Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maty trzcinowe..


Recommended Posts

Mam pytanko.czy ktoś używa i z jakim powodzeniem maty trzcinowe jako osłona ogrodu przed ciekawskimi sąsiadami ?? Takie maty widziałam ostatnio w OBI , 6m długości 1,5 wys kosztuje ok 70zł. Jak to się sprawdza ?? Czy trzeba je jakoś specjalnie impregnować żeby się nie rozleciały po paru miesiącach / deszcz+słońce/

:oops: :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pierwszą matę trzcinową założyłem kilka (około 3) lat temu w miejscu gdzie mieszkałem wcześniej. Dziś nie wygląda najlepiej, zszarzała od słońca i deszczu i jest bardziej poszarpana no i mój pies zauważył, że to najsłabsza część ogrodzenia i wygryzł sobie odpowiedniej wielości dziurę jako alternatywną bramę. :-)

 

Na nowej działce maty trzcinowe założyłem, aby zasłonić nimi mniej atrakcyjnie wyglądające fragmenty sąsiednich działek. Spełniają swoją rolę znakomicie - na posesji zrobiło się przytulnie i ładniej. Początkowo zamówiłem maty wiklinowe, te jednak były bardzo ażurowe i nie spełniały swojej roli, więc je wymieniłem na trzcinowe o wysokości 1,8m.

 

Maty zamocowane są do siatki ogrodzeniowej, więc są bardzo stabilne i razem z siatką stanowią dosyć solidne ogrodzenie. Na pewno nie można stosować ich samodzielnie - rozpiętych między słupkami. Wiatr je wtedy porwie z łatwością.

 

Impregnacji nie stosuję żadnej, zamierzam jedynie obsadzić ogrodzenie żywopłotem i zdjąć maty, gdy się zniszczą, a żywopłot do tego czasu podrośnie.

 

Jeszcze jedno - lokalny producent (lubuskie) oferuje maty trzcinowe w cenie 4 zł za m2, a wiklinowe 8 zł/m2. wysokość od 1,2m do 2 m. Długość 6m. To dla porównania ofert.

 

Tutaj fotki mojego ogrodzenia. Zdjęcia sugerują piękne otoczenie, jednak maty zasłaniają m.in. naprawdę nieciekawie wyglądający autobus i dużą szklarnię:

 

http://images28.fotosik.pl/39/4815a10d43afca3e.jpg

 

http://images25.fotosik.pl/39/a00dfe07aa06116e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suwalek z nieba mi spadłeś, własnie niedawno zamocowałam sobie kilka tych mat na próbę, do siatki ogrodzeniowej,

niestety, mam problemy z zamocowaniem ich tak aby nie było widac mocowań a jednocześnie żeby były solidnie przypięte,

czy mółbyś mi napisac jak to zrobiłeś?

na zdjęciu nic nie widać a u mnie strasznie to wygląda :( (mocowałam na sznurek),

bardzo bardzo tez prosiłabym o priv z telefonem lub jakims innym namiarem do tej firmy w lubuskim z której tak tanio zakupiłes te maty, potrzebuje ich jeszcze sporą ilość, a te zakupiłam w castoramie po 64 zł :o będę wdzieczna za odpowiedź, pozdrawiam

 

 

acha, kabietka maty wiklinowe ponoć gniją ;) no i przede wszystkim nie spełniają swojej roli jak tzw. zasłaniacze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obi sa maty trzcinowo-bambusowe - są troche mocniejsze - pewnie dlatego droższe.

Odkąd założyłam u siebie -zrobiło sie milej - jest więcej intymności - choć nie zasłaniają do końca - ale to nawet lepiej - nie czuję sie odcięta od świata... Liczę że przetrwaja do czasu zarośnięcia ogrodu i płotu pnączami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia sobie życia namiary na producenta mat. podam w tym miejscu, może przydadzą się tez innym forumowiczom. :-)

Pani Beata - tel. 95 743 27 22, adresu nie znam, wiem, że zakład jest w okolicach Międzyrzecza - ok. 50 km od Gorzowa Wlkp. Przy okazji druga informacja - mąż pani Beaty zajmuje się układaniem strzech.

 

Odnośnie samych mat muszę napisać, że wydaje mi się, że są one nieco gorszej jakości niż te, które widziałem w Castoramie - poszczególne witki nie przylegają do sobie tak ściśle, zdarzają się trzciny nieco sfatygowane, cienkie i w dwóch-trzech matach na około 15 mat które kupiłem były pęknięte 1-2 druty poziome - tak na długości około 0,5-1m.

 

Te wady dla moich zastosowań nie dyskwalifikowały towaru. Zresztą w mojej miejscowości nie tylko ja mam maty od tego producenta. :-)

 

Teraz o mocowaniu. Aby maksymalnie ułatwić sobie robotę użyłem kilkuset zaczepów plastikowych takich jak ten:

 

http://images27.fotosik.pl/42/0d1d052fcaf5eb74.jpg

 

Cena kilka zł za 100szt. Grosze ;-)

Najwygodniejsze są zaczepy o długości 20cm. Z krótszymi trzeba sie więcej męczyć. Mojej żonie w każdym razie baaardzo takie małe zaczepy nie pasowały :-)

 

Za ich pomocą spiąłem (a właściwie moja żona :-)) od zewnętrznej strony druty siatki z drutami mat - na 3 wysokościach: góra - zawsze ten sam drut maty z górnym drutem siatki (dzięki temu górna krawędź mat jest równa i nie "faluje", środek (tutaj starałem się zmieniać druty - aby jeden z nich nie trzymał całej maty) i dół (podobnie jak środek).

 

Ja osobiście trzymałem w czasie spinania matę i naciągałem ją jak mogłem najmocniej, aby nie była "brzuchata".

 

Po mocnym zaciągnięciu zapięcia, znikały ono pomiędzy trzcinowymi witkami i obecnie widać je tylko z bliska:

 

http://images25.fotosik.pl/42/848e03cdd115257c.jpg

 

Następnie wystające końcówki zaczepów plastikowych obciąłem cążkami, dzięki czemu z zewnątrz (od strony sąsiada) są ledwo widoczne.

 

http://images29.fotosik.pl/42/8fa2260514ee1ade.jpg

 

A - jeszcze o matach wiklinowych. Te od pani Beaty po założeniu wyglądały jak brązowe firanki - wszystko co za nimi było wyraźnie widoczne. Trzcinowe mimo wad które podałem, dla tego typu zastosowań są lepsze.

 

Co do impregnacji - szczerze mówiąc nawet o tym nie pomyślałem - podobnie jak moi sąsiedzi. Ich maty co prawda są już trochę sfatygowane, jednak nie wiem czy impregnacja by coś dała. Impregnacja to raczej działanie przeciwko wilgoci, a natura trzciny jest tak delikatna, że wilgoć wedrze sie zawsze, podobnie jak wiatr. Teoretycznie :-)

 

Może jednak warto by spróbować jakiegoś szpreja? Praktykował to ktoś?

 

Nie wiem jak sprawują się maty bambusowe. :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Podciągam temat ,bo dawno nieruszany.

Jak wygląda stan waszego ogrodzenia po wichurach jakie nas niedawno nawiedziły ?????

 

Mam ogrodzenie tymczasowe z okorowanych stempli i zwykłej siatki, ale dość dobrze wykonane, dobrze naciągnięte, po roku wygląda świetnie więc myślę że jeszcze ze dwa, trzy lata postoi. Chcę posadzić na wiosnę tuje, a wcześniej wykorzystać te maty aby mogły mnie zasłonić zanim tuje wyrosną na 2-3metry

Na allegro jest za 63zł 1.8m wys. 6m długie - http://www.allegro.pl/item330639142_mata_wiklinowa_trzcinowa_na_ogrodzenie.html

 

Ciekawi mnie tylko, czy te wiatry zachodnie sobie z tą matą zbyt łatwo nie poradzą :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porywiste zachodnie wiatry zerwały maty, które były za siatką - popękały zaczepy :-( Maty po drugiej stronie działki - założone NA siatkę, nie zostały w żadnym stopniu naruszone. Rozwiązanie - przełożyć maty tak, aby były zawsze od zachodniej strony siatki. Sprawdzone - skuteczne - po kolejnej wichurze żadna z mat nie została zerwana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porywiste zachodnie wiatry zerwały maty, które były za siatką - popękały zaczepy :-( Maty po drugiej stronie działki - założone NA siatkę, nie zostały w żadnym stopniu naruszone. Rozwiązanie - przełożyć maty tak, aby były zawsze od zachodniej strony siatki. Sprawdzone - skuteczne - po kolejnej wichurze żadna z mat nie została zerwana.

 

Dzięki suwalek, tak właśnie przypuszczałem, tak zrobie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Właśnie byłem u jednego gospodarza który ma do sprzedania wiklinę w wiązkach, ale już z rok leżą w stodole. ponieważ planuje remont stodoły chce się pozbyć wszystkiego, chce 3 zł za wiązkę ( 2-3m wys.). więc wezmę wszystko co ma, około 180 wiązek. Mam nadzieję że na 120m. płotu starczy. Ale będzie zabawy z przymocowaniem tego do płotu, chcę je przymocować bardzo gęsto, aby nie było dużych prześwitów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
podnoszę temat, bo coraz więcej osób ma takie maty i pewnie więcej się wypowie.

 

Mnie interesuje to ile lat wytrzyma taka mata??

Czy ktoś wie może??

A próbował jednak ktoś to impregnowac??

 

 

Pozdrawiam

 

u mnie wisi 1,5 roku, straciła pierwotny kolor ale jest ok, mam nadzieje ze jeszcze 2-3 lata wytrzyma (wtedy juz zywoplot z tujek wszystko mi zasloni)

swoje maty trzcinowe kupowalem przez allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Podciągam temat, bo właśnie zastanawiamy się ,które maty lepsze: wiklinowe, trzcinowe, bambusowe, wrzosowe :roll: itp?

 

Gdzie w okolicach Krakowa można tanio kupić takie maty?

Ceny dzisiejsze z Castoramy:

mata wiklinowa:

100x500 88zł

140x300 77zł

140x500 123 zł

160x300 88zł

180x300 99zł

 

trzcina:

180x600 82zł

100x600 59zł

 

Nie sprawdzaliśmy,która jest bardziej szczelna.

Z jakiego materiału mata będzie bardziej trwała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie kupić maty wiklinowe - producenci wypowiadali się, że są trwalsze niż trzcinowe - ale nikt nie zwrócił uwagi, że przez maty wiklinowe więcej widać. Pytanie do użytkowników:

1. Czy rzeczywiście wiklina to tylko "firanki"?

2. Czy trzcina jest mniej trwała od wikliny, ale jest bardziej "szczelna"?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, wstrzymuję się z kupnem do czasu rozstrzygnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...