Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa właścicieli MINI OGRÓDKÓW


Berolina

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fajne te wasze mini ogródki, nieśmiało się dopiszę do tej grupy nasza działka wraz z domem ma 550 m więc ogródek niewielki postaram się zrobić zdjęcia i pokazać co udało mi się na razie z nim zrobić, pierwsze nasadzenia robiłam jesienią ubiegłego roku, teraz działam nad resztą od wiosny, ale ciągle jest duuużo do zrobienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam :)

 

kolejny sezon wiosenny przed nami!! Jak się mają Wasze mini ogródki po zimie?? (wierzę, że jest juz PO zimie). U mnie niestety szkody już widać. Trawnik ma pleśń pośniegową ;/ Różę pienną szlag trafił, rododendron oberwał ostatnim rzutem mrozów...szkoda mi mojej zielonki :( Mam nadzieję, że z Waszymi ogródeczkami zima obeszła się łagodniej. Czekamy na pierwsze krokusy!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam :D

U mnie krokusiki już wzeszły zniszczenia po zimie są takie sobie , najgorzej wygląda trawa jeżeli się nie odrodzi to zamówię trawę z rolki . Mam ogródeczek 90 m2 w kształcie litery L tak , że tego trawnika dużo nie potrzeba a będe miała od razu trawkę :lol: która dodaje uroku i powiększa wizualnie mój ogródeczek. Kwiatki sadzę w pojemnikach i wieszam na drzewach tak , że co roku mam inny ogródek i już się cieszę na nowy sezon

Pozdrawiam wszystkich "MINI"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

juz kilka lat temu podziwialam Twój ogródek (szczególnie te murki oporowe ) fajnie ,że sie odezwalas ;) ogrodek wydoroślał z lekka ;) ale nadal mi sie podoba ....mam pytanie -taras otoczyłaś roletami -sprawdzają sie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie -taras otoczyłaś roletami -sprawdzają sie ?

 

Oj tak, bardzo się sprawdzają jako ochrona przed słońcem, zacinającym deszczem czy śniegiem. Nie używamy ich tylko jak mocno wieje.

 

Miło mi, że moje amatorskie grzebanie w ogródku Wam się podoba ;) Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przechodziłam wzdłuż ogrodzenia ogródków działkowych (w Białymstoku jest wciąż takich terenów bardzo dużo - i uważam, że dobrze!), popatrzyłam sobie na te wypieszczone działki i od razu pomyślałam o tym wątku. Ja nazywam swoją parcelę mini? Ci działkowicze mają do dyspozycji 10 razy mniejszy teren! A jak pięknie te działeczki są zagospodarowane, jak wypielęgnowane, jakie porządne, jakie pomysłowe! Szkoda, że starsi ludzie tak rzadko mają dostęp do Internetu i umiejętności z nim związanych. Myślę, że mogliby nam zaprezentować wiele wspaniałych realizacji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

To juz trzy lata od kiedy chcialam wybetonowac ogrodek ale mi sie zmienilo i betonowac raczej nie bede - no przynajmniej calosci nie ;) Korzystajac z faktu, ze zima za pasem i bedzie czas na przemyslenia a nie - bosh jakie piekne - kupuje - bach do gleby - bosh jakie piekne - kupije - bach do gleby - jak to sie dzieje wiosenno-letnio pora ;)

 

Stan na dzien dzisiejszy, przekopiowane

 

Wybralam gore kamlotow i cegiel z ziemi, wygrabilam co sie dalo i podsypalam gdzie trzeba bylo ... tak wyglada ogolny zarysl przyszlych nasadzen. Tu gdzie jest ciemna ziemia bedzie sie wila :wink: rabata, ktora jest podniesiona wzgledem srodka (tam gdzie piach lezy), srodek bedzie trawnikowy albo zwirowy. Przy koncu przed butla bedzie brama wjazdowa i tam jeszcze musimy wyplytkowac teren ale to juz na wiosne.

 

http://img215.imageshack.us/img215/526/bild496.jpg

 

http://img193.imageshack.us/img193/4701/bild503q.jpg

 

odejmujac 5m tarasu (cala szerokosc) i 5m przy koncu - zostaje 15 m dl na 8 m szerokosci - czyli cale 120 m2 do zagospodarowania ;) stan zielonego, to po prawej byly piekny iglak, ktory niestety juz piekny nie za bardzo jest - trzeba bylo go dosc mocno ogolocic z galezi zeby postawic plot - po drugiej stronie jest krzak pigwowca i kolo butli sliwka i wisnia - niby samosiejki ale zostawilam zeby choc troche tego zielonego bylo a mi tam one nie przeszkadzaja.

 

Jedyny element narazie staly i zaczynajacy "rozwoj" to koryto za tarasem, ktore bedzie zasypane otoczakami i ma spelniac funkcje dekoracyjno-praktyczna - czyli oprocz dekoracji zbiera to to wode z tarasu. Ogrod w swojej koncepcjhi kolorystycznej ma byc zielony z dodatkiem bialego ciut fioletu-rozu - jedynym prawdziwym kolorem bedzie piekny pomaranczowo-czerwony w jakim kwitnie pigwowiec - niby nie jestem fanem kolorystycznym i ten kolor mi do niczego - do tego pigwowiec nie jest atrakcyjna zielenina, ale szkoda mi tego krzaczyska a ze kwitnie dosc krotko, to jakos sie z nim zaprzyjaznie.

Na tarasie z lewej strony w duzych donicach stana trzy-cztery wierzby Hakuro trzymane w formie kul - mam jeszcze dwa jasminowce i mala magnolie dostane w prezecie, ktore tez wypadalo by gdzies wsadzic.

 

c.d nastapi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mohag ciekawie się zapowiada Twój ogród. Chciałam Ci tylko podpowiedzieć że warto żebyś roślinami podtrzymała założony charakter ogródka. Świetny dobór kolorów- mój ulubiony. Gatunki od mamy czy ze sklepu dobieraj ostrożenie- przede wszystkim nie za dużo. Można Twój ogród zrobić piękny z kilku gatunków, a za dużo ich da wrażenie chaosu. Zaplanuj sobie co chcesz ukryć czy oddzielić, gdzie potrzebny Ci cień, potem wymyśl czego do tego uzyjesz. Wg. mnie w małych ogródkach tez potrzeba drzew- one dają ogrodowi kolejny wymiar.I operuj plamami, gromadami, wtedy utrzymasz charakter tego ogrodu. czyli nie za duzo gatunków, ale w grupach po kilka/kilkanascie a nawet kilkadziesiat.

Być może Ty to wszystko wiesz, ale pomyślałam że się wtrącę na wszelki wypadek.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magnolia dzieki wielkie - tak tez zamierzam zrobic :) ja nie lubie haosu, on mnie przytlacza a bardziej wywoluje u mnie pewna nerwowosc haha do tego wole forme, fakture niz kolor . Jedynie czego nie chce, to drzew - moje trzy w zupelnosci mi wystarcza - jestem cieplo i swiatlolubna osoba i nawet palma panujaca na tarasie (poludniowy-zachod) nie przeszkadza mi w ogole, do tego jak widac ogrodki sasiadow sa w miare zadrzewnine , to wyzszej zieleni dla wszystkich wystarczy.

 

Co chciala bym zaslonic to oczywiscie butle - dlatego tez taka forma rabaty ... i pomyslalam sobie ze nie musze widziec tylniej czesci ogrodu tz tej ktora bedzie wyplytkowana do butli .... czyli moge pojechac z nasadzeniami dwa niepelne polkola. Sciezka bedzie zaczynac sie od tarasu przez koryto w miejscu kanalizacji i pojdzie kolo butli do tylnich plytek - czyli jedno-lewe polkole bedzie sie zaczynac od sciezki przed butla i bedzie sie konczyc przy sciezce kolo koryta - tu chciala bym zeby rosliny zaczynaly sie od dosc wysokich i po promieniu polkola przechodzily coraz nizej az za sciezke pod iglak.

Drugie-prawe polkole bedzie wieksze i bedzie szlo od sciezki przy butli do sciezki za butla ... i tu odbicie lustrzane - tak zeby na przodzie byly niskie nasadzenia a z tylu wyzsze.

 

Teraz uzmyslowilam sobie ze z gory bedzie wygladac to jak slimak ;) teraz musze tylko dobrac tak te chabazie, zeby po lewej stronie lubily lagodny pol cien - ktory tworzy sie w tym miejscu przez drzewa moje i sasiadki ... a z prawej strony rosliny ktore znosza pelne slonce, bo tam od 11-stej godziny do wieczora jest palma.

Edytowane przez Mohag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł z tymi półkolami. 3 drzewa wystarczą, a co do nasadzeń, to dodam tylko że ja nie sadziłabym w tych półkolach za wysokich krzewów , raczej niższe, też piętrowo. Tzn nie takich na 3 metry, żeby nie było ciężko, bo jak rozumiem te półkola będą zajmowały znaczną część całego ogródka. Jak będziesz miec kłopot z doborem gat. to machnij mi rysunek tego ogródka, a ja pomogę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienilam troche posta, bo wczoraj zle napisalam tz to wieksze kolo bedzie zaczynalo sie tez kolo sciezki przed butla czyli wyjda po lewej stronie (tam jest szersza rabata) i na przodzie dwa rzedy - po prawej stronie od iglaka pojdzie jeden rzad nasadzen (tu jest znowu waska rabata) - nie wiem czy wiadomo o co mi chodzi ale te pokola beda tak jakby zachodzic na siebie - bo .... chciala bym koniecznie, zeby te polkola byly widoczne tz zeby nie tylko bylo widac ze jest grubiej z lewej strony - dlatego chce to mniejsze polkole zrobic z lisciastych chabazi a to wieksze polkole z iglakow.

 

Tych wyzszych krzewow nie chce wiekszych niz ten pigwowiec tz ok 1.8 m - to jest taka bardzo dobra tutaj wysokosc - krzak jest dosc widoczna plama ale widac tez przez niego w prerspektywie drzewa sasiadow.. Wiem ze butli calkowicie nie zaslonie i nawet sensu duzego by nie bylo, bo ja ja i tak widze z niskiego pietra.- jak to w kostkach bywa.

 

Tak te ala polkola beda zajmowac prawie caly ogrod, jedynie tam gdzie piach lezy - juz zdecydowalam - wysypie zwirowe kolo - moze walne na tym, tak blizej prawego brzegu jakiegos wielkiego okraglego kamlota albo cus innego.

 

magnolia powiedz mi tylko czy to co wymyslilam ma rece i nogi - wiesz ja niby wiem jak to ma wygladac, nawet widze jak to bedzie wygladac ale nie jestem pewna koncowego efektu. Dzieki za pomoc i za chec pomocy - musze sie wybrac do maminego ogrodka i zobaczyc co ona tam ma i ile tego jest i co najwazniejsze czy cos mi w oko wpadnie ;) jak przestanie padac, to musze wyjsc i pomierzyc --- pi razy drzwi wiem jak to tam rozmiarowo wyglada ale tak dokladnie, to nie.

Edytowane przez Mohag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...