Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

myślałem nawet o czymś takim jak Centrala alarmowa CA5 z klawiaturą LED-S

 

http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=604&sess_id=c55cafa0094f15455eed7bb26762e790

proste urządzenie i dość dobra cena, powinno wystarczyć

Wszysto ok ale co będzie jeśli postanowisz system o cos rozbudować (np. Czujniki okienne) myslę ze jednak Integra jest lepszym rozwiązaniem , chociaż droższym ,-po co zabierać sobie możliwości rozbudowy.

wydaje mi się, że nie będę rozbudowywał okolica wydaje się być ok sąsiedzi mówią, że spokojnie jest i nie ma się o co bać ale wiadomo zobaczymy, ale kiedyś jakby co to zawsze mogę zmienić centralkę przecież

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

integra ma to do siebie ze mozna sporo z niej wycisnac - np wlaczanie swiatla w domu za pomoca smsa, rozbrojenie/uzbrojenie alarmu w ten sam sposob, podzial na strefy itp itd - mnostwo opcji

 

Wspomniany przez Ciebie kilka postów wyżej JABLOTRON, którego od miesiąca użytkuję też ma te funkcje :D. Moge sterowac nie tylko SMS ale tez ze strony www :D. No i napewno zdecydowanie tańszy niż SATEL Integra. A instalacja i konfiguracja to super prosta sprawa.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wspomniany przez Ciebie kilka postów wyżej JABLOTRON, którego od miesiąca użytkuję też ma te funkcje :D. Moge sterowac nie tylko SMS ale tez ze strony www :D. No i napewno zdecydowanie tańszy niż SATEL Integra. A instalacja i konfiguracja to super prosta sprawa.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

 

integra rowniez moze byc sterowana przez przegladarke www. Jablotrony maja tylko klawiatury led i z tego co mi wiadomo nie maja podzialu na strefy choc jesli nie planujesz jakis dziwnych kombinacji to z pewnoscia do domku jednorodzinnego jest wystarczajacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wspomniany przez Ciebie kilka postów wyżej JABLOTRON, którego od miesiąca użytkuję też ma te funkcje :D. Moge sterowac nie tylko SMS ale tez ze strony www :D. No i napewno zdecydowanie tańszy niż SATEL Integra. A instalacja i konfiguracja to super prosta sprawa.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

 

integra rowniez moze byc sterowana przez przegladarke www. Jablotrony maja tylko klawiatury led i z tego co mi wiadomo nie maja podzialu na strefy choc jesli nie planujesz jakis dziwnych kombinacji to z pewnoscia do domku jednorodzinnego jest wystarczajacy.

 

To prawda - jesli chodzi o Jablotrony serii 6x to maja tylko klawiatury LED. Nie uzywalem jeszcze tej klawiatury do uzbrajania/rozbrajania bo mam to na pilotach. Natomiast centrala umozliwia zrobienie podziału na 2 strefy.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam mały problem z czujkami dsc podłączonymi do integry 32.

w obecnym stanie budowy czujki pilnują okien i drzwi, jednak już trzecia czujka pir wysiadła z niewiadomych przyczyn - instalacja była założona około 2 tygodnie temu.

dom jest nieogrzewany, temperatura taka sama jak za oknem,

czy w takich temperaturach czujki mogą pracować poprawnie i nie ulegać awariom czy to raczej uszkodzenie fabryczne z opóźnionym zapłonem?

na www znalazłem temperaturę pracy czujek określoną od 0 do 50st C

Jaki model tych czujek?

 

Czujka DSC LC-100

instalator mówi ze skrecil je na min czulosc i dlatego sa takie otepiale (macham i obserwuje diodę :) )

jedna padla - wymienił; dwie kolejne (które podejrzewałem) ozyły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy

 

Mam pytanie związane z włączeniem w system czujki gazu DG1 Satela.

Mój system to SATEL Integra64.

Czujkę / wejście / po włączeniu w system zaprogramowałem jako typ reakcji 49. 24h pomocnicza - czujnik gazu.

Taki typ reakcji wyzwala alarm tylko w wypadku zaprogramowania wyjścia sygnalizatora jako typ 13 - Alarm Techniczny.

W moim systemie mam jeden sygnalizator wewnętrzny SPW 220 Satela i obydwa wyjścia sterujące tym sygnalizatorem / optyczne i akustyczne / mam zaprogramowane jako typ 2 Alarm pożarowy/włamaniowy.

W takiej konfiguracji programowej wyjść po zadziałaniu czujki DG1 sygnalizator nie zaświeci ani nie zacznie wyć.

 

Czy jest inna możliwość zaprogramowania wyjścia sterującego sygnalizatorem, aby dla czujki gazu dla typu reakcji 49 sygnalizator sygnalizował zadziałanie tej czujki ?? i jednocześnie sygnalizował alarmy pożarowe i włamaniowe ??

- czy trzeba zamienić typ reakcji z 49 naprzykład na sabotażową 24h , lub inną 24h ...

 

Pytanie drugie :

- czy sygnalizator SPW220 / obwód syreny i obwód optyczny / może być sterowany wyjściami niskoprądowymi płyty głównej Integry ?? - czy tylko wyjściami wysokoprądowymi ??

 

Pytanie trzecie :

Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 brzmi - tylko wysokoprądowymi :lol:

- czy można nabyć expander wyjść do Integry z wyjściami wysokoprądowymi w ilości conajmniej 6 sztuk ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy

 

Mam pytanie związane z włączeniem w system czujki gazu DG1 Satela.

Mój system to SATEL Integra64.

Czujkę / wejście / po włączeniu w system zaprogramowałem jako typ reakcji 49. 24h pomocnicza - czujnik gazu.

Taki typ reakcji wyzwala alarm tylko w wypadku zaprogramowania wyjścia sygnalizatora jako typ 13 - Alarm Techniczny.

W moim systemie mam jeden sygnalizator wewnętrzny SPW 220 Satela i obydwa wyjścia sterujące tym sygnalizatorem / optyczne i akustyczne / mam zaprogramowane jako typ 2 Alarm pożarowy/włamaniowy.

W takiej konfiguracji programowej wyjść po zadziałaniu czujki DG1 sygnalizator nie zaświeci ani nie zacznie wyć.

 

Czy jest inna możliwość zaprogramowania wyjścia sterującego sygnalizatorem, aby dla czujki gazu dla typu reakcji 49 sygnalizator sygnalizował zadziałanie tej czujki ?? i jednocześnie sygnalizował alarmy pożarowe i włamaniowe ??

- czy trzeba zamienić typ reakcji z 49 naprzykład na sabotażową 24h , lub inną 24h ...

Dwa rozwiązania:

1. Zaprogramuj czujki gazu jako typ 33 (czujka dymu)

2. Zaprogramuj wyjścia wyzwalające sygnalizator jako 47 (suma logiczna wyjść) i zaprogramuj do sumy wirtuane wyjścia 2 i 13

 

Pytanie drugie :

- czy sygnalizator SPW220 / obwód syreny i obwód optyczny / może być sterowany wyjściami niskoprądowymi płyty głównej Integry ?? - czy tylko wyjściami wysokoprądowymi ??

Nie. Sygnalizator SPW220 posiada jedynie wejścia wyzwalane podaniem napięcia +12V, a wyjścia niskoprądowe sterują masą.

 

Pytanie trzecie :

Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 brzmi - tylko wysokoprądowymi :lol:

- czy można nabyć expander wyjść do Integry z wyjściami wysokoprądowymi w ilości conajmniej 6 sztuk ??

Można do wyjść niskoprądowych podłączyć przekaźniki i przez nie wysterować taki sygnalizator lub dokupić moduł wyjść przekaźnikowych, np. CA64OR (osiem wyjść przekaźnikowych) lub CA64OROC (cztery wyjścia przekaźnikowe i cztery wyjścia tranzystrowe niskonapięciowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa rozwiązania:

1. Zaprogramuj czujki gazu jako typ 33 (czujka dymu)

2. Zaprogramuj wyjścia wyzwalające sygnalizator jako 47 (suma logiczna wyjść) i zaprogramuj do sumy wirtuane wyjścia 2 i 13

 

Dzięki Zbychu - takoż uczynię - przeprogramuję wyjścia sterujące sygnalizatorem na 47 lub przeprogramuję czujke gazu jako inne wejście ale 24h ...

 

Można do wyjść niskoprądowych podłączyć przekaźniki i przez nie wysterować taki sygnalizator lub dokupić moduł wyjść przekaźnikowych, np. CA64OR (osiem wyjść przekaźnikowych) lub CA64OROC (cztery wyjścia przekaźnikowe i cztery wyjścia tranzystrowe niskonapięciowe)

 

Chcę do mojego systemu podłączyć jeszcze jeden sygnalizator wewnętrzny / ewentualnie podłączyć drugi równolegle do wyjść sterujących pierwszy - tu bym zaoszczędził dwa wyjścia / , sygnalizator zewnętrzny / tu potrzebne mi dwa wyjścia sterujące / i chce podłączyć zasilanie czujki dualnej na osobne wejście i zaprogramować je jako 42 - zasilanie w czuwaniu.

Potrzebne mi sa minimum 3 wyjścia wysokoprądowe - aktualnie mam w centrali wolne jedno ...

 

Moduł wyjść przekaźnikowych CA64OR jest bez zasilacza - czy zasilanie bedę mógł pobrać z płyty głównej , czy trzeba nabyć moduł z zasilaczem ?? /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widziałem wcześniej albo nie zauważyłem porad dotyczących montowania instalacji alarmowych takich dla początkujących

 

mógłby ktoś opisać podstawowe zasady montowania takie dla początkującego?

 

mam zamiar zakupić prosty system alarmowy prawdopodobnie Satel CA-5 z manipulatorem LED więc nic trudnego raczej, tak bynajmniej mi się wydaje

 

może napiszecie jakich błędów się ustrzegać, jakie przewody stosować, gdzie montować serce systemu, jak czujki itp.

 

a może lepiej żebym nawet na takim prostym systemie się nie uczył ? może tylko on mi isę wydaje prosty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro czujesz sie na siłach , zagadnienia z zakresu elektroniki nie są Ci obce , umiesz sie posługiwać śrubokretem , ucinaczkami i nożem - to dlaczego nie :) - możesz spróbować ...

 

Wszystko powinienieś rozpocząć od projektu całej instalacji - przemyślanego projektu gdyż jak już ułożysz kable do czujek to będzie pozamiatane w wypadku zmian koncepcji czy projektu.

 

Centralę umieść w w mało uczęszczanym miejscu ukrytą przed wzrokiem osób trzecich ,duża obudowa wraz z odpowiednim akumulatorem, czujki w zależności od tego jakie będą w projekcie systemu / czy PIR , czy dualne , czy kotaktrony , stłuczeniowe etc .. / , kable do czujek np YTDY 6x0,5mm ...

 

Zastanów się czy nie lepiej / funkcjonalniej / byłoby nabyć CA6 , CA10 lub nawet Integrę24 - zawsze to więcej wejść , wyjść , możliwość konfiguracji stref ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widziałem wcześniej albo nie zauważyłem porad dotyczących montowania instalacji alarmowych takich dla początkujących

 

mógłby ktoś opisać podstawowe zasady montowania takie dla początkującego?

 

mam zamiar zakupić prosty system alarmowy prawdopodobnie Satel CA-5 z manipulatorem LED więc nic trudnego raczej, tak bynajmniej mi się wydaje

 

może napiszecie jakich błędów się ustrzegać, jakie przewody stosować, gdzie montować serce systemu, jak czujki itp.

 

a może lepiej żebym nawet na takim prostym systemie się nie uczył ? może tylko on mi isę wydaje prosty ?

 

moze jestm monotonny i zostane zaszeregowany jako ich agent 8) :lol: ale naprawde najlepiej kup w tym miejscu gdzie pisalem wczesniej bo dostaniesz telefon na komorke do goscia i jego gg i w dowolnej chwili jak bedziesz mial pytanie zadzwonisz i wytlumaczy lopatologicznie (bynajmniej u mnie tak bylo) a pytan w trakcie instalacji pojawi sie spoooro.

Kable najlepiej stosuj 6cio zylowe (masz wowczas zawsze zapas jakby ktoraz zyla padla - bylo omawiane w tym watku), ja centralke mam w kotłowni, czujki najlepsze ale i najdrozsze sa siemensa (okolo 90PLN) ale satelowskie graphite sa tez ponoc niezle a o polowe tansze (ja siemensa dalem w iezszych miejscach typu nieocieplony strych i lazienki).

Instrukcje satela sa ciezkie do przetrawienia i nie liczylbym na nie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzajmy - Satele wcale takie ciężkie nie są :lol: - poza tym support techniczny Satela naprawdę nieźle działa . A możliwości konfiguracji central Satela są naprawdę ogromne .

Z reguły po montażu instalacji i uruchomieniu systemu okazuje sie że jednak coś możnaby dołożyć , inaczej skonfigurować etc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa rozwiązania:

1. Zaprogramuj czujki gazu jako typ 33 (czujka dymu)

2. Zaprogramuj wyjścia wyzwalające sygnalizator jako 47 (suma logiczna wyjść) i zaprogramuj do sumy wirtuane wyjścia 2 i 13

 

Dzięki Zbychu - takoż uczynię - przeprogramuję wyjścia sterujące sygnalizatorem na 47 lub przeprogramuję czujke gazu jako inne wejście ale 24h ...

Wejście typu 33 jest całodobowe. Nie ma znaczenia, że podłączysz do takiego wejścia czujkę gazu. Tylko przy monitoringu telefonicznym ma to troszkę znaczenie, bo system monitorowania od razu rozpoznaje, że to czujka gazu.

 

Można do wyjść niskoprądowych podłączyć przekaźniki i przez nie wysterować taki sygnalizator lub dokupić moduł wyjść przekaźnikowych, np. CA64OR (osiem wyjść przekaźnikowych) lub CA64OROC (cztery wyjścia przekaźnikowe i cztery wyjścia tranzystrowe niskonapięciowe)

 

Chcę do mojego systemu podłączyć jeszcze jeden sygnalizator wewnętrzny / ewentualnie podłączyć drugi równolegle do wyjść sterujących pierwszy - tu bym zaoszczędził dwa wyjścia / , sygnalizator zewnętrzny / tu potrzebne mi dwa wyjścia sterujące / i chce podłączyć zasilanie czujki dualnej na osobne wejście i zaprogramować je jako 42 - zasilanie w czuwaniu.

Potrzebne mi sa minimum 3 wyjścia wysokoprądowe - aktualnie mam w centrali wolne jedno ...

 

Moduł wyjść przekaźnikowych CA64OR jest bez zasilacza - czy zasilanie bedę mógł pobrać z płyty głównej , czy trzeba nabyć moduł z zasilaczem ?? /

Większość sygnalizatorów zewnętrznych ma konfigurowalne wejścia wyzwalające, więc możesz taki sygnalizator wysterować z wyjść niskopądowych.

 

Odnośnie dodatkowego modułu zasilacza, to musisz zrobić bilans prądów i z niego wyjdzie, czy potrzebujesz dodatkowy zasilacz. Przypominam, że należy brać pod uwagę nie tylko całkowity pobór prądu w systemie, ale również czas pracy systemu przy zasilaniu awaryjnym z akumulatora!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście typu 33 jest całodobowe. Nie ma znaczenia, że podłączysz do takiego wejścia czujkę gazu. Tylko przy monitoringu telefonicznym ma to troszkę znaczenie, bo system monitorowania od razu rozpoznaje, że to czujka gazu.

 

Przy monitoringu i przy odczytaniu logów / zdarzeń systemu / wówczas będzie widniał wpis o czujce dymu / jak zaprogramuję ją jako typ 33 / . Dlatego wolałbym aby była ona / czujka gazu / zaprogramowanan jako typ 49. No ale nie jest to niezbędne :lol:

Ja mam monitoring zewnętrzny przez nadajnik radiowy , mam dwa wyjscia zaprogramowane do sterowania nadajnikiem - i tylko muszę je zaprogramować aby nie sygnalizowały ochronie np zadziałanie czujki dymu :lol: - ale to juz zrobiłem - nie ma z tym problemu .

 

Większość sygnalizatorów zewnętrznych ma konfigurowalne wejścia wyzwalające, więc możesz taki sygnalizator wysterować z wyjść niskopądowych.

 

Będę podłączał sygnalizator zewnętrzny SP4002 SATEL z wewnetrznym akumulatorem - czyli mogę go wysterować z wyjść niskoprądowych ?

 

Odnośnie dodatkowego modułu zasilacza, to musisz zrobić bilans prądów i z niego wyjdzie, czy potrzebujesz dodatkowy zasilacz. Przypominam, że należy brać pod uwagę nie tylko całkowity pobór prądu w systemie, ale również czas pracy systemu przy zasilaniu awaryjnym z akumulatora!

 

Przekaźniki w dodatkowym ekspanderze wyjść mają styki odseparowane od zasilania modułu - więc na styk przekaźnika musze podać napięcie które wysteruje mi urządzenie dołączone do tego wyjścia - tak ?? - skąd mam wziąć to napięcie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do speców instalatorów alarmów - panowie - jak łączycie zasilania czujek na płycie centrali ?? Ja mam wszystkich różnych czujek około 16-stu , czyli 16 kabelków które muszę podłączyć do wyjścia zaprogramowanego jako zasilanie / bodajże typ 40 / i tyleż samo mas tych czujek.

Jak wpinacie te kabelki do jednego złącza na płycie centrali ?? - stosujecie jakieś dodatkowe listwy łączone z wyjściem zasilania z centrali ?? Mnie już zaczyna denerwować jak podłączam kilkunasty kabelek z kolei do zasilania i do masy - wszystko jest tak poplątane i napięte ze nie wiem czy wogóle jest przejście pomiedzy tymi kablami a złączem na płycie centrali ... A poza tym fizycznie ponad kilka kabelków / jedna żyła YDYT 6x0,5 / nie da sie podłączyć do maleńkiego styku zasilania na płycie centrali ...

 

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do speców instalatorów alarmów - panowie - jak łączycie zasilania czujek na płycie centrali ?? Ja mam wszystkich różnych czujek około 16-stu , czyli 16 kabelków które muszę podłączyć do wyjścia zaprogramowanego jako zasilanie / bodajże typ 40 / i tyleż samo mas tych czujek.

Jak wpinacie te kabelki do jednego złącza na płycie centrali ?? - stosujecie jakieś dodatkowe listwy łączone z wyjściem zasilania z centrali ?? Mnie już zaczyna denerwować jak podłączam kilkunasty kabelek z kolei do zasilania i do masy - wszystko jest tak poplątane i napięte ze nie wiem czy wogóle jest przejście pomiedzy tymi kablami a złączem na płycie centrali ... A poza tym fizycznie ponad kilka kabelków / jedna żyła YDYT 6x0,5 / nie da sie podłączyć do maleńkiego styku zasilania na płycie centrali ...

 

:evil:

 

specem nie jestem ale na integrze 64 sa w sumie 4 wyjscia wysokopradowe wiec przypada max 4 kabelki na jedno wyjscie przy braku ekspanderow. Masy z kolei sa tak poukladane obok wejsc ze na jeden styk przypadaja dwa kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

specem nie jestem ale na integrze 64 sa w sumie 4 wyjscia wysokopradowe wiec przypada max 4 kabelki na jedno wyjscie przy braku ekspanderow. Masy z kolei sa tak poukladane obok wejsc ze na jeden styk przypadaja dwa kable.

 

Cztery wyjścia wysokoprądowe - z czego w moim przypadku dwa użyte do wysterowania dwóch obwodów sygnalizatora wewnetrznego / optyczny i akustyczny / - pozostają więc dwa - jedno oprogramowane jako zasilanie i jedno wolne z którego będę chciał zasilić ekspander wyjść który mam zamiar nabyć i włączyć do systemu .

Nie mam więc wolnych wyjść ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

specem nie jestem ale na integrze 64 sa w sumie 4 wyjscia wysokopradowe wiec przypada max 4 kabelki na jedno wyjscie przy braku ekspanderow. Masy z kolei sa tak poukladane obok wejsc ze na jeden styk przypadaja dwa kable.

 

Cztery wyjścia wysokoprądowe - z czego w moim przypadku dwa użyte do wysterowania dwóch obwodów sygnalizatora wewnetrznego / optyczny i akustyczny / - pozostają więc dwa - jedno oprogramowane jako zasilanie i jedno wolne z którego będę chciał zasilić ekspander wyjść który mam zamiar nabyć i włączyć do systemu .

Nie mam więc wolnych wyjść ...

 

a co to za problem przeciez mozesz miec podlaczone zasilanie od sygnalizatora i czujek z jednego wyjscia - u mnie tak jest i wszystko dziala poprawnie. Poza tym z tego co pamietam na sygnalizator po czesci sa jakies osobne wyjscia nie kolidujace z zasilaniem czujek. Poza tym z tego co pamietam jeden z kabli od sygnalizatora wychodzi przez out5 czyli juz wyjscie niskopradowe. moge psrawdzic dokladnie i pozniej napisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a co to za problem przeciez mozesz miec podlaczone zasilanie od sygnalizatora i czujek z jednego wyjscia - u mnie tak jest i wszystko dziala poprawnie. Poza tym z tego co pamietam na sygnalizator po czesci sa jakies osobne wyjscia nie kolidujace z zasilaniem czujek. Poza tym z tego co pamietam jeden z kabli od sygnalizatora wychodzi przez out5 czyli juz wyjscie niskopradowe. moge psrawdzic dokladnie i pozniej napisze

 

Powoli powoli - nie jest tak jak piszesz .

Ja napisałem o podłączonym sygnalizatorze wewnetrznym SPW 220 Satel.

Ten sygnalizator nie ma podłączonego zasilania - posiada dwa obwody sygnałowe / akustyczny i optyczny / wyzwalane z oddzielnych oprogramowanych wyjść wysokoprądowych / podaniem 12V / - czyli dwa wyjścia wysokoprądowe są zajęte do sterowania tymi dwoma obwodami sygnalizatora.

 

To co piszesz jest prawdą jeżeli podłączam sygnalizator zewnętrzny np SP 4002 Satela - ten ma osobne zasilanie 12V i do tego sterowanie obwodem akustycznym za pomocą wyjścia wysokoprądowego , a obwodem optycznym za pomocą wyjścia niskoprądowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...