Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widzę że schody mojego autorstwa cieszą się powodzeniem

Ach,trzeba było opatentować ;)

 

Tak, oczywiście potwierdzam, że wzorowałem się na dostępnych tutaj zdjęciach jednej z realizacji schodów LasekD. Powinienem to od razu napisać. Pokazałem zdjęcia stolarzowi i powiedziałem, że takie chcę. Przy okazji chciałem przestrzec innych przed czarnymi schodami - kurzą się okropnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Natomiast dopiero na etapie budowy będę jednak chciał puścić schody zabiegowe między parterem a pokojem nad garażem prosto i tam zrobić pełny prostokątny spocznik. Do pokoju mogę wejść głęboko, nawet ok. 1 metra - to duży pokój, bo garaż jest dwustanowiskowy.

Ponadto, szacuję, że pierwszy dolny schodek mogę zacząć nawet ok. 40cm wcześniej, dzięki czemu zwiększę też liczbę stopni, a tym samym zmniejszę ich wysokość. Dzięki temu zamiast 12x18x27 wyjdzie 13x16,6xX (X do ustalenia zgodnie ze wzorem).

Czy dobrze kombinuję?

 

Niezupełnie.

To co w tym pomyśle jest złego?

Wiem, że jedna osoba z podobnym projektem zrobiła dokładnie tak samo i jest bardzo zadowolona z wygodnej klatki schodowej pozbawionej schodów zabiegowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisał Pan (lub ja nie doczytałem), co zamierza zrobić z różnicą w wysokościach podstopni pomiędzy dolnym, a górnym biegiem schodów. Jeśli dobrze doczytałem, to różnica ta wynika z wysokości podłogi nad garażem.

Gdybym absolutnie nie grzebał nic przy tym projekcie, to miałbym takie wysokości podstopni:

piwnica -> garaż = 11 x 18,7 x 27

garaż -> parter = 4 x 15 x 27

parter -> pokój nad garażem = 12 x 18 x 27

pokój nad garażem -> poddasze = 4 x 18,5 x 27

 

Czyli już w oryginalnym projekcie każdy bieg ma różną wysokość podstopni (różnica między najniższym a najwyższym podstopniem = 3,7cm).

 

Jeżeli zastosuję proponowane przeze mnie zmiany, to różnice między wysokościami podstopni poszczególnych biegów zmniejszą się:

piwnica -> garaż = 12 x 17,2 x 28

garaż -> parter = 4 x 15 x 27

parter -> pokój nad garażem = 13 x 16,6 x 29

pokój nad garażem -> poddasze = 5 x 14,8 x 32

 

Po takich zmianach maksymalna różnica wysokości podstopni zmniejszy się do 2,4cm (zamiast 3,7cm).

 

Projektant gotowca nie zadbał o zachowanie jednakowych wysokości stopni różnych biegów, ale zadbał o ich jednakową głębokość. Moja propozycja poprawia różnice wysokości, ale wprowadza różnice głębokości dla poszczególnych biegów. Nie wiem, jak bardzo byłoby to dokuczliwe w użytkowaniu, ale wydaje mi się, że mniej dokuczliwe niż znaczne różnice wysokości podstopni.

 

Czy mówimy o tym samym czy o czymś zupełnie innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo trzeba wyrównać zarówno głębokości jak i wysokości stopni. A jeśli jest to niemożliwe, wyrównałabym bezwzględnie wysokości.

Różnice w wysokościach poszczególnych biegów schodów są bardzo niebezpieczne. Zapamiętuje się sposób chodzenia po najczęściej używanych schodach. Potknięcie się na pozostałych to kwestia chwili nieuwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pod tym względem przestrzegam przed projektami z firmy Archon.

Wyrównanie wysokości i jednocześnie głębokości będzie raczej dość trudne i może wymagać znacznych ingerencji w projekt (zmiana wysokości pomieszczeń), ale postaram się jeszcze coś pokombinować, żeby zbliżyć do siebie te wartości, np. tak jak poniżej, ale wydłużenie stopni dla wszystkich biegów do 31cm raczej się nie uda:

 

piwnica -> garaż = 13 x 15,8 x 31

garaż -> parter = 4 x 15 x 31

parter -> pokój nad garażem = 13 x 16,6 x 31

pokój nad garażem -> poddasze = 5 x 14,8 x 31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........... ale wydłużenie stopni dla wszystkich biegów do 31cm raczej się nie uda:

 

No i bardzo dobrze że się nie uda,bo schodów 31cm głębokości w budownictwie jednorodzinnym to jeszcze chyba nie spotkałem

Już 28cm to są naprawdę szerokie,dojdzie nosek i stopień będzie miał 31cm

Edytowane przez LasekD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale zauważ, że oryginalnie zaprojektowane schody z garażu na parter są niezgodne ze wzorem 2H+G:

garaż -> parter = 4 x 15 x 27 - brakuje tu 3cm do minimalnej wartości 60cm.

Oczywiście nie są mi potrzebne schody 31cm, ale chciałbym, żeby jednak wszystkie biegi mieściły się we wzorze (60-65cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że chcesz zabiegowe, umieszczone w świetle otworu, to:

Przy 16 podniesieniach wysokość podstopnia/podniesienia wyniesie 178mm czyli dość wygodnie.

Każdy prosty stopień będzie miał 245mm bez noska, z noskiem 275. Zabiegowe około 259 liczone po prostej ścieżce.

Można zrobić 15 podniesień, ale wtedy podstopień będzie miał 190mm. Zaletą będą szersze/głębsze stopnie.

Jeśli możesz wyjść na podłogę parteru, poza światło otworu, to będzie znacznie lepiej.

 

Niestety nie mogę. Tak naprawdę to rozmiar otworu 190x190 to jest liczone po podłodze parteru ponieważ obok jest otwór drzwiowy do kuchni więc nie da się wypuścić schodów dalej. Nad drzwiami kuchni jest podciąg stropu więc wymiary otworu w stropie to 190x224 a precyzyjniej wyjaśniając głębokość przy pierwszym biegu będzie rzeczone 190cm z przy drugim ok. 224cm. Dołączam wycinek projektu dla lepszego zobrazowania sytuacji.

schody.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale zauważ, że oryginalnie zaprojektowane schody z garażu na parter są niezgodne ze wzorem 2H+G:

garaż -> parter = 4 x 15 x 27 - brakuje tu 3cm do minimalnej wartości 60cm.

Oczywiście nie są mi potrzebne schody 31cm, ale chciałbym, żeby jednak wszystkie biegi mieściły się we wzorze (60-65cm).

 

Nie sugeruj się tymi matematycznymi dyrdyamałami

Jakiś idiota to wymyślił i wszyscy próbują się do tego dostosować,ale jak ma się to do stanu faktycznego?

Wzór jest 2h+s=60-65

Idąc tym tropem można zrobić wysokość podstopnia 10cm,a szerokość 43cm

Podłóżmy te wymiary pod ten wzór

2x10+43=63

Zmieściliśmy się w przedziale 60-65,schody idealne nieprawdaż:lol2:

Teraz inna sytuacja

Wysokość podstopnia 25cm,szerokość stopnia 15cm

Tu mieścimy się również w 60-65,a jk będzie w rzeczywistości:sick:

 

Także nie patrz na te dyrdymały,tylko rób takie schody aby były dla Ciebie wygodne,

ma się rozumieć w granicach przeznaczonego na nie miejsca

A jakie będą wygodne?

Wg mnie wysokość podstopni w granicach 16-18,5cm

szerokość stopni od 26-28cm,chociaż i 25cm tragedii nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się tymi matematycznymi dyrdyamałami

Jakiś idiota to wymyślił i wszyscy próbują się do tego dostosować,ale jak ma się to do stanu faktycznego?

Wzór jest 2h+s=60-65

Idąc tym tropem można zrobić wysokość podstopnia 10cm,a szerokość 43cm

Podłóżmy te wymiary pod ten wzór

2x10+43=63

Zmieściliśmy się w przedziale 60-65,schody idealne nieprawdaż:lol2:

Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że wartości H i S też muszą mieścić się w sensownych przedziałach, które jednak nie są uwzględnione we wzorze. Podałeś dość restrykcyjne limity, np. 26-28cm na głębokość. Na pewno masz większą praktykę co do tego jakie schody są wygodne.

Dla mnie najważniejszy bieg będzie między parterem a pokojem nad garażem (bo to będą zdecydowanie najczęściej używane schody) i tam 13x16,6x28 powinny być idealne. Na pewno nie uda mi się zrównać wszystkich biegów pod względem wysokości podstopni i ich głębokości, ale z pewnością będzie lepiej niż w oryginalnym projekcie.

Tak jak pisałem wcześniej, bardzo mi zależy na tym, żeby wejść z klatką schodową w pokój ok. 1 metr i zrobić spocznik tam gdzie w projekcie zaczyna się już pokój nad garażem. Dzięki temu wyeliminuję schody zabiegowe, a mały kwadratowy spocznik zastąpię pełnym prostokątnym.

Klatka poddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

Może mi ktoś powiedzieć o myśli o takich o to schodach:

Szerokość stopnia 150cm

Wysokość stopnia 16cm

Głębokość stopnia 30cm

Liczba stopni 16 + spocznik + "krok na piętro" - czyli w sumie 288cm wysokości - 20cm grubości stropu, co daje wysokość pomieszczeń 268cm - wydaje mi sie to wystarczające, ale nie jestem pewny

Spocznik będzie przy zewnętrznej ścianie budynku więc planuję tam okno, dla naturalnego światła

 

Uprzedzając pytania, nie mam wybranej wysokości pomieszczeń, jestem na etapie projektowania parteru i piętra, dlatego chcę zacząć od schodów.

 

2311c03a49c632b5.png

 

Wstępny projekt rozmieszczenia pomieszczeń wygląda tak:

 

027ee30a2fb3f6c5.png

schody.jpg

160m.jpg

Edytowane przez aston84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się tymi matematycznymi dyrdyamałami

Jakiś idiota to wymyślił i wszyscy próbują się do tego dostosować,ale jak ma się to do stanu faktycznego?

Wzór jest 2h+s=60-65

Idąc tym tropem można zrobić wysokość podstopnia 10cm,a szerokość 43cm

Podłóżmy te wymiary pod ten wzór

2x10+43=63

Zmieściliśmy się w przedziale 60-65,schody idealne nieprawdaż:lol2:

 

Uważam, że to nie do końca dyrdymały Ten wzór mówi: jak już kładziesz stopień 43cm - to następny staraj się położyć 10cm wyżej. Wtedy przeciętny człowiek nie będzie drobnił, ani wyciągał kroku. Ale to są skrajne przypadki nienajlepsze na przykład ;)

 

Ergonomią powinno się kierować jak masz do wyboru zaplanowanie schodów A 16 podniesień stopień G:25cm i H:19,2 lub schodów B 17 podniesień G: 23,5 i H:18

I ja wybieram A - bo są łatwiejsze do chodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam, potrzebuje porady jakie schody wykonać z której strony wejście i wyjście, jak je umiejscowić?

Schody kręcone drewniane mogą być dywanowe, tak żeby były bezpieczne oraz wygodne w użytkowaniu Dodam że wysokość od podłogi do podłogi wyjdzie jakieś 355cm. Nie bardzo wiem jak wstawić fotkę więc poniżej link do rzutu domu, oraz zdjęć o jaki typ nam mniej więcej chodzi. Z góry dziękuję za każdą pomoc i pozdrawiam.

https://1drv.ms/f/s!Aq0YBmtVWJ-AyWbG4Toee7_sDOYB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jędrula, żeby podpowiedzieć ci, z której strony ma być początek schodów, a gdzie koniec, trzeba zobaczyć jak wyglądają ciągi komunikacyjne w domu i to na obu poziomach. Ten fragment planu to zbyt mało. A jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo... Schody zabiegowe bez spocznika nie należą do najbezpieczniejszych. Natomiast schody spiralne są w ogóle problem, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Spiralne to na dodatek poważna niedogodność, gdy chce się po nich wnieść coś sporego na drugi poziom. Ze znoszeniem problem wcale nie mniejszy. Tym nie mniej schody spiralne i zabiegowe mają charakter i są urodziwe. Pewnie pojawi się tutaj Lasek D.. Jeśli nie, to napisz do niego na priv. On chętnie pomaga. Nie postawi ci schodów, bo pracuje tylko na Mazowszu, ale rady możesz oczewać rzetelnej.

Masz wysoko :) to super efekt.

 

Jeszcze jedno :) Schody takie jak pokazujesz na zdjęciach to zadanie dla dobrego majstra i tanio nie będzie. Czasem zgląda tu kilku znakomitych. Jak chcesz linki do nich, mogę na priv ci podesłać.

 

Proszę, twoje pliki. Planik miał tyle megabajtów, że nie miał szans bez kompresji załapać się na forum :) tu jest ograniczenie = pojedynczy plik nie więcej niż 2 MB.

 

jedrula-CCI20190210_LI.jpg

jedrula-3.jpg Jedrula-1.jpg jedrula-4.jpg jedrula-2.jpg

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyciągniecie tych zdjęć, do linku wyżej dorzuciłem większy obraz jak wygląda plan domu. Na pietrze jest tylko antresola jako jedno duże pomieszczenie czasem ktoś się tam przenocuje. Nie zależy nam na mega wygodzie tych schodów, tylko ciężko jakiekolwiek tam wymyślić aby spełniały swoją funkcje i dobrze wyglądały.

Właśnie liczę, że któryś z forumowych wykonawców coś doradzi może przedstawi orientacyjny koszt, albo poleci kogoś do wykonania w Lubelskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...