Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa właścicieli MINI OGRÓDKÓW


Berolina

Recommended Posts

egry witaj w klubie urzadzajacych ogrody :)

 

Elfiku, do tego samego wniosku dochodze ... ale 15 ostatnich lat moj ogrodek, to iglako-bambuso podobny byl i chcialam sprobowac czegos innego. Ale chyba w tamtym, lepiej sie czulam jednak ;) zauwazylam, ze jak cos mi wypada np po majowej sniezycy jednak nie uratuje juz dwoch Rozanecznikow, chociaz szanse im daje - to juz zakupilam w ich miejsce dwa ostrokrzewy :cool: i zaczyna mnie meczyc, zeby cos przeniesc i iglaka wsadzic hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witaj Kardamino.

Przejdź się po ogrodzie i obejrzyj sobie swoje drzewa i krzewy. Często można odkryć że niektóre oczyszczone, podkrzesane od dołu , prześwietlone mogą być bardzo malownicze, nawet jeśli są banalną mirabelką, czy jabłonką. Więc trzeba dobrze obejrzeć każdy egzemplarz, nawet pobawić się w oczyszczanie z odrostów, podkrzesywanie zanim podejmie się decyzje, które wyciąć.

 

Witaj Magnolio, ten kawałek ogródka, przed moim domem (bo o tym skrawku ziemi tu mówimy), nie jest wcale taki duży. Z drzew owocowych mam tylko wczesną i olbrzymią wiśnię (ma chyba ze 40 lat i daje spory cień). Ma duże i smaczne owoce, których w tym roku nie ma wcale - obmarzły. Poza tym, rośnie w miejscu... na wprost nowego (w przyszłości) wejścia do domu - w samym środku alejki prowadzącej od furtki do schodów. Mam jeszcze śliwę (nie wiem jak się nazywa, ale ma smaczne owoce duże i pestka odchodzi od miąższu - mniam). Ta ewidentnie choruje. Mogłaby zostać, ale choruje - musi wypaść. Najbardziej mi szkoda (prócz wiśni) srebrnych świerków. Są już dość duże i ładnie się prezentują, ale też rosną "w alejce". Mam jeszcze 3 małe śliweczki - nie wiem, co to za gatunek i nie wiem też, czy będą owocować. Na moje oko mają dopiero jakieś 3-4 lata. Magnolio, ja to wszystko tak, jak 2 lata temu zastałąm, tak jest do dziś. Poprawiłam troszkę skalniak (jeśli to skalnikiem można nazwać) i zrobiłam sobie klombik. Jeśli się tylko pogoda poprawi, to porobię kilka zdjęć, narysuję rozmieszczenie tego wszystkiego i Wam Tutaj pokażę. Powiem też, jak mniej więcej to sobie obmyśliłam i w przyszłości wyobrażam. Może wówczas będzie mi łatwiej Was poprosić o radę lub poradę? :)

Wiem, że obecnie to wszystko u mnie niezbyt ciekawie wygląda, ale to nie znaczy, że mam tak mieszkać. Kupiłam to, bo kupiłam, bo nie miałam innego wyjścia. Ale...

 

Kardamino, ja chyba od poczatku wiedzialam jak bym chciala. To tak jak z moja szeregowka, weszlam do niej i wiedzialam jaki chciala bym koncowy efekt. Z ogrodkiem bylo podobnie. Oczywiscie ze plan ewaluowal z czasem, .... Ja o zieleninie zielonego pojecia nie mam hihi ...

 

Czyli mamy wspólny początek - znikome wiadomości nt roślin ogrodowych, wstępnie obmyślony i ukształtowany plan. :) Myślę, że czas pokaże w jaką stronę on się zewolułuje, ba z pewnością się zmieni jeszcze nie raz. Wiem tylko jedno, jest tu parę roślinek i krzewinek, które chciałabym zostawić i przenieść w inne miejsce. Chciałabym też zostawić sobie warzywniak. Może nieco mniejszy, ale lepiej by było, gdyby on został.

 

 

Kobietki, jak już wcześniej wspomniałam - zrobię szkic i tutaj zamieszczę. Będzie Wam łatwiej sobie to wszystko wyobrazić, "przemeblować" po swojemu lub podpowiedzieć cosik w tym przemeblowaniu. A na razie, serdecznie dziękuję za jakiekolwiek zainteresowanie...

FM, to fajna i pomocna sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardamina, szkic jest zawsze pomocny ;)

 

A ja pomalu szykuje kolo do wysypywania otoczakow - niestety dopoki nie zabiora piachu do konca, to koncowka nie bedzie tak szybko. Mogla bym przetaczkowac ta reszte poza ale wydaje mi sie bez sensu jezeli i tak beda niedlugo na wylewke do przyziemia potrzebowac.

Powiem prawde, ze jakos dziwnie zmeczona jestem tym wszystkim ... dobrze, ze mam przed soba perspektywe konca - siade na laurach i palcem nie rusze :popcorn:

 

magnolio, Elfir - mam pytanie. Czym rozni sie klon Crimson King od Royal Red? ostatnio zauwazylam, ze na szyldzie ktory mam do drzewka niby Royal Red, jest na odwrodnej stronie pieczatka acer pla. Crimson King az poszlam donicy poszukac. Na donicy jest tez Crimson King i na rachunku tez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardamino, a na pewno nie ma szans na ominięcie drzew? Może furtka nie musi być razem z bramą? Może ścieżka nie musi być całkiem prosto? Może nie robić oddzielnej ścieżki tylko chodzić podjazdem? Przeczytałam dziś po kolei wszystkie Twoje posty w tym wątku i im dłużej czytam, tym bardziej mi szkoda drzew, chociaż nie są moje. Przemyśl jeszcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardamino, a na pewno nie ma szans na ominięcie drzew? Może furtka nie musi być razem z bramą? Może ścieżka nie musi być całkiem prosto? Może nie robić oddzielnej ścieżki tylko chodzić podjazdem? Przeczytałam dziś po kolei wszystkie Twoje posty w tym wątku i im dłużej czytam, tym bardziej mi szkoda drzew, chociaż nie są moje. Przemyśl jeszcze.

 

Mnie też jest ich szkoda :( jednak, na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości, by w przyszłości zostały one na swoich miejscach.

Obecnie wyjście z domu jest od zachodniej strony werandy, i co za tym idzie, obecna brama jest połączona z furtką. W przyszłości, wyjście z domu (werandy) będzie od strony północnej, czyli na wprost ulicy. Zatem, nowe schody będą w innym miejscu i wejście od ulicy (furtka) też. Jedynie brama i sam podjazd zostają tam, gdzie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mohag,

bardzo ładnie to wygląda ale mam pytanie, jak planujesz czyścić kamyki z zanieczyszczeń takich jak liście z drzew i mech. Jeśli jest to dojście do bramki to jak będzie wygladać odśnieżanie. Bardzo mi się to podoba, tylko zawsze się obawiałem małych kamyków w ogrodzie ze względu na problem z utrzymaniem czystości. Może jednak warto zaryzykować bo jak kamienie są nowe to kompozycje z nimi wyglądają bardzo ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno przyda się odkurzacz ogrodowy do liści i patyków. Ka smykóww się nie da odśnieżać, grys już łatwiej, choć tez się trzeba tego nauczyć.

Mohag świetnie!- bardzo podobają mi się kamienie ułożone po 1 stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamiennej sciezki naokolo kola, to to jest kliniec granitowy ktory teraz po zageszczeniu ubijarka jest plaski - tak ze z odsniezaniem w razie co problemu nie bedzie. Przez otoczaki w kole narazie chodzi sie glupio, bo pod nogami sie rozjezdzaja hihi ale docelowo po nich chodzic sie nie bedzie, tylko po plytkach betonowych tz ala sciezka ktorej poczatki juz sa pojdzie przez kolo az do parkingu.

Ale u mnie, to co jest na ogrodku tz brama i parking - nie jest glownym ani wejsciem-wjazdem ani glownym miejscem postojowym. Ogrodek jest z tylu domu ale ze uliczke mamy i z przodu i z tylu, to tak wymyslelismy - przyczepe kempingowa gdzies trzeba trzymac :yes: W zimie tam sie poprostu nie chodzi.

Co do czyszczenia to magnolia juz napisala, odkurzacz trzeba kupic ale to tez sie okaze w praniu, bo u mnie bardzo malo drzew lisciastych jest a sasiedzi, to maja jakies tez malutkie owocowe. Co do mchu i glonow, to mialam taki srodek do czyszczenia tarasu -ktory rozrabia sie z woda - ciach w opryskiwacz i leci sie z koksem hihi zostawia na 2 godziny i splukuje woda z weza.

Na tarasie dziala - nie wiem jak ale dziala :yes: do tego dziwnym sposobem nie niszczy roslinnosci, bo uzywam tego pare lat - z tarasu splukiwalam woda ktora leciala w trawe i nic jej nie bylo. To mysle ze jak na betonie dziala, to na kamieniach tez powinno..... a jak nie to bedzie zabawa cisnieniowka :lol2:

magnolio, kamienie to moj wymysl, zeby przelamac monotonie czyms, co nie jest chabaziem.

 

ps i jeszcze cos chodzi mi po glowie .... jakbym sprobowala podniesc druga strone kola tz sama ta sciezke z klinca, tak zeby z kola na "gore" wchodzic o stopien wyzej? Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi - idac z tarasu idzie sie plasko, przez kamienne koryto, przez kawalek sciezki i przez kolo ... i tu bedzie ciut wyzej. Tak jakby wchodzilo sie do innego pomieszczenia, takiego przejsciowego zeby isc na zaplecze :rotfl:

Edytowane przez Mohag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My jestesmy na wstepnym etapie zajmowania sie ogodeczkiem. Dzialka ma 459mkw bo kiedys to mialo byc osiedle blizniakow i szeregowcow. Plan sie zmienil i stoi na dzielce dom wolnostojacy wiec mysle, ze mozemy sie zapisac dgrupy malych ogrodeczkow. Na tylach za tarasem trawka, przy plocie rozne male krzaczki a w jednym roku grillo-wedzarnia + wykostkowany placyk z 3,5x3,5. Od frontu magnolia, choinka, jakies trawy ozdobne. Z jednego boku 2mx9m warzywnika a z drugiej strony przy plocie jakeis pojedyncze porzeczki, agresty i inne pierdoly + troche trawy. Zdjecia pewnie kiedys sie tez tu pojawia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mohag, pewnie że zabawa z poziomami to ciekawy pomysł. Chodzi o ścieżkę za kołem, głębiej od domu, tak? tylko stopień trzeba przemysleć, zczego zrobić. Dobrze nie wprowadzać już nowych materiałów. Może krawężnik kamienny, surowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak o tamta czesc chodzi i wlasnie z tym stopniem mam zagwozdke. Potrzebny mi wialsnie jakis element "oporowy" ale ktory tak jak mowisz nie bedzie wprowadzal nic nowego. Musze przejechac sie do mojego kamieniarza i poprzegladac co ma ciekawego - moze rozwiazanie wpadnie mi na miejscu przez przypadek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zrezygnowalam ze stopnia ale cos innego wymyslilam :rotfl:

I moge oglosic, ze temat ogrodkowy mam juz zakonczony i zapiety na ostatni guzik, lacznie z oswietleniem, ciagami komunikacyjnymi i zielenina.

Narobilam sie przeokropnie ale prawie sama w dosc krotkim czasie, cos tam postawilam na nogi

 

http://img42.imageshack.us/img42/9230/bild409y.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/262/bild415f.jpg

http://img535.imageshack.us/img535/7835/bild422.jpg

Edytowane przez Mohag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...