Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Zbych napisał

Wszystko zależy od konstrukcji okuć okiennic. Jeśli to będą jakieś samoróbki, które nie zapewnią wymaganej sztywności i stabilności, to żaden czujnik się nie sprawdzi.

Do okiennic są dostępne okucia umożliwiające bardzo stabilne zamknięcie.

Jeśli okucie będzie mocowane do okna, to zamontowana na oknie czujka inercyjna będzie również wykrywać próby siłowego pokonania okiennic. Do tego można zamontować kontaktrony. Nie polecam stosowania włączników krańcowych, bo mogą zimą przymarzać. Ponad to odpowiedni, hermetyczny włącznik nie będzie tani

 

Przypominam że okiennica o której mowa jest drewniana i są małe szanse że

nie będzie zmieniała swych wymiarów w trakcie eksploatacji. Wobec powyższego nie ma mowy o pełnej stabilności zamknięcia czyli braku drgań od np. gwałtownych porywów wiatru . ( Zbychu temat pracy drewna na zewnątrz przerobiłeś na swoim ogrodzeniu ) .

Odpowiedni łącznik krańcowy będzie dużo skuteczniejszy niż zwykły kontaktron . A to że będzie nieco drożej to sprawa drugorzędna . Jeśli ma być tanio i nieskutecznie to lepiej nie robic nic

To może widziałeś same marne okiennice. Temat sztachet na moim ogrodzeniu ma niewiele wspólnego z okiennicami, bo moje sztachety nie są z drewna klejonego, a to, że są mocno powyginane, świadczy tylko o podłej jakości drewna.

 

Twój łącznik krańcowy będzie szczególnie skuteczny jak przymarznie...

 

Znowu musisz coś napisać a argumentów brak . Więc piszesz bzdury.

Przyjrzyj się zdjęciu Brzuzensa , czy te okiennice są z drewna klejonego ?

Czy uważasz że klejone drewno to lekarstwo na wszystko .

Klejone też się paczy tyle że mniej .

Czy uważasz że krańcówka hermetyczna przymarznie ?

To że twoje sztachety są powyginane to nie efekt podłej jakości drewna

tylko nieumiejętnego przygotowania sztachet (sposób cięcia desek ) i ewentualnie błędów montażowych .

Konstrukcje drewniane w warunkach zewnętrznych zawsze będą pracować .

Takia jest właściwość drewna i nic jej nie zmieni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Pytanie do ekspertow /Zbycha et consortes/. Czy w drzwiach wejściowych takich obijanych blachą i przy futrynie metalowej, możn stosowac zwykłe /wpuszczane/ kontaktrony? czy tez specjalne typu

http://www.allegro.pl/item179530142_kontaktron_mc_ind_do_drzwi_metalowych_paradox_.html

 

i drugie pytanie. czym roznia sie czujki analogowe od cyfrowych. poza sposobem obrobki sygnalu oczywiscie.

i ostatnie. czujki montowac bezposrednio do sciany czy do uchwytów?

 

pzdr

ps. nie czytalem calego watku. przekopanie sie przez 40 stron zabiera sporo czasu, ktorego nie mam. jezeli odpowiedzi juz sa to poprosze chociaz o numer strony:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art1111 napisał

Pytanie do ekspertow /Zbycha et consortes/. Czy w drzwiach wejściowych takich obijanych blachą i przy futrynie metalowej, możn stosowac zwykłe /wpuszczane/ kontaktrony? czy tez specjalne typu

http://www.allegro.pl/item179530142_kontaktron_mc_ind_do_drzwi_metalowych_paradox_.htm

 

Za eksperta się nie uważam ale :

 

Kontaktrony wpuszczane mocujemy w drzwiach stalowych za pomocą kołnierzy

http://www.alarmtech.com.pl/pl/katalog.php?pid=136

 

i

drugie pytanie. czym roznia sie czujki analogowe od cyfrowych. poza sposobem obrobki sygnalu oczywiscie.

 

Czujki analogowe są znacznie bardziej podatne na zakłócenia ( większa możliwość fałszywki )

i ostatnie. czujki montowac bezposrednio do sciany czy do uchwytów?

Zdecydowanie na uchwycie . Montaż na uchwycie daje możliwość regulacji położenia czujnika ( ustawienie położenia wiązki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przeniosłem bazę DloadX z jednego kompa na drugi i skurczybyk pyta się o klucz kodowania. Wie ktoś może, jaki klucz ustawiany jest domyślnie?

Zbychu, klucz kodowania jest ustawiany domyślnie.

 

Mar.c!

 

Sprawa wygląda tak, że ten klucz domyślny jest przydzielany losowo. Jak masz możliwość skorzystania jeszcze z programu zainstalowanego na pierwszym komputerze, to otwórz ten zbiór i zmień klucz kodowania (ustaw nowy). Potem "zapisz jako" i może pójdzie, jak ten sam klucz kodowania ustawisz na drugim komputerze. Jak w ten sposób się nie da (a może się nie dać...), to poprostu ściągnij z centrali konfigurację. Stracisz wtedy wszystkie pozostałe notatki i komentarze zrobione w starym programie.

 

Pozdrawiam

O jakim kluczu domyślnym mowa, bo czegoś tu nie rozumiem :)

 

Przy eksporcie pojedynczego pliku z konfiguracją (opcja Plik > Eksport/Import > Eksportuj plik), program DloadX nie pyta o klucz kodowania i można ten plik skopiować na inny komputer i importować do programu DloadX bez podawania klucza.

 

Przy eksporcie wszystkich plików z konfiguracją wielu central (opcja Plik > Eksport/Import > Eksportuj wszystkie), program DloadX pyta o klucz kodowania. Jeśli pole "Klucz kodowania pozostawimy puste, to program wyrzuca błąd "Klucz kodowania plików musi mieć co najmniej 4 znaki!", więc jakiś klucz trzeba podać i nie jest on ustawiany domyślnie.

 

O jakim domyślnym kluczu piszecie? :roll:

 

W katalogu "Dane" są 2 pliki: .dcx i .nev

Kopiując je na "żywca" i próbując odpalić na innym kompie z tym samym oprogramowaniem zostaniesz zapytany o klucz kodowania. I będzie to (o ile wcześniej nie ustaliłeś własnego) właśnie klucz domyślny wygenerowany przez DloadX.

Mi akurat większego problemu udało się uniknąć. Odzyskałem dane pobierając je z centrali i jest OK. W celu uniknięcia kłopotów należy jednak korzystać z normalnej procedury eksportu (tak jak pisze ZBYCH) lub awaryjnie wykorzystać propozycje KLOPsona.

Panowie, raz jeszcze serdeczne dzięki za rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za eksperta się nie uważam ale :

 

Kontaktrony wpuszczane mocujemy w drzwiach stalowych za pomocą kołnierzy

http://www.alarmtech.com.pl/pl/katalog.php?pid=136

 

ale to są /jak widze/ uchwyty przenaczone do mocowania kontaktronow w metalowej obudowie. czy nie mozna stosowac w takich drzwiach po prostu tych w obudowie plastikowej.

 

i ostatnie. czujki montowac bezposrednio do sciany czy do uchwytów?

Zdecydowanie na uchwycie . Montaż na uchwycie daje możliwość regulacji położenia czujnika ( ustawienie położenia wiązki )

 

ale jak rozumiem, jezeli przykrecenie czujki bezposrednio do sciany gwarantuje "wlasciwe" pole widzenia czujki, to chyba takiej koniecznosci nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

buduję i jestem tuż przed instalacją alarmu do domu jednorodzinnego. Kompletnie nie mam rozeznania w temacie. Instalator zaproponował sposób rozmieszczenia czujek oraz pozostałe elementy systemu. Dom wolnostojacy, w mieście, raczej będzie umowa z agencją ochrony. Czy ten sprzęt będzie odpowiedniej jakości (czy to jest mercedes, opel czy kia?) i czy ceny (netto) są rozsądne?

 

Centrala alarmowa z klawiaturą LCD 1864 - 680,00

Klawiatura LCD PK 5500 - 360,00

Sygnalizator MOS 5 - 80,00

Sygnalizator wewnętrzny mos1 - 35,00

Rozszerzenie 8 lini PC 5108 - 65,00

Akumulator 12V17Ah - 130,00

Czujka ruchu wewnętrzna lc-100 - 55,00

Kontaktron magnetyczny bramy MET 44 - 60,00

 

Montaż (m.in. 13 czujek, 1 centrala + 2 klawiatury) - 800,00 zł (bez kładzenia kabli).

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu "Dane" są 2 pliki: .dcx i .nev

Kopiując je na "żywca" i próbując odpalić na innym kompie z tym samym oprogramowaniem zostaniesz zapytany o klucz kodowania. I będzie to (o ile wcześniej nie ustaliłeś własnego) właśnie klucz domyślny wygenerowany przez DloadX.

Mi akurat większego problemu udało się uniknąć. Odzyskałem dane pobierając je z centrali i jest OK. W celu uniknięcia kłopotów należy jednak korzystać z normalnej procedury eksportu (tak jak pisze ZBYCH) lub awaryjnie wykorzystać propozycje KLOPsona.

Panowie, raz jeszcze serdeczne dzięki za rady!

To tak, nigdy nie próbowałem bezpośrednio kopiować danych z dysku. Zawsze używałem funkcji Eksport/Import, więc nigdy nie trafiłem na taki problem :)

Dobrze, że się Tobie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za eksperta się nie uważam ale :

 

Kontaktrony wpuszczane mocujemy w drzwiach stalowych za pomocą kołnierzy

http://www.alarmtech.com.pl/pl/katalog.php?pid=136

 

ale to są /jak widze/ uchwyty przenaczone do mocowania kontaktronow w metalowej obudowie. czy nie mozna stosowac w takich drzwiach po prostu tych w obudowie plastikowej.

Kołnierze są przeznaczone do kontaktronów w obudowach metalowych i plastikowych. Ich zadaniem jest magnetyczna izolacja kontaktronu i magnesu od materiału, w którym są zamontowane. Bez takiego dystansu, pole magnetyczne zostaje rozproszone i czujnik może nie działać (będzie stale wykazywał naruszenie, czyli otwarcie drzwi). Ponad to metal, w którym zamontowany jest czujnik z czasem może się namagnesować (szczególnie w nie używanych drzwiach.

Nie ma co jednak demonizować. Nie w każdym przypadku są takie kołnierze potrzebne. To już musi ocenić instalator.

 

i ostatnie. czujki montowac bezposrednio do sciany czy do uchwytów?

Zdecydowanie na uchwycie . Montaż na uchwycie daje możliwość regulacji położenia czujnika ( ustawienie położenia wiązki )

 

ale jak rozumiem, jezeli przykrecenie czujki bezposrednio do sciany gwarantuje "wlasciwe" pole widzenia czujki, to chyba takiej koniecznosci nie ma?

Dla zrozumienia zasadności zastosowania uchwytu czujki, musisz poznać zasadę działania pasywnej czujki podczerwieni.

Trochę teorii jest TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

buduję i jestem tuż przed instalacją alarmu do domu jednorodzinnego. Kompletnie nie mam rozeznania w temacie. Instalator zaproponował sposób rozmieszczenia czujek oraz pozostałe elementy systemu. Dom wolnostojacy, w mieście, raczej będzie umowa z agencją ochrony. Czy ten sprzęt będzie odpowiedniej jakości (czy to jest mercedes, opel czy kia?) i czy ceny (netto) są rozsądne?

 

Centrala alarmowa z klawiaturą LCD 1864 - 680,00

Klawiatura LCD PK 5500 - 360,00

Sygnalizator MOS 5 - 80,00

Sygnalizator wewnętrzny mos1 - 35,00

Rozszerzenie 8 lini PC 5108 - 65,00

Akumulator 12V17Ah - 130,00

Czujka ruchu wewnętrzna lc-100 - 55,00

Kontaktron magnetyczny bramy MET 44 - 60,00

 

Montaż (m.in. 13 czujek, 1 centrala + 2 klawiatury) - 800,00 zł (bez kładzenia kabli).

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Witam

 

Pomijając wszelkie wady systemu alarmowego opartego wyłącznie na wewnętrznych czujkach ruchu (m. in. zadziałanie alarmu dopiero po pokonaniu okna i wejściu do środka), to wg Twojej klasyfikacji, zaproponowany system, to taki Opel (Astra :wink: )

Zaproponowana centrala, to nieco odświeżona wersja starej centrali DSC 5020. Dobrze się spisuje w prostych systemach alarmowych.

Zamiast prostego sygnalizatora MOS 5 proponuję zastosować MOS 20 - wersja z własnym zasilaniem i wewnętrzną, metalową osłoną.

Moim zdaniem sygnalizator wewnętrzny nie jest potrzebny. Tylko stresuje domowników, a na złodzieja i tak nie działa. W klawiaturach jest cicha sygnalizacja alarmu, więc jest dyskretna sygnalizacja wewnętrzna (nocna). No chyba, że ktoś ma bardzo mocny sen :wink:

 

W proponowanym systemie nie widzę czujki dualnej (podczerwień + mikrofala) do zabezpieczenia garażu. Jeśli garaż ma być chroniony tylko czujnikiem kontaktronowym zamontowanym na bramie, to nie jest to właściwe rozwiązanie. Ponad to przydałby się czujnik otwarcia drzwi wejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę teorii jest TU

 

dzieki.

wyczytalem pod tym adresem cos takiego

 

"Montaż czujki w pomieszczeniu o wymiarach znacznie mniejszych od jej znamionowego zasięgu powoduje wyraźne zaburzenia w jej normalnym funkcjonowaniu, co może być powodem powstawania fałszywych alarmów. Regułą jest, by nie stosować czujek w pomieszczeniu mniejszym niż 30 lub nawet 50% ich zasięgu."

 

co niejako podwaza sens instalowania czujki w wiatrolapie czy malej lazience /3,5mx2m/. czy nalezaloby wobec tego rezygnowac z PIRow w tych miejscach? zainstalowac jedynie kontaktrony w drzwiach i oknach np.? czy tez zastosowac czujki innego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu "Dane" są 2 pliki: .dcx i .nev

Kopiując je na "żywca" i próbując odpalić na innym kompie z tym samym oprogramowaniem zostaniesz zapytany o klucz kodowania. I będzie to (o ile wcześniej nie ustaliłeś własnego) właśnie klucz domyślny wygenerowany przez DloadX.

Mi akurat większego problemu udało się uniknąć. Odzyskałem dane pobierając je z centrali i jest OK. W celu uniknięcia kłopotów należy jednak korzystać z normalnej procedury eksportu (tak jak pisze ZBYCH) lub awaryjnie wykorzystać propozycje KLOPsona.

Panowie, raz jeszcze serdeczne dzięki za rady!

 

Witam,

 

tak tylko dla sprostowania o ile nie pisze się własnego klucza fabrycznym jest nr woluminu na którym zainstalowany jest program DloadX, jedyne generowane "losowo" przez program hasła to identyfikatory łączności centrali.

 

Pozdrawiam

Petros

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę teorii jest TU

 

dzieki.

wyczytalem pod tym adresem cos takiego

 

"Montaż czujki w pomieszczeniu o wymiarach znacznie mniejszych od jej znamionowego zasięgu powoduje wyraźne zaburzenia w jej normalnym funkcjonowaniu, co może być powodem powstawania fałszywych alarmów. Regułą jest, by nie stosować czujek w pomieszczeniu mniejszym niż 30 lub nawet 50% ich zasięgu."

 

co niejako podwaza sens instalowania czujki w wiatrolapie czy malej lazience /3,5mx2m/. czy nalezaloby wobec tego rezygnowac z PIRow w tych miejscach? zainstalowac jedynie kontaktrony w drzwiach i oknach np.? czy tez zastosowac czujki innego typu?

 

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć że czujka Aqua - Satel na średniej czułości zamontowana w korytarzu 2,5 x 1,7 wysokość 2,7m na uchwycie lekko pochylona w dół działa od ładnych paru lat i nie było żadnego fałszywego alarmu a działać działa bo dodatkowo oprócz funkcji alarmowej steruje oświetleniem. Zasięg nominalny czujki 12m.

 

W łazience niestety oprócz jej wymiarów pojawia się jeszcze wilgoć generalnie nieprzyjazna dla jakichkowiek urządzeń elektronicznych. Wracając jednak do tematu czujka Aqua Ring - Satel w łazience 2,5 x 2,7 zawieszona na 2.75 działa od dwóch lat spełniając rolę włącznika światła oraz alarmową i jeszcze jej wilgoć nie zaszkodziła.

 

Pozdrawiam

Petros

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji wycen przyprawiających mnie o ból głowy zdecydowałem się zainstalować alarm sam z moim elektrykiem. W związku z powyższym mam kilka pytań :D Czy można na jednym kablu 6x0,5 zamontować kontaktron i czujkę inercyjną (2 żyły dla kontaktronu i 4 dla czujki) czy też mogą pojawić się jakieć zakłócenia i lepiej puścić do każdego okna po 2 kable? Będę mieć okna Urzędowskiego z okuciami WK2 + szyby P4, czy są jakieś przeciwwskazania do montowania kontaktronu u góry okna (chodzi mi o okucia). Kontaktrony będą satela, czy będzie jakiś problem z ich montażem (mam na myśli magnesy) czy jednak trzeba będzie kupić magnesy-guziczki. Będę mieć rekuperację więc nie zależy mi na uchyle okien, poza tym wątpię że dam rady zamontnować magnes tak żeby można było uchylać bez wzbudzenia alarmu (nie dysponuję odpowiednim know-how :wink: ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę teorii jest TU

 

dzieki.

wyczytalem pod tym adresem cos takiego

 

"Montaż czujki w pomieszczeniu o wymiarach znacznie mniejszych od jej znamionowego zasięgu powoduje wyraźne zaburzenia w jej normalnym funkcjonowaniu, co może być powodem powstawania fałszywych alarmów. Regułą jest, by nie stosować czujek w pomieszczeniu mniejszym niż 30 lub nawet 50% ich zasięgu."

 

co niejako podwaza sens instalowania czujki w wiatrolapie czy malej lazience /3,5mx2m/. czy nalezaloby wobec tego rezygnowac z PIRow w tych miejscach? zainstalowac jedynie kontaktrony w drzwiach i oknach np.? czy tez zastosowac czujki innego typu?

 

Coś się autorce po..... myliło .

Standardowy czujnik ma zasięg około 10 m- 12 metrów . Przeciętny pokój

5 -6 metrów . Wg . tej teorii nie powinno się w takich pokojach montować czujników PIR . A to nie prawda . Sredniej klasy PIR radzi sobie bardzo dobrze w pomieszczeniach 2x2 i nie ma mowy o fałszywkach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

buduję i jestem tuż przed instalacją alarmu do domu jednorodzinnego. Kompletnie nie mam rozeznania w temacie. Instalator zaproponował sposób rozmieszczenia czujek oraz pozostałe elementy systemu. Dom wolnostojacy, w mieście, raczej będzie umowa z agencją ochrony. Czy ten sprzęt będzie odpowiedniej jakości (czy to jest mercedes, opel czy kia?) i czy ceny (netto) są rozsądne?

 

Centrala alarmowa z klawiaturą LCD 1864 - 680,00

Klawiatura LCD PK 5500 - 360,00

Sygnalizator MOS 5 - 80,00

Sygnalizator wewnętrzny mos1 - 35,00

Rozszerzenie 8 lini PC 5108 - 65,00

Akumulator 12V17Ah - 130,00

Czujka ruchu wewnętrzna lc-100 - 55,00

Kontaktron magnetyczny bramy MET 44 - 60,00

 

Montaż (m.in. 13 czujek, 1 centrala + 2 klawiatury) - 800,00 zł (bez kładzenia kabli).

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Jeśli chcesz rzeczowej opinii powinieneś podać więcej szczegółów.

Czy budynek jest przed położeniem tynku czy po ?

Jakiego typu okna masz w budynku ?

Czy masz zewnętrzne rolety okienne ?

Jakiego typu masz ogrzewanie ?

Czy budynek jest jedno czy wielopoziomowy ?

Na jakiej reakcji systemu Ci zależy ?(kiedy ma nastąć reakcja ?)

 

Bez tych informacji nie można osądzić czy system jest skonfigurowany

optymalnie , co można poprawić , co powinno się zmienić .

Jeśli chodzi o centralę to pamiętaj że bardzo ważne jest to , by zamontować

sprzęt którego nie będą się bać regionalni instalatorzy .

Jeśli zdecydujesz się na sygnalizator z własnym zasilaniem to pamiętaj że wymaga on okresowej kontroli sprawności baterii ( raz na kwartał trzeba się do niego dostać )

Wg. mnie jeżeli system jest monitorowany przez "Agencję " ważne jest aby sygnalizator zakomunikował centrali że" ktoś go znieczula" , opcja własnego zasilania ma znaczenie drugorzędne.

i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji wycen przyprawiających mnie o ból głowy zdecydowałem się zainstalować alarm sam z moim elektrykiem. W związku z powyższym mam kilka pytań :D Czy można na jednym kablu 6x0,5 zamontować kontaktron i czujkę inercyjną (2 żyły dla kontaktronu i 4 dla czujki)

 

Można a nawet trzeba .

 

Będę mieć okna Urzędowskiego z okuciami WK2 + szyby P4,

 

Jeśli masz klamkę z zatrzaskiem i wzmocnione szyby , po co Ci kontaktron ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...