Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Ten sam serwisant z którym rozmawiałem, powiedział dokładnie to samo co u pablitooo ale ponoć bierze się to z tego, że zasilanie nadajnika jest wpięte na zaciskach już w samej centrali przed trafo i dlatego brak zasilania dotyczy całości (pewnie z pominięciem sytuacji uszkodzenia odcinka kabla pomiędzy centralą a nadajnikiem)

Też się nasłuchałem takich ściemniaczy, ale nie ze mną takie numery :lol:

W każdym transformatorze jest bezpiecznik topikowy. Wystarczy przepięcie w instalacji elektrycznej i bezpiecznik może się przepalić. Przy tym niekoniecznie spalą się bezpieczniki w obu urządzeniach!!! Zleży to od wielu czynników. W centrali z reguły jest większej mocy trafo, przez co i bardziej narażone na uszkodzenie bezpiecznika. Dla tego ważne jest, aby była osoba sygnalizacja braku zasilania sieciowego zarówno z centrali, jak i z nadajnika. Dopuszczalne jest przy tym łączenie tych sygnałów w jeden, podawany do nadajnika.

I jeszcze jedno, w większości nowych nadajników nie jest nijak sygnalizowany stan akumulatora nadajnika. Dlatego bardzo ważne jest okresowe sprawdzanie tego akumulatora i wymiana na nowy, bez czekania, aż nadajnik przestanie działać (bo trzeba wiedzieć, że nadajnik podczas nadawania sygnału główny prąd pobiera właśnie z akumulatora i w przypadku niesprawności akumulatora, nadajnik nie jest w stanie wysłać sygnału!)

Dzięki Zbychu, znowu się czegoś człowiek dowiedział :wink:

widzę, że zanim skończę budowę zrobię doktorat z wszelkich spraw okołobudowlanych bo co "fachowiec" od czegoś to trzeba samemu się znać żeby ew. dopilnować :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten sam serwisant z którym rozmawiałem, powiedział dokładnie to samo co u pablitooo ale ponoć bierze się to z tego, że zasilanie nadajnika jest wpięte na zaciskach już w samej centrali przed trafo i dlatego brak zasilania dotyczy całości (pewnie z pominięciem sytuacji uszkodzenia odcinka kabla pomiędzy centralą a nadajnikiem)

Też się nasłuchałem takich ściemniaczy, ale nie ze mną takie numery :lol:

W każdym transformatorze jest bezpiecznik topikowy. Wystarczy przepięcie w instalacji elektrycznej i bezpiecznik może się przepalić. Przy tym niekoniecznie spalą się bezpieczniki w obu urządzeniach!!! Zleży to od wielu czynników. W centrali z reguły jest większej mocy trafo, przez co i bardziej narażone na uszkodzenie bezpiecznika. Dla tego ważne jest, aby była osoba sygnalizacja braku zasilania sieciowego zarówno z centrali, jak i z nadajnika. Dopuszczalne jest przy tym łączenie tych sygnałów w jeden, podawany do nadajnika.

I jeszcze jedno, w większości nowych nadajników nie jest nijak sygnalizowany stan akumulatora nadajnika. Dlatego bardzo ważne jest okresowe sprawdzanie tego akumulatora i wymiana na nowy, bez czekania, aż nadajnik przestanie działać (bo trzeba wiedzieć, że nadajnik podczas nadawania sygnału główny prąd pobiera właśnie z akumulatora i w przypadku niesprawności akumulatora, nadajnik nie jest w stanie wysłać sygnału!)

 

W nadajnikach firmy KP (dosyć popularnych wśród agencjii ochrony) nadajnik zazwyczaj wysyłał jednak sygnał o niskim napięciu nadajnika ( tzw .Sygnał A9),ale po ostatnich kilku serwisach u klijentów okazało się że zostali powiadomieni o tym po 4-5 dniach jak już nie dochodziły żadne sygnały, albo wogóle. Zastanawiam się czy nie instalować we wszystkich swoich obiektach powiadomienia zwrotnego z nadajnika do centrali alarmowej -może klijent sam szybciej zauważy usterkę niz monitoring.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajnikach firmy KP (dosyć popularnych wśród agencjii ochrony) nadajnik zazwyczaj wysyłał jednak sygnał o niskim napięciu nadajnika ( tzw .Sygnał A9),ale po ostatnich kilku serwisach u klijentów okazało się że zostali powiadomieni o tym po 4-5 dniach jak już nie dochodziły żadne sygnały, albo wogóle. Zastanawiam się czy nie instalować we wszystkich swoich obiektach powiadomienia zwrotnego z nadajnika do centrali alarmowej -może klijent sam szybciej zauważy usterkę niz monitoring.

 

 

Tak z ciekawosci zapytam jak chcesz to zrobic np w nadajniku ATS 100 o ile wiem nie ma on zadnego wyjscia, ktore moznaby w jakikolwiek sposob oprogramowac i wysterowac nim wejscie/wyjscie w centali A9/B9 wysylaja bo maja taki program. A moze sie myle wiec mnie popraw.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajnikach firmy KP (dosyć popularnych wśród agencjii ochrony) nadajnik zazwyczaj wysyłał jednak sygnał o niskim napięciu nadajnika ( tzw .Sygnał A9),ale po ostatnich kilku serwisach u klijentów okazało się że zostali powiadomieni o tym po 4-5 dniach jak już nie dochodziły żadne sygnały, albo wogóle. Zastanawiam się czy nie instalować we wszystkich swoich obiektach powiadomienia zwrotnego z nadajnika do centrali alarmowej -może klijent sam szybciej zauważy usterkę niz monitoring.

 

 

Tak z ciekawosci zapytam jak chcesz to zrobic np w nadajniku ATS 100 o ile wiem nie ma on zadnego wyjscia, ktore moznaby w jakikolwiek sposob oprogramowac i wysterowac nim wejscie/wyjscie w centali A9/B9 wysylaja bo maja taki program. A moze sie myle wiec mnie popraw.

Pozdrawiam.

Z nadajnika się nie da , chodziło mi bardziej o zasilacz, przy dsc 4020 zasilałem juz kP z akumulatora centrali i jest już 4 lata spokoju (zasilacze do kp są ostatnio dosyć marnej jakości) , teraz pora na przetestowanie z integrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jaki bedzie lepszy wariant zabezpieczenia czy sa to raczej rownowazne uklady w danym pomieszczeniu:

 

- kontraktony + czujka inercyjna na kazdym oknie i w pomieszczeniu czujka PIR

 

czy

 

- kontraktony w oknach + czujka dualna PIR+MV w tym pomieszczeniu

Najlepiej wersja 1 , ale nie rozumiem dlaczego przy braku inercyjnych zmieniasz pir na pir+mV?

Czujnik dualny zastosuj tylko w pomieszczeniach np: Pokój w którym jest kominek, garaż z nieszczelnymi drzwiami, kotłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajnikach firmy KP (dosyć popularnych wśród agencjii ochrony) nadajnik zazwyczaj wysyłał jednak sygnał o niskim napięciu nadajnika ( tzw .Sygnał A9),ale po ostatnich kilku serwisach u klijentów okazało się że zostali powiadomieni o tym po 4-5 dniach jak już nie dochodziły żadne sygnały, albo wogóle.

Pragnę zauważyć, że tylko w nadajnikach KP AT2210 był wysyłany sygnał A9 (brak zasilania sieciowego lub słaby akumulator). Nadajniki te już dawno zostały wyparte przez nowy model ATS100, który nie ma wbudowanego zasilacza, tylko osobną płytkę zasilacza. Kontrolowana jest jedynie obecność zasilania sieciowego, a stan akumulatora nie :(

 

Zastanawiam się czy nie instalować we wszystkich swoich obiektach powiadomienia zwrotnego z nadajnika do centrali alarmowej

A jak chcesz to zrobić?

 

może klijent sam szybciej zauważy usterkę niz monitoring.

Sądzę, że to nie jest kwestia nie zauważenia sygnału przez monitoring, tylko kwestia niewydolności serwisu agencji ochrony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Z nadajnika się nie da , chodziło mi bardziej o zasilacz, przy dsc 4020 zasilałem juz kP z akumulatora centrali i jest już 4 lata spokoju (zasilacze do kp są ostatnio dosyć marnej jakości) , teraz pora na przetestowanie z integrą.

Zasilałeś nadajnik KP z akumulatora central? :o

To rozwiązanie nie zgodne ze sztuką. Zastanawiałeś się, jak w takim przypadku zachowuje się układ kontroli i ładowania akumulatora centrali?

A jak przeprowadziłeś bilans prądów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jaki bedzie lepszy wariant zabezpieczenia czy sa to raczej rownowazne uklady w danym pomieszczeniu:

 

- kontraktony + czujka inercyjna na kazdym oknie i w pomieszczeniu czujka PIR

 

czy

 

- kontraktony w oknach + czujka dualna PIR+MV w tym pomieszczeniu

Najlepiej wersja 1 , ale nie rozumiem dlaczego przy braku inercyjnych zmieniasz pir na pir+mV?

Czujnik dualny zastosuj tylko w pomieszczeniach np: Pokój w którym jest kominek, garaż z nieszczelnymi drzwiami, kotłownia.

Oczywiście najlepiej zastosować pełną ochronę obwodową (kontaktrony + cz. inercyjne), bo najwcześniej będzie wykryty atak złodzieja.

Odnośnie czujek dualnych, to mają one zastosowanie tylko tam, gdzie może wystąpić źródło wysokiej temperatury mogące wzbudzać czujkę. Należy mieć na uwadze, że w wielu przypadkach czujkę można tak usytuować, aby nie patrzyła bezpośrednio na źródło ciepła (np. kominek, czy piec CO).

Ja ograniczam zastosowanie czujek dualnych do garaży i ew. nieużytkowych strychów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Odnośnie czujek dualnych, to mają one zastosowanie tylko tam, gdzie może wystąpić źródło wysokiej temperatury mogące wzbudzać czujkę. Należy mieć na uwadze, że w wielu przypadkach czujkę można tak usytuować, aby nie patrzyła bezpośrednio na źródło ciepła (np. kominek, czy piec CO).

Ja ograniczam zastosowanie czujek dualnych do garaży i ew. nieużytkowych strychów.

 

Dokładnie tak i ja postąpiłem - czujkę dualną umieściłem tylko w garażu - miałem uprzednio zainstalowaną w salonie / kominek otwarty / ale było to zbyteczne - zmieniłem na czujkę PIR / DSC 501D + czujnik dymu/temp EXODUS OH/4W / i taki zestaw działa znakomicie .

Natomiast czujka dualna - tylko w garażu . Poza tym nie mam zasilania tej czujki podłączonego do typu wyjścia 42 / zasilanie w czuwaniu / i jest ona zasilana cały czas - nie jest to również zdrowe przebywać cały czas w zasięgu działania mikrofal - np. w salonie - garaż to co innego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumie ze kontrakton + PIR (ewentualnie dualna w garazu i salonie z kominkiem - czy wiatrolap jest takim pomieszczeniem tez na czujke dualna?) to minimalne zabezpieczenie dolozenie czujki inercyjnej pozwoli wykryc wlamanie wczesniej bo bez niej w sytuacji kiedy ktos obejdzie kontrakton lub wybije szybe to dopiero kiedy wlamywacz wjedzie do pomieszczenia czujka PIR go wykryje.

 

A co z oknami polaciowymi ktore sa polozone na dachu 2 spadowym i sa od frontu budynku tzn od ulicy oswietlonej latarniami. Czy je nalezy specjanie chronic ? Bo zastanawiam sie jaki wlamywacz chcialby od frontu budynku na dachu 2 spadowym wchodzic? Czy w takiej sytuacji na pietrze wystarcza czujki PIR w przedpokoju? czy w kazdym pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Z nadajnika się nie da , chodziło mi bardziej o zasilacz, przy dsc 4020 zasilałem juz kP z akumulatora centrali i jest już 4 lata spokoju (zasilacze do kp są ostatnio dosyć marnej jakości) , teraz pora na przetestowanie z integrą.

Zasilałeś nadajnik KP z akumulatora central? :o

To rozwiązanie nie zgodne ze sztuką. Zastanawiałeś się, jak w takim przypadku zachowuje się układ kontroli i ładowania akumulatora centrali?

A jak przeprowadziłeś bilans prądów?

Zastanawiałem się ale nie miałem w tym przypadku większego wyboru.Była jedna obudowa, zresztą niewielka , w której jest 4020 , akumulator 17,dookoła obudowy same marmury (właściciel nie chciał nawet słyszeć o jakimkolwiek kuciu scian i wieszaniu dodatkowych skrzynek.Brak zgody również na jakiekolwiek inny sposób przesłania sygnału (system był z czujkami bezprzewodowymi) ats jakoś się zmieścił w obudowie z centralą i co najważniejsze jak pisałem wcześniej działa od 4 lat.Nadajnik jest zasilany bezpośrednio z akumulatora przez dodatkowy bezpiecznik.Co do bilansu to z centrali jest zasilana klawiatura i moduł 4164 więc nie powinno być problemów.Dodatkowo mam podpis klienta na umowie że wykonano taką instalację na jego prośbę.Wiem że nie instaluje się nadajnków razem z centralami ale nie miałem wyboru,sam spotykałem się z przypadkiem kiedy moduł dsc 5208 był zainstalowany razem z nadajnikiem w jednej obudowie i moduł średnio co miesiąc był do wymiany ( wyrazy uznania dla pracowników serwisu pewnej agencji) więc miałem wątpliwości ale jakoś sie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajnikach firmy KP (dosyć popularnych wśród agencjii ochrony) nadajnik zazwyczaj wysyłał jednak sygnał o niskim napięciu nadajnika ( tzw .Sygnał A9),ale po ostatnich kilku serwisach u klijentów okazało się że zostali powiadomieni o tym po 4-5 dniach jak już nie dochodziły żadne sygnały, albo wogóle.

Pragnę zauważyć, że tylko w nadajnikach KP AT2210 był wysyłany sygnał A9 (brak zasilania sieciowego lub słaby akumulator). Nadajniki te już dawno zostały wyparte przez nowy model ATS100, który nie ma wbudowanego zasilacza, tylko osobną płytkę zasilacza. Kontrolowana jest jedynie obecność zasilania sieciowego, a stan akumulatora nie :(

 

Zastanawiam się czy nie instalować we wszystkich swoich obiektach powiadomienia zwrotnego z nadajnika do centrali alarmowej

A jak chcesz to zrobić?

 

może klijent sam szybciej zauważy usterkę niz monitoring.

Sądzę, że to nie jest kwestia nie zauważenia sygnału przez monitoring, tylko kwestia niewydolności serwisu agencji ochrony...

Jeszcze nie wiem ale może wymienię w ważniejszych obiektach na zasilacze z kontrla akumulatora, jak sie trochę poluzni z pracą to się nad tym zastanowię.

Byłoby to w miarę wygodne, dla mnie przynajmniej w tych obiektach gdzie mam zainstalowane moduły GSM Satela. Co do serwisu agencji to sam byłem jednej z nich pracownikiem przez ponad 10 lat , więc mniej więcej wiem jak to działa.Kiedyś w wspomniany przez ciebie nadajniku kp 2210 akumulator wymieniało się co 4-6 lat ,teraz na ATS zdarza mi sie jeździć nieraz po roku , i zawyczaj jest usterka zasilacza który albo nagle ładuje 21 V albo niedoładowuje , kiedy powiadomia klijenta a on mnie akumulator jest do wymiany.A już najlepiej wygladają zasilacze płytkowe które instalator (?) zamontował przez owinięcie w folię bąbelkową i tak wcisnał w kąt obudowy, jak sie trochę przegrzeje to śmierdzi że cha !.Może to jakiś nowy sposób na oznajmienie usterki? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie w tym przypadku jaki tu omawiamy to przerost formy nad trescia. Skoro nadajnik pracuje pod tym samym transformatorem i akumulatorem co centrala to zadne informacje zwrotne nie sa tu potrzebne bo czy w przypadku centrali 4020 czy jakiejkolwiek innej informacja o zaniku zasilania czy o slabym akumulatorze sama informuje urzytkownika wiec jedna informacja czy dwie tej samej tresci nie robia roznicy.

Tak pozatym gratuluje pomyslu z zamontowaniem nadajnika w obudowie z centrala i cala platanina kabli. Juz widze jak po otwarciu skrzynki nadajnik mowi nam dziendobry wapadajac z niej a za nim cala pajeczyna kabli;-)

Ale wszyscy znamy motto: Rzeczy niemozliwe załatwiam od ręki na cuda trzeba poczekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum. Po długim przeszukiwaniu internetu w sprawie alarmów w domkach, natknęłam się na to forum i od razu wiedziałam, że chyba jedynie tu uda mi się zdobyć odrobinę pomocy w doborze instalacji alarmowej. Mamy dosyć duży domek, zaprosiłam instalatora, z firmy poleconej mi przez SATEL, żeby przedstawił mi propozycje co do rozkładu i części jakie poleca w sytuacji, gdy posiada się zwierzęta domowe. Chciałam porady, czy dobrze mi proponuje ten Pan, żeby użyć następujących składników instalacji:

- centrala INTEGRA64 z akumulatorem 18 amper (gdyż mam dużo wejść z czujników ruchu i kontaktronów okiennych);

- w każdym oknie kontaktrony miniaturowe, wpuszczane do ramy (mamy okna pcv i są one dość duże - w salonie mają po 2,4m wysokości);

- czujki ruchu: SIEMENS IRC120 w salonie, korytarzach, jadalni i kuchni, gdyż całość stanowi otwartą przestrzeń, a po domu w tej strefie będą poruszać się zwierzęta (kot i średniej wielkości pies);

- we wszystkich pokojach (zamykanych drzwiami), zwykłe czujki, Flesz - jakoś tak je nazwał, ale ich nie znalazłam nigdzie w opisach, podobno nowość Satela, zawierają w sobie czujkę ruchu i zbicia szkła jednocześnie - proszę o opinie!

- w sypialni na piętrze też czujkę mikrofalową, bo w ścianie znajduje się otwór z wlotem ciepłego powietrza z kominka;

- na strychu i w garażu też czujkę z mikrofalą, bo tam duże skoki temperatur;

- w każdym pomieszczeniu z czujkami tymi IRC120 dodatkowo czujnik Indygo do zbicia szyb (bo te flesze mają w sobie ten czujnik);

- na zewnątrz syrenę diodową Satela bez zasilania, bo podobno akumulatory szybko padają na mrozie;

- wewnątrz syrenka w korytarzu przy wejściu;

- klawiatury sterujące, to jedna przy wejściu (w garderobie), druga na piętrze, ale nie wiem czy nie powinnam się zdecydować na trzecią jeszcze w garażu - tu też proszę o opinię, czy jest konieczna. W garażu jeszcze kontaktony do rolet bramowych.

Instalator mówi, że całość systemu będzie i tak sterowana pilotem, więc nie trzeba tylu klawiatur. Odradza też montaż przycisku napadowego w sypialni (tak, chciałam w sypialni w garderobie), bo mówi że wystarczy spać z pilotem, a mój mąż nie jest pilotem! :p

Proszę o doradę, czy jest wszystko ok w tym pomyśle, czy dobre te czujki, co to są te flesze, czy jakieś inne wybrać? Czy te siemensa są dobre? czy może lepiej jako zwykłe wybrać agua plus Satela i dodatkowo te Indygo? Mam mętlik, a chciałabym żeby wszystko grało bez awarii i fałszywek długi czas.

Pozdrawiam Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 pytania:

 

1. pasowałoby mi umieścić w rogu pokoju czujkę która będzie obserwować dwie prostopadłe ściany z oknami (salon i kuchnia)... jednak czujka ta byłaby nad lodówką która jak wiadomo generuje z tyłu ciepełko - czy czujka pir (chyba simens lc 100) da radę? czy będą w związku z tą lodówką problemy z fałszywymi alarmami?

 

2. czy jeżeli czujka pir pilnuje ściany z oknem pod którym jest kaloryfer i kaloryfer zaczyna się nagrzewać to czy takie coś wywoła alarm? albo dla utrudnienia jest tam dodatkowo firanka która faluje pod wpływem ciepła...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie w tym przypadku jaki tu omawiamy to przerost formy nad trescia. Skoro nadajnik pracuje pod tym samym transformatorem i akumulatorem co centrala to zadne informacje zwrotne nie sa tu potrzebne bo czy w przypadku centrali 4020 czy jakiejkolwiek innej informacja o zaniku zasilania czy o slabym akumulatorze sama informuje urzytkownika wiec jedna informacja czy dwie tej samej tresci nie robia roznicy.

Tak pozatym gratuluje pomyslu z zamontowaniem nadajnika w obudowie z centrala i cala platanina kabli. Juz widze jak po otwarciu skrzynki nadajnik mowi nam dziendobry wapadajac z niej a za nim cala pajeczyna kabli;-)

Ale wszyscy znamy motto: Rzeczy niemozliwe załatwiam od ręki na cuda trzeba poczekac.

Nie było tak źle, nadajnik wisi na uchwycie,a co do pomysłu to jest to sprawa jednostkowa i naprawdę nie było innego wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilałeś nadajnik KP z akumulatora central? :o

To rozwiązanie nie zgodne ze sztuką. Zastanawiałeś się, jak w takim przypadku zachowuje się układ kontroli i ładowania akumulatora centrali?

A jak przeprowadziłeś bilans prądów?

Zastanawiałem się ale nie miałem w tym przypadku większego wyboru.Była jedna obudowa, zresztą niewielka , w której jest 4020 , akumulator 17,dookoła obudowy same marmury (właściciel nie chciał nawet słyszeć o jakimkolwiek kuciu scian i wieszaniu dodatkowych skrzynek.Brak zgody również na jakiekolwiek inny sposób przesłania sygnału (system był z czujkami bezprzewodowymi) ats jakoś się zmieścił w obudowie z centralą i co najważniejsze jak pisałem wcześniej działa od 4 lat.Nadajnik jest zasilany bezpośrednio z akumulatora przez dodatkowy bezpiecznik.Co do bilansu to z centrali jest zasilana klawiatura i moduł 4164 więc nie powinno być problemów.Dodatkowo mam podpis klienta na umowie że wykonano taką instalację na jego prośbę.Wiem że nie instaluje się nadajnków razem z centralami ale nie miałem wyboru,sam spotykałem się z przypadkiem kiedy moduł dsc 5208 był zainstalowany razem z nadajnikiem w jednej obudowie i moduł średnio co miesiąc był do wymiany ( wyrazy uznania dla pracowników serwisu pewnej agencji) więc miałem wątpliwości ale jakoś sie udało.

arm.pl - zastanów się, czy warto w ogóle pisać to, co właśnie napisałeś i o czym to świadczy... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...