Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Jest dokładnie tak jak mówisz!

Powiedział że zmienia stałe NC na czsowe NC (cokolwiek to oznacza...)

A czy te jedo sposób jest jakiś dużo gorszy? Upierać się przy Twoim ustawieniu centrali....(chyba że podpatrzę kod instalatora hi hi)

 

A teraz ciekawostak kolejna - dla porządku mieszkam w bliźniaku i mam wspólną centralę i nadajnik. Właśnie dziś był kolejny alarm ale w części sąsiada...musze sprawdzić jaka tam czujka... I tak na zmianę raz on raz ja. Tylko te czasy są dziwne bo on miał zawsze koło 15.40, ja koło 14.20 i dziś - 13.00 - to już w ogole nie wiadomo co....

 

nie chcę cie zadręczać, ale i tak nie mam z kim tego konsultować, mam nadzieje ze ciągle jeszcze nie jesteś znudzony i działa Twoja pasja...:-))

sawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest dokładnie tak jak mówisz!

Powiedział że zmienia stałe NC na czsowe NC (cokolwiek to oznacza...)

A czy te jedo sposób jest jakiś dużo gorszy? Upierać się przy Twoim ustawieniu centrali....(chyba że podpatrzę kod instalatora hi hi)

To Twój system i masz prawo żądać o instalatora takiego zaprogramowania systemu, jak Tobie pasuje :-? .

Poproś, aby instalator przeczytał, co jest napisane tłustym drukiem w instrukcji instalacyjnej na stronie 37 (pełna wersja instrukcji instalatora) i żeby przestawił w menu to, o czym wcześniej pisałem. Nie próbuj samodzielnie zmieniać oprogramowania centrali, bo możesz stracić gwarancję :(.

 

A teraz ciekawostak kolejna - dla porządku mieszkam w bliźniaku i mam wspólną centralę i nadajnik. Właśnie dziś był kolejny alarm ale w części sąsiada...musze sprawdzić jaka tam czujka... I tak na zmianę raz on raz ja. Tylko te czasy są dziwne bo on miał zawsze koło 15.40, ja koło 14.20 i dziś - 13.00 - to już w ogole nie wiadomo co....

W dalszym ciągu obstawiam wpływ nadajnika na okablowanie. Test nadajnika nie jest wysyłany zawsze o tej samej porze. Jaki masz rodzaj nadajnika (radiowy, gsm)? Czy aby okablowanie systemu nie jest prowadzone blisko anteny nadajnika? Nie wiem gdzie masz to wszystko zamontowane, ale jeśli są możliwości techniczne, to poproś instalatora o czasowe przeniesienie nadajnika w inne miejsce (na okres próby) i zobaczysz, jakie będą efekty.

 

nie chcę cie zadręczać, ale i tak nie mam z kim tego konsultować, mam nadzieje ze ciągle jeszcze nie jesteś znudzony i działa Twoja pasja...:-))

Oczywiście :D

Wal śmiało!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem stan zdarzeń u sasiada. Wczoraj bbył nie jeden ale cztery alarmy: 12.52; 13.11; 13.18; 14.54

Zatem czy możliwe żeby sygnał nadajnika był wysyłany 4 razy......??

Alarm był terz na czujce pojemnościowej ustawionej w rogu pokoju (a nie na kurtynie okiennej).

Więc to bardzo dziwne wszystko. A co najwazniejsze nic nie było w domu zmieniane, instalowane itp. Kable i układ centrali i nadajnika pozostaje niezmienny od początku instalacji. A tu od jakiś 3 miesięcy takie kino!

 

sawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem stan zdarzeń u sasiada. Wczoraj bbył nie jeden ale cztery alarmy: 12.52; 13.11; 13.18; 14.54

Zatem czy możliwe żeby sygnał nadajnika był wysyłany 4 razy......??

Alarm był terz na czujce pojemnościowej ustawionej w rogu pokoju (a nie na kurtynie okiennej).

Więc to bardzo dziwne wszystko. A co najwazniejsze nic nie było w domu zmieniane, instalowane itp. Kable i układ centrali i nadajnika pozostaje niezmienny od początku instalacji. A tu od jakiś 3 miesięcy takie kino!

 

sawka

Owszem nadajnik wysyła sygnał testowy kilka razy, ale w odstępie kilku - kilkunastu sekund.

Jeśli alarmy regularnie wywołuje jedna czujka, to proponuję połączyć obwód tej linii w samej czujce (tak, że pobudzanie tej czujki nie wywołuje alarmu). Umożliwi to stwierdzenie, czy alarmy pochodzą od samej czujki, czy od okablowania (zakłóceń działających na okablowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pominięcie czujki nie wchodzi w grę - bo mam wtedy kompletnie w ciągu dnia niezabezpieczony dom - pokój bez kurtyny.

2. Byli dziś i zrobili:

a) u mnie zmienili kurtynę na Izraelską Visonic Ltd CLIP 4N

Dodatkowo przestawiłem aparat (terminal) Sferii (bo nie mam TPSA na szczęście) dalej bo może też on jakoś się loguje do sieci i zakłóca działanie czujki - a stał dość blisko

b) u sąsiada zmienili czujkę z dualnej rokonet RK 410 PRO na BOSHA TriSystem BlueLine czy coś takiego....też dualna ale dwa razy droższa

 

Generalnie wymyślili ze to może jednak inne czujki rozwiążą sprawę. Serwis rokonetu upiera sie ze nadajnik moze być montowany nawet w jednej obudowie z centralą a i tak nie będzie jej zakłócał. A ja mam centralę oddzielnie od nadajnika więc tylko lepiej.

 

Jeśli nie pomoże to rozkładają ręce.

Aha - u sąsiada przy tej czujce dualnej jest pies. Ale czujka ustawiona jest na 45 kilo (a pies na 20) i jakoś długi czas nie wzbudzał alarmów. Przecież pies nie majstruje przy czujce, a jak biega po pokoju to czujka nie reaguje.

 

p.s.

co myślisz o satelu - powiedzieli ze to jednak shit - niby prosta i dziecko skonfiguruje ale potem centrala zyje wlasnym zyciem i nigdy nie wiadomo co jej strzeli albo co sie z nią stanie. poza tym u mnie są na jednej cetrali dwa systemy razem prawie 30 linii i na takim satelu nie mogliby tego zrobić u mnie. a rokonet spokojnie ustawili

prawda li to, czy bełkot....?? :-))

 

sawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pominięcie czujki nie wchodzi w grę - bo mam wtedy kompletnie w ciągu dnia niezabezpieczony dom - pokój bez kurtyny.

Czasem trzeba się poświęcić. Bez tego może się nie udać rozwiązać problemu :(.

 

2. Byli dziś i zrobili:

a) u mnie zmienili kurtynę na Izraelską Visonic Ltd CLIP 4N

To ta zabytkowa czujeczka jest jeszcze produkowana :o :lol:

 

Dodatkowo przestawiłem aparat (terminal) Sferii (bo nie mam TPSA na szczęście) dalej bo może też on jakoś się loguje do sieci i zakłóca działanie czujki - a stał dość blisko

Dopiero teraz przestawiłeś :o :-?. Przecież to też radio.

 

Generalnie wymyślili ze to może jednak inne czujki rozwiążą sprawę. Serwis rokonetu upiera sie ze nadajnik moze być montowany nawet w jednej obudowie z centralą a i tak nie będzie jej zakłócał. A ja mam centralę oddzielnie od nadajnika więc tylko lepiej.

Nadajnik może nie zakłócać samej centrali, ale może indukować zakłócenia w okablowaniu.

 

Jeśli nie pomoże to rozkładają ręce.

Aha - u sąsiada przy tej czujce dualnej jest pies. Ale czujka ustawiona jest na 45 kilo (a pies na 20) i jakoś długi czas nie wzbudzał alarmów. Przecież pies nie majstruje przy czujce, a jak biega po pokoju to czujka nie reaguje.

A jak skacze do góry za owadami?

 

co myślisz o satelu - powiedzieli ze to jednak shit - niby prosta i dziecko skonfiguruje ale potem centrala zyje wlasnym zyciem i nigdy nie wiadomo co jej strzeli albo co sie z nią stanie. poza tym u mnie są na jednej cetrali dwa systemy razem prawie 30 linii i na takim satelu nie mogliby tego zrobić u mnie. a rokonet spokojnie ustawili

prawda li to, czy bełkot....?? :-))

Co za oszołomy :evil:. SATEL CA 64 to najlepsza centrala w swojej klasie!

Właśnie ona oferuje takie możliwości, jakich nie ma żadna inna centrala. Taki Orbit Pro się nie umywa. Chyba chłopcy mają bardzo wąską specjalizację - systemy Rokonet (i to nie do końca opanowane, skoro nie wiedzą, jak prawidłowo zaprogramować wyjścia programowalne) :-?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma w pobliżu nadajnika GSM? ;)

Hm - jakby był nadajnik GSM to wpływał by na wiele czujek a nie jedną...

Poza tym długo było OK, stąło się to nagle a nie widziałem aby stawiali jakiś przekażnik.

 

sawka

Ludzie ! Gdyby czujka była na wprost anteny i w odległości do 50 m od niej, to możnaby mówić o jakimś wpływie anteny GSM. Większe zakłócenia będzie wprowadzała antena ustawiona w domu na telewizorze, niż pobliski (?) BTS jakiegoś operatora. Poza tym anteny na BTSach są dziebko wyżej, niż kalenica Twojego domu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zle zalozona czujka "patrzaca" na okno moze "widziec" za oknem?

A co to znaczy "źle założona czujka"? :roll:

Czujka pasywnej podczerwieni (najczęsciej stosowana) nie widzi nic za szybą, ale skierowana bezpośrednio na szybę może wywoływać fałszywe alarmy (m.in. odbicia od szyby je powodują).

 

I co kryje sie pod pojciem "konserwacja systemu alarmowego" jakie czynnosci?

 

np.

a) sprawdzenie instalacji, rozmieszczenia i zamocowania całego wyposażenia urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej;

b) sprawdzenie poprawności działania wszystkich czujek i elementów systemu, łącznie z urządzeniami uruchamianymi ręcznie;

c) sprawdzenie czy zasilacze główne i rezerwowe pracują i są sprawne;

d) sprawdzenie centrali i jej obsługi zgodnie z zaleceniami producenta;

e) sprawdzenie poprawności działania każdego urządzenia transmisji alarmu przy współpracy z Centrum Monitorowania Alarmów

f) sprawdzenie poprawności działania każdego akustycznego i optycznego sygnalizatora alarmowego;

g) sprawdzenie czy system alarmowy jest całkowicie w stanie gotowości do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie uprawnienia powinna miec osoba konserwujaca system, jak je sprawdzic, czy zostaje jakis dokument po konserwacji, czy czestotliwosc konserwacji reguluj jakies przepisy, jakie konsekwencje nam groza jezeli cos jest nie tak z konserwacja systemu ????????????????/

Musi mieć licencję pracownika zabezpieczeń technicznych. Możesz zażądać okazania licencji (to taka mała legitymacja). Każdy system podlegający konserwacji powinien mieć książkę konserwacji (dumnie się nazywa, ale to tylko broszurka :wink: :lol: ). Umożliwia to prześledzenie przebiegu wszystkich konserwacji i napraw oraz potwierdza sprawność systemu. Dawniej obowiązywały Polskie Normy, ale zostały uchylone :-?. Aktualnie nie ma przepisów regulujących takie sprawy. Generalnie częstotliwość dokonywania konserwacji jest zależna od rodzaju obiektu oraz kategorii zagrożenia. System zamontowany w domu może być konserwowany raz w roku lub raz na pół roku (w zależności od wieku systemu). System zamontowany w obiekcie publicznym (biura, sklepy, itp. ) nawet raz w miesiącu.

Przy braku konserwacji systemu alarmowego w przypadku włamania ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Odzywam sie ponownie

na razie z moim alarmem spokój, czujka dualna u sąsiada chyba jednak była wzbudzana przez psa (po zaklejeniu cześci przestała zgłaszać alarmu) a u mnie nowa kurtyna też jest ok. moze to sprawa tego ze juz listopad i mniejsze slonce ;-)

w kazdym razie amm nadzieje ze na jakis czas bedzie spokój.

dziekuje wszystkim za pomoc i uwagi

 

sawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pajączek wielkości ziarenka maku ( przez lupę dopiero rozpoznałem co to za zwierzę) z dokładnością iście zegarmistrzowską włączał mi alarm przez kilka dni z rzędu co godzinę. Zawsze w godzinach wieczornych i w nocy. Nie mogąc doczekać się serwisu, sam rozebrałem czujkę i znalazłem drania :) Dzięki Ci Zbychu serdeczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu mam problem i prośbę.

Mój brat kupił mieszkanie z bardzo dziwnym systemem dość starym i bez powiadomienia tylko kogut i syrena w mieszkaniu. czujki pojemnościowe na oknach. Nazywa sie to SEMICO MBH 201.

Czy masz moze jakies informacje czy materiały, instrukcje obsługi albo jak to ugryźć. Wiem ze bvez instalatora sie nie obejdzie ale moze coś na ten temat masz to bym chętnie poczytał...

aha - zdjęcie centralki wiszącej przy drzwiach mogę podesłać mailem na priv.

 

pozdr.

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pajączek wielkości ziarenka maku ( przez lupę dopiero rozpoznałem co to za zwierzę) z dokładnością iście zegarmistrzowską włączał mi alarm przez kilka dni z rzędu co godzinę. Zawsze w godzinach wieczornych i w nocy. Nie mogąc doczekać się serwisu, sam rozebrałem czujkę i znalazłem drania :) Dzięki Ci Zbychu serdeczne.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu mam problem i prośbę.

Mój brat kupił mieszkanie z bardzo dziwnym systemem dość starym i bez powiadomienia tylko kogut i syrena w mieszkaniu. czujki pojemnościowe na oknach. Nazywa sie to SEMICO MBH 201.

Czy masz moze jakies informacje czy materiały, instrukcje obsługi albo jak to ugryźć. Wiem ze bvez instalatora sie nie obejdzie ale moze coś na ten temat masz to bym chętnie poczytał...

aha - zdjęcie centralki wiszącej przy drzwiach mogę podesłać mailem na priv.

 

pozdr.

m.

Przykro mi, ale nie mam żadnej dokumentacji do tak wiekowych systemów. Firma Semico produkowała systemy alarmowe na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Większość systemów tej firmy została już dawno wymieniona na nowsze, co zapewne też czeka system u Twojego brata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W parterowym domu jedynym słusznym rozwiązaniem jest montaż kontaktronów w dolnej części okna. Umożliwia to spanie przy uchylonym oknie (nie wyobrażam sobie spania przy zamkniętym oknie w taki upał jak teraz).

 

Czyli zakładając że:

-nie będę chciał spać przy uchylonych oknach (mam mieć wentylację mech.)

-chcę żeby centralka sygnalizowała zostawienie uchylonego okna

-mam mieć okna z ruchomym słupkiem,

to wystarczy jak dam jeden kontaktron w górnej części okna?

 

Chciałem też zamontować czujki inercyjne IMPAQ PLUS. Rozumiem że przy ruchomym słupku muszę je zamontować gdzieś na ramie na obwodzie okna. Czy ma znaczenie gdzie będą zamocowane te czujki, u góry czy na dole?

Lokalizacja u góry wydaje mi się bezpieczniejsza np. przy myciu okien. Poza tym u góry miałbym kabelki, te doprowadzone do kontaktronów.

 

Pytam, bo zastanawiam się jak mam mieć doprowadzone przewody.

 

Kiedy montować kontaktrony (otwory, prowadzenie kabelków itd). w trakcie montażu okien, czy potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...