Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

 

a co to za problem przeciez mozesz miec podlaczone zasilanie od sygnalizatora i czujek z jednego wyjscia - u mnie tak jest i wszystko dziala poprawnie. Poza tym z tego co pamietam na sygnalizator po czesci sa jakies osobne wyjscia nie kolidujace z zasilaniem czujek. Poza tym z tego co pamietam jeden z kabli od sygnalizatora wychodzi przez out5 czyli juz wyjscie niskopradowe. moge psrawdzic dokladnie i pozniej napisze

 

Powoli powoli - nie jest tak jak piszesz .

Ja napisałem o podłączonym sygnalizatorze wewnetrznym SPW 220 Satel.

Ten sygnalizator nie ma podłączonego zasilania - posiada dwa obwody sygnałowe / akustyczny i optyczny / wyzwalane z oddzielnych oprogramowanych wyjść wysokoprądowych / podaniem 12V / - czyli dwa wyjścia wysokoprądowe są zajęte do sterowania tymi dwoma obwodami sygnalizatora.

 

To co piszesz jest prawdą jeżeli podłączam sygnalizator zewnętrzny np SP 4002 Satela - ten ma osobne zasilanie 12V i do tego sterowanie obwodem akustycznym za pomocą wyjścia wysokoprądowego , a obwodem optycznym za pomocą wyjścia niskoprądowego .

 

 

zgadza sie - nie wiem czemu ale nie zauwazylem słowa "wewnętrzny" :oops: a opisane u mnie dotyczy wlasnie takiego sygnalizatora jak piszesz. Niemniej po co sobie dyskoteke w domu robic? Nie wystarczy jakis akustyczny najzwyklejszy sygnalizator zasilany jak czujka z wyzwalaniem z wyjscia niskopradowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zgadza sie - nie wiem czemu ale nie zauwazylem słowa "wewnętrzny" :oops: a opisane u mnie dotyczy wlasnie takiego sygnalizatora jak piszesz. Niemniej po co sobie dyskoteke w domu robic? Nie wystarczy jakis akustyczny najzwyklejszy sygnalizator zasilany jak czujka z wyzwalaniem z wyjscia niskopradowego?

 

Kwestia gustu lub potrzeb :lol: - mnie potrzeba było oddzielnego obwodu optycznego w sygnalizatorze celem sygnalizacji świetlnej kilku stanów mojego systemu.

Bezsensem dla mnie było instalować samą syrenę ... - dlatego sygnalizator optoakustyczny z możliwością osobnego programowania obydwu tych wejść sygnalizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie - nie wiem czemu ale nie zauwazylem słowa "wewnętrzny" :oops: a opisane u mnie dotyczy wlasnie takiego sygnalizatora jak piszesz. Niemniej po co sobie dyskoteke w domu robic? Nie wystarczy jakis akustyczny najzwyklejszy sygnalizator zasilany jak czujka z wyzwalaniem z wyjscia niskopradowego?

 

Kwestia gustu lub potrzeb :lol: - mnie potrzeba było oddzielnego obwodu optycznego w sygnalizatorze celem sygnalizacji świetlnej kilku stanów mojego systemu.

Bezsensem dla mnie było instalować samą syrenę ... - dlatego sygnalizator optoakustyczny z możliwością osobnego programowania obydwu tych wejść sygnalizatora.

 

az strach pomyslec co planujesz w swoim systemie :) Niemniej masz 100% racji - alarm powinien byc taki jakie mamy potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się, bo mój post pewnie umknął uwadze większości w okresie świątecznym :-). Może ktoś mnie poratuje i rozwiąże moje wątpliwości - będę bardzo wdzięczny. Ostatnio zaglądałem do mojej centrali (Integra 64) tak żeby zobaczyć jak wygląda w środku :-)). Mam tam dodatkowe 2 płytki, a na f-rze mam 3 moduły rozszerzeń. Czy jest możliwe, że instalator gdziś indziej niż w obudowie centrali wstawił taki moduł? W grę właściwie wchodzi tylko obudowa którejś kawiatury lcd, bo innego miejsca nie widzę. Firma mnie nacięła, czy nie - oto jest pytanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się, bo mój post pewnie umknął uwadze większości w okresie świątecznym :-). Może ktoś mnie poratuje i rozwiąże moje wątpliwości - będę bardzo wdzięczny. Ostatnio zaglądałem do mojej centrali (Integra 64) tak żeby zobaczyć jak wygląda w środku :-)). Mam tam dodatkowe 2 płytki, a na f-rze mam 3 moduły rozszerzeń. Czy jest możliwe, że instalator gdziś indziej niż w obudowie centrali wstawił taki moduł? W grę właściwie wchodzi tylko obudowa którejś kawiatury lcd, bo innego miejsca nie widzę. Firma mnie nacięła, czy nie - oto jest pytanie?

Instalator mógł zainstalować tzw moduł wyniesiony, raczej pod klawiaturą go nie umieścił(chyba że bardzo chciał to zrobić).Może ten moduł zainstalowali w jakimś ukryrtym miejscu, napisz jakie to są moduły( co jest na FV?)i ile masz czujek . Najlepjej byłoby się dostać do programu(kod instalatora potrzebny) -Integra wyświetli jakie ma podłaczone expandery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam mały problem z czujkami dsc podłączonymi do integry 32.

w obecnym stanie budowy czujki pilnują okien i drzwi, jednak już trzecia czujka pir wysiadła z niewiadomych przyczyn - instalacja była założona około 2 tygodnie temu.

dom jest nieogrzewany, temperatura taka sama jak za oknem,

czy w takich temperaturach czujki mogą pracować poprawnie i nie ulegać awariom czy to raczej uszkodzenie fabryczne z opóźnionym zapłonem?

na www znalazłem temperaturę pracy czujek określoną od 0 do 50st C

Jaki model tych czujek?

 

Czujka DSC LC-100

instalator mówi ze skrecil je na min czulosc i dlatego sa takie otepiale (macham i obserwuje diodę :) )

jedna padla - wymienił; dwie kolejne (które podejrzewałem) ozyły

niestety ja ciebie nie pocieszę, próbowałem instalować te czujnki jako fan czujek dsc encore , ale niestety okazało się że to nie to samo (ciągłę samozałaczenia, awarie itp , po zainstalowaniu 30 czujek 7 było do wymiany).Wogóle to dsc lc-100 nie wyglada na produkt Firmy DSC tylko jest sprzedawane pod ta marką, to samo czujnik inercyjny dsc-102 nic innego jak rokonet .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się, bo mój post pewnie umknął uwadze większości w okresie świątecznym :-). Może ktoś mnie poratuje i rozwiąże moje wątpliwości - będę bardzo wdzięczny. Ostatnio zaglądałem do mojej centrali (Integra 64) tak żeby zobaczyć jak wygląda w środku :-)). Mam tam dodatkowe 2 płytki, a na f-rze mam 3 moduły rozszerzeń. Czy jest możliwe, że instalator gdziś indziej niż w obudowie centrali wstawił taki moduł? W grę właściwie wchodzi tylko obudowa którejś kawiatury lcd, bo innego miejsca nie widzę. Firma mnie nacięła, czy nie - oto jest pytanie?

Instalator mógł zainstalować tzw moduł wyniesiony, raczej pod klawiaturą go nie umieścił(chyba że bardzo chciał to zrobić).Może ten moduł zainstalowali w jakimś ukryrtym miejscu, napisz jakie to są moduły( co jest na FV?)i ile masz czujek . Najlepjej byłoby się dostać do programu(kod instalatora potrzebny) -Integra wyświetli jakie ma podłaczone expandery.

Dzięki za info, a czy z klawiatury (bez kompa i programu) można to jakoś sprawdzić, kod instalatora mam :-). Mam w sumie 35 czujek. Na tych modułach jest napisane m.in. coś takiego: CA64E V2.1.

Pozdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Dzięki za info, a czy z klawiatury (bez kompa i programu) można to jakoś sprawdzić, kod instalatora mam :-). Mam w sumie 35 czujek. Na tych modułach jest napisane m.in. coś takiego: CA64E V2.1.

Pozdr

Łukasz

 

Są to ekspandery wejść zainstalowane w centrali - skoro masz 35 czujek włączonych w system to na płycie głównej było za mało wejść / max 16 / - dlatego instalator użył ekspanderów wejść. Na jednym module CA64E jest 8 wejść - musiał ich użyć dodatkowo 3 szt aby podłączyć w sumie 35 czujek / chyba że użył wejść z klawiatur - jreżeli je posiadasz w ilości 2 szt - wówczas wystarczą dwa dodatkowe ekspandery wejść / .

Można sprawdzić z klawiatury wchodząc w tryb serwisowy/struktura/sprzęt ...

Nie ma możliwości zainstalowania żadnego modułu rozszerzeń do klawiatury - nie ma tam miejsca i odpowiednich złącz - do klawiatury można podłączyć tylko dwa dodatkowe czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się, bo mój post pewnie umknął uwadze większości w okresie świątecznym :-). Może ktoś mnie poratuje i rozwiąże moje wątpliwości - będę bardzo wdzięczny. Ostatnio zaglądałem do mojej centrali (Integra 64) tak żeby zobaczyć jak wygląda w środku :-)). Mam tam dodatkowe 2 płytki, a na f-rze mam 3 moduły rozszerzeń. Czy jest możliwe, że instalator gdziś indziej niż w obudowie centrali wstawił taki moduł? W grę właściwie wchodzi tylko obudowa którejś kawiatury lcd, bo innego miejsca nie widzę. Firma mnie nacięła, czy nie - oto jest pytanie?

Instalator mógł zainstalować tzw moduł wyniesiony, raczej pod klawiaturą go nie umieścił(chyba że bardzo chciał to zrobić).Może ten moduł zainstalowali w jakimś ukryrtym miejscu, napisz jakie to są moduły( co jest na FV?)i ile masz czujek . Najlepjej byłoby się dostać do programu(kod instalatora potrzebny) -Integra wyświetli jakie ma podłaczone expandery.

Dzięki za info, a czy z klawiatury (bez kompa i programu) można to jakoś sprawdzić, kod instalatora mam :-). Mam w sumie 35 czujek. Na tych modułach jest napisane m.in. coś takiego: CA64E V2.1.

Pozdr

Łukasz

jeśli masz kod instalatora to wejdź w programowanie serwisowe (kod i gwiazdka,musisz sobie na to zezwolić kodem administratora), wybierasz tryb serwisowy, potem menu struktura,sprzęt, expandery -centrala wyświetli kazdy ekspander w systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do speców instalatorów alarmów - panowie - jak łączycie zasilania czujek na płycie centrali ?? Ja mam wszystkich różnych czujek około 16-stu , czyli 16 kabelków które muszę podłączyć do wyjścia zaprogramowanego jako zasilanie / bodajże typ 40 / i tyleż samo mas tych czujek.

Jak wpinacie te kabelki do jednego złącza na płycie centrali ?? - stosujecie jakieś dodatkowe listwy łączone z wyjściem zasilania z centrali ?? Mnie już zaczyna denerwować jak podłączam kilkunasty kabelek z kolei do zasilania i do masy - wszystko jest tak poplątane i napięte ze nie wiem czy wogóle jest przejście pomiedzy tymi kablami a złączem na płycie centrali ... A poza tym fizycznie ponad kilka kabelków / jedna żyła YDYT 6x0,5 / nie da sie podłączyć do maleńkiego styku zasilania na płycie centrali ...

 

:evil:

Często jeśli mam więcej obwodów zasilanych i chcę zachowac troche porządku stosuję moduł rozdzielania napięcia zailania z bezpiecznikami polimerowymi masz jedno wejście zasilania i 8 wyjść np po 500mA, 300mA.

Zaletą jest tez to że jeśli podłączysz wiecej czujek pod wyjscie wysokoprądowe i z jakiegoś powodu nastąpi uszkodzenie (zwarcie) kabla,to nie działa nic a tak nie bedzie działało tylko to co podłaczone jest za wyjściem modułu.Produkuje to np.Pulsar i kosztuje chyba ok 20zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać,

 

czy czujka np. PIR może być podłączona do dwóch urządzeń jednocześnie np.:

a. centrala alarmowa,

b. swobodnie programowany sterownik ?

 

a jeśli tak, to w jaki sposób podłączyć sygnał ; szeregowo, równolegle, na co zwrócić uwagę ?

Zasilanie czujki z centralki, wejście w sterowniku programowane analogowe prąd 0-10V, bądź dwustanowe, prąd <5V( 1 mA ) i >10V ( 2 mA ).

 

Niestety mam tylko alarm i nie mogę fizycznie sprawdzić czy taka możliwość, o którą pytam istnieje.

 

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać,

 

czy czujka np. PIR może być podłączona do dwóch urządzeń jednocześnie np.:

a. centrala alarmowa,

b. swobodnie programowany sterownik ?

 

a jeśli tak, to w jaki sposób podłączyć sygnał ; szeregowo, równolegle, na co zwrócić uwagę ?

Zasilanie czujki z centralki, wejście w sterowniku programowane analogowe prąd 0-10V, bądź dwustanowe, prąd <5V( 1 mA ) i >10V ( 2 mA ).

 

Niestety mam tylko alarm i nie mogę fizycznie sprawdzić czy taka możliwość, o którą pytam istnieje.

 

dzięki.

 

jezeli juz zamierzasz podłaczyc kilka urzadzen pod czujnik ruchu to zrob to poprzez przekaznik z kilkoma wyjsciami,albo niech centrala alarmowa steruje tym dodtakowym urzadzeniem(jezeli ma taka mozliwosc programowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :wink: Proszę o informację czy istnieją na rynku czujki temperatury, dające się podłączyć do integry 64 satela, które przekazywałyby do centralki alarm w momencie przekroczenia ustalonej temperatury? Myślę o pomiarze temperatury na płaszczu wodnym kominka (więc dobrze, by była to czyjka z "sondą") i zaprogramowaniu sobie powiadamiania na GSM w przypadku groźby zagotowania wody w układzie.

 

Szukałem czegoś takiego w necie ale nic nie znalazłem. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :wink: Proszę o informację czy istnieją na rynku czujki temperatury, dające się podłączyć do integry 64 satela, które przekazywałyby do centralki alarm w momencie przekroczenia ustalonej temperatury? Myślę o pomiarze temperatury na płaszczu wodnym kominka (więc dobrze, by była to czyjka z "sondą") i zaprogramowaniu sobie powiadamiania na GSM w przypadku groźby zagotowania wody w układzie.

 

Szukałem czegoś takiego w necie ale nic nie znalazłem. Z góry dzięki za pomoc.

może spytaj hydraulika o taki czujnik albo zastosuj jakiś termostat od ogrzewania (musi mieć tylko wyjście przekaźnikowe które podłaczysz do integry) .Używałem takiego czujnika ale ta wersja była tylko od 50-60 stopni celcjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy monitoringu i przy odczytaniu logów / zdarzeń systemu / wówczas będzie widniał wpis o czujce dymu / jak zaprogramuję ją jako typ 33 / . Dlatego wolałbym aby była ona / czujka gazu / zaprogramowanan jako typ 49. No ale nie jest to niezbędne :lol:

Przecież przy odczycie zdarzeń masz również opis wejścia, więc nie ma to specjalnie znaczenia.

 

Ja mam monitoring zewnętrzny przez nadajnik radiowy , mam dwa wyjscia zaprogramowane do sterowania nadajnikiem - i tylko muszę je zaprogramować aby nie sygnalizowały ochronie np zadziałanie czujki dymu :lol: - ale to juz zrobiłem - nie ma z tym problemu.

Dlaczego tylko dwa wyjścia masz do strowania nadajnikiem? :roll:

To jakie sygnały masz wyprowadzone na nadajnik?

 

Będę podłączał sygnalizator zewnętrzny SP4002 SATEL z wewnetrznym akumulatorem - czyli mogę go wysterować z wyjść niskoprądowych ?

Tak.

 

Odnośnie dodatkowego modułu zasilacza, to musisz zrobić bilans prądów i z niego wyjdzie, czy potrzebujesz dodatkowy zasilacz. Przypominam, że należy brać pod uwagę nie tylko całkowity pobór prądu w systemie, ale również czas pracy systemu przy zasilaniu awaryjnym z akumulatora!

 

Przekaźniki w dodatkowym ekspanderze wyjść mają styki odseparowane od zasilania modułu - więc na styk przekaźnika musze podać napięcie które wysteruje mi urządzenie dołączone do tego wyjścia - tak ?? - skąd mam wziąć to napięcie ??

Możesz wząć napięcie z centrali, ale bilans prądów i tak polecam wykonać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie do speców instalatorów alarmów - panowie - jak łączycie zasilania czujek na płycie centrali ?? Ja mam wszystkich różnych czujek około 16-stu , czyli 16 kabelków które muszę podłączyć do wyjścia zaprogramowanego jako zasilanie / bodajże typ 40 / i tyleż samo mas tych czujek.

Jak wpinacie te kabelki do jednego złącza na płycie centrali ?? - stosujecie jakieś dodatkowe listwy łączone z wyjściem zasilania z centrali ?? Mnie już zaczyna denerwować jak podłączam kilkunasty kabelek z kolei do zasilania i do masy - wszystko jest tak poplątane i napięte ze nie wiem czy wogóle jest przejście pomiedzy tymi kablami a złączem na płycie centrali ... A poza tym fizycznie ponad kilka kabelków / jedna żyła YDYT 6x0,5 / nie da sie podłączyć do maleńkiego styku zasilania na płycie centrali ...

 

:evil:

Skręcasz elegancko wszystkie przewody i dołączasz (pzez lutowanie) kawałek przewodu typu linka (1 - 1,5 mm2) i ten przewód podłączasz do wyjścia zasilającego centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się, bo mój post pewnie umknął uwadze większości w okresie świątecznym :-). Może ktoś mnie poratuje i rozwiąże moje wątpliwości - będę bardzo wdzięczny. Ostatnio zaglądałem do mojej centrali (Integra 64) tak żeby zobaczyć jak wygląda w środku :-)). Mam tam dodatkowe 2 płytki, a na f-rze mam 3 moduły rozszerzeń. Czy jest możliwe, że instalator gdziś indziej niż w obudowie centrali wstawił taki moduł? W grę właściwie wchodzi tylko obudowa którejś kawiatury lcd, bo innego miejsca nie widzę. Firma mnie nacięła, czy nie - oto jest pytanie?

Wejdź w blokowanie wejść i przeglądając wejścia policz, ile ich masz i będziesz wiedział, ile jest modułów w systemie (centrala 16 wejść, manipulator 2 wejścia, moduł 8 wejść).

Czy nie prościej zadzwonić do instatora i zapytać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :wink: Proszę o informację czy istnieją na rynku czujki temperatury, dające się podłączyć do integry 64 satela, które przekazywałyby do centralki alarm w momencie przekroczenia ustalonej temperatury? Myślę o pomiarze temperatury na płaszczu wodnym kominka (więc dobrze, by była to czyjka z "sondą") i zaprogramowaniu sobie powiadamiania na GSM w przypadku groźby zagotowania wody w układzie.

 

Szukałem czegoś takiego w necie ale nic nie znalazłem. Z góry dzięki za pomoc.

Zwykły, prosty mechaniczny (bimetaliczny) termostat.

Ponad to chyba lepiej zabezpieczyć kominek z płaszczem przed przegrzaniem, niż wykrywać przekroczenie temperatury i wysyłać taki sygnał przez GSM, bo nic raczej nie zdążysz zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy odczycie zdarzeń masz również opis wejścia, więc nie ma to specjalnie znaczenia.

 

Masz rację .

 

Dlaczego tylko dwa wyjścia masz do strowania nadajnikiem? :roll:

To jakie sygnały masz wyprowadzone na nadajnik?

 

Dlaczego - nie wiem - po podpisaniu umowy spece montażyści przyjechali zamontować nadajnik - do jego sterowania użyli dwóch wyjść / niskoprądowych mojej centrali / - jedno zaprogramowane jako alarmowe z wszystkich wejść w systemie , drugie jako czuwanie - kontrola uzbrojonych stref alarmu . I to wszystko - każdy sygnał alarmu / włamaniowego i napadowego / jest przekazywany do stacji ochrony , i dodatkowo sygnał o uzbrojeniu systemu / którejkolwiek ze sterf /.

 

Będę podłączał sygnalizator zewnętrzny SP4002 SATEL z wewnetrznym akumulatorem - czyli mogę go wysterować z wyjść niskoprądowych ?

Tak.

 

Dziękuję - to już wiem - dokształciłem się w międzyczasie :lol:

 

 

Przekaźniki w dodatkowym ekspanderze wyjść mają styki odseparowane od zasilania modułu - więc na styk przekaźnika musze podać napięcie które wysteruje mi urządzenie dołączone do tego wyjścia - tak ?? - skąd mam wziąć to napięcie ??

Możesz wząć napięcie z centrali, ale bilans prądów i tak polecam wykonać :wink:

 

Wykonałem - jeszcze mam zapas - liczone dla akumulatora 17Ah .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Skręcasz elegancko wszystkie przewody i dołączasz (pzez lutowanie) kawałek przewodu typu linka (1 - 1,5 mm2) i ten przewód podłączasz do wyjścia zasilającego centrali.

 

Znalazłem coś takiego - zgrabna łączówka zasilania z ośmioma wyjściami napięciowymi - dla mnie - jak znalazł :lol: - teraz zapanuje porządek w mojej centrali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...