Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witam

Mam takie pytanie do fachowców. Mam wolnostojący garaż gdzie będzie zamontowana jedna czujka i do tego czujnik temperatury no i może jeszcze ze dwa kontaktrony do drzwi. Ale mam już położony kabelek do tego garażu, który ma tylko 4 żyły. Czy jest jakaś taka mini centralka połączona z klawiaturą, która by monitorowała sygnały z czujek i przekazywała je do centralki w domu tym 4 żyłowym kabelkiem? A może sama jakaś mini centralka bez klawiatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

do satela w klawiaturze mozesz podpiac 2linie... a mini centralki zednej nie ma.

ale od biedy na tym 4rzylowym mozna by to wszytsko zamontowac zasilanie wspolne do czujki i do dymu i...yyy no to wsumie nie mozna ;) zrezygnuj z tej czujki dymu i zamontuj zwykła i kontaktrony:p albo zrob tak d garazu daj beprzewodowa czujke a kabel wykozystaj do kontaktronow i dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie do fachowców. Mam wolnostojący garaż gdzie będzie zamontowana jedna czujka i do tego czujnik temperatury no i może jeszcze ze dwa kontaktrony do drzwi. Ale mam już położony kabelek do tego garażu, który ma tylko 4 żyły. Czy jest jakaś taka mini centralka połączona z klawiaturą, która by monitorowała sygnały z czujek i przekazywała je do centralki w domu tym 4 żyłowym kabelkiem? A może sama jakaś mini centralka bez klawiatury?

 

jaka masz centrale alarmowa? bo na 4 zyłach podłaczasz expander wejsc (rozszezenie do centrali) do ktorego mozesz podłaczyc kilka czujnikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Centrali jeszcze nie mam, na razie same kabelki. Jako że to będzie w garażu to klawiatura chyba by się przydała. A i chodzi mi o czujnik temperatury wewnętrznej (nie dymu) do monitorowania czy mi woda nie zamarza ale to chyba nie ma znaczenia dla centrali.

Ostatecznie to rzeczywiście może ten expander załatwi sprawę a alarm będe musiał rozbrajać w domu zanim wejdę do garażu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumicie podłączasz klawiaturę i expander do centrali na magistrali 4 żyłowej wiec nie będzie problemu, tylko potrzebny jest dodatkowy zasilacz do zasilania czujników bo nie radze korzystać z magistralnego.

 

jak sie podłaczy 2-3 czujniki to nie widze problemu z obciazeniem zasilania z magistarli.

Jezeli zastosujesz centrale satela to w klawiaturze sa dodatkowe 2 linie wiec 2 czujniki mozesz podlaczyc(w ostatecznosci wiecej ale niew bedziesz mial rozpoznania konretnych czujnikow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.

O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....

Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja

 

 

Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?

Nie. Obecnie praktycznie nie stosuje się osobnych linii do wyjścia alarmowego czujki i osobnej linii do antysabotażu. Wszystko załatwia się jedną linią, która jest na końcu (w czujce) sparametryzowana dwoma rezystorami. Umożliwia to rozróżnienie osobno stanu alarmu i osobno sabotażu, mimo zastosowania tylko jednej linii.

 

Nie napisałaś, jaką masz centralę alarmową.

Czy problem występuje od początku, czy pojawił się jakiś czas po montażu systemu?

Popukaj delikatnie w czujkę inercyjną. Jeśli po zapaleniu się diody na czerwono włączy się alarm sabotażowy, to prawdopodobnie instalator źle zaprogramował tą linię (zaprogramował jako sabotażową, zamiast zwykłą).

Inna prawdopodobna przyczyna, to nie dokręcona kostka przyłączeniowa w czujce lub źle włożony do kostki przewód).

 

Nie stresuj się tak, bo to nie jest wina zastosowanej czujki inercyjnej. Równie dobrze to samo mogłoby się przytrafić przy każdej innej czujce. To błąd montażu lub programowania instalatora.

 

 

Witam

 

Czyli jak bedzie poprowadzona jedna linia to centrala i tak powinna inaczej odebrać sabotaż inaczej włamanie??/

Mam centralkę Integra64 proszę o napisanie gdzie to mogę sprawdzić i ewentualnie ustawić.

Lekkie pukanie w okno czy czujkę nie powoduje alarmu natomiast wiercenie w niedalekim sąsiectwie powoduje sabotaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.

O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....

Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja

 

 

Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?

Nie. Obecnie praktycznie nie stosuje się osobnych linii do wyjścia alarmowego czujki i osobnej linii do antysabotażu. Wszystko załatwia się jedną linią, która jest na końcu (w czujce) sparametryzowana dwoma rezystorami. Umożliwia to rozróżnienie osobno stanu alarmu i osobno sabotażu, mimo zastosowania tylko jednej linii.

 

Nie napisałaś, jaką masz centralę alarmową.

Czy problem występuje od początku, czy pojawił się jakiś czas po montażu systemu?

Popukaj delikatnie w czujkę inercyjną. Jeśli po zapaleniu się diody na czerwono włączy się alarm sabotażowy, to prawdopodobnie instalator źle zaprogramował tą linię (zaprogramował jako sabotażową, zamiast zwykłą).

Inna prawdopodobna przyczyna, to nie dokręcona kostka przyłączeniowa w czujce lub źle włożony do kostki przewód).

 

Nie stresuj się tak, bo to nie jest wina zastosowanej czujki inercyjnej. Równie dobrze to samo mogłoby się przytrafić przy każdej innej czujce. To błąd montażu lub programowania instalatora.

 

 

Witam

 

Czyli jak bedzie poprowadzona jedna linia to centrala i tak powinna inaczej odebrać sabotaż inaczej włamanie??/

Mam centralkę Integra64 proszę o napisanie gdzie to mogę sprawdzić i ewentualnie ustawić.

Lekkie pukanie w okno czy czujkę nie powoduje alarmu natomiast wiercenie w niedalekim sąsiectwie powoduje sabotaż.

 

otworz czujnik i zobacz czy wlaczy sie sabotaz czy tylko bedzie naruszona linia. jezeli bedzie tylko naruszona linia to zle podlaczony czujnik(zmieniono sabotaz z wyjsciem alarmowym w czujniku),ale moze tez byc zle zaprogramowane wejscie w centrali (jako 24h sabotazowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie do fachowców. Mam wolnostojący garaż gdzie będzie zamontowana jedna czujka i do tego czujnik temperatury no i może jeszcze ze dwa kontaktrony do drzwi. Ale mam już położony kabelek do tego garażu, który ma tylko 4 żyły. Czy jest jakaś taka mini centralka połączona z klawiaturą, która by monitorowała sygnały z czujek i przekazywała je do centralki w domu tym 4 żyłowym kabelkiem? A może sama jakaś mini centralka bez klawiatury?

 

Jaka jest odległość garażu od domu?

 

Trzy rozwiązania:

 

1. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz klawiaturę, w której masz dwa wejścia czujek. Zasilanie czujek podłączasz z klawiatury.

 

2. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz ekspander ośmiu wejść (to taki moduł umożliwiający podłączanie czujek). Zasilanie czujek podłączasz do ekspandera. Sterowanie strefą zabezpieczającą garaż możesz zrealizować przy pomocy pilota (dołączając do ww modułu odbiornik pilotów).

Wówczas możesz pilotem wyłączyć zabezpieczenie garażu, a nastepnie idziesz do domu i w domu z klawiatury wyłączasz zabezpieczenie domu.

 

3. Montujesz centralę DSC, np. PC 5020 i w garażu do tych czterech żył możesz podłączyć i klawiaturę (z jednym wejściem czujki) i ekspander ośmiu wejsć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumicie podłączasz klawiaturę i expander do centrali na magistrali 4 żyłowej wiec nie będzie problemu, tylko potrzebny jest dodatkowy zasilacz do zasilania czujników bo nie radze korzystać z magistralnego.

Nie generalizuj, bo nie każda centrala ma wspólną magistralę dla klawiatur i modułów rozszerzenia (np. Satel ma osobne magistrale).

 

Z tym dodatkowym zasilaczem, to też przesada. Przecież dla dwóch czujek zasilanie spokojnie można podłączyć z magistrali (przez bezpiecznik) - bez konieczności montowania dodatkowego zasilacza w garażu.

Wyjątkiem jest maksymalne obciązenie magistrali przez elementy systemu lub znaczny dystans między domem i garażem. Tylko wówczas będzie konieczne zamontowanie dodatkowego zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

Czyli jak bedzie poprowadzona jedna linia to centrala i tak powinna inaczej odebrać sabotaż inaczej włamanie??/

Mam centralkę Integra64 proszę o napisanie gdzie to mogę sprawdzić i ewentualnie ustawić.

Lekkie pukanie w okno czy czujkę nie powoduje alarmu natomiast wiercenie w niedalekim sąsiedztwie powoduje sabotaż.

Witam :)

 

Tak, na jednej linii (typu 2EOL, czyli z dwoma rezystorami w czujce) centrala rozpoznaje osobno sabotaż (zabezpieczenie antysabotażowe działa stale - niezależnie od uzbrojenia systemu) i alarm.

 

Czy sami montowaliście ten system i posiadacie kod serwisowy, czy montowała firma? Jeśli firma, to nic sami nie zdziałacie, bo nie macie kodu serwisowego.

 

Agniecha, a może Wy wiercicie w przewodzie od tej czujki??! :roll:

 

Jeśli nie, to obstawiam nie dokręconą kostkę przewodową w czujce lub źle włożony w kostkę przewód (lub rezystor). Od przodu czujki jest owalna zaślepka. Wyjmij ją (jest na wcisk). Pod nią jest śrubka mocująca górną obudowę. Po wykręceniu jej dostaniesz się do czujki. Otwarcie obudowy powinno wywołać alarm sabotażowy. Następnie sprawdź, czy wszystkie śrubki w kostce są dokręcone. Jeśli tak, to delikatnie pociągnij za każdy kabelek w czujce i każdy rezystor (taki mały element z kolorowymi paskami wciśnięty w kostkę).

 

Mnie też zdarzyło się, że w takiej czujce mikrowłącznik od antysabotażu z jednej strony nie był fabrycznie przylutowany do płytki (tylko dotykał do niej). Drgania w okolicy czujki wywoływały sabotaż :-?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

otworz czujnik i zobacz czy wlaczy sie sabotaz czy tylko bedzie naruszona linia. jezeli bedzie tylko naruszona linia to zle podlaczony czujnik(zmieniono sabotaz z wyjsciem alarmowym w czujniku),ale moze tez byc zle zaprogramowane wejscie w centrali (jako 24h sabotazowe)

 

Przecież Agniecha napisała, że pukanie w czujkę nie wywołuje sabotażu, więc czujka nie jest źle podłączona, ani źle zaprogramowane wejście w centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki jutro jakoś sprawdzę.

 

Byli "fachowcy" od alarmu i tłumaczyli mi że zawsze jak się wierci to będzie sabotaż bo niby tam jest jakaś sprężynka która na skutek wiercenia drga i powoduje alarm.Jednak zobaczymy co dalej coś zrobili i poprawili i niby ma być dobrze:)

 

:lol: :lol: :lol: niezłe!

 

Owszem, jest sprężynka popychająca mikrowłącznik antysabotażowy, ale jest ona na tyle mocna, że od żadnych drgań się nie ugina :lol:

 

Skoro poprawili i ma być dobrze, to pewnie dokręcili kostkę, albo ułożyli prawidłowo przewód w kostce :)

 

No nic, ważne, żeby system działał jak należy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaka jest odległość garażu od domu?

 

Trzy rozwiązania:

 

1. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz klawiaturę, w której masz dwa wejścia czujek. Zasilanie czujek podłączasz z klawiatury.

 

2. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz ekspander ośmiu wejść (to taki moduł umożliwiający podłączanie czujek). Zasilanie czujek podłączasz do ekspandera. Sterowanie strefą zabezpieczającą garaż możesz zrealizować przy pomocy pilota (dołączając do ww modułu odbiornik pilotów).

Wówczas możesz pilotem wyłączyć zabezpieczenie garażu, a nastepnie idziesz do domu i w domu z klawiatury wyłączasz zabezpieczenie domu.

 

3. Montujesz centralę DSC, np. PC 5020 i w garażu do tych czterech żył możesz podłączyć i klawiaturę (z jednym wejściem czujki) i ekspander ośmiu wejsć

Najbardziej mi odpowiada opcja nr 2 i chyba tak zrobię jak mnie koszty nie zabiją :lol:

Kabla od domu do garażu to jakieś 35m

Dzięki za odpowiedzi i rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaka jest odległość garażu od domu?

 

Trzy rozwiązania:

 

1. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz klawiaturę, w której masz dwa wejścia czujek. Zasilanie czujek podłączasz z klawiatury.

 

2. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz ekspander ośmiu wejść (to taki moduł umożliwiający podłączanie czujek). Zasilanie czujek podłączasz do ekspandera. Sterowanie strefą zabezpieczającą garaż możesz zrealizować przy pomocy pilota (dołączając do ww modułu odbiornik pilotów).

Wówczas możesz pilotem wyłączyć zabezpieczenie garażu, a nastepnie idziesz do domu i w domu z klawiatury wyłączasz zabezpieczenie domu.

 

3. Montujesz centralę DSC, np. PC 5020 i w garażu do tych czterech żył możesz podłączyć i klawiaturę (z jednym wejściem czujki) i ekspander ośmiu wejsć

Najbardziej mi odpowiada opcja nr 2 i chyba tak zrobię jak mnie koszty nie zabiją :lol:

Kabla od domu do garażu to jakieś 35m

Dzięki za odpowiedzi i rady

 

Ja polecam opcję 2 tak jak opisał tu zbych i klawiaturę strefową + moduł rozszerzenia linii (strefowa chodzi na magistrali Ekspanderów)

Albo wieszaj dsc 5020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie takie: w jaki sposób podłączyć sygnalizator Satel SPL-2030 do centralki Satel CA5?

 

w załączonym schemacie do centralki jest tylko info jak podłączyć sygnalizator SPL -2010 i SPLZ-1011, natomiast w schemacie sygnalizatora jest schemat podłączenia do centralek CA10 i CA6

 

będę wdzięczny za podpowiedzi lub schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GUARD - zewnętrzna czujka dualna (podwójna podczerwień + mikrofala) szerokokątna o zasięgu 14 m i kącie detekcji 120 stopni. Nie reaguje na zwierzęta i posiada rozbudowany antymasking reagujący zarówno na próbę zasłonięcia jak i zamalowania czujki. Posiada również czujnik udarowy wykrywający próby rozbicia czy innego mechanicznego uszkodzenia czujki. Naprawdę godna uwagi czujka.

Montaż na wysokości 2 m. Cena około 670 zł.

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/guard.jpg

 

A TU jest ładna prezentacja :D.

 

Jakim cudem czujka nie reaguje na zwierzęta a reaguje na ludzi? Złodziej na czworakach?

Co z roślinami przy czujkach zewnętrznych - krzak kołyszący się na wietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pilota chciałbym korzystać z telefonu komórkowego do uzbrajania/rozbrajania systemu. Ewentualnie może to być jedynie włączenie opóźnienia alarmu a rozbrojenie z klawiatury.

 

Mój pomysł jest następujący:

komórka z aplikacją Java łączy się po Bluetooth z modułem centrali alarmowej i załącza odpowiednie funkcje

 

Domyślam się, że centrale nie obsługują Bluetooth. Dlatego należałoby wykorzystać jakiś PC do tego. Tylko jak sterować centralą z PC?

Wadą rozwiązania jest to, że PC pobiera dużo prądu jeśli miałby być włączony non-stop. Może wy podpowiecie jak to zorganizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...