Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ponownie na forum. ZBYCHU, znalazłam nowego instalatora, niestety bez autoryzacji, ot gość dłubie sobie po godzinach, ale ponoć dłubie już ładnych kilka lat, więc pozostaje mi zawierzyć fachurze i dać mu podłubać w naszym domku. Dzięki za dotychczasową pomoc, jednak mam kilka pytań, po jakże wyczerpującym przeglądaniu tego forum i innych stron z opisem sprzętu. mianowicie ze względów estetycznych zdecydowaliśmy o zastosowaniu czujek MATRIX, tam gdzie jest zagrożenie wzbudzenia alarmu od kominka oraz na strychu (w miejsce Cobaltów uprzednio planowanych), czujek dualnych FLASH (PIR+stłuczenie szkła) w pozostałych pomieszczeniach, a ponadto przy czujkach MATRIX dodatkowo czujki stłuczenia GBDII. Oczywiście wszędzie kontaktrony wpuszczane w oknach. Teraz pytania:

1. co to jest antymasking, który był w Cobaltach, a w Matrixach go nie ma? czy jest to takie konieczne?

2. gdzie można nabyć te pierścienie neodymowe, i czy mogą być takie o tak dużej sile magnesu do dowolnych kontaktronów? ja chcę, które kiedyś doradzałeś ZBYCHU - te CMINI (gdzieś na początku tego forum), czy te MC340 (tylko na kontaktronach chcę zrealizować funkcję zabezpieczenia jak będą zwierzęta w domu);

3. fachurcio naliczył 54 linie z wszystkich czujek i kontaktronów, więc pytanie - czy Integra64 to dobry wybór??? czy może już na przyszłość wziąć INT128??? Może dojdzie kiedyś jakaś bariera w ogrodzie, może kamerki po obrysach domu (a mam więcej niż 4 rogi elewacji). Nie ma już gdzie podłączyć czujek inercyjnych, nawet gdybym się zdecydowała. Kabli zresztą też nie ma. Co sądzisz o tym wszystkim ZBYCHU???

Ostatnie pytanie związane jest z tą parametryzacją lini, co pisałeś kilka wątków powyżej. Jak to zrealizować (konfiguracja 2EOL), chciałabym, żeby mój gość tak podłączył czujki, ale nie za bardzo wie jak. Możesz sprecyzować jakie te rezystory i jak to połączyć w czujkach (Matrix, Flash i iGBDII)?

Pozdrawiam

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm to chyba nastepny fachowiec Cie robi w bambuko. Dłubiac kilka lat nie można nie wiedzieć co to 2EOL.

parametryzacja polega na rozrożnieniu stanu aktualnego linni na zasadzie różnicy rezystancji.

W przypadku podwójnego EOLA są rozróżniane trzy stany: linia zamknięta ( stan normalny - centrala widzi wtedy pojedynczy rezystor),

linia otwarta (jesli np. otwarte okno lub poruszamy sie w promieniu potrzenia czujnika - centrala widzi wtedy sume dwuch rezystorow), sabotaz (np. przeciety przwod, otwarty czujnik - rezystancja nieskonczonosc).

Polega to na umieszczeniu 2 rezystorow w czujniku jeden rownolegle w wejcie alarmowe (NC) drugi szeregowo z wyjscia alarmowego na styki sabotazowe.

A wlasciwie jest jeszcze czwarty stan, ktory dzieki podwójnemu eolowi mozemu stwierdzic ( usterka linii - zwarcie)

Moze to fachowcowi w czyms pomoze;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy moduł powiadamiania firmy ochraniarskiej winien byc montowany przez ta firme, czy tez lepiej taki modul zalozyc we wlasnym zakresie (a firma pozniej go konfiguruje)

 

2. Czy montaz w konfiguracji EOL2 powinna obejmowac oprocz kontaktronów także czujki inercyjne?

 

 

Możesz kupić sobie nadajnik i chociaż niechętnie, ale pewnie agencja zaprogramuje Ci go o ile działają na takim sprzęcie. Tylko czy warto bo tak naprawde nikt nie weźmie odpowiedzialnosci za wadliwe działanie tego urządzenia "oni przecież go tylko zaprogramowali" ja bym tu nie szukal oszczędnosci niech zakładają swój i spisz spokojnie. W razie czego warto miec tylko niezależnego instalatora, który odczyta nam zdarzenia z systemu (centrali) i mamy porównanie z wydrukiem na stacji monitorowania. Wtedy wszystko widac i nie ma żadnych wątpliwości.

 

Co do konfiguracji 2EOL to polecam ją we wszystkich rodzajach czujników czyli w czujnikach inercyjnych też. Jak już pisalem umożliwia to szybką diagnostykę w razie jakiejś awarii, mamy zabezpieczony przewód (na wypadek wwiercenia się w niego (np. podczas montażu obrazka)

Zdaje sobie sprawe że czujniki typu kontaktron lub inercyjny sa niewielkich rozmiarów i troche jest problematyczne upchanie w nie rezystorów, ale naprawde warto i jesli kiedykolwiek ktos już to robił to napewno nie będzie miał z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź BANKO! Jakbyś jeszcze mi napisał jakiej wartości te rezystory mają być, tak żebym wiedziała jak patrzyć na ręce fachowca, bo jak mu powiedziałam o tej konfiguracji 2EOL, to powiedział, że owszem, wie o co chodzi, ale na dalsze moje kobiece dociekliwości - nie umiał już odpowiedzieć (widać, że nie wiedział, a nie nie chciał powiedzieć!). Kurcze, nie straszcie mnie, że może jest słaby ten gość. Nie wymagam bóg wie czego, chcę tylko prostego alarmu, który już przez sam fakt zaistnienia odstraszy potencjalnych łebków, żądnych zbrojenia czegoś, zwędzenia jakichś drobiazgów, by później zamienić to na flaszkę.

Co sądzicie o tej centrali? wystarczy ta INT64?

Pozdrawiam

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź BANKO! Jakbyś jeszcze mi napisał jakiej wartości te rezystory mają być, tak żebym wiedziała jak patrzyć na ręce fachowca, bo jak mu powiedziałam o tej konfiguracji 2EOL, to powiedział, że owszem, wie o co chodzi, ale na dalsze moje kobiece dociekliwości - nie umiał już odpowiedzieć (widać, że nie wiedział, a nie nie chciał powiedzieć!). Kurcze, nie straszcie mnie, że może jest słaby ten gość. Nie wymagam bóg wie czego, chcę tylko prostego alarmu, który już przez sam fakt zaistnienia odstraszy potencjalnych łebków, żądnych zbrojenia czegoś, zwędzenia jakichś drobiazgów, by później zamienić to na flaszkę.

Co sądzicie o tej centrali? wystarczy ta INT64?

Pozdrawiam

Ania

Lepjej znajdź sobie następnego instalatora takiego który wie przynajmniej co to DEOL , jeśli masz takie plany (rozbudowa systemu) to kup INT 128. Co do czujek Matrix to rozumiem że chodzi o Pyronix Matrix ? (Jedne z tanszych i psujących sie czujek na rynku - odradzam , jeśli już chceż oszczedzać to jednak kup już Cobalty

Odpowiednie rezystory są w pudełku z centralą, jeśli chcesz prostego systemu to skąd 54 linie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mianowicie ze względów estetycznych zdecydowaliśmy o zastosowaniu czujek MATRIX, tam gdzie jest zagrożenie wzbudzenia alarmu od kominka oraz na strychu (w miejsce Cobaltów uprzednio planowanych), czujek dualnych FLASH (PIR+stłuczenie szkła) w pozostałych pomieszczeniach, a ponadto przy czujkach MATRIX dodatkowo czujki stłuczenia GBDII.

Proponuję jednak rozważyć inne czujki, niż MATRIX i GBDII. To kiepskie czujki. Ponad to zapytaj instalatora, czy posiada tester czujek zbicia szyb, bo bez tego nie ustawi prawidłowo czujek.

 

Teraz pytania:

1. co to jest antymasking, który był w Cobaltach, a w Matrixach go nie ma? czy jest to takie konieczne?

Antymasking, to funkcja wykrywania zasłonięcia czujki. W domu zbędna.

 

2. gdzie można nabyć te pierścienie neodymowe, i czy mogą być takie o tak dużej sile magnesu do dowolnych kontaktronów? ja chcę, które kiedyś doradzałeś ZBYCHU - te CMINI (gdzieś na początku tego forum), czy te MC340 (tylko na kontaktronach chcę zrealizować funkcję zabezpieczenia jak będą zwierzęta w domu)

Np. TU

Mogą być zastosowane do wszystkich standardowych kontaktronów . Jedynie w kontaktronach spolaryzowanych trzeba uprzednio przetestować.

 

3. fachurcio naliczył 54 linie z wszystkich czujek i kontaktronów, więc pytanie - czy Integra64 to dobry wybór??? czy może już na przyszłość wziąć INT128??? Może dojdzie kiedyś jakaś bariera w ogrodzie

Integra 128 jest raptem o około 50 zł droższa, więc jeśli przewidujesz rozbudowę systemu, to na pewno warto zainwestować w centralę o większej pojemności.

 

może kamerki po obrysach domu (a mam więcej niż 4 rogi elewacji).

Kamery nie mają związku z systemem alarmowym (to zupełnie osobna instalacja).

 

Nie ma już gdzie podłączyć czujek inercyjnych, nawet gdybym się zdecydowała. Kabli zresztą też nie ma. Co sądzisz o tym wszystkim ZBYCHU???

Szkoda, że nie możesz zastosować czujek inercyjnych. Co o tym sądzę? :roll:

Poszukaj instalatora o odpowiednich kwalifikacjach, bo system, który chcesz mieć nie należy do prostych. Żeby się nie okazało, że przerośnie to Twojego instalatora i zostawi Ciebie z rozgrzebanym systemem...

 

Ostatnie pytanie związane jest z tą parametryzacją lini, co pisałeś kilka wątków powyżej. Jak to zrealizować (konfiguracja 2EOL), chciałabym, żeby mój gość tak podłączył czujki, ale nie za bardzo wie jak. Możesz sprecyzować jakie te rezystory i jak to połączyć w czujkach (Matrix, Flash i iGBDII)?

Jeśli instalator nie wie, jak podłączyć linie w konfiguracji 2EOL, to źle świadczy o nim.

Wystarczy, jak przeczyta ze zrozumieniem instrukcję instalacji dołączoną do centrali. Tam jest wszystko dokładnie opisane i narysowane.

Odpowiednie rezystory są dołączone do centrali i modułów rozszerzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy moduł powiadamiania firmy ochraniarskiej winien byc montowany przez ta firme, czy tez lepiej taki modul zalozyc we wlasnym zakresie (a firma pozniej go konfiguruje)

Absolutnie nie polecam samodzielnego montażu nadajnika monitoringu.

Agencja montuje i odpowiada za podłączenie, zaprogramowanie i funkcjonowanie nadajnika.

 

2. Czy montaz w konfiguracji EOL2 powinna obejmowac oprocz kontaktronów także czujki inercyjne?

Konfiguracja 2EOL obejmuje wszystkie czujki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Takie pytanie "organizacyjne" : RBetkę mam umieszczoną na szopie budowlanej. Jak będe wstawiał okna i ma być w domu alarm, to musi być też prąd :lol:

Pewno nie jestem sam, że tak miałem. Wcześniej "przenieść" RBetkę do wnętrza, czy już jakieś docelowe pociągnięcie prądu do domu wchodzi w grę ... ?

 

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Takie pytanie "organizacyjne" : RBetkę mam umieszczoną na szopie budowlanej. Jak będe wstawiał okna i ma być w domu alarm, to musi być też prąd :lol:

Pewno nie jestem sam, że tak miałem. Wcześniej "przenieść" RBetkę do wnętrza, czy już jakieś docelowe pociągnięcie prądu do domu wchodzi w grę ... ?

 

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

 

alarm w domu mozna podłaczyc tymczasowo nawet na przedłuzaczu...bo nawet jak ktos przypadkowo(lub celowo)ktos odłaczy to alarm chodzi na akumulatorze. wazne zeby sprawdzac chociaz co 2 dni czy wszystko wpozadku a najlepiej zeby stacja monitorowania miala informacje o braku 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZBYCHU! aleś dosunął kobiecie! Dlaczego nie napisałeś od razu jakie czujki wybrać do tych FLASH dualnych? Dawaj namiary, bo mój gość pędzi w tą sobotę po towar i tam ma zamówione te MATRIXY, a one ponoć kiepskie?! Nie dołujcie kobitki, nie mam szans na instalatora innego, miałam tego licencjowanego a SATELA i też mi radził te GBDII, FLASH i MATRIXY by całość jakoś wyglądała. Radź ZBYCHUNIU szybciutko, bym mogła jakoś wpłynąć na gościa i może zmienimy jeszcze zamówienie. Jeszcze raz: co mam wziąć: FLASH -dualna pir+stłuczenie (może być?! - pasuje mi bo dwa w jednej), MATRIX- pir+MW - co zamiast? Cobalt zwykły?, GBDII - co w zamian by ciągnęła do 8-9 m najdalsze okno (ale tylko jedno w salonie, inne są już bliżej). Kontaktrony - sprawa jasna. Inercyjne - do pomyślenia w przyszłości bo wezmę INT128 jak radzą tu inni (i mają rację, ja też tak myślałam, ale mój bezjajeczny fachman (pardon za określenie!) jakoś mi nie doradził.

ZBYCHU dawaj czadu, sobota tuż tuż!

Pozdrawiam

Aniusia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)

Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.

To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronę wcześniej jeden forumowicz mnie powalił na kolana...

Ma w opisie miasto w którym mieszka. Widok domu. I w dodatku zamieścił szczegółowy plan domu z rozmieszczeniem czujek... :o :o :o :-?

Proponuję podać jeszcze kod rozbrojenia alarmu a może lepiej od razu kod serwisowy centrali...

Ludzie. Bierzcie pod uwagę, że to jest forum publiczne i widzą te rzeczy różni ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)

Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.

To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

 

I tu widać fachowość handlowców. W ofercie powinien być, jeśli już ten sprzet Ci ktos zaproponowal modół rozszeżeń MX-16. Samo życie.

Nie wchodź w żadne pyronixy. Weź Paradoxa 748+ ten sam przedział cenowy oczywiście jeśli nie masz wygórowanych wymagań co do podziału na strefy, jeśli jednak chcesz mieć wiecej niż 2 strefy weź Satela troche drozej ale bezstresowo.

Co do pyronixa do przy klawiaturze MX-ICON będziesz musiał nauczyć się jeszcze jednego "alfabetu" żeby zrozumieć o co jej chodzi;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...