Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

kładę okablowanie i zastanawiałem się jaki kabel położyć do miejsca w którym będzie klawiatura strefowa (garaż)

BTW czy klawiatura strefowa to manipulator?

Myślałem że położę skrętkę komputerową...

 

a tu w instrukcji instalatora do Integry czytam:

 

"Dla zapewnienia poprawnego działania manipulatorów istotne jest zapewnienie jak

najmniejszej rezystancji kabli. Przykładowo: w zależności od odległości manipulatora od

centrali, przy 8-żyłowym kablu prostym o przekroju żyły 0,5 mm2 (nie wolno używać kabla

typu „skrętka”) dla poszczególnych sygnałów należy zapewnić odpowiednie ilości

połączonych równolegle żył, zgodnie z poniższą tabelą."

 

:o

 

odległość klawiatury od centrali będzie niewielka . zapewne nie więcej niż 20m kabla.

 

dlaczego skrętka jest be? skoro instrukcja każe to polożę kabel nieskręcany ale co z resztą instalacji?

Czy jeszcze w jakimś miejscu instalacji alarmowej nie można stosować skrętki komputerowej?

 

myślałem że położę sobie instalację alarmową wykorzystując skrętkę komputerową (mam kilkaset m) ale po czymś takim nabrałem wątpliwości.

 

chciałem do każdego okna dwuskrzydłowego puścić jeden kabelek skrętki (4 pary) co chciałem wykorzystać tak:

2 kontaktrony połączone szeregowo na dole - 1 para do sygnalizacji otwarcia skrzydeł okna

2 kontaktrony połączone szeregowo na górze - 1 para do sygnalizacji uchylenia skrzydeł okna

czujka inercyjna - 1 para

 

będzie niedobrze skrętką?

 

Pytanie dodatkowe:

 

gdzie dajecie ekspandery wejsc/wyjść? czy jest sens np dać ekspander w garażu i do niego podpiąć część czujników a sam ekspander podłączyć już z centralą jednym kablem? czy lepiej dać obok centrali i tam dociągnąć wszystkie kable z domu?

 

trochę dużo tych pytań... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prosba do _ZBYCH_'a o opinie.

Czy nie bedzie problemow z instalacja kontaktronow w profilu okien firmy DRUTEX:

 

http://www.drutex.pl/uploads/pics/iglo5.jpg

 

 

Animacje tego prfilu mozna zobaczyc TUTAJ

 

oraz czy tez nie bedzie problemu w profilu okna OKNOVID. nazwa profilu GEALAN oto rysunek:

 

http://www.oknovid.pl/grafika/profile_gealan.png

 

Mmam do wyboru wlasnie te dwa typy okien i nie wiem czy jak wybiore jedno z nich nie bedzie poznie problem z instalacja kontaktronow

 

Bede bardzo wdzieczny za udzielona informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witem wilkich znawcow tematu alarmow mam wycene na system do parterowki polaczonej z garazem i jesli moglibyscie zrobic ocene czy jest to warte tych pieniedzy i czy sie sprawdzi,a oto co wchodzi w sklad tego alarmu:

centrala Integra 24 , 4 linie z rozbudowa do 24 linii,szt,1, Klawiatura integra klcd-s szt.2, modul 8 linii do ca 64, szt.2, obudowa centrali CA 64 17 AH szt1, obudowa manipulatora szt1, czujki ruchu: czujka ruchu pasywna na podczerwien szt 7, czujka ruchu pasywna na podczerwien +zbicia szyby szt4, czujka dualna mikrofala + pasywna na podczerwien szt2, czujnik magnetyczny szt1, czujnik magnetyczny bramowy szt1, sygnalizator zewn. akustyczno-optyczny szt1, radiolinia ra-100 szt1, akumulator 15ah szt1, przycisk napadowy stacjonarny szt1,Reszta to materialy typu kable,uchwyty, instalacja i uruchomienie, wiec koszt tego systemu to ok.5600zl. Troche sie rozpisalem ale mysle ze ktos z tego grona cosdoradzi czy warto to wziasc za ta cene lub ewentualnie co zmienic w tym zestawie. Dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ mógłbyś zerknąć na rozmieszczenie elementów na poniższych rysunkach i wyrazić swoją fachową opinię :) Co byś zmienił, a może wszystko jest do d... :) Chciałbym się zamknąć w kwocie do 3500zł za sam sprzęt bez kabli. Oczywiście będą dodane jeszcze dwa sygnalizatory - zewnętrzny i wewnętrzny.

Druga sprawa to łączenie szeregowe kontaktronów, jak widać będzie ich sporo, czy dobrym pomysłem jest łączenie wszystkich kontaktronów z jednego pomieszczenia razem(szeregowo)?

Dziękuję i pozdrawiam!

Trudno jednoznacznie doradzać, skoro nie znam szczegółów, ale zwróć uwagę na następujące sprawy:

1. Klawiatury widoczne z zewnątrz przy otwartych drzwiach lub bramie garażowej (ryzyko podejrzenia wpisywanego kodu!)

2. Klawiatura w garażu zbędna.

3. Czujka ruchu w wiatrołapie zbędna

4. Czujka dualna w garażu za daleko od bramy (samochód może zasłonić znaczną część pola widzenia czujki)

5. Brak czujek zbicia szyby w pokoju na parterze i w kuchni.

6. Proponuję przynajmniej na okna (drzwi) z tyłu budynku zamontować czujki inercyjne.

7. Jeśli kominek nie będzie pełnił funkcji głównego ogrzewania domu, to czujka dualna w salonie nie jest potrzebna.

8. Czujka tlenku węgla powinna być w holu na ściance obok kominka, a nie gdzieś pod schodami.

9. Sygnalizator wewnętrzny - czy potrzebny? Nie wystarczy piszczyk w klawiaturze?

10. Rozumiem, że świadomie zrezygnowałeś z czujek zbicia szyby na poddaszu?

11. Dopuszczalne jest łączenie kontaktronów jedynie w obrębie jednego okna lub sąsiadujących ze sobą okien połaciowych. Inne przypadki są ryzykowne.

12. Brak czujek dymu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kładę okablowanie i zastanawiałem się jaki kabel położyć do miejsca w którym będzie klawiatura strefowa (garaż)

BTW czy klawiatura strefowa to manipulator?

Nie, klawiatura strefowa, to nie manipulator. Podłączana jest do magistrali modułów.

 

Myślałem że położę skrętkę komputerową...

 

a tu w instrukcji instalatora do Integry czytam:

 

"Dla zapewnienia poprawnego działania manipulatorów istotne jest zapewnienie jak

najmniejszej rezystancji kabli. Przykładowo: w zależności od odległości manipulatora od

centrali, przy 8-żyłowym kablu prostym o przekroju żyły 0,5 mm2 (nie wolno używać kabla

typu „skrętka”) dla poszczególnych sygnałów należy zapewnić odpowiednie ilości

połączonych równolegle żył, zgodnie z poniższą tabelą."

 

:o

 

odległość klawiatury od centrali będzie niewielka . zapewne nie więcej niż 20m kabla.

 

dlaczego skrętka jest be? skoro instrukcja każe to polożę kabel nieskręcany ale co z resztą instalacji?

Czy jeszcze w jakimś miejscu instalacji alarmowej nie można stosować skrętki komputerowej?

 

myślałem że położę sobie instalację alarmową wykorzystując skrętkę komputerową (mam kilkaset m) ale po czymś takim nabrałem wątpliwości.

Nie ma to znaczenia. Możesz wykonać instalację przewodem UTP, tylko przewody UTP są dosyć grube, więc przy dużych systemach zajmują sporo miejsca (zarówno na ścianach, jak i w centrali).

 

chciałem do każdego okna dwuskrzydłowego puścić jeden kabelek skrętki (4 pary) co chciałem wykorzystać tak:

2 kontaktrony połączone szeregowo na dole - 1 para do sygnalizacji otwarcia skrzydeł okna

2 kontaktrony połączone szeregowo na górze - 1 para do sygnalizacji uchylenia skrzydeł okna

czujka inercyjna - 1 para

 

będzie niedobrze skrętką?

Czujka inercyjna potrzebuje dwie pary (zasilanie i wyjście)

 

Pytanie dodatkowe:

 

gdzie dajecie ekspandery wejsc/wyjść? czy jest sens np dać ekspander w garażu i do niego podpiąć część czujników a sam ekspander podłączyć już z centralą jednym kablem? czy lepiej dać obok centrali i tam dociągnąć wszystkie kable z domu?

W systemie powinien panować porządek. Linie nalezy podłączać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od wejścia. Pierwsze 16 linii podłaczamy do centrali, a resztę do modułów rozszerzenia.

Jeśli planujesz zastosować moduły wyniesione (zamontowane poza centralą), to rozsądne jest położyć między centralą, a modułami dodatkowe wolne przewody. Wówczas zawsze łatwiej jest zarządzać wolnymi wejściami w systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosba do _ZBYCH_'a o opinie.

Czy nie bedzie problemow z instalacja kontaktronow w profilu okien firmy DRUTEX:

...

 

oraz czy tez nie bedzie problemu w profilu okna OKNOVID. nazwa profilu GEALAN oto rysunek:

...

 

Mmam do wyboru wlasnie te dwa typy okien i nie wiem czy jak wybiore jedno z nich nie bedzie poznie problem z instalacja kontaktronow

W obu oknach bez problemu można zamontować czujniki kontaktronowe.

Dla mniej wprawnej ręki lepszy jest drugi profil (Gealan). Posiada on zamknięty profil wewnętrzny, więc niby trudniej się w nim wierci, ale przez to, że posiada górną ściankę wzmocnienia, lepsze jest prowadzenie wiertła (trudniej w niekontrolowany sposób rozkalibrować otwór).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu oknach bez problemu można zamontować czujniki kontaktronowe.

.....

 

Serdecznie dziekuje za odpowiedz wiec w przypadku okien DRUTEX musze szukac doswiadczonego instalatora ale jak narazie to nie moge znalez nawet takiego ktory podejmie sie instalacji kontaktronow, na kilka zapytan do roznych firm/instalatorow w moim miescie o taki montaz mowia ze nie robia tylko co najwyzej na zewnatrz profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu oknach bez problemu można zamontować czujniki kontaktronowe.

.....

 

Serdecznie dziekuje za odpowiedz wiec w przypadku okien DRUTEX musze szukac doswiadczonego instalatora ale jak narazie to nie moge znalez nawet takiego ktory podejmie sie instalacji kontaktronow, na kilka zapytan do roznych firm/instalatorow w moim miescie o taki montaz mowia ze nie robia tylko co najwyzej na zewnatrz profilu.

Spytaj się monterów okien, u mnie choć nigdy nie robili po pokazaniu kontaktronu i fotki jak to powinno wyglądać nie było problemu (no i wiedzieli gdzie nie wiercić, żeby nie zepsuć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj się monterów okien, u mnie choć nigdy nie robili po pokazaniu kontaktronu i fotki jak to powinno wyglądać nie było problemu (no i wiedzieli gdzie nie wiercić, żeby nie zepsuć)

 

No dobry pomysl !! Dzieki za podpowiedz! Jak nie uda sie znalez instalatora faktycznie moze to bedzie rozwiazanie. Zdjecia mam ktore umieszczl _ZBYCH_ na forum jak powinno to wygladac ( dzieki dla _ZBYCH_'a ze udostepnil takie fotki z swoich prac bo przydaja sie aby wiedziec jak ma wygladac dobrze zrobiona instlacja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ mógłbyś zerknąć na rozmieszczenie elementów na poniższych rysunkach i wyrazić swoją fachową opinię :) Co byś zmienił, a może wszystko jest do d... :) Chciałbym się zamknąć w kwocie do 3500zł za sam sprzęt bez kabli. Oczywiście będą dodane jeszcze dwa sygnalizatory - zewnętrzny i wewnętrzny.

Druga sprawa to łączenie szeregowe kontaktronów, jak widać będzie ich sporo, czy dobrym pomysłem jest łączenie wszystkich kontaktronów z jednego pomieszczenia razem(szeregowo)?

Dziękuję i pozdrawiam!

Trudno jednoznacznie doradzać, skoro nie znam szczegółów, ale zwróć uwagę na następujące sprawy:

1. Klawiatury widoczne z zewnątrz przy otwartych drzwiach lub bramie garażowej (ryzyko podejrzenia wpisywanego kodu!)

2. Klawiatura w garażu zbędna.

3. Czujka ruchu w wiatrołapie zbędna

4. Czujka dualna w garażu za daleko od bramy (samochód może zasłonić znaczną część pola widzenia czujki)

5. Brak czujek zbicia szyby w pokoju na parterze i w kuchni.

6. Proponuję przynajmniej na okna (drzwi) z tyłu budynku zamontować czujki inercyjne.

7. Jeśli kominek nie będzie pełnił funkcji głównego ogrzewania domu, to czujka dualna w salonie nie jest potrzebna.

8. Czujka tlenku węgla powinna być w holu na ściance obok kominka, a nie gdzieś pod schodami.

9. Sygnalizator wewnętrzny - czy potrzebny? Nie wystarczy piszczyk w klawiaturze?

10. Rozumiem, że świadomie zrezygnowałeś z czujek zbicia szyby na poddaszu?

11. Dopuszczalne jest łączenie kontaktronów jedynie w obrębie jednego okna lub sąsiadujących ze sobą okien połaciowych. Inne przypadki są ryzykowne.

12. Brak czujek dymu

 

_ZBYCH_ dziękuję Ci bardzo za wartościowe porady. Jak mógłbyś napisać jakie czujki inercyjne polecasz i gdzie warto je zamocować.

Zastanawiam się jak rozwiązać sytuację z czujkami zbicia szyby, dawać je w każdym pokoju na tyłach budynku? Czy może zamiast tego powiesić w pokojach czujki PIR? Już teraz jednak widzę że bez ekspandera się nie obejdzie :/

Tak jak piszesz zrezygnuję z klawiatury w garażu, czujkę w garażu przesunę na miejsce klawiatury. Sygnalizator wewnętrzny też pójdzie w odstawkę. Czy lepiej jest umieścić Manipulator w wiatrołapie a klawiaturę strefową na poddaszu czy odwrotnie?

Co sądzisz o czujkach dymu DSC OSD-23AR?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ dziękuję Ci bardzo za wartościowe porady. Jak mógłbyś napisać jakie czujki inercyjne polecasz i gdzie warto je zamocować.

Polecam czujki inercyjne Impaq+ firmy Texecom. Warto je zamontować na wszystkich drzwiach i oknach na parterze, a w wersji oszczędnej przynajmniej na drzwiach i oknach najbardziej zagrożonych atakiem (tył domu, mało widoczne z zewnątrz miejsca).

 

Zastanawiam się jak rozwiązać sytuację z czujkami zbicia szyby, dawać je w każdym pokoju na tyłach budynku? Czy może zamiast tego powiesić w pokojach czujki PIR? Już teraz jednak widzę że bez ekspandera się nie obejdzie :/

Zamiast tego właśnie najlepiej jest zamontować na ramach okien czujki inercyjne.

 

Tak jak piszesz zrezygnuję z klawiatury w garażu, czujkę w garażu przesunę na miejsce klawiatury. Sygnalizator wewnętrzny też pójdzie w odstawkę.

Ok.

 

Czy lepiej jest umieścić Manipulator w wiatrołapie a klawiaturę strefową na poddaszu czy odwrotnie?

Stosując klawiaturę strefową niewiele zyskasz (finansowo), a stracisz komfort obsługi systemu (bo klawiatura strefowa nic nie pokazuje - taki włącznik kodowy).

 

Co sądzisz o czujkach dymu DSC OSD-23AR?

Czujki OSD-23 nie są czujkami kanadyjskiej firmy DSC, a czujkami polskiej firmy LEP. Nie mam zdania o tycz czujkach, bo nie montuję ich (jak dla mnie, to są za duże, a przez to mało estetyczne). Montuję czujki ADR polskiej firmy POLON (specjaliści ochrony p.poż).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Klawiatura w garażu zbędna.

 

Dlaczego? Gdzie w takim razie wpisujemy kod odbezpieczający alarm?

 

MCB

W tym konkretnym przypadku jest przejście z garażu do wiatrołapu, gdzie jest zamontowany manipulator, więc uważam, że nie ma sensu dublować manipulator dwa metry dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujka inercyjna potrzebuje dwie pary (zasilanie i wyjście)

 

a można ją podłączyć do centrali w konfiguracji 2EOL ?

oglądałem jakąś czujkę inercyjną i miała oprócz zasilania i alarmu jeszcze parę antysabotażową... aż się prosi żeby to sparametryzować

Nie można, a TRZEBA!

Chyba żaden rozważny instalator świadomie nie rezygnuje z dobrodziejstwa linii 2EOL :wink:

Wszystkie czujki posiadają osobno wyjście alarmowe i wyjście sabotażowe.

Podłączenie czujki w konfiguracji 2EOL (dwa rezystory odpowiednio zamontowane w czujce, parametryzujące linie dozorową) umożliwia sygnalizowanie na jednej parze przewodów stanu dozoru, alarmu i sabotażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam w ofercie zaproponowaną centralę alarmowa DSC 1616 , czujniki PIR KX15 DD i 3 czujniki PIR+MW NEXT DUO- co myslicie o tym sprzęcie?

Centrala jako tylko prosty system alarmowy jest dobra, natomiast czujniki absolutnie odradzam ( next duo czasami sam się zakłóca)lepiej zastosować czujniki simensa albo tańsze DSc Encore lub Satel aqua plus zamiast KX154dd a zamiast duo Satel cobalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programujesz linię jako typ reakcji: 82 - Zał/wył czuwanie. Następnie w opcji niżej ustawiasz tryb załączenia, gdzie masz do wyboru: pełne, bez wewnętrznych i bez wewnętrznych - opóźnienie na wejście = 0.

 

 

zbychu ! super dzieki za porady ! wszystko dziala jak powinno. tylko w programie dloadx jak sie ustawia typ 2 lub 3 to po zapisaniu wskakuje spowrotem typ 1 mimo ze zaprogramalo sie jako 2. dziwne... pewnie blad w programie.

 

tak czy inaczej wszystkie oczekiwania zostaly spelnione a i moj instalator sie czegos nauczyl ;)

 

dzieki zbychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...