Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Dzięki Zbychu, jak zwykle jesteś niezawodny :) A może miałbyś czas i ochotę spotkać się ze mną na budowie i wycenić system alarmowy? Z Nadmy do Wołomina masz 5 minut :D

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Niestety, ale z braku czasu to nie możliwe :(

 

P.S. Ja nie mieszkam jeszcze w Nadmie i nie mam do Ciebie 5 minut :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie przypominam sobie by temat był poruszany. Chodzi o szczegóły montażu czujki wibracyjnej IMPAQ+ na ościeżnicy drewnianego okna. Czy mógłbyś Zbychu przybliżyć jak należy to optymalnie wykonać? Szczególnie interesuje mnie sposób poprowadzenia kabli tak aby nie były narażone na uszkodzenie i pozwoliły na montaż drewnianego parapetu.

Bierzesz długie wiertło fi 5 lub fi 6 i przewiercasz ościeżnicę skośnie w dół, w taki sposób, aby przewód do czujki inercyjnej wchodził od spodu ościeżnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat był tu już poruszany i to nie dawno . Jeżeli masz zwierzęta w domu to najrozsądniejszym ale dość kosztownym rozwiązaniem jest system z wydzieloną strefą przebywania zwierząt. W strefie tej jako zabezpieczenie można stosować kurtyny optoelektroniczne we wnękach okiennych od strony zewnętrznej i polaryzowane czujniki kontaktronowe w oknach.

Todaks, niedawno w innym wątku zarzuciłeś mi:

 

Zbych - ja naprawdę szanuję Twoją wiedzę i nie jestem do Ciebie wrogo nastawiony , ja tylko nie mogę zrozumieć dlaczego czasami zachowujesz się jak medyk z wojska który wszystkim bez względu na chorobę przepisywał trampki i zwolnienie na trzy dni z zaprawy fizycznej

A czy Ty robisz co innego? Dlaczego wszystkim usiłujesz wciskać spolaryzowane czujniki kontaktronowe? Nie każdy obiekt wymaga tej klasy systemu :roll:. Dlaczego usiłujesz z każdego domu zrobić obiekt o wysokim stopniu ryzyka i zalecasz najdroższy system klasy SA4 (specjalnej) :roll:

 

Całkowicie w przypadku psów i kotów odradzam czujniki stłuczeniowe i udarowe( PIR również ) . Zarówno jedne jak i drugie mogą być pobudzane przez szczekające psy i buszujące wszędzie koty.

Całkowicie? :roll:

O ile zgodzę się z tym, że ujadający pies potrafi wzbudzić akustyczną czujkę zbicia szyby, to żeby wzbudzić czujkę inercyjną, musi się bardzo postarać.

Mam kilkaset obiektów z zamontowanymi m. in. akustycznymi czujkami zbicia szyby i czujkami inercyjnymi. Przypadki pobudzenia akustycznej czujki zbicia szyby przez szczekające psy występują sporadycznie. Z przypadkiem pobudzenia czujki inercyjnej przez psa lub kota jeszcze się nie spotkałem, a zaznaczam, że wszystkie czujki inercyjne są ustawione na maksymalną czułość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kolejne :)

Przypuścmy, że kiedyś założymy sobie okiennice. Oprócz funkcji ozdobnych mogą one pełnić również funkcje "obronno-warowne" :D Jakie czujki można zastosować, aby intruz był wykrywany przy próbie sforsowania okiennicy, zanim dostanie się do okna i zacznie je niszczyć? Wiadomo, że okiennice mogą być atakowane np. przez porywisty wiatr a niekoniecznie przez intruza, więc trzeba się obronić przed fałszywymi alarmami. Może też piesek oprzeć się "łapkami" na takiej przeszkodzie... wydaje mi się że czujki inercyjne nie sprawdzą się w tym przypadku. Czy są kontaktrony, które można stosować na zewnątrz (i ile kosztują) i czy ich montaż ma sens - czy wiatr i inne czynniki nie będą wywoływać fałszywych alarmów? A może inne propozycje?

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Wszystko zależy od konstrukcji okuć okiennic. Jeśli to będą jakieś samoróbki, które nie zapewnią wymaganej sztywności i stabilności, to żaden czujnik się nie sprawdzi.

Do okiennic są dostępne okucia umożliwiające bardzo stabilne zamknięcie.

Jeśli okucie będzie mocowane do okna, to zamontowana na oknie czujka inercyjna będzie również wykrywać próby siłowego pokonania okiennic. Do tego można zamontować kontaktrony. Nie polecam stosowania włączników krańcowych, bo mogą zimą przymarzać. Ponad to odpowiedni, hermetyczny włącznik nie będzie tani :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wariant III jest bardzo dobry ale żeby go zastosowac trzeba myśleć o zabezpieczeniu już na etapie decyzji o zakupie okien .

Na szczęście coraz więcej inwestorów kontaktuje się z instalatorami już na etapie wyboru projektu bądź stanu surowego otwartego by omówić kryteria

przyszłego systemu alarmowego .

Trzeba też dodać, że przy tak skonfigurowanym systemie nie można spać przy uchylonym oknie, więc kontaktrony są jendak potrzebne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przeniosłem bazę DloadX z jednego kompa na drugi i skurczybyk pyta się o klucz kodowania. Wie ktoś może, jaki klucz ustawiany jest domyślnie?

Klucz kodowania nie jest ustawiany domyślnie. Musiałeś sam wpisać jakiś klucz.

 

2. Jaki typ wejścia należy ustawić dla odbiornika pilota włączającego opóźnienie w garażu? Potraktować go po prostu jako linię "wejściową" a czujkę w garażu jako "opóźnioną wewnętrzną"?

Czy obie te linie powinny być w innej strefie niż główne wejście do domu (aby pilot włączał opóźnienie tylko w garażu a w domu nie)?

Można zaprogramować linię jako 64 – Blokująca grupę 1 i w zakładce Blokady wybierasz linie, które mają być zablokowane po użyciu pilota. Można zaprogramować różny sposób blokady: włącz/ wyłącz (kolejne naciskanie pilota włącza i wyłącza blokadę, na określony czas, lub do rozbrojenia strefy.

 

3. Montaż impaq na suwance (drzwi tarasowe przesuwne). Na framudze zero problemów. Ale środkowy słupek to masakra. Od dołu brak podejścia dla wiertarki, całość jest podparta właśnie w tym miejscu. Ma ktoś może na to jakiś wypróbowany patent?

Wiercisz od frontu skośnie w dół. Nie jest to łatwe, ale nikt nie mówił, że będzie łatwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przeniosłem bazę DloadX z jednego kompa na drugi i skurczybyk pyta się o klucz kodowania. Wie ktoś może, jaki klucz ustawiany jest domyślnie?

Zbychu, klucz kodowania jest ustawiany domyślnie.

 

Mar.c!

 

Sprawa wygląda tak, że ten klucz domyślny jest przydzielany losowo. Jak masz możliwość skorzystania jeszcze z programu zainstalowanego na pierwszym komputerze, to otwórz ten zbiór i zmień klucz kodowania (ustaw nowy). Potem "zapisz jako" i może pójdzie, jak ten sam klucz kodowania ustawisz na drugim komputerze. Jak w ten sposób się nie da (a może się nie dać...), to poprostu ściągnij z centrali konfigurację. Stracisz wtedy wszystkie pozostałe notatki i komentarze zrobione w starym programie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przeniosłem bazę DloadX z jednego kompa na drugi i skurczybyk pyta się o klucz kodowania. Wie ktoś może, jaki klucz ustawiany jest domyślnie?

Zbychu, klucz kodowania jest ustawiany domyślnie.

 

Mar.c!

 

Sprawa wygląda tak, że ten klucz domyślny jest przydzielany losowo. Jak masz możliwość skorzystania jeszcze z programu zainstalowanego na pierwszym komputerze, to otwórz ten zbiór i zmień klucz kodowania (ustaw nowy). Potem "zapisz jako" i może pójdzie, jak ten sam klucz kodowania ustawisz na drugim komputerze. Jak w ten sposób się nie da (a może się nie dać...), to poprostu ściągnij z centrali konfigurację. Stracisz wtedy wszystkie pozostałe notatki i komentarze zrobione w starym programie.

 

Pozdrawiam

O jakim kluczu domyślnym mowa, bo czegoś tu nie rozumiem :)

 

Przy eksporcie pojedynczego pliku z konfiguracją (opcja Plik > Eksport/Import > Eksportuj plik), program DloadX nie pyta o klucz kodowania i można ten plik skopiować na inny komputer i importować do programu DloadX bez podawania klucza.

 

Przy eksporcie wszystkich plików z konfiguracją wielu central (opcja Plik > Eksport/Import > Eksportuj wszystkie), program DloadX pyta o klucz kodowania. Jeśli pole "Klucz kodowania pozostawimy puste, to program wyrzuca błąd "Klucz kodowania plików musi mieć co najmniej 4 znaki!", więc jakiś klucz trzeba podać i nie jest on ustawiany domyślnie.

 

O jakim domyślnym kluczu piszecie? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych napisał

A czy Ty robisz co innego? Dlaczego wszystkim usiłujesz wciskać spolaryzowane czujniki kontaktronowe? Nie każdy obiekt wymaga tej klasy systemu :roll:. Dlaczego usiłujesz z każdego domu zrobić obiekt o wysokim stopniu ryzyka i zalecasz najdroższy system klasy SA4 (specjalnej) :roll:

Od kiedy zastosowanie polaryzowanego kontaktronu jest równoznaczne z systemem klasy SA4 ??

 

Zalecam stosowanie kontaktronów polaryzowanych wszędzie tam gdzie czujniki te mają spełniać funkcję zabezpieczenia .

Stosowanie kontaktronów zwykłych w takich przypadkach jest dla mnie postepowaniem ...... :D :D

Całkowicie w przypadku psów i kotów odradzam czujniki stłuczeniowe i udarowe( PIR również ) . Zarówno jedne jak i drugie mogą być pobudzane przez szczekające psy i buszujące wszędzie koty.

Zbych napisał

Całkowicie? :roll:

O ile zgodzę się z tym, że ujadający pies potrafi wzbudzić akustyczną czujkę zbicia szyby, to żeby wzbudzić czujkę inercyjną, musi się bardzo postarać.

Mam kilkaset obiektów z zamontowanymi m. in. akustycznymi czujkami zbicia szyby i czujkami inercyjnymi. Przypadki pobudzenia akustycznej czujki zbicia szyby przez szczekające psy występują sporadycznie. Z przypadkiem pobudzenia czujki inercyjnej przez psa lub kota jeszcze się nie spotkałem, a zaznaczam, że wszystkie czujki inercyjne są ustawione na maksymalną czułość

 

Przeginasz ... , już widzę czujkę inercyjną ustawioną na najwyższą czułość i kota lub psa walącego łapą po oknie by upolować muchę , co uważasz że czujka nie zaskoczy ?

 

A te kilkaset z czujkami inercyjnymi to bliżej pięćset czy dziewięćset ?

 

Oj przeginasz :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wariant III jest bardzo dobry ale żeby go zastosowac trzeba myśleć o zabezpieczeniu już na etapie decyzji o zakupie okien .

Na szczęście coraz więcej inwestorów kontaktuje się z instalatorami już na etapie wyboru projektu bądź stanu surowego otwartego by omówić kryteria

przyszłego systemu alarmowego .

Trzeba też dodać, że przy tak skonfigurowanym systemie nie można spać przy uchylonym oknie, więc kontaktrony są jendak potrzebne :)

 

 

Ale jaja :o :o :o

Ja nie mam w oknie kontaktronu a mogę spać przy uchylonym oknie

Nic z tego nie rozumiem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych napisał

Wszystko zależy od konstrukcji okuć okiennic. Jeśli to będą jakieś samoróbki, które nie zapewnią wymaganej sztywności i stabilności, to żaden czujnik się nie sprawdzi.

Do okiennic są dostępne okucia umożliwiające bardzo stabilne zamknięcie.

Jeśli okucie będzie mocowane do okna, to zamontowana na oknie czujka inercyjna będzie również wykrywać próby siłowego pokonania okiennic. Do tego można zamontować kontaktrony. Nie polecam stosowania włączników krańcowych, bo mogą zimą przymarzać. Ponad to odpowiedni, hermetyczny włącznik nie będzie tani

 

Przypominam że okiennica o której mowa jest drewniana i są małe szanse że

nie będzie zmieniała swych wymiarów w trakcie eksploatacji. Wobec powyższego nie ma mowy o pełnej stabilności zamknięcia czyli braku drgań od np. gwałtownych porywów wiatru . ( Zbychu temat pracy drewna na zewnątrz przerobiłeś na swoim ogrodzeniu ) .

Odpowiedni łącznik krańcowy będzie dużo skuteczniejszy niż zwykły kontaktron . A to że będzie nieco drożej to sprawa drugorzędna . Jeśli ma być tanio i nieskutecznie to lepiej nie robic nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z wątków na tym forum napisano :

 

W innym wątku jest dyskusja o tym, że kontaktrony są do d..., bo można przy pomocy silnego magnesu oszukać kontaktron. Owszem, można, ale są sposoby wykrywające takie działania. Ponad to nawet oszukanie kontaktronu przy prawidłowo skonfigurowanym systemie obwodowym niewiele zmienia. O ile kontaktron da się oszukać, to czujki inercyjnej już nie da się oszukać, a jak wyważyć okno bez wywołania drgań?

To są takie dywagacje osób, które nie do końca są w temacie.

 

Tak myślę , myślę i nie wiem o co w tym chodzi bo :

 

1. jeżeli przy prawidłowo skonfigurowanym systemie obwodowym oszukanie kontaktronu niewiele (co to znaczy niewiele ?) znaczy to po co je stosować ?

2. jeżeli są sposoby wykrywające takie działanie tzn.

- stosowanie dodatkowego kontaktronu

- stosowanie kilku dodatkowych magnesów

- stosowanie spolaryzowanych kontaktronów

to czemu Zbych zarzuca mi że proponuję ten trzeci sposób prosty i

skuteczny ?

3. Czy zawsze trzeba wyważać okno ? Nie zna autor innych sposobów

bardziej finezyjnych gdzie udarówka robi tak :o :o

4. Co to znaczy nie do konca w temacie ??

 

Kurcze ...... same zagadki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie? :roll:

O ile zgodzę się z tym, że ujadający pies potrafi wzbudzić akustyczną czujkę zbicia szyby, to żeby wzbudzić czujkę inercyjną, musi się bardzo postarać.

Mam kilkaset obiektów z zamontowanymi m. in. akustycznymi czujkami zbicia szyby i czujkami inercyjnymi. Przypadki pobudzenia akustycznej czujki zbicia szyby przez szczekające psy występują sporadycznie. Z przypadkiem pobudzenia czujki inercyjnej przez psa lub kota jeszcze się nie spotkałem, a zaznaczam, że wszystkie czujki inercyjne są ustawione na maksymalną czułość

 

Przeginasz ... , już widzę czujkę inercyjną ustawioną na najwyższą czułość i kota lub psa walącego łapą po oknie by upolować muchę , co uważasz że czujka nie zaskoczy ?

Napisałem jaki jest stan faktyczny i te Twoje dywagacje mnie nie interesują.

 

A te kilkaset z czujkami inercyjnymi to bliżej pięćset czy dziewięćset ?

 

Oj przeginasz :lol: :lol: :lol:

Te kilkaset, to ponad dwieście.

Sam przeginasz i zaczynasz już pajacować :-?

 

Ciekawe, jakim dorobkiem zawodowym w instalacjach alarmowych Ty możesz się pochwalić? :roll:

Systemy alarmowe znasz chyba tylko z teorii, bo na co dzień stoisz za ladą swojego sklepiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych napisał

Wszystko zależy od konstrukcji okuć okiennic. Jeśli to będą jakieś samoróbki, które nie zapewnią wymaganej sztywności i stabilności, to żaden czujnik się nie sprawdzi.

Do okiennic są dostępne okucia umożliwiające bardzo stabilne zamknięcie.

Jeśli okucie będzie mocowane do okna, to zamontowana na oknie czujka inercyjna będzie również wykrywać próby siłowego pokonania okiennic. Do tego można zamontować kontaktrony. Nie polecam stosowania włączników krańcowych, bo mogą zimą przymarzać. Ponad to odpowiedni, hermetyczny włącznik nie będzie tani

 

Przypominam że okiennica o której mowa jest drewniana i są małe szanse że

nie będzie zmieniała swych wymiarów w trakcie eksploatacji. Wobec powyższego nie ma mowy o pełnej stabilności zamknięcia czyli braku drgań od np. gwałtownych porywów wiatru . ( Zbychu temat pracy drewna na zewnątrz przerobiłeś na swoim ogrodzeniu ) .

Odpowiedni łącznik krańcowy będzie dużo skuteczniejszy niż zwykły kontaktron . A to że będzie nieco drożej to sprawa drugorzędna . Jeśli ma być tanio i nieskutecznie to lepiej nie robic nic

To może widziałeś same marne okiennice. Temat sztachet na moim ogrodzeniu ma niewiele wspólnego z okiennicami, bo moje sztachety nie są z drewna klejonego, a to, że są mocno powyginane, świadczy tylko o podłej jakości drewna.

 

Twój łącznik krańcowy będzie szczególnie skuteczny jak przymarznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wariant III jest bardzo dobry ale żeby go zastosowac trzeba myśleć o zabezpieczeniu już na etapie decyzji o zakupie okien .

Na szczęście coraz więcej inwestorów kontaktuje się z instalatorami już na etapie wyboru projektu bądź stanu surowego otwartego by omówić kryteria

przyszłego systemu alarmowego .

Trzeba też dodać, że przy tak skonfigurowanym systemie nie można spać przy uchylonym oknie, więc kontaktrony są jendak potrzebne :)

 

 

Ale jaja :o :o :o

Ja nie mam w oknie kontaktronu a mogę spać przy uchylonym oknie

Nic z tego nie rozumiem :-?

No nie każdy musi rozumieć...

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z wątków na tym forum napisano :

 

W innym wątku jest dyskusja o tym, że kontaktrony są do d..., bo można przy pomocy silnego magnesu oszukać kontaktron. Owszem, można, ale są sposoby wykrywające takie działania. Ponad to nawet oszukanie kontaktronu przy prawidłowo skonfigurowanym systemie obwodowym niewiele zmienia. O ile kontaktron da się oszukać, to czujki inercyjnej już nie da się oszukać, a jak wyważyć okno bez wywołania drgań?

To są takie dywagacje osób, które nie do końca są w temacie.

 

Tak myślę , myślę i nie wiem o co w tym chodzi bo :

 

1. jeżeli przy prawidłowo skonfigurowanym systemie obwodowym oszukanie kontaktronu niewiele (co to znaczy niewiele ?) znaczy to po co je stosować ?

2. jeżeli są sposoby wykrywające takie działanie tzn.

- stosowanie dodatkowego kontaktronu

- stosowanie kilku dodatkowych magnesów

- stosowanie spolaryzowanych kontaktronów

to czemu Zbych zarzuca mi że proponuję ten trzeci sposób prosty i

skuteczny ?

3. Czy zawsze trzeba wyważać okno ? Nie zna autor innych sposobów

bardziej finezyjnych gdzie udarówka robi tak :o :o

4. Co to znaczy nie do konca w temacie ??

 

Kurcze ...... same zagadki

 

Kurcze, ile można pisać w kółko o tym samym i rozwiązywać nie zrozumiałe dla Ciebie zagadki?

 

Dałbyś już spokój, bo tylko niepotrzebnie rozwlekasz ten wątek! Od kilku stron wałkujesz ciągle ten sam temat. Sądzę, że to wprowadza tylko zamęt w głowach i deprymuje czytelników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Zbych i Todaks... z całym szacunkiem dla Was i waszej wiedzy! Pohamujcie w obrzucaniu się "błotem". Wasza dyskusja... póki merytoryczna jest bardzo ciekawa. Inne nurty Waszej dyskusji... są mało ciekawe

 

Innych nurtów nie ma . Zbych zachowuje się jak oliwa . Chce być zawsze na wierzchu . I niech tak zostanie . :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...