Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maty trzcinowe..


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 year później...
mam pytanie ja z mężem planuje ogrodzić działkę ogroidzeniem betonowym ze względu na bezpieczeństwo,ale zastanawiam się czy położyć tych mat na ogrodzenie , co sądzicie? Ktoś z was ma je na ogrodzeniu betonowym?

 

Właśnie mam to za sobą. Robota masakryczna, bo do betonu nie ma jak przymocować, więc 2 dni zajęło przewlekanie drutu pomiędzy płytami i owijanie słupków, ale do tego drutu dało sie umocować matę ( wiklinowa, 2 m wysokości ) i wygląda to duuuuużo lepiej :) W sumie robota na 3 i pół dnia przy 42 metrach bieżących muru, ale w pojedynkę, 2 osoby zrobią 3 x szybciej bo odpada konieczność biegania dookoła ogrodzenia podczas mocowania drutów nośnych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluszcz świetlnie rośnie przy pełnym nasłonecznienu. Potrzebuje tylko wówczas odpowiedniej wilgotności podłoza. Bluszcz wspina się nie dlatego, że lubi, tylko dlatego, że dąży do światła. Zakwita wylącznie w pełnym słońcu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluszcz pospolity to po łacinie Hedera helix.

Wszystkie bluszcze są zimozielone

I zaręczam ci, że kwitnie tylko na słońcu.

Wymaga jedynie osłonietego przed zimowymi wiatrami stanowiska (mur świetnie osłania).

 

Gdzie na tym zdjęciu jest cień?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Hedera_helix_-_Efeu_an_einem_Haus.JPG

http://www.tomgarden.nl/upimg/Hedera%20Helix%20Hibernica%20a.jpg

http://www.atuin.be/images/foto/thumbs/Klimop_Hedera_helix640x480.jpg

 

U sąsiada cały południowy płot z siatki obsadzony jest bluszczem. Słońce tam jest od rana do wieczora.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to nie jestem fachowcem tak? Pomimo pracy w branży ponad 10 lat?

A sąsiad na szczęście z branży nie był i sobie na płocie posadził 20 lat temu :D

 

Poczytaj o warunkach jakie musża być spełnione do zakwitnięcia, chociażby na wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech.. i znowu to samo w wątku ogrodowym; brak pokory i ta łatwość podważania kompetencji praktyka w danej dziedzinie - poraża mnie.

 

tylko że zimozielona jest tylko hedera, a ta lubi cień :(

strzał w kolano

 

mój bluszcz rośnie w miejscu, gdzie słońce jest od 8.00 do 17.00, czyli w pełnym letnim słońcu, wspina się po specjalnej konstrukcji z siatki zgrzewanej i rośnie jak szalony, fakt w żyznej i wilgotnej glebie i miejscu przy ścianie, i jest oczywiście jak każdy bluszcz (bluszcz=hedera helix) zimozielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - dziękuję za info z przekonującymi zdjęciami.

Greywolf - jestem tu by znaleźć odpowiedzi na pytania, a nie po to by podważać czyjeś kompetencje. Jeśli wrzucam link do specjalistycznej strony, to własnie dla rozwiania wątpliwości. Wszystko w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Odświeżę wątek.

Bluszcz bluszczem, maty matami, natomiast ja mam takie pytanie, a mianowicie:

Gdybym teraz zasłoniła się od sąsiadów matami z trzciny (mocowanymi do starej siatki) i wzdłuż tego ogrodzenia z mat trzcinowych posadziłabym bluszcz, to czy takie ogrodzenie, składające się z siatko-mato-bluszczu przetrwa np. 15-20 lat?

Co o tym sądzicie? Ja rozumiem, że mata po paru latach zaczęłaby się kruszyć, ale sama siatka ma już ze 20 lat i póki co się trzyma samej siebie. Gdyby odpowiednio pielęgnować bluszcz, to jest szansa, że na tej siatko-macie będzie sobie rósł 15-20 lat?

Efir i inni - jaki jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...