Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa właścicieli MINI OGRÓDKÓW


Berolina

Recommended Posts

jakbyś jednak to narysowała,nawet byle jak i cykneła fotkę albo zeskanowała, to będę mogła poczuć proporcje. Z tgo co mówisz to ma rece i nogi.

A ponieważ większośc będzie rabatą to zrób tez plamę całkiem niską, żeby było poczucie przestrzeni. Jeśli te koła będa zachodzić na siebie to może warto pobawić się w przenikanie ich roslinami ze sobą. Ale do tego , nawet dla Ciebie warto zrobić rysunek.

Większe półkole to jest to w swietle czy w cieniu? Bo iglaków mas znacznie większy wybór do światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bosh - nie wiem czy cos z tego mozna bedzie wywnioskowac ale staralam sie zaznaczyc tylko ogolny zarys.

Lekki cien jest po lewej stronie - na przodzie i po prawiej pelne slonce. Niestety nie mialam kolek miedzy tymi wiekszymi a mniejszymi i trzeba sobie to troche wyobrazic hmmm no fala bedzie :)

 

Zielone - lisciaste

Pomaranczowe - iglaki

Tam gdzie strzalki ma isc sciezka - bedzie z plytek tarasowych, ktore beda ulozone w odstepach i beda przechodzic przez rabate i przez zwirowe kolo

 

Bild 563..jpg

 

cos mi sie forum chromoli ale teraz jest juz chyba ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia ogrodnicza nawieziona ok 80 cm - pod spodem tez nie byla zla - tereny piaszczyste ale pod spodem byly poniemieckie zabudowania - gliny brak - kaluze nie stoja.

Rozmiar 8 m szerokosci 12 m dlugosci (do konca butli) caly ogrodek jest dluzszy ale tu beda tylko nasadzenia tz za butla bedzie wyplytkowane do konca..

Polnoc jest z prawej strony - slonce wchodzi na ogrod stopniowo od 11 ok 12-stej jest juz na calej powierzchni i swieci do wieczora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, zezarło mi posta Ech...

Moje propozycje- zielone duże kółka- kwitnace krzewy - Hortensja drzewiasta 'Annabelle' lub Hortensja bukietowa Limelight albo ' Dart's Little Dot'. Dop tych krzewów trzeba zakwasić ziemię, ale warto bo to kwitna długo, szczególnie Limelight. Limelight ma poczatkowo limonkowe kwiaty, potem białe, wreszcie rózowieją. Dart'S L. Dot białe, potem różowawe. Inna propozycja, na wiosnę kwiatnie- lilak meyera 'Palibin'.

Pomarańczowe duże kółka- Proponuję ognik podgatunek kutnay ( koniecznie ten), albo kosodrzewinę karłową - np. Mops, albo Gnom czy Ophir.

Kóleczka pomarańczowe- irga dammera 'Major' Lub odmiana Eicholz' albo Gaulteria jeśli nie jest bardzo sucho. Może być jeszcze Trzmielina Minimus- jest rzadka ale warto jej poszukać. Przed pomaranczowymi duzymi ku kółku żwirowemu mozna dac to co w pomarańczowych małych kółkach, albo plamę bylin - salvia nemorosa- to mój faworyt, albo zawilec wielkokwiatowy- ten będzie kwitł wiosną. Jeszcze może być jakies geranium- np.Cambridge', albo sanguineum.

Kółka zielone małe, które jeszcze mogłyby być po lewej stronieza kólkami duzymi to wg. mnie trawa ozdobna- kostrzewa gautiera ( albo lepiej kostrzewa Pic Carlit)

Krzewy obejrzyj sobie np tu:

WWW. pinus. net

a byliny- geranium , salvia tu:

http://www.dobrepole.pl

 

http://www.drzewa.com.pl/trzmielina-fortunea-minimus-p-863.html

Edytowane przez magnolia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten ostatni link pokazuje zdjecie trzmieliny Minimus.

To sa moje propozycje, ty oczywiście zerknij też co masz u mamy. Możesz coś podmienić na gatunki które masz, albo napisz co jest to Ci dobiorę.

Ale ogólnie widze to w takim charakterze- ładna zieleń jako baza, w plamy kwitnące o róznych porach roku. W to mozna wsadzic grupe cebulowych, ale ja bym dała 1 rodzaj.

Acha- ścieżka mogłaby w żwirze miec taka falę , brzuszek w prawa stronę, czym zniesiemy podreslenie takiej podłużnej liniii ogrodu i jest to nawiązanie do kształtu koła. A żwirze można zasypać 1- 3 doniczki plastikowe bez dna i w tym posadzić jakieś niewielkie akcenty - macierzankę, albo rozchodnik okazały, albo dębik ośmiopłatkowy ( temu troszke powapnowac trzeba). Wtedy coś Ci się bedzie fajnie 'wzgryzało ' w żwir. Ale tylko jako plamę, w 1 miejscu.

Żwir musisz oddzielić czyms od reszty, zeby Ci się nie rozsypywał- może to byc pocięty na kilka krawężnik betonowy ( pocięty żeby móc nim ułozyć kształt koła), albo kostki bet. na podsypce z suchego cementu. Acha- żwir zeby sie ładnie zakleszcył to powinien być grys, najlepiej 2 frakcje- wieksza od spodu, mniejsza na wierzch.

Myślę że na butlę możesz poprodzadzic pnącze na linkach- może redestówke auberta. jak juz wejdzie na górę to potem sama się czegoś złapie.

Byliny sadzi sie w odstępach co ok 40 cm, irgi co ok 70 cm, trzmielinę co 45 cm, kostrzewę co 30 cm

Edytowane przez magnolia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magnoli jestes wielka - sliczne dzieki

 

http://www.wissenschaft.de/sixcms/media.php/1434/magnolie.jpg

 

juz sobie to skopiowalam - teraz powypisuje to wszystko i poogladam te chabazie sobie w necie a pozniej powstawiam sobie na ten rysunek i zobacze ile czego sie zmiesci... jeszcze raz wielkie wielkie dzieki.

 

ps przy zwirze kraweznikow nie potrzebuje, bo rabaty sa wyzej niz tam gdzie bedzie zwir ... tam jest juz wykorytowane i ubite - na to pojdzie warstwa grubego piachu tak jak w korycie z otoczakami i na to bedzie wylozona gruba folia ogrodnicza - taka przepuszczalna.

 

ps2 na butle nie moge nic puscic, bo i tak czesc samosiejek musialam juz wyrznac, bo za blisko zbiornika byly i magik ktory robi przeglady ciagle jeczal i nosem krecil.

Edytowane przez Mohag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowie. t

Tak myślałam że różni magicy róznych rzeczy się czepiają, nawet biednych pnączy. Niech mu będzie. Jak masz juz wykorytowane to super, już z górki. Tylko o żwirze pamiętaj że lepszy grys żeby się zakleszcył i żeby Ci sciezka nie pływała- chyba że chcesz okragły to pod płytki betonowe daj zaprawę cementowo-piaskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sie zastanawiam z tym zwirem ale chyba bede szukala takiego okraglego, on sie mniej brudzi a u mnie niestety wszyscy weglem pala - czy myslisz ze to nie ma zadnego znaczenia ? Tylko teraz zastanawiam sie czy otoczaki do koryta i ten zwir kupic biale czy mieszane braz z koscia sloniowa. Gdybym miala tylko betonowy taras i czysto metalowe schody i podest tz zejscie z domu jakie bylo pierwotne zalozenie, to dala bym bialy - ale troche koncepcja mi sie zmienila i podest ze schodami beda niby tez metalowe ale wylozone drewnem i to przejscie przez koryto tez chce drewniane zrobic hmmm sama nie wiem.

 

Plytki beda na sucha zaprawe, jakos nie wierze w kladzenie tak na nic - jeszcze musze zobaczyc ile kraweznikow mi zostanie po wylozeniu podjazdu, bo mam ich sporo to moze jeszcze krawezniki tez dam tz puszcze krawezniki ale plytki i tak uloze z odstepem i w ten odstep pojdzie zwir ... ale to jeszcze zobacze czy bedzie sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zostaną krawężniki, to zawsze są bardzo, bardzo przydatne przy żwirze, bo on mimo wszystko bedzie sie przesypywał, szczególnie ten okragły. Dlatego namawiałam Cie na grys, żeby się zakleszcył, i po zimię byłby twardy . Jak dasz płyty na zaprawę, to nie będa pływać.

Czy okrągły żwir mniej się brudzi- hm, nic o tym nie iwem, wiem natomiast że i tak co kilka sezonów będzie trzeba dosypać troszke żwiru, więc będzie odświeżana wierzchnia warstwa. natomiast wiem że biały żwir brudzi się bardzo, niestety, więc polecam zwykły szary, do tego szary nie daje mocnych kontrastów z betonem, zielenią , drewnem, więc chyba lepszy taki. Albo jak piszesz mieszany z brązem.

Widziałam kiedyś tez taki grys ( wapienny?) z okolic Kielc, mogę Ci dać namiar, bo wożą po Polsce- jest w kolorze ecru, dośc jednorodny, świetnie się zakleszcza i jest bardzo tani- wielka wywrota ( nie wiem jaka objętość , ale taka że ludzie podjazd wysypali 1 ciężarówką) kosztowała jesienią400 zł z dojazdem na Mazowsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...