Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie grzejniki?


canna

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Purmo,Delonghi,Stelrad,Radson,Biasi,Cosmo Nova,czeskie i słowackie również

 

O to właśnie mi chodziło http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif

 

jeszcze pytanie:

co sądzicie co programach (np. Purmo) do obliczania mocy grzejników dla poszczególnych pomieszczeń?

 

jak wspomniałam w 1 poście dostałam od wykonawcy wycenę na grzejniki Kermi na 7.800, wpisałam wszystkie pomieszczenia w program Purmo i wyszło mi, że tymi grzejnikami mogłabym ogrzać dom i ogród, wszystkie pokazywały: błąd, nieodpowiednio dobrana moc http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_eek.gif

wobec tego powierzyłam sprawę programowi i okazało się, że potrzebuję grzejniki o mniejszej mocy

wybrałam odpowiedniki CosmoNova wg tego programu i wyszło 2.700 -

to duża różnica, jest tu jakiś haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program jest pomoca - ale głownie dla projektantow - i jak kazdy program jest tak dobry na ile osoba uzywa go swiadomie.

 

 

prawda jest taka ze z regoly sa dwa moduły programu ozc i program do obliczania instalacji. Dobor w ozc jest calkiem dobry, jednak dobor w programie do obliczania instalacji doliczaner sa np tzw schłodzenie wody i czesto grzejniczki dobierane sa o 1 -2 wielkosci +.

 

zwocmy uwage ze jest pare szczegolow typu podlogi na gruncie, ktore trzeba wiedziec jak rozpisac etc.

 

Nie zmienia to faktu, ze instalator pewnie policzyl np 100W/m2 powierzchni i jest strzelone - przewymiarowane.

 

 

no i ostateczna i niezmienan prawda w instalacji co domowej grzejniki przewymiarowane sa lepsze niz niedowymiarowane - zwlaszcza jak planuje sie kociol kondensacyjny ...

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

theodolit

no i ostateczna i niezmienan prawda w instalacji co domowej grzejniki przewymiarowane sa lepsze niz niedowymiarowane - zwlaszcza jak planuje sie kociol kondensacyjny ...

Jeśli będą minimalnie za duże to zawsze można przykręcić zawór lub trzymać niższą temperaturę na piecu, a jak będą za małe to zonk straszliwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

theodolit

no i ostateczna i niezmienan prawda w instalacji co domowej grzejniki przewymiarowane sa lepsze niz niedowymiarowane - zwlaszcza jak planuje sie kociol kondensacyjny ...

Jeśli będą minimalnie za duże to zawsze można przykręcić zawór lub trzymać niższą temperaturę na piecu, a jak będą za małe to zonk straszliwy...

 

Moze w sposob zakrecony ale dokladnei to chcialem przekazac

 

za duzy grzejnik - dobrze

za maly - nie dobrze

 

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale o ile on może być za duży, żeby to nie było przepłacenie za grzejnik, który zawsze będzie używał tylko części swojej mocy?

np. mam pokój 12m2 - program Purmo proponuje do niego grzejnik 863W a wykonawca proponuje grzejnik ponad 2000W, jeśli dołożę tej mocy "na wszelki wypadek" i dam 1019W chyba będzie ok? i cena za grzejnik znacznie spadnie http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale o ile on może być za duży, żeby to nie było przepłacenie za grzejnik, który zawsze będzie używał tylko części swojej mocy?

np. mam pokój 12m2 - program Purmo proponuje do niego grzejnik 863W a wykonawca proponuje grzejnik ponad 2000W, jeśli dołożę tej mocy "na wszelki wypadek" i dam 1019W chyba będzie ok? i cena za grzejnik znacznie spadnie http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_wink.gif

 

prawdopodobnie dobrze myslisz -jednak zwroc jeszcze uwage - zeby zweryfikowac wielkosc grzejnika wzgledem parametrow wody grzewczej uzywanej

 

np parametry w tabelach podawane sa 70/50 - w przypadku nizszych parametrow np 50/35 moc rzeczywista grzejnikow jest mniejsza .. wiec komplatny door z programu obliczeniowego z zapasami - ew sprawdzanie wielkosci z tabel

 

na odleglosc wydaje sie ze dobrze myslisz - ale ciezko sprawdzic czy nei zostal popelniony blad - nie mniej przyjete przez tego 'majstra' wskazniki nieco duze sa bo rzedu 160 W/m2 - przyjecie kolo 100W/m2 jest juz bardzo bezpieczne - chyba ze dom jest bardzo stary i nieizolowany (czesto przyjmuja ludki 60-80W/m2 nowych budynkow)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

A może kompromis? nikt nie myślał o grzejnikach aluminiowych? Jedyną wadę jaką u nich zaobserwowałam jest podłączenie tylko i wyłacznie boczne....poza tym są : eleganckie , szybko się nagrzewają i dodatkowy plus: jak zauwazysz że za zimno w chałupie to dokupujesz i dokręcasz 2 żeberka i po sprawie.

Ja kupiłam z Krakowskiej Fabryki Armatury (radziłam się to tu i tam, i te mi najbardziej polecano :wink: )...mają 15 lat gwarancji , porządnie wykonane, cena za element czyli żeberko mam 32zeta.

 

a jeśli chodzi o panelowe...złożyłam oststnio chyba z 20 zapytań ofertowych....natańszą ofertę dostałam na kwotę 2875zł zł (w cenę wchodzą grzejniki sztuk 11 różnej wielkości, transport i calutki osprzęt czyli zaślepki i odpowietrzniki gratis, uchwyty gratis, głowice termostatyczne, przyłacza)....więc wszystko oprócz rur za cenę 2875zł...dla zainteresowanych podaję link do tej aukcji :

 

http://www.allegro.pl/item241801495_najtansze_grzejniki_supratherm_cv22_60x100_uchwyt.html

 

adresik mailowy:

 

[email protected]

 

pozdrawiam, smoczyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem swoje grzejniki na allegro. Firma bita na panelu to ECA. Używam ich już z dwa miesiące. Sprawują sie ekstra, ładnie wyglądają, białe jak sie patrzy, wyglądają solidnie. Firma od ktorej je kupilem gratis dowiozla mi je na drugi dzien na budowe. A różnica od najtańszych oferowanych w sklepie - ponadz 1,5 tyś na całosci. Oczywiscie uchwyty, zaslepki, zawory w komplecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADAMOS48 ....Tak, zgadzam się z Tobą.... ALE.... grzejnik to jest coś takiego, co można wymienić...gwarancji ma 5-10 lat, więc w tym czasie inwestor jest chroniony-jeśli coś się stanie to wiadomo do kogo uderzyć....

a może po 10 latach wynajdą nowe superhiper eleganckie, ekologiczne, ekonomiczne i tanie grzejniki noiwej generacji? nie będzie żal wymienić :wink:

to oczywiście czyste teoretyzowanie :lol:

 

wychodze z założenia:

 

jeśli coś da się w przyszłości wymienić (np. grzejniki, tapety, farby,panele...itd...itp) to można pojechać po bandzie i kupić tańsze, jeśli coś się nie da wymienić bądź wymiana sprawiałaby mnóstwo problemów (np. piec , rurki instalacyjne, kable instalacyjne, tynki, wylewki, ściany) to na tym nie warto oszczędzać

tym bardziej jak ktoś ma ograniczony budżet....

 

i jeszcze jedno.... kupiłbyś telewizor w superextra technologii za 30000zeta wiedząc, że za 2 lata to będzie już przestarzały zabytek?

:wink:

 

pozdrawiam, smoczyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daggulka teoretycznie masz racje ,ale wierz mi nie ma możliwości wyegzekwowania gwaracji ,poniewaz firemki koguciki zawsze udowodnią ,że wina jest po stronie inwestora ,oraz firma taka co roku zmienia nazwę produktu lub nazwę firmy i nie jest możliwe co kolwiek wyegzekwować .My polacy musimy jeszcze mocno dostać po kieszeni,żeby myslec róznymi kategoriami ,a nie tylko cenowymi.Może mały przykład na grzejniku al pomijając jego jakośc a zajmiemy sie tylko jego mocą i ceną.

Kupujemy markowy grzejnik ,który posiada moć 194waty i płacimy 340zł za 10 żeberek.W inym sklepie widzimy grzejnik za 300zł ,który posiada tylko 164waty .Pierwszą reakcją jest zakup tańszego {pomijam jakość} ,ale żeby uzyskać moc całegp 1 grzejnika ,który posiada 1940 wat musimy tego tańszego kupić 11.8 żeberka i płacąc 30zł razy 11.8szt daje nam 354zł za taką samą moc .Jeżeli Wam zależy na takiej promocji to ja bardzo przepraszam .Celowo pominąłem aspekt jakości .Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daggulka teoretycznie masz racje ,ale wierz mi nie ma możliwości wyegzekwowania gwaracji ,poniewaz firemki koguciki zawsze udowodnią ,że wina jest po stronie inwestora ,oraz firma taka co roku zmienia nazwę produktu lub nazwę firmy i nie jest możliwe co kolwiek wyegzekwować .My polacy musimy jeszcze mocno dostać po kieszeni,żeby myslec róznymi kategoriami ,a nie tylko cenowymi.Może mały przykład na grzejniku al pomijając jego jakośc a zajmiemy sie tylko jego mocą i ceną.

Kupujemy markowy grzejnik ,który posiada moć 194waty i płacimy 340zł za 10 żeberek.W inym sklepie widzimy grzejnik za 300zł ,który posiada tylko 164waty .Pierwszą reakcją jest zakup tańszego {pomijam jakość} ,ale żeby uzyskać moc całegp 1 grzejnika ,który posiada 1940 wat musimy tego tańszego kupić 11.8 żeberka i płacąc 30zł razy 11.8szt daje nam 354zł za taką samą moc .Jeżeli Wam zależy na takiej promocji to ja bardzo przepraszam .Celowo pominąłem aspekt jakości .Adam

 

Tak, tak...masz rację z tymi "żeberkami" :wink: .... TYLKO nie wiem, czy każdy ale ja np. jestem taka zgryźliwo-upierdliwa bestia, że :

zawsze jeśli czegoś nie wiem, a muszę kupić to radzę się wybranych siedzących w temacie forumowiczów i zdobywam powszechną wiedzę, więc rzeczy typu ilość żeberek , Waty i cena mnie nie są dziwne i obcykane to mam w 100%..... nie wiem jaki laik kupuje sugerując się tylko ceną a nie przeliczając Watów na metraż :roll:

 

A jeśli chodzi o jakość... znam ludzi którzy mają Purmo i już po pierwszym sezonie mieli problemy z grzejnikami, a znam też takich co mają z niewiadomo jakiej produkcji piec czy grzejniki....zupełnie niefirmowe tylko jakiś dziwne inmportowane wynalazki i po kilku latach nie mają żadnych problemów.

 

A z doświadczenia to Ci powiem, że się ludziom z nadmiaru w d....poprzewracało..... mieszkałam w wielkiej płycie całe życie, wymieniałam grzejniki i cholera wie co to była za firma...po prostu masowo się wymieniało pionami....grzejniki działają bez zarzutu i nikt się nie zastanawiał co to za firma...wymieniają na nowe to dobrze...niech wymieniają.... to samo z oknami, drzwiami.... rurkami.... i co? i wszystko jak działało tak działa do nadal....

Tak więc jeśli chodzi o zakupy.... że niby trzeba wszystko firmowe... g...prawda ...strzelać z tego nie będziemy....a że nie ma nalepki "opoczno", "purmo", "kronopol" .... to trudno, może kiedyś będzie mnie stać to se wymienię... teraz mam ważniejsze priorytety....a żyłowac się z kasą tylko po to, żeby gościom szczęki poopadały nie zamierzam ....mam ważniejsze rzeczy na głowie :wink:

 

pozdrawiam, smoczyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daggulka pisze:

a może po 10 latach wynajdą nowe superhiper eleganckie, ekologiczne, ekonomiczne i tanie grzejniki noiwej generacji? nie będzie żal wymienić

to oczywiście czyste teoretyzowanie

 

wychodze z założenia:

 

jeśli coś da się w przyszłości wymienić (np. grzejniki, tapety, farby,panele...itd...itp) to można pojechać po bandzie i kupić tańsze, jeśli coś się nie da wymienić bądź wymiana sprawiałaby mnóstwo problemów (np. piec ,

 

oj smoczyca, chyba jednak nie tak......

Co masz na myśli piec czy kocioł?

Dobre grzejniki mogą przeżyć kilka wymian kotła.......

 

Postawienie w jednym szeregu grzejników i tapety to chyba duże nieporozumienie ?!!

Tapetę się zmienia, gdy przestaje się podobać, z grzejnikami chyba jednak tak nie jest?? :roll:

Podajesz ekstremalne przykłady, które mają uzasadnić Twoją własną tezę. Manipulacja.

 

Grzejnik płytowy jeden od drugiego mogą się różnić zasadniczo, mimo iż na pierwszy rzut oka są identyczne. Różnica polega przede wszystkim na grubości i jakości użytej do ich produkcji blachy stalowej, na jakości zespolenia pasów blachy oraz na obecności lub braku wykonania zabiegow zabezpieczających przed korozją. Nie ma nic za darmo.

Istnieje sporo marek jednorocznych czy tzw .grzejników "no name". Jeśli będzie się coś z nimi działo to nawet nie wiadomo, gdzie je reklamować.

Gwarancja jest nie do wyegzekwowania. Żywotność grzejników zależy od jekości i rodzaju użytego materiału ale też od sposobu ich eksploatacji.

Najmniejszy wpływ sposobu eksploatacji na żywotność grzejników mają grzejniki z wymiennikiem z miedzi.

 

Różnica w cenie pomiędzy grzejnikami markowymi a tymi "no name" nie jest znów tak wielka by uzasadnić kupno kota w worku.

Piszesz daggulka ,że Twoje grzejniki kosztować będą blisko 3.000.-PLN

I stać Cię na to, by je za dwa do pięciu lat wywalić?? :o

No to jesteś bogata.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze malusieńki drobiazg : "strzela" grzejnik zalewając i niszcząc drogą i nietypową podłogę , zgłaszamy reklamację, firma nieważne czy wymieni czy nie, ale my zostajemy z wymiana podłogi która ... akurat wyszła z użycia.

Stać kogoś na wymianę całości?

Ale to taki drobiażdżek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...