Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy robicie instalację odgromową?


Recommended Posts

nie robiłem, chociaż na etapie fundamentów kazałem przyspawać do zbrojenia ławy z 4 stron wąsy z bednark.

 

Temat uziomu fundamentowego był już poruszany na forum w innym wątku.

Pamiętam, że przestrzegano przed wykorzystywaniem go do instalacji pirunochronnej. Tłumaczono to tak, że prąd wyładowania zamieni się w zbrojeniu fundamentowym w ciepło w ilości wystarczającej do odparownia wody zawartej w betonie co spowoduje jego rozsadzenie. Uziom fundamentowy nadaje się tylko jako tzw popularnie "uziemienie" domowej instalacji elektrycznej. Prawidłowy uziom piorunochronny wykonuje się jako opaska z bednarki wokół domu w pewnej np. 1,5m odległości od fundamentów lub jako pręt wbity w ziemię. W obydwu przypadkach ważna jest głębokość ułożenia bednarki/wbicia pręta - muszą być w "zawsze mokrym gruncie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niektorzy pisza wysokie drzewa obok, masz, linia wysokiego napiecia itd. napewno przejdzie bokiem. Tez tak myslalam.

Okolica jak wyzej: maszt, linia wysokiego napiecia .. Piorun trafil w dom sasiada, 2 miesiace przed wprowadzeniem, dzien wczesniej skonczyli mu elewacje na gotowa. Uderzenie pioruna poczulismy u nas w domy, z wiertarki polecialy iskry, za jakis czas uslyszelismy syreny wozu strazackiego i plonacy dach sasiada. Straty na 100tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... no to niech mi ten elektryk wytłumaczy dlaczego 3 km od Wisły (wprawdzie to rzeka , a nie zbiornik, ale pod Płockiem ze względu na zaporę we Włocławku to jest tak jakby to był zbiornik) niedleko mojej działkii w ciagu ostatnich pięciu lat piorun gościł trzy razy. Ostatni 1,5 roku temu uderzył 100 metrów od mojego domu w drzewo i rozłupał je na pół.

Mam odgromówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam wszystkich forumowiczów.

 

W swojej kilkuletniej praktyce piorunochronnej spotkałem się z wieloma nieuwarunkowanymi wg "starego kodeksu elektryka" niewyjaśnionymi uderzeniami . Otóż coprawda nic nie zwalnia nas od modlitwy w czasie burzy lecz stwierdzenia typu: rośnie wysokie drzewo koło domu lub linia wysokiego napięcia w odległości np 100 m od domu czy staw - nie ma sensu zakładać, przyprawiają mnie o mdlości patząc z perspektywy tych wszystkich klientów których obsługiwałem i co im się przytrafiło nawet wtedy kiedy linia stała koło domu lub był basen odkryty na podwórku czy też staw niedaleko domu. Wyładowanie to średnio 200 kV z czego 100 przejmuje odgrom a reszta czyli drugie 100kV na pewno przedostanie się do ins elektrycznej. Instalacja odgromowa to jedno a przeciwprzepięciowa wewnątrz budynku to drugie. Ta druga często narzucana przez elektryków bo w kpl ze zwykłą inst. elektryczną lecz gdy nie ma piorunochronu to napewno nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Tak sobie myślę, że przed demolką, czy pożarem chałupy owszem, może zabezpieczyć. Ale elektronika.. Walnęło w ub. roku w słup telefoniczny, 100 m od domu. W całej okolicy szlag trafił alarmy, ile ich było, oczywiście telefony, modemy, rutery, a i niektórym płyta główna też padła. Chyba się z naturą nie wygra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższy sąsiad ma dom wyższy od naszego :D

Nie będziemy podłączać domu sąsiada do naszej instalacji :lol:

:wink:

 

wyzszy czy nizszy .... wg mnie nie bedzie to mialo duzego znaczenia,

robiac odgromowke zwiekszasz swoje szanse na trafienie i to dlatego sasias sie cieszy ;-)

 

Nie wiem czy się sąsiad cieszy, nie pytałam :o

 

Natomiast nie ma reguły, że piorun trafia tam, gdzie nam się wydaje, że powinien trafić, sam wybiera drogę.

Mając oggromówkę mam możliwość odprowadzenia wyładowania, nie mając jej wyładowanie pójdzie w dom, a nie w ziemię, dlatego wolę ją mieć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbliższy sąsiad ma dom wyższy od naszego :D

Nie będziemy podłączać domu sąsiada do naszej instalacji :lol:

:wink:

 

wyzszy czy nizszy .... wg mnie nie bedzie to mialo duzego znaczenia,

robiac odgromowke zwiekszasz swoje szanse na trafienie i to dlatego sasias sie cieszy ;-)

 

Nie wiem czy się sąsiad cieszy, nie pytałam :o

 

Natomiast nie ma reguły, że piorun trafia tam, gdzie nam się wydaje, że powinien trafić, sam wybiera drogę.

Mając oggromówkę mam możliwość odprowadzenia wyładowania, nie mając jej wyładowanie pójdzie w dom, a nie w ziemię, dlatego wolę ją mieć :wink:

godne polecenia rozumowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam.

Na mój dom instalacja będzie kosztować 3500 zł., dach ma ok.300m i dla mnie bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną. Ciarki mnie przechodzą jak czytam, że dla kogoś liczy się lodówka, tv czy suszarka do włosów. Ludzie kochani, przecież jak Wam sie spali dom to w najlepszym przypadku spędzicie wiele tygodni w szpitalu lecząc poparzenia. Swoją drogą, ciekawe, czy wtedy odwiedzi Was elektryk, który odradzał Wam odgromówkę ?

Życzę wszystkim przeciwnikom, aby nie sprawdziło się powiedzenie:"POLAK MĄDRY PO SZKODZIE".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...