Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Dzięki Zbychu za czas poświęcony na zrobienie fotek :)

Mam jeszcze jedno praktyczne pytanie. Będę miał ok. 60 wejść i nie za bardzo wiem jak sobie poradzić z upakowaniem sześciu ekspanderów i modułu ethernetowego. Mam obudowę centrali, która mieści 3 ekspandery. Co jest lepsze - dwie obudowy AWO-453 każda mieszcząca dwa ekspandery (czyli 3 w obudowie centrali + 3 w dodatkowych obudowach + moduł ETH), czy może dodatkowa obudowa taka jak do centrali ale bez zasilacza i tam zabudować dodatki?

Jeśli chcesz mieć w szafkach ład i porządek (a robisz to przecież dla siebie!), to proponuję w jednej obudowie (AWO256) umieścić tylko centralę i listwę do drutowania (między centralą, a akumulatorem) oraz ew. na bocznej ściance moduł Ethernetowy. W następnej identycznej obudowie (AWO256) umieszczasz po lewej stronie pionowo moduł zasilacza systemowego i ośmiu wejść (CA 64 EPS) lub moduł zasilacza systemowego, ośmiu wejść i ośmiu wyjść (CA 64 PP), a po prawej stronie pionowo trzy zwykłe moduły rozszerzenia (CA 64E). Między nimi w pionie przykręcasz listwę do drutowania.

Kolejne dwa moduły umieszczasz (wraz z listwą do drutowania) w małej obudowie (AWO453).

 

Zdjęcia jak to wygląda znajdziesz w tym wątku (kilkanaście stron wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbychu dlaczego zachęcasz do modułu z zasilaczem? Obliczyłem pobór prądu wszystkich elementów i nie przekracza 1,7A. Centrala ma zasilacz o wydajności 2,8A. A tak jeszcze w tematach około centralowych to czy moduł sterowania radiowego montować w obudowie (oczywiście antenka na zewnątrz) czy już poza obudowami? Co jeszcze z przydatnych dodatków warto dodać do systemu?

Do czego mozna wykorzystac czytnik kart w manipulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu dlaczego zachęcasz do modułu z zasilaczem? Obliczyłem pobór prądu wszystkich elementów i nie przekracza 1,7A. Centrala ma zasilacz o wydajności 2,8A.

Yacq spróbuj to jeszcze policzyć od strony zasilania awaryjnego...

Przy poborze prądu rzędu 1,7A, w pełni sprawny akumulator o pojemności 17 Ah wystarczy na jedynie około 8 godzin działania systemu!

 

A tak jeszcze w tematach około centralowych to czy moduł sterowania radiowego montować w obudowie (oczywiście antenka na zewnątrz) czy już poza obudowami?

O jakim module sterowania mowa? Jeśli chodzi Ci o kontroler ABAX, to on jest w sprzedawany w plastikowej obudowie, więc może być montowany poza obudową centrali czy modułów.

 

Co jeszcze z przydatnych dodatków warto dodać do systemu?

Nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1.) Mam pytanie ad drzwi tarasowych czy tez okien jak kto woli. Mam drzy 3-skrzydlowe juz zamontowane. Jedno skrzydlo stale + dwa otwierane z ruchomym slupkiem. Czy w takim przypadku powinienem uzyc 1 czujkę kontaktronowa, i 2 inerrcyjne (jedna przy slupku stalym jedna przy ruchomym)

2.) pytanie dodatkowe ad czujki kontaktronowej jak teraz wywiercic dziurke skoro mam tylko 20 cm wolnej przestrzeni bo jeszcze nie mam wylewek?

a moze zamontowac czujke kontaktronowa wyjatkowo na gorze?

3.) mam "kawalek okna" do celow testowych i po zamknięciu odleglosc po zamontowaniu elementow czujki kontaktronowej wynosi 13 mm czy to nie jest zbyt dużo?

 

z gory bardzo dziekuje za odpowiedzi

pozdrawiam Lanoly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1.) Mam pytanie ad drzwi tarasowych czy tez okien jak kto woli. Mam drzy 3-skrzydlowe juz zamontowane. Jedno skrzydlo stale + dwa otwierane z ruchomym slupkiem. Czy w takim przypadku powinienem uzyc 1 czujkę kontaktronowa, i 2 inerrcyjne (jedna przy slupku stalym jedna przy ruchomym)

Tak.

 

2.) pytanie dodatkowe ad czujki kontaktronowej jak teraz wywiercic dziurke skoro mam tylko 20 cm wolnej przestrzeni bo jeszcze nie mam wylewek?

a moze zamontowac czujke kontaktronowa wyjatkowo na gorze?

Jak to jak :o. Otwierasz okno i wierciszd góry przez cały profil. Rysunki masz w tym wątku.

 

3.) mam "kawalek okna" do celow testowych i po zamknięciu odleglosc po zamontowaniu elementow czujki kontaktronowej wynosi 13 mm czy to nie jest zbyt dużo?

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu dlaczego zachęcasz do modułu z zasilaczem? Obliczyłem pobór prądu wszystkich elementów i nie przekracza 1,7A. Centrala ma zasilacz o wydajności 2,8A.

Yacq spróbuj to jeszcze policzyć od strony zasilania awaryjnego...

Przy poborze prądu rzędu 1,7A, w pełni sprawny akumulator o pojemności 17 Ah wystarczy na jedynie około 8 godzin działania systemu!

 

Jakoś mi umknęło, że w dodatkowej obudowie ma być drugi akumulator. :oops: Z drugiej strony nie wiem czy warto w moim przypadku walczyć o przedłużanie czasu pracy z aku. Jak wyjeżdzam to na tyle długo, że nawet dwa nie podtrzymają systemu do czasu powrotu. Normalnie dom nie bedzie bez opieki dłużej niż 8-10h.

 

A tak jeszcze w tematach około centralowych to czy moduł sterowania radiowego montować w obudowie (oczywiście antenka na zewnątrz) czy już poza obudowami?

O jakim module sterowania mowa? Jeśli chodzi Ci o kontroler ABAX, to on jest w sprzedawany w plastikowej obudowie, więc może być montowany poza obudową centrali czy modułów.

 

Chodzi o sterownik RE-4K.

 

Nie napisałeś nic o wykorzystaniu czytnika kart. Zapytam inaczej. Czy można uzbrajać system kartą? Czy można wykorzystać kartę, którą posługuję się w firmie do otwierania zamków elektromagnetycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić się w sprawie kart.

Tak, posiadając manipulator z wbudowanym czytnikiem kart zbliżeniowych możesz wczytaniem karty sterować czuwaniem. Przy programowaniu centrali ustawia się analogię pomiędzy wczytaniem karty oraz jej przytrzymaniem a wpisaniem polecenia na klawiaturze manipulatora. Krótko mówiąc ustawia się, że np. wczytanie karty ma być interpretowane tak jak wpisanie hasła +#.

Czy możesz stosować kartę, którą posługujesz się w firmie? Satel w swoich czytnikach stosuje standard EM-Marin, karty z nimi kompatybilne to EMCARD. W kontroli dostępu to rzadko stosowany standard, musisz po prostu sprawdzić jakiej karty używasz w firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

2.) pytanie dodatkowe ad czujki kontaktronowej jak teraz wywiercic dziurke skoro mam tylko 20 cm wolnej przestrzeni bo jeszcze nie mam wylewek?

a moze zamontowac czujke kontaktronowa wyjatkowo na gorze?

 

Jak to jak :o. Otwierasz okno i wierciszd góry przez cały profil. Rysunki masz w tym wątku.

 

Mam czujki k2 satel, i mi chodzi o montaz w czesci ruchomej. Co w takim przypadku trzeba skrzydlo zdejmowac?

 

Lanoly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu dlaczego zachęcasz do modułu z zasilaczem? Obliczyłem pobór prądu wszystkich elementów i nie przekracza 1,7A. Centrala ma zasilacz o wydajności 2,8A.

Yacq spróbuj to jeszcze policzyć od strony zasilania awaryjnego...

Przy poborze prądu rzędu 1,7A, w pełni sprawny akumulator o pojemności 17 Ah wystarczy na jedynie około 8 godzin działania systemu!

 

Jakoś mi umknęło, że w dodatkowej obudowie ma być drugi akumulator. :oops: Z drugiej strony nie wiem czy warto w moim przypadku walczyć o przedłużanie czasu pracy z aku. Jak wyjeżdzam to na tyle długo, że nawet dwa nie podtrzymają systemu do czasu powrotu. Normalnie dom nie bedzie bez opieki dłużej niż 8-10h.

System będzie zapewne monitorowany. Stany zasilania systemu muszą być monitorowane przez stację (brak zasilania sieciowego, słaby akumulator, brak zasilania czujek - czyli system padł). Podczas długiego wyjazdu musi być osoba upoważniona, która ma dostęp do Twojego domu i może pilnować domu pod Twoją nieobecność przy całkowitej awarii zasilania systemu alarmowego.

W przeciwnym razie aby system alarmowy był skuteczny, zasilanie awaryjne musisz przewidzieć na okres najdłuższej przewidywanej nieobecności!

Inaczej Twój drogi system polegnie na najsłabszym ogniwie, czyli zasilaniu awaryjnym :(

 

W ogóle zasilanie awaryjne jest bardzo po macoszemu traktowane przez sporą część instalatorów (że nie wspomnę o "projektantach" - handlowcach z agencji ochrony!), a to jest bardzo ważny element systemu!

 

Przemyśl to dobrze...

 

A tak jeszcze w tematach około centralowych to czy moduł sterowania radiowego montować w obudowie (oczywiście antenka na zewnątrz) czy już poza obudowami?

O jakim module sterowania mowa? Jeśli chodzi Ci o kontroler ABAX, to on jest w sprzedawany w plastikowej obudowie, więc może być montowany poza obudową centrali czy modułów.

 

Chodzi o sterownik RE-4K.

 

Sterownik lepiej umieść na zewnątrz metalowej obudowy.

 

 

Nie napisałeś nic o wykorzystaniu czytnika kart. Zapytam inaczej. Czy można uzbrajać system kartą? Czy można wykorzystać kartę, którą posługuję się w firmie do otwierania zamków elektromagnetycznych?

Nie napisałem jeszcze o wielu innych rzeczach 8)

Ty pytasz, ja odpowiadam :)

Odpowiedź na to pytanie już padła, więc nie będę dublował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

2.) pytanie dodatkowe ad czujki kontaktronowej jak teraz wywiercic dziurke skoro mam tylko 20 cm wolnej przestrzeni bo jeszcze nie mam wylewek?

a moze zamontowac czujke kontaktronowa wyjatkowo na gorze?

 

Jak to jak :o. Otwierasz okno i wiercisz od góry przez cały profil. Rysunki masz w tym wątku.

 

Mam czujki k2 satel, i mi chodzi o montaz w czesci ruchomej. Co w takim przypadku trzeba skrzydlo zdejmowac?

 

Lanoly

No widzisz, ja jako zawodowy instalator myślę innymi kategoriami 8)

Dla mnie oczywiste jest, że w drzwiach od dołu przyklejamy magnes pierścieniowy, o taki:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/magnes.jpg

 

Oczywiście możesz też zdjąć skrzydło (nie stanowi to większego problemu) i jeśli masz od spodu miejsce, to wywiercić otwór pod standardowy magnes (ten, który kupujesz razem z czujnikiem). W takim przypadku proponuję wiercić otwór troszkę mniejszym wiertłem, bo czujnika nie wbijasz do końca, tylko niech trochę wystaje ze skrzydła (3 - 8 mm). Wtedy masz jakąś regulację czujnika (bo przy uchylaniu może czujnik "puszczać").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie różni Zamek szyfrowy INTEGRA SZ SATEL od Klawiatury strefowej INTEGRA S-BLUE SATEL. Czy klawaiturę mozna stosować na zewnątrz jako zamek szyfrowy. Czy urządzenia te moga współpracować z zaczepem elektromagnetycznym bez udziału centrali? Bo chciałbym najpierw założyc zamek szyfrowy a potem zając sie alarmem. A może macie jakieś sugestie na temat stosowania zamków szyfrowych jako dodatkowego ułatwienia przy otwieraniu drzwi wejściowych domu np przy wychodzeniu "na chwilę" bez konieczności zamykania wszystkich zamków(zawsze denerwuje mnie szukanie kluczy :evil: ) A może lepszy czytnik kart zbliżeniowych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie różni Zamek szyfrowy INTEGRA SZ SATEL od Klawiatury strefowej INTEGRA S-BLUE SATEL. Czy klawaiturę mozna stosować na zewnątrz jako zamek szyfrowy. Czy urządzenia te moga współpracować z zaczepem elektromagnetycznym bez udziału centrali? Bo chciałbym najpierw założyc zamek szyfrowy a potem zając sie alarmem. A może macie jakieś sugestie na temat stosowania zamków szyfrowych jako dodatkowego ułatwienia przy otwieraniu drzwi wejściowych domu np przy wychodzeniu "na chwilę" bez konieczności zamykania wszystkich zamków(zawsze denerwuje mnie szukanie kluczy :evil: ) A może lepszy czytnik kart zbliżeniowych?

 

inne oznaczenia diod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie różni Zamek szyfrowy INTEGRA SZ SATEL od Klawiatury strefowej INTEGRA S-BLUE SATEL. Czy klawaiturę mozna stosować na zewnątrz jako zamek szyfrowy. Czy urządzenia te moga współpracować z zaczepem elektromagnetycznym bez udziału centrali? Bo chciałbym najpierw założyc zamek szyfrowy a potem zając sie alarmem. A może macie jakieś sugestie na temat stosowania zamków szyfrowych jako dodatkowego ułatwienia przy otwieraniu drzwi wejściowych domu np przy wychodzeniu "na chwilę" bez konieczności zamykania wszystkich zamków(zawsze denerwuje mnie szukanie kluczy :evil: ) A może lepszy czytnik kart zbliżeniowych?

Zamek szyfrowy umożliwia tylko sterowanie elektrozaczepem (lub zworą elektromagnetyczną, czy innym zamknięciem), a klawiatura strefowa poza sterowaniem elektrozaczepem umożliwia też sterowanie jedną strefą systemu alarmowego.

 

I zamek szyfrowy i klawiatura strefowa działają wyłącznie z centralą alarmową (nie pracują autonomicznie).

 

Żadna z klawiatur Satela nie nadaje się do zastosowania zewnętrznego.

 

Na zewnątrz proponuję coś bardziej masywnego i przeznaczonego do montowania w warunkach zewnętrznych, np. Szyfrator firmy ROGER, model SL2000S1K:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/sl2000.jpg

 

Odnośnie innych sposobów sterowania otwierania drzwi, to może prosty zamek Morse'a :)

 

Czytnik kart - fajna sprawa, ale... trzeba nosić przy sobie kartę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ZBYCH. Trochę żle się wyraziłem z tym szukaniem kluczy- najbardziej denerwuje mnie ich plątanie się w saszetce albo w kieszeni wtedy gdy szybko chę otworzyc drzwi. Im bardziej się spiesze tym trudniej trafic do zamka :wink:

Z pilotem do samochodu nie mam tego problemu -zawsze jakoś nacisnę ten guzik.

Więc może tak pilota zastosować. Np 4-kanałowa radiolinia.

1 kanał - brama wjazdowa

2 kanał brama garażu

3 kanał rygiel drzwi wejściowych

4 - nie wiem jeszcze do czego :wink: Może uzbrajanie alarmu??

I do tego możliwość szyfratorem zewnętrznym uzbrajania i rozbrajania alarmu (da się?)i otwierania rygla (jak w ogóle pilota nie będzie pod ręką)

Jakie za lub przeciw? Sorry jeśli pytania są banalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ZBYCH. Trochę żle się wyraziłem z tym szukaniem kluczy- najbardziej denerwuje mnie ich plątanie się w saszetce albo w kieszeni wtedy gdy szybko chę otworzyc drzwi. Im bardziej się spiesze tym trudniej trafic do zamka :wink:

Z pilotem do samochodu nie mam tego problemu -zawsze jakoś nacisnę ten guzik.

Więc może tak pilota zastosować. Np 4-kanałowa radiolinia.

1 kanał - brama wjazdowa

2 kanał brama garażu

3 kanał rygiel drzwi wejściowych

4 - nie wiem jeszcze do czego :wink: Może uzbrajanie alarmu??

I do tego możliwość szyfratorem zewnętrznym uzbrajania i rozbrajania alarmu (da się?)i otwierania rygla (jak w ogóle pilota nie będzie pod ręką)

Jakie za lub przeciw? Sorry jeśli pytania są banalne.

Ja mam u siebie sterowanie zamka elektromotorycznego w drzwiach wejściowych z pilota i z systemu alarmowego (klawiatura, internet i GSM) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe, aby alarm został wywołany przez owada przechodzącego po czujce PIR?

 

Pająk wszedł do środka czujki przez dziurę przy kablu i wywołał. Czy może to zrobić z zewnątrz?

Oczywiście!

Owad przysłania nagle część pola widzenia czujki. Ta zmiana nie jest powolna, więc kompensacja temperatury nie zadziała i zostanie wywołany alarm.

Jeśli owad dostanie się do czujki i wejdzie na pyroelement (sensor czujki), to już w ogóle nie ma szans na nie wywołanie alarmu.

Otwór na przewód powinien mieć średnicę przewodu lub powinien być uszczelniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...