Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Rozważ, czy zasadne jest montowanie kontaktronów do rolet.

Uważam, że może to być jedynie rozwiązanie dodatkowe, a podstawowym rozwiązaniem powinny być kontaktrony w oknach oraz czujki inercyjne.

Nie zawsze będziesz chciała zamykać rolety przy włączaniu systemu alarmowego.

Ponad to złodzieje potrafią wyciąć roletę ponad dolną listwą, na której jest czujnik i wówczas system nie zadziała. Miałem taki przypadek w jednym z obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Twierdzenie że kontaktron nawierzchniowy zamontowany w na ramie okiennej jest łatwiej zneutralizować wymaga uściślenia .

Jeżeli chodzi o okna drewniane to można powiedzieć że jest to prawda .

Możliwość podejrzenia miejsca montażu umożliwi jego neutralizację poprzez dostawienie silnego magnesu .

W przypadku okien z profilem stalowym sytuacja wygląda zupełnie inaczej .

Stalowy profil w oknie dośyć skutecznie utrudnia możliwość neutralizacji .

Dla dociekliwych małe doświadczenie :

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron1.jpg

 

Styk kontaktronu zamknięty (działanie magnesu )

 

Wystarczy pomiędzy magnes a kontaktron wprowadzić stalowy element a

pole magnetyczne skupi się w tym elemencie i przestanie oddziaływać na kontaktron . Styk otwarty .

 

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron2.jpg

 

W oknach z profilem stalowym w ramach , o wiele trudniej jest zneutralizować kontaktron mocowany na wierzchu ramy od strony pomieszczenia .

 

Montaż kontaktronów wpuszczanych oprócz efektu estetycznego ( nie są widoczne ) ma wiele niedogodności .

- warunki gwarancyjne okien

- utrudniony montaż ( możliwy praktycznie tylko w czasie obsadzania okien )

- łatwość wykrycia i neutralizacji w przypadku stosowania kontaktronów zwykłych .

 

Poniżej zdjęcie z zamontowanym kontaktronem nawierzchniowym

 

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron3.jpg

 

Ponieważ nie raz na tym forum zwracałem uwagę na konsekwencje stosowania zwykłych kontaktronów poniżej prosty sposób na zabezpieczenie czujnika kontaktronowego przed próbą neutralizacji obcym polem magnetycznym

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron4.jpg

 

A teraz krótki opis jak to działa :

W sytuacji normalnej kiedy okno jest zamknięte kontaktron zewnętrzny (umieszczony od strony mieszkania ) jest zamknięty , kontaktron wewnętrzny umieszczony za kontaktronem zewnętrznym jest otwarty . Jeżeli ktoś będzie próbował zbliżyć magnes by zneutralizowac kontaktron zewnętrzny spowoduje zadziałanie kontaktronu wewnętrznego . Zamknięcie styków spowoduje wygenerowanie alarmu sabotażowego . Rozwiązanie to jest z tym dobre że wykrywa wszelkie próby manipulowania przy czujnikach również wtedy gdy system nie jest uzbrojony .

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że kontaktron nawierzchniowy zamontowany w na ramie okiennej jest łatwiej zneutralizować wymaga uściślenia .

Jeżeli chodzi o okna drewniane to można powiedzieć że jest to prawda .

Możliwość podejrzenia miejsca montażu umożliwi jego neutralizację poprzez dostawienie silnego magnesu .

W przypadku okien z profilem stalowym sytuacja wygląda zupełnie inaczej .

Stalowy profil w oknie dośyć skutecznie utrudnia możliwość neutralizacji .

Dla dociekliwych małe doświadczenie :

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron1.jpg

 

Styk kontaktronu zamknięty (działanie magnesu )

 

Wystarczy pomiędzy magnes a kontaktron wprowadzić stalowy element a

pole magnetyczne skupi się w tym elemencie i przestanie oddziaływać na kontaktron . Styk otwarty .

 

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron2.jpg

 

W oknach z profilem stalowym w ramach , o wiele trudniej jest zneutralizować kontaktron mocowany na wierzchu ramy od strony pomieszczenia .

 

Montaż kontaktronów wpuszczanych oprócz efektu estetycznego ( nie są widoczne ) ma wiele niedogodności .

- warunki gwarancyjne okien

- utrudniony montaż ( możliwy praktycznie tylko w czasie obsadzania okien )

- łatwość wykrycia i neutralizacji w przypadku stosowania kontaktronów zwykłych .

 

Poniżej zdjęcie z zamontowanym kontaktronem nawierzchniowym

 

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron3.jpg

 

Ponieważ nie raz na tym forum zwracałem uwagę na konsekwencje stosowania zwykłych kontaktronów poniżej prosty sposób na zabezpieczenie czujnika kontaktronowego przed próbą neutralizacji obcym polem magnetycznym

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron4.jpg

 

A teraz krótki opis jak to działa :

W sytuacji normalnej kiedy okno jest zamknięte kontaktron zewnętrzny (umieszczony od strony mieszkania ) jest zamknięty , kontaktron wewnętrzny umieszczony za kontaktronem zewnętrznym jest otwarty . Jeżeli ktoś będzie próbował zbliżyć magnes by zneutralizowac kontaktron zewnętrzny spowoduje zadziałanie kontaktronu wewnętrznego . Zamknięcie styków spowoduje wygenerowanie alarmu sabotażowego . Rozwiązanie to jest z tym dobre że wykrywa wszelkie próby manipulowania przy czujnikach również wtedy gdy system nie jest uzbrojony .

http://todaks.home.pl/zdjecia/forum/kontaktron5.jpg

 

nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem ale tak jak to przedstawiłeś to centrala wygeneruje nie sabotaż a awarię lini (czyste zwarcie) , raczej trzeba by zastosować drugi kontraktron NO i połączyć drugi rezystor szeregowo za kontraktronem, wtedy uzyskamy sabotaż linii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fajne rozwiązanie todaks jak to mąż mówi proste i najlepsze:),lecz nie wiem czy na rolety zda to egazmin.

 

My właściwie chcemy założyc na rolety jak pisałam wcześniej.Czemu?

Chodzi poprostu o to że za nim uszkodzą okno muszą rozwalić roletę i dobrze byłoby ,aby właśnie wtedy już zadziałał alarm.Innego zaś rozwiązania jak kontraktony to chyba nie można na rolety zastosować?

Jakie zastosować kontraktony może jakiś model ktoś z Wachowców mi poda.

 

Druga sprawa proszę mi polecić jakieś czujki może trochę coś tańszego niż Siemens, skoro te Pyronix kx15DD są takie liche.

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem ale tak jak to przedstawiłeś to centrala wygeneruje nie sabotaż a awarię lini (czyste zwarcie) , raczej trzeba by zastosować drugi kontraktron NO i połączyć drugi rezystor szeregowo za kontraktronem, wtedy uzyskamy sabotaż linii.

 

W podwójnej parametryzacji ( rezystor na styku + rezystancja linii )

a takie ma być ustawienie parametrów linii w centrali , czyste zwarcie czyli

pominięcie rezystora parametrycznego skutkuje zawsze rozpoznaniem sabotażu . Jeżeli sabotaż linii ustawisz jako zawsze alarm głośny - centrala

wygeneruje alarm bez względu na stan czuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fajne rozwiązanie todaks jak to mąż mówi proste i najlepsze:),lecz nie wiem czy na rolety zda to egazmin.

 

My właściwie chcemy założyc na rolety jak pisałam wcześniej.Czemu?

Chodzi poprostu o to że za nim uszkodzą okno muszą rozwalić roletę i dobrze byłoby ,aby właśnie wtedy już zadziałał alarm.Innego zaś rozwiązania jak kontraktony to chyba nie można na rolety zastosować?

Jakie zastosować kontraktony może jakiś model ktoś z Wachowców mi poda.

 

Druga sprawa proszę mi polecić jakieś czujki może trochę coś tańszego niż Siemens, skoro te Pyronix kx15DD są takie liche.

 

Z góry dzięki

Na rolety nie zda egzaminu.

Powtórzę to, co wcześniej napisałem, zastanów się, czy warto dawać kontaktrony na roletę. Złodziej nie musi podnosić rolety, żeby ją pokonać...

 

Odnośnie czujek ruchu, to można znaleźć masę czujek tańszych, niż Siemens, tylko czy warto :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem ale tak jak to przedstawiłeś to centrala wygeneruje nie sabotaż a awarię lini (czyste zwarcie) , raczej trzeba by zastosować drugi kontraktron NO i połączyć drugi rezystor szeregowo za kontraktronem, wtedy uzyskamy sabotaż linii.

 

W podwójnej parametryzacji ( rezystor na styku + rezystancja linii )

a takie ma być ustawienie parametrów linii w centrali , czyste zwarcie czyli

pominięcie rezystora parametrycznego skutkuje zawsze rozpoznaniem sabotażu . Jeżeli sabotaż linii ustawisz jako zawsze alarm głośny - centrala

wygeneruje alarm bez względu na stan czuwania

 

Nie ma o co się sprzeczać :lol:

 

Większość central zwarcie lub rozwarcie linii 2EOL traktuje jako sabotaż.

 

Chyba tylko DSC rozróżnia zwarcie linii jako awarię, a rozwarcie linii jako sabotaż :)

 

Jaki z tego wniosek? Kolega arm.pl montuje centrale DSC, a kolega Todaks nie :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My właściwie chcemy założyc na rolety jak pisałam wcześniej.Czemu?

Chodzi poprostu o to że za nim uszkodzą okno muszą rozwalić roletę i dobrze byłoby ,aby właśnie wtedy już zadziałał alarm.Innego zaś rozwiązania jak kontraktony to chyba nie można na rolety zastosować?

Jakie zastosować kontraktony może jakiś model ktoś z Wachowców mi poda.

 

Podejście słuszne . takie rozwiazanie może pozwolić na wykrycie próby włamania zanim wejdą do środka . Byłoby idealnie gdyby za roletą było okno

z szybą wzmocnioną w porządnej ramie . Problem tkwi w wykonaniu .

Jak wspomniał Zbych zdarza się że ci trochę bardziej rozgarnięci rozcinają rolety

by pominąć kołki antywyważeniowe . Ponieważ często kontaktron da się zamontować tylko w ostatnim pasku to niestety staje się on wówczas bezużyteczny ( bo pozostaje na dole ). Rozwiązaniem tego problemu jest

zamocowanie kontaktronu w przelocie . Kontaktron umieszczamy w połowie

wysokości ramy okiennej a do rolety , poniżej poziomu kontaktronu mocujemy magnes . Jeżeli nastąpi podniesienie rolety magnes przemieszczając się do góry na chwilę załączy kontaktron . Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w trakcie montażu rolet i tylko w roletach montowanych na ramie okiennej .

 

Oczywiście zabezpieczenie rolet kontaktronem należy traktować jako uzupełnienie systemu . Pod żadnym pozorem nie wolno zastosować go jako jedynego

Druga sprawa proszę mi polecić jakieś czujki może trochę coś tańszego niż Siemens, skoro te Pyronix kx15DD są takie liche.

 

Każdy czujnik który spełnia swą funkcję i nie wywołuje fałszywek jest dobry -

moja rada w tym zakresie - zdaj się na instalatora .

To On daje Ci gwarancję prawidłowego działania systemu , również w jego interesie leży by zastosować czujnik dobry , sprawdzony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My właściwie chcemy założyc na rolety jak pisałam wcześniej.Czemu?

Chodzi poprostu o to że za nim uszkodzą okno muszą rozwalić roletę i dobrze byłoby ,aby właśnie wtedy już zadziałał alarm.Innego zaś rozwiązania jak kontraktony to chyba nie można na rolety zastosować?

Jakie zastosować kontraktony może jakiś model ktoś z Wachowców mi poda.

 

Podejście słuszne . takie rozwiazanie może pozwolić na wykrycie próby włamania zanim wejdą do środka . Byłoby idealnie gdyby za roletą było okno

z szybą wzmocnioną w porządnej ramie . Problem tkwi w wykonaniu .

Jak wspomniał Zbych zdarza się że ci trochę bardziej rozgarnięci rozcinają rolety

by pominąć kołki antywyważeniowe . Ponieważ często kontaktron da się zamontować tylko w ostatnim pasku to niestety staje się on wówczas bezużyteczny ( bo pozostaje na dole ). Rozwiązaniem tego problemu jest

zamocowanie kontaktronu w przelocie . Kontaktron umieszczamy w połowie

wysokości ramy okiennej a do rolety , poniżej poziomu kontaktronu mocujemy magnes . Jeżeli nastąpi podniesienie rolety magnes przemieszczając się do góry na chwilę załączy kontaktron . Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w trakcie montażu rolet i tylko w roletach montowanych na ramie okiennej .

 

Oczywiście zabezpieczenie rolet kontaktronem należy traktować jako uzupełnienie systemu . Pod żadnym pozorem nie wolno zastosować go jako jedynego

Nie chcę się tu wdawać w zbędne dywagacje, ale Twoja propozycja montowania kontaktronu w przelocie jest niewykonalne dla 99% instalatorów...

więc proponuję dyskutować o rzeczach realnych :)

 

Ponad to w dalszym ciągu nie wiemy jaki sposób montażu rolet jest lub będzie zastosowany u AGNIECHY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko DSC rozróżnia zwarcie linii jako awarię, a rozwarcie linii jako sabotaż :)

 

Jaki z tego wniosek? Kolega arm.pl montuje centrale DSC, a kolega Todaks nie :wink: :lol:

 

Todaks dawno temu przyjrzał się centralom DSC i stwierdził że nie będzie ich montował

Ale to żadna ujma!

 

To tylko stwierdzenie faktu i wyjaśnienie sprawy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todaks dawno temu przyjrzał się centralom DSC i stwierdził że nie będzie ich montował

Ale to żadna ujma!

 

To tylko stwierdzenie faktu i wyjaśnienie sprawy :D

Ja nie potraktowałem tego jako ujmę , potwierdziłem Twój słuszny tok rozumowania . Osobiście mam awersję do rozwiązań w tych centralach , czy takie rozwiązanie traktowania sabotażu poprzez centralę nie jest debilne ?

 

Jeśli chodzi o kontaktron przelotowy to zgadzam się z Tobą że nie każdy to zrobi ale warto chyba poznać takie rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todaks dawno temu przyjrzał się centralom DSC i stwierdził że nie będzie ich montował

Ale to żadna ujma!

 

To tylko stwierdzenie faktu i wyjaśnienie sprawy :D

Ja nie potraktowałem tego jako ujmę , potwierdziłem Twój słuszny tok rozumowania . Osobiście mam awersję do rozwiązań w tych centralach , czy takie rozwiązanie traktowania sabotażu poprzez centralę nie jest debilne ?

Centrale DSC (nawet najnowsze modele) w porównoaniu z innymi centralami obecnymi na rynku, np. Satel Integra, mają archaiczne oprogramowanie.

Odnośnie rozróżniania zwarcia linii jako usterki i rozwarcia jako sabotażu, to mnie to rozwiązanie się podobało (ale wcale nie śwaidczy to o tym, że jesstem debilem :wink: :lol: ). Takie rozróżnienie umożliwia podłączenie np. antymaskingu czujek jako awarii czujki.

 

Jeśli chodzi o kontaktron przelotowy to zgadzam się z Tobą że nie każdy to zrobi ale warto chyba poznać takie rozwiązania ?

Warto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, że nie sprawdziłem w archiwum ale rano musze kupić bo trwa zakładanie elektryki:

- jakie eSy kupić na centrale alarmową (satel CA6) i na domofon ? B6 czy B10 ? A moze jeszcze inne ?

 

Będę wdzieczny za szybką odpowiedz.

 

p.s. przy okazji : ilo żyłowy kabel i jaki daje się do domofonu ? domfon u mnie to jedno abonencki i zamek eletrromagnetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, że nie sprawdziłem w archiwum ale rano musze kupić bo trwa zakładanie elektryki:

- jakie eSy kupić na centrale alarmową (satel CA6) i na domofon ? B6 czy B10 ? A moze jeszcze inne ?

 

Będę wdzieczny za szybką odpowiedz.

 

p.s. przy okazji : ilo żyłowy kabel i jaki daje się do domofonu ? domfon u mnie to jedno abonencki i zamek eletrromagnetyczny.

Bezpiecznik C6. CHarakterystyka C, bo są to urządzenia zawierające transformatory i w przypadku charakterystyki B mogą częściej wyłączać esy.

 

Odnośnie kabla do domofonu, to zależy od odległości. Przy mniejszych odległościach wystarczy 4x2x0,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akcje antymaskingu traktuję zawsze jako sabotaż . Ma "wyć" gdy tylko ktoś się zbliży 8)

Nie no, to oczywiste, ale wygodnie mieć informację (np. dla monitoringu), że to maskowanie czujki :D

 

Niektóre centrale alarmowe oferują już linie z trzema parametrami. Świetne rozwiązanie dla czujek z funkcją antymaskingu, czy inną sygnalizacją uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...