnie to teraz jest błąd czy można tak i tak ? I "swetr" jest teraz też poprawnie :o

 

Swetr to tez tylko w mowie potocznej ( jeszze :) ) W czasie sprawdzania matur kaza nam traktowac rozdzielna pisownie nie z imieslowami jako blad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zochna, ulżyło, ale też jestem za "osobno"! Poza tym, pamiętaj, że nie ważne jak będziesz uważać w czasie jego eksploatacji, to i tak w najbliższym sąsiedztwie będziesz miała totalny syf, wiem co mówię! Dlatego, im dalej od pozostałych mebli, tym lepiej!!

 

Na "swetr" w życiu się nie zgodzę tak samo jak na "poszłem" :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zochna, ulżyło, ale też jestem za "osobno"! Poza tym, pamiętaj, że nie ważne jak będziesz uważać w czasie jego eksploatacji, to i tak w najbliższym sąsiedztwie będziesz miała totalny syf, wiem co mówię! Dlatego, im dalej od pozostałych mebli, tym lepiej!!

 

Na "swetr" w życiu się nie zgodzę tak samo jak na "poszłem" :evil:

mam nadzieję, że "wziąść" sie nie przyjmie! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam taka nadzieje, ale...marna :( Bo skoro o poprawnosci jakiejs formy ma decydowac tzw. uzus spoleczny - to biorac pod uwage, jak wiele osob uzywa formy "wziasc" - to juz w zasadzie mozna ja uznac za poprawna :( Ja jednak pozostane przy starociach :) Poszlem i swetr tez sa dla mnie nie do przyjecia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak będzie nie teges , to przyjedziecie własnymi ręcami

przestawiać :D ;)

 

Zosiu, Ty nie wiesz, na co byś się naraziła... :lol:

 

"Nie" z imiesłowami rozdzielnie to BŁĄD na maturze??? :o :o :o

Czy to świat zwariował czy co? W ciągu paru lat pisownia dotychczas uznawana za jedynie obowiązującą nagle stała się pisownią absolutnie błędną? :o :o :o

Uczni? Swetr? :o :o :o

 

Ja się z tego wypisuję, nie przyjmuję do wiadomości. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą ciocia mi zreferowała odpowiedź językoznawców z UJ. I wiecie co? Intuicja dobrze mi służy!

1. Wyłącznie "minus dziewiętnastostopniowy". O pisowni łącznej nie ma mowy w żadnej wersji polszczyzny.

2. Pani językoznawca, zna dobrze cztery języki obce w tym niemiecki. Jej pierwsze skojarzenie było dokładnie takie jak moje - "to wygląda na zbyt dosłowne tłumaczenie z niemieckiego - kalka językowa".

3. Taka zbitka wyrazów jest kompletnie bez sensu i właściwie wcale nie powinniśmy się zastanawiać, jak to pisać, bo tak się po prostu nie pisze.

 

 

Przyłączam się do grona niepogodzonych z "swetr", "uczni", "na świetlicy" i "wziąść"! Niech sobie różni tacy nawet mówią, że to poprawne w potocznej czy niepotocznej polszczyźnie, ja tam będę mówiła po staremu.

Z tymi imiesłowami to nie tak prosto było. Dawniej poprawna była pisownia łączna i rozdzielna w zależności od znaczenia. Pamiętam, jak tłumaczyłam uczniom, kiedy jak mają pisać. Widocznie ktoś miał już dosyć tłumaczenia, a może sam nie mógł pojąć i zasady zmieniono - zawsze razem. No, prawie zawsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...