Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

dyru:

 

Bardzo ładne te rysunki. Zapomniałeś jeszcze napisać jaki to adres i kiedy wyjeżdżasz na ferie :lol:

 

MCB

 

Czy ja wiem czy ładne :lol: . Nie jest to projekt do wykonania tylko ogólny pogląd jak ja to widzę przed spotkaniem z technikiem który dopiero zaproponuje konkretne rozwiązanie. Wzorowałem się na rysunkach ZBYCHA choć on by pewnie dołożył jeszcze kilka czujek. Ponieważ w kwestii alarmów jestem lajkonikiem (choć po przejrzeniu forum to już nieco wyedukowanym) więc pewnie pełno w tym błędów. Forum bardzo ciekawe wiec być może uzyskam kilka cennych rad i nie dam się wpuścić na jakąś oczywistą minę.

 

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Spedziłem dziś sporo czasu wczytując się w ciekawe posty dotyczące alarmów.

Ponieważ chcę zabezpieczyć swój domek więc zdecydowałem się na firmę ochroniarską "SS" - instalacja alarmu oraz monitoring. Wydawało mi się to najlepszym rozwiązaniem ale czytając wypowiedzi na formu wygląda na to, że nie do końca dobry wybór (choć pewnie do każdej firmy ktoś mógłby się przyczepić)

....

Pozdrawiam,

Piotr

 

Daj sobie spokój z GTX i zamów jednak satela integrę (lepiej dopłacić i mieć spokój,pozatym możliwości są o niebo większe) .Czujniki tez raczej wybrałbym inne- w tej klasie cenowej weź albo dsc encore albo satela aqua.Co do watchoutów to tez je instaluje czasami i chociaz nie są zbyt czułe(może to zaleta dla niektórych) to działają w miarę dobrze.Jeśli już wybrałeś agencję to spotkaj się z serwisantem ze swojego rejonu z ramienia tej agencjii -jeśli juz to raczej on odpowie na twoje pytania co do możliwości centrali alarmowej, a nie handlowiec.

 

Witam,

 

Bardzo dziękuję za radę - serwisanta i ekipę spotkam niedługo bo będą mi kablować. Ale może spróbuję się z nim skontaktować wcześniej.

Też się zastanawiam nad Integrą ale plusem przy czujkach zewnętrznych jest możliwość ustawiania ich z centrali ProSYS (wszystko Rokonet). Tak twierdzi technik SS. Z Satelem też działa ale podobno gorzej jeśli chodzi o ustawianie parametrów czujek. Czy Satel pozwala na sterowanie wyjściem przekaźnikowym zależnie od stanu czujki (nie ważne czy uzbrojony czy nie). Nieco wcześniej pisałeś, że DSC 5020 tego nie może. Przejrzałem instrukcję ProSYS i można to ustawić (chcę sterować oświetleniem hol, garaż, schody, podjazd wyzwalane z czujki alarmowej). Generalnie możliwości jak na moje potrzeby są wystarczające - nie jestem fanem drążenia możliwości centrali alarmowej. Ważniejsze jest czy jest dobrej klasy i czy jest niezawodna. Warunki gwarancyjne wyglądają zachecająco - 2 lata 24 godziny na dobę. Jeśli by się to psuło to chyba by nie dawali takiej gwarancji?

Satel Aqua - opis wygląda ciekawie, czy są lepsze niż to co mi zaproponowano? Czy czujka sufitowa 360 stopni ma sens (chodzi hol na poddaszu). Czy wtedy też dualną Satel Silver?

Czy jeśli bym zmieniał centralę za jakiś czas (jeśli by się zaczeły problemy po gwarancji) to czy muszę też zmieniać manipulatory? Czy 3 manipulatory LCD mają sens (na początku myślałem tylko o jednym na piętrze bo po co mi w garażu czy przy wejściu LCD - dioda pokaże że coś nie tak ale na razie zostały 3 LCD).

Aha, planuję rekuperator ale z tego co czytałem to nie wpływa na działanie czujek (nie będzie DGP).

 

Pozdrawiam,

Piotr

jak będziesz musiał zmienic centralę to tylko na coś z rodziny GTX (przy wymianie na inna centralę -innego producenta musisz wymienic manipulatory)

Prosys faktycznie ma możliwość śledzenia linii . Ale satel integra ma wg mnie lepsze mozliwości jeśli chodzi o timery. Funkcja o której piszesz sterowanie czujnikiem światła chodzi bez problemu w satelu , dodatkowo ja mam zaprogramowane aby działała tylko w okręslonych godzinach nocnych , w gtx i prosysie będziesz miał działająco prawdopodobnie cały czas.Jeszcze raz sie zastanów, późniejsza wymiana centrali jest bardzo kosztowna. Co do Gtx i firmy sprzedającej to aby nie przydażyła się powtórka z Napco.(zero części)

Satel znakomicie poradzi sobie z watchoutami, ma dużo lepsze możliwości programowe linii (licznikowe , zewnetrzne , prealarmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satel Integra 64, 2 manipulatory LCD - jeden przy drzwiach głównych, 2gi w garażu. Kontaktron w bramie garażowej ustawiony jest jako "3 - Opóźniona wewnętrzna" bez "Kontroli przy załączeniu czuwania". Chcę jednak, uzyskać efekt w którym taka kontrola zostanie przeprowadzona gdy będę aktywował czuwanie manipulatorem przy drzwiach wejściowych. Wydaje mi się że da się to zrobić za pomocą wejść wirtualnych przenoszących stan wyjścia. Niestety nie wiem jak rozpoznać fakt użycia manipulatora przy drzwiach. Wyjścia 84 (sygnalizacja podania hasła) i 85 (sygnalizacja użycia hasła) niestety na to nie pozwalają - za ich pomocą można rozpoznać tylko użytkowników / administratorów. Może ktoś wie jak uzyskać taki efekt.

 

PS>Przeryłem forum ale nic nie znalazłem :(

PS2> Liczę na _ZBYCHA_ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satel Integra 64, 2 manipulatory LCD - jeden przy drzwiach głównych, 2gi w garażu. Kontaktron w bramie garażowej ustawiony jest jako "3 - Opóźniona wewnętrzna" bez "Kontroli przy załączeniu czuwania". Chcę jednak, uzyskać efekt w którym taka kontrola zostanie przeprowadzona gdy będę aktywował czuwanie manipulatorem przy drzwiach wejściowych. Wydaje mi się że da się to zrobić za pomocą wejść wirtualnych przenoszących stan wyjścia. Niestety nie wiem jak rozpoznać fakt użycia manipulatora przy drzwiach. Wyjścia 84 (sygnalizacja podania hasła) i 85 (sygnalizacja użycia hasła) niestety na to nie pozwalają - za ich pomocą można rozpoznać tylko użytkowników / administratorów. Może ktoś wie jak uzyskać taki efekt.

 

PS>Przeryłem forum ale nic nie znalazłem :(

PS2> Liczę na _ZBYCHA_ :)

 

I tak nie wierzę w przerycie forum ;)

 

A czy opcja "Przeglądaj naruszone/zablokowane wejścia przed zał czuwania"

nie może być??

Niestety będziesz widział to na obudwu manipulatorach ale masz możliwość załączenia pomimo naruszonych wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak nie wierzę w przerycie forum ;)

Wątki o alarmach i o automatyce domowej przeczytałem mniej lub dokładniej kilka razy ... hasło satel też było w użyciu ;)

 

A czy opcja "Przeglądaj naruszone/zablokowane wejścia przed zał czuwania"

nie może być??

Niestety będziesz widział to na obudwu manipulatorach ale masz możliwość załączenia pomimo naruszonych wejść.

Tą opcje mam aktywną i mnie drażni, chcę żeby system zrobił to za mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam zamontowana w salonie czujke dualne PIR + MW siemensa 120c.

 

mimo ze alarm nie jest uzbrojony to czujka sobie mruga diodami czyli na chlopski rozum caly czas emituje mikrofale.

 

nie wiem czy sa one szkodliwe czy nie ale dla swietego spokoju wole zapytac....

czy jest szansa zeby przy rozbrojonym alarmie nie podawac tam zasilania czy jakos inaczej to skonfigurowac

 

? ewentualnie czy to standard, tak ma byc i sie tym nie przejmowac ?

 

thnx from the mountain :)

 

aha... centrala to INTEGRA64 jesli to istotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi tynkarze zalali mi centralę Satel.

Była zamknięta, ale przez otwory w obudowie dostała się woda.

Na klawiaturze pokazuje mi komunikat Brak CLK.

Czy da się jeszcze uratować centralę, czy można ją wyrzucić do kosza?

 

Wyłącz, wysusz, spróbuj przetrzeć spirytusem zalane miejsce, ale przy integrze a taką pewnie masz szanse są średnie, chociaż ostatnio wytrzymała jak pękła rura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze drodzy -

 

- mam mały/duży problem z moim systemem alarmowym - a właściwie nie z systemem ale z ... kotem :(

System oparty na Satelu Integra64 , problem to strefa garaż/piwnica - w garażu czujka PIR/MW Satel Cobalt , w piwnicy PIR DSC - już trzy razy mi sie zdażyło ze podczas zamykania bramy garażowej kot sąsiadki - wiecznie głodne bydlę wskakiwało mi do garażu - po zamknieciu bramy system sie uzbraja i alarm jest aktywny.

Oczywiscie potwór łazi po garazu i piwnicy w poszukiwaniu żarcia albo ciepła i aktywuje mi alarm - i to jeszcze łazi po nocy - juz trzy razy ekipa monitoringu / jestem w sieci monitoringu / w nocy mnie budziła zawiadomieniem że aktywował sie system alarmowy w moim domu ... :(

Kończy się to faktem przyjazdu na działkę / mieszkam teraz 30 km od budowy / szukaniem kota i wypędzaniem bestii ... - nieprzespana noc , kupa nerwów, grupa interwencyjna już mnie zna , nic sie nie odzywają tacy sa źli etc ...

 

Co zrobic żeby odstarszyc futrzaka ?? - coby do garażu nie właził ?? - odstrzelić ?? - generalnie jestem miłośnikiem kotów ale w tym wypadku ...

 

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy opcja "Przeglądaj naruszone/zablokowane wejścia przed zał czuwania" nie może być??

Nie wystarczyła - i znalazło się rozwiązanie - pomogli ludzie z elektrody :)

Tworzy się strefe "wirtualną" w tej strefie jest wejście sterowane wyjściem "naruszenie wejścia", wyjściem steruje z kolei kontaktron. To wejście wirtualne nie posiada akcji alarmowej i jest sprawdzane przy zbrojeniu. Strefe "wirtualna" przypisana jest tylko do manipulatora przy drzwiach wejściowych. Gdy zbroję wszystko przy drzwiach sprawdzana jest też ta strefa i dostaję komunikat np. o naruszeniu wejścia wirtualnego. Gdy wychodzę garażem, strefa nie jest zbrojona i nie ma kontroli wejścia. Dodatkowo naruszenie bramy (np. pilotem) powoduje automatyczne rozbrojenie strefy "wirtualnej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wolne jedno z czterech pierwszych wyjść, to przełącz tam zasilanie czujek dualnych, a wyjście ustaw jako 42. Zasilanie w czuwaniu.

 

nie zawsze to wystarcza,czasami czujnik i tak wywoluje alarm po zakonczeniu odliczania czasu na wyjscie mimo odznaczonej opcji-,,alarm po czasie na wyjscie"

zmienione czujniki, zmienniona centrala i nadal ten problem.

dobrym rozwiazaniem ze strony satela bylo by wprowadzenie ,,power up delay" odnoszacego sie takze do zalaczenia zasilania na wyjsciu out.

Niedociagnieciem jest takze brak mozliwosci opoznienia raeakcji

wejscia typu ,,zewnetrzna"

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki "power up delay" to nic innego jak opóźnienie, które można samemu w takim przypadku zasymulować:

Czas na wyjście > Czas rozruchu czujek. Czujki Satela standardowo dopiero po 30 s od załączenia zasilania przechodzą w stan "działania", dlatego czas na wyjście powinien być np 35 s lub więcej.

Mam tak u siebie i działa bez zarzutu - czujki Satel Cobalt.

Może czujki siemensa też potrzebują czasu na rozruch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba "juz bylo" na tym watku, ale nie moge odszukac:

 

Jesli okna sa antywlamaniowe (okucia WK2, szyby P4), to czy w przypadku uderzenia lomem w szybe, stluczenie zwyklej szyby, ktora podobno jest umieszczona od wewnatrz pomieszczenia, spowoduje uruchomienie alarmu przez czujke stluczeniowa? Prawda to, czy wciskaja mi "kit"? Czy zastosowanie czujki inercyjnej da mi tylko szybsze wykrycie intruza (za pierwszym razem moze nie uda mu sie stluc szyby) w porownaniu do czujki stluczeniowej, czy cos wiecej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: Sygnalizator SD3001 - caly czas miga w nim jakies swiatelko,

nie wiem niestety (juz zalozylem go na sciane), czy miga dioda, czy lampa. Co to moze byc? Raczej nie wyglada to na diode, troche za mocno mruga? Niestety w instrukcji niewiele na ten temat jest napisane.

Przy podlaczeniu bezposrednim (testowym) do centrali mrugala tylko dioda, podejrzewam, ze to dioda kontrolna, tak jak w czujkach. Czy da sie to wylaczyc? Nie ma w srodku zadnej zworki o opisie LED.

 

Z innej beczki, mam manipulator LCD do integry. Wysiadla w nim klawiatura,poza tym wszystko dziala w porzadku. Drugi manipulator na tej samej magistrali dziala poprawnie. Co to moze byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze pomozcie

czujka Siemensa IRM 120C, podlaczona w konfiguracji 2EOL, nastepujaco:

 

miedzy 15 a 14 rezystor 1,1

miedzy 14 a 11 rezystor 1,1

z 15 do Z1 w centrali

z 10 na COM w centrali

z 2 do OUT4 w centrali (jako 41-zasilanie)

z 1 na cOM w centrali

 

centrala Integra64, czujka ustawiona jako 5 - zwykla

 

na czujce jest caly czas zasilanie (po sprawdzeniu miernikiem ok 13V)

w przypadku otwaria obudowy

lub naruszenia strefy gdy zazbrojona zalacza sie alarm

 

ale przez caly czas ani na chwile nie mruga zadna z diod, ani przyz alaczaniu na nia zasilania, ani przy naruszaniu strefy ,nic

w intrukcji pisza zeby sprawdzic poprawnosc programowania i sygnal sterujacy.

 

Co jest nie nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

w intrukcji pisza zeby sprawdzic poprawnosc programowania i sygnal sterujacy.

 

Co jest nie nie tak?

Z tego wynika, ze czujka generalnie dziala poprawnie, tylko dioda nie sygnalizuje, czy tak? Sprawdz, czy ktos nie wylaczyl diody zworka. Poza tym w tym przypadku olej to, taki jest stan docelowy, diody powinny byc wylaczone, poniewaz gdy sa wlaczone informuja ewentualnego intruza o strefach widocznych i niewidocznych dla czujki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie o wysokość montażu czujników zewnętrznych.

W sieci odnalazłem zewnętrzny czujnik procesorowy PIR + MW (dual) CROW MRX 300 N, który ma wysokości montażu od 1.5m do 3.0m.

Moje pytanie nie dotyczy konkretnie tego czujnika, ale o zasadę pracy tego typu czujników.

Czy montując czujnik zewnętrzny na wysokości 4,5 – 5,0 metrów nad ziemią, ale kierując go pod jakimś kątem w dół, to jego charakterystyka pracy np. widziana z boku obróci się o taki sam kąt?

Czy taki czujnik będzie pracował poprawnie, czy mogą pojawić się „fałszywe alarmy”?

Przeszukałem dostępne w sieci opisy czujników zewnętrznych, ale nikt nie pisał o próbie takiego ich wykorzystania, więc liczę na Waszą wiedzę i pomoc ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...