Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klon palmowy czerwony - zzieleniał :-(


Recommended Posts

Normalne. Acer palmatum i acer vel.palmatum. Rózne odmiany, mają rózne wybarwienia.

"Przewodnik po królestwie

 

Wszystkie odmiany klonu palmowego podzielono na kilka grup. Jako kryterium przyjęto rodzaj wcięć między klapami, a w przypadku grup karłowych - wysokość rośliny.

 

Amoenum. To odmiany o płytko powcinanych klapach - do dwóch trzecich blaszki liściowej, np. 'Osakazuki', jedna z najstarszych odmian, sprowadzona do Europy w połowie XIX wieku. Silnie rośnie i jest wytrzymała na mróz. Odznacza się wyjątkowo intensywnym, rubinowym kolorem jesiennych, przebarwionych liści (w sezonie zielonych).

 

Palmatum. Mają głęboko powcinane liście - prawie do trzech czwartych blaszki. Do tej grupy należy 'Atropurpureum', najpopularniejsza, odmiana w Polsce i odporna na mróz. Niestety, pod tą nazwą można kupić wszelkie czerwonolistne okazy otrzymane z siewu, różniące się ubarwieniem, kształtem liści oraz wysokością i pokrojem rośliny.

 

Takie egzemplarze powinny raczej być nazywane jako A. palmatum f. atropurpureum.

 

Natomiast typowa odmiana uzyskana przez szczepienie tworzy szybko rosnące drzewa o szkarłatnych liściach o długości 4-10 cm i pięciu-siedmiu klapach. Lepszymi od niej czerwonolistnymi klonami są 'Bloodgood' i 'Fireglow', intensywniej purpurowe, nieblednące przed jesienią, silnie rosnące i mrozoodporne. Warto polecić także 'Shindeshojo', której rozwijające się wiosną liście mają przepiękną, lśniąco czerwoną barwę i choć później stają się zielone, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Cenna jest również 'Aureum' o liściach za młodu złocistożółtych z czerwonawym obrzeżeniem oraz 'Sangokaku' (po polsku "koralowa wieża"), gęsty, wyprostowany krzew lub drzewo o krwistoczerwonych pędach, jesienią zmieniający kolor na żółto-pomarańczowy. W grupie Palmatum nie brak ciekawych odmian o pstrych liściach. Są one wprawdzie wrażliwe na mrozy, lecz ze względu na wyjątkową urodę warto spróbować uprawy choć jednej z nich. Na przykład 'Kagiri nishiki', znana też jako 'Roseomarginatum', oryginalny, kilkumetrowy krzew o dość luźnej koronie i drobnych, lekko skręconych liściach, biało obrzeżonych z różowymi rumieńcami. Podobny schemat kolorów mają 'Shojo no mai' i 'Beni shichihenge', u których białą barwę zastępuje niemal całkowicie różowa i czerwona, przez co efekt kolorystyczny jest niezwykle spektakularny. Kolejna niesamowita odmiana z tej grupy - 'Shishigashira' o ciemnozielonych, silnie pozwijanych brzegach liści, jesienią pomarańczowych - z daleka w ogóle niepodobna jest do klonu. Jej nazwę tłumaczy się jako "głowę lwa", gdyż przypomina ją układem pędów wzniesionych do góry. Bardzo dobrze nadaje się do uprawy w donicach i formowania jako bonsai.

 

Matsumurae. Tę grupę poznać można po wyjątkowo głębokich wcięciach na liściach, niemal do nerwów. Najpopularniejszą odmianą wśród nich jest 'Butterfly' - gęsty, wolno rosnący krzew o różowo-białych, pstrych liściach. Godne uwagi są również czerwonolistna 'Burgundy Lace' oraz zielona 'Elegans'. Obie tworzą rozłożyste, średniej wielkości drzewka odporne na mrozy i łatwe w uprawie. Bardzo ładną i coraz popularniejszą odmianą jest 'Trompenburg' o głęboko purpurowych liściach, wciętych prawie do nasady, okrągłych w zarysie. Brzegi klap zawijają się do dołu, nieraz na kształt tuby, przez co liść staje się nieco podobny do ludzkiej dłoni. Odmiana ta tworzy dość silnie rosnące drzewka i przebarwia się jesienią na czerwono.

 

Linearilobum. Odmiany z tej grupy rzadko goszczą w polskich ogrodach, gdyż są wrażliwe na mrozy. Zwykle są to niewielkie, wolno rosnące krzewy o bardzo wąskich, lancetowatych klapach, ograniczonych niekiedy tylko do głównego nerwu, wcięte do nasady liścia. Najbardziej znaną i cenioną z nich jest 'Shinobuga oka', zwana też nieprawidłowo 'Linearilobum'. Ma zielone liście o wąskich, trawiastych klapach i dorasta do 3-4 m. Inne odmiany różnią się szerokością klap i barwą liści - zwykle zieloną lub purpurową.

 

Dissectum. Obejmuje bardzo niskie krzewy o horyzontalnie ułożonych gałązkach, łukowato się zwieszających, tworzących w rezultacie małe, parasolowate formy. Klapy są podzielone głęboko, zwykle do nasady liścia, każda z nich jest dodatkowo podzielona na drobniejsze nieregularne fragmenty blaszki wzdłuż nerwów bocznych. Daje to bardzo delikatne, postrzępione, koronkowe formy liści. W tej grupie zwykle spotyka się egzemplarze oznaczone nazwą odmianową 'Dissectum', niekiedy mające różne źródła pochodzenia, oraz rośliny rozmnożone z siewu o zmiennych cechach. Typowy okaz z tej grupy jest krzewem o pokroju "grzyba" i zielonych liściach podzielonych na drobniutkie fragmenty, jak liść paproci, jesienią przebarwiających się na pomarańczowo. Inne popularne u nas odmiany to purpurowolistne 'Crimson Queen', 'Dissectum Nigrum', 'Garnet', 'Inaba shidare', 'Ornatum', które różnią się od siebie odcieniem i głębokością wcięć liści, siłą wzrostu i niekiedy pokrojem. Czasem można kupić też 'Seiryu' jedyny okaz z tej grupy o wyprostowanym pokroju, tworzący gęste i szerokie krzewy o 5-metrowej wysokości. Liście mają kształt typowy dla grupy Dissectum i zieloną barwę, ale jesienią przebarwiają się na ciemny, purpurowy kolor, co jest kolejnym ewenementem w tej grupie odmian.

 

Odmiany karłowe. Ich wysokość nie przekracza 1-2 m. Świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach na tarasach i na bonsai. Można je wtedy chować na zimę do piwnicy, co zabezpiecza je przed silnymi mrozami."

 

http://dom.gazeta.pl/ogrody/2029020,72161,1733028.html

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Czy ktoś mógłby mi pomóc w określeniu co to jest za klon.

Sadzony był jesienią i był czerwony. Plakietkę miał Klon Palmowy "Atropurpureum".

Teraz wypuścił liście i są zielone. Tak jakby lekko na na obrzeżach liści miał "nalot" czerwonawy. Co jest?

http://www.profus.republika.pl/ogrod/klon01.jpg

http://www.profus.republika.pl/ogrod/klon02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie identyczny liść ma Klon japoński Vitifolium. Tylko, że niby powinny być brązowe wiosną a latem dopiero zielone.

Mój ma 12 klapowe liście - policzyłem teraz na 6 wybranych liściach - zawsze 12.

Liście - te największe, najbardziej rozwinięte - mają 10 cm szerokości i długość od pędu 7-8cm.

 

Trochę się wkurzyłem bo chciałem w tym miejscu czerwoną plamę. A teraz będzie tylko jesienią. Szkoda go przecież wyrzucać, bo na razie nie mam pomysłu gdzie go przenieść. Może będę musiał bo jest to miejsce słoneczne. W sumie ostrą zimę przetrwał i to chyba nieźle, co prawda był okryty chochołem, ale sadzony był późną jesienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz spojrzałem na allegro. Jest tam klon shirasawy i faktycznie też bym powiedział, że ma liście identyczne jak na zdjęciach z tej aukcji. Tylko, że 11 klapowe.

 

A tak w ogóle to ten Siebolda bardzo rzadki niby - odmiana botaniczna - więc nie sądzę, że by mi się trafił przez przypadek, ale kto wie.

Edytowane przez profus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak w ogóle to ten Siebolda bardzo rzadki niby - odmiana botaniczna.

 

To że "odmiana botaniczna" to nie znaczy że rzadki, tylko że dany typ roślin został wydzielony z gatunku; dodatkowo odmiana botaniczna ("varietas") może dzielic się na odmiany uprawne ("cultivar") o konkretnej nazwie. Np. kalafior, brokuł, brukselka, kapusta głowiasta biała - wszystko to są odmiany botaniczne kapusty warzywnej.

 

Klon Siebolda ma też odmiany uprawne - bodajże 'Microphyllum' która ma mniejsze liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...