Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witam ponownie na forum.

Właśnie wykonałam milowy krok! Zakupiliśmy wszystkie niezbędne podzespoły do systemu przewidzianego w naszym domku. Dzięki za podpowiedzi i nakierowania. Zdecydowałam się jednak na wszystkie czujki siemensa plus kontaktrony, a w przyszłości założę kurtyny na ścianach nad oknami (od zewnątrz oczywiście) i tym samym rozwiążę problem czujek wibracyjnych, stłuczeń itp. Położymy w ociepleniu kable na przyszłość, do tych właśnie kurtyn. Mam w związku z tym pytanie, czy jak mam na ścianie 3 okna (szerokość całej ściany około 8 metrów), to czy wystarczy jeden czujnik kurtynowy by objął wszystkie te okna? Czy można tak pochylić ten czujnik by "koniec jego widzenia" wchodził na dolną część ściany tak, by mogły pod ścianą biegać koty i psy, a jak podejdzie człowiek do okna to czujka zadziała? Proszę o wyjaśnienie, czy dobrze rozumuję istotę działania takiej kurtyny. Na mój babski łeb, ta kurtyna to jak odwrócony w dół wachlarz, rozłożony 180st. Czy tak??? Chyba można go tak lekko pochylić (np 5st od pionu) w stronę dołu elewacji, by swym zasięgiem obmywał jedynie płaszczyznę do parapetów okien?

Aaa... jeszcze jedno, mam pytanko, czy czujki, te moje IR120, można wieszać w salonie pod sufitem? Salon ma 3 metry wysokości, a podobno trzeba je dać na max. 2,4 m. Co o tym sądzisz ZBYCHU?

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

również potrzebuję pomocy w sprawie doboru instalacji alarmowej.

Z tego co ustaliłam z instalatorem ma to być Ca-10 (cięcie kosztów z integry) Sam alarm ma służyć oczywiście jako alarm, a dodatkowo ma sterować roletami ( przy zazbrajaniu stref rolety mają się zamykać i na odwrót).

W domu pociągnięte są kable ale wyłącznie na czujniki wewnętrzne.Na etapie kładzenia kabli nie myśleliśmy o kontraktorach itp.

I tu chyba nasz błąd bo z tego co czytam to czujniki to wątpliwy element systemu.

Dodatkowo o zgrozo mamy kota! Nie będe go szukać przed każdym wyjściem żeby zamknąć go w pomieszczeniu bez czujnika. Potrzebne są jakieś czujniki które nie wykryją tego wariata....

Kolejnym "plusem" jest wielkie patio w salonie w którym prawdopodobnie kot będzie najczęściej przebywał.

 

Dom ma poddasze z dwoma wyjściami balkonowymi, oknami połaciowymi. Na parterze są 4 okna + duże patio. Same łatwo dostępne wejścia dla potencjalnego złodzieja :evil:

 

Jaki system alarmowy poleciacie? Proszę pomórzcie bo inaczej kotek będzie robił za koguta na dachu ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja z pytaniem

Jest tak:

w drzwiach wejściowych dwa kontaktrony. Trzy klawiatury (wejście, garaż i góra)

Centrala DSC5020

Stan pożądany: przy włączeniu nocnym (górną klawiaturą) przy otwarciu drzwi (działają oba kontaktrony) alarm wywołany bez zwłoki na wejście.

Przy wyjściu i uzbrojeniu systemu normalnym jest zwłoka na wejście.

Chodzi o to, że dysponując dwoma liniami z drzwi wejściowych tak je zdefiniować aby nie przełączać się między posystemami a mieć zakładaną funkcjonalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że chodzi tylko o te dwie czujki to da sie to zrobic w nastepujacy sposób:

jeden kontaktron w 1 podsystemie, drugi w 2. Klawiatura w wejsciu i w garazu w 1 podsystemie na pietrze w 2. Jeden kontaktron programujesz jako opóźniony i przypisujesz do 1 podsystemu, drugi jako natychmiastowy i do 2 podsystemu. Potrzebny bedzie tez 1 przekaznik. Potrzebujemy zaprogramowac wyjscie PGM na zalaczenie 1 strefy i wysterowac nim przekaznik, ktory bedzie zamykał i otwierał nam linie w 2 podsystemie (linia załąćzenie częsciowe) czesciowe dlatego ze musimy blokowac kontaktron nr 2 bo w momencie otwarcia drzwi wywolywał by nam alarm. Wiec Linia z kontaktronu 2 tez musi byc zaprogramowana jako warunkowa w 2 podsystemie. Natomiast bedąc na górze załaczamy całą 2 strefe wtedy kontaktron nr 2 działa nam natychmiastowo.

ALE CZY TO JEST NAJSZCZESLIWSZE ROZWIAZANIE?? Co jesli zazbroimy na noc i ktoś zechce wejść do domu np. syn z dyskoteki;-) wtedy ma dwa wyjscia albo siedzi pod drzwiami, albo wchodzi z alarmem i wszyscy wiedza kiedy skonczyl imprezowac;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę też kombinowałem w tym kierunku. W domu oczywiście są kontaktrony w oknach jako 03, czujki PIR w pokojach itd. zdefiniowane 03 i 05.

Kombinowałem tak że wszystkie linie poza tymi dwoma kontaktronami przypiszę do obu podsystemów i klawiatury i kontaktrony w drzwiach jak sugerowałeś.

Myślałem że jak włączę system w trybie domowym klawiaturą na górze to aktywna będzie linia z kontaktronem powiedzmy "2" jako 03. Jak bym uzbrajał system klawiaturą przy drzwiach to byłby typowy stan z kontaktronem "1" jako 01. Tyle że myślałem że ten drugi przy wejściu do domu będzie nieaktywny, bo nieprzypisany do włączonego podsystemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ważna sprawa nie wszyscy o tym wiedza a dowiaduja sie najcześciej po fakcie: Jesli mamy linie sypialniane i uzbroimy kodem system to po wejsciu i naruszeniu czujnika wejscia/wyjscia czujniki te nas ignoruja przez czas na wejscie natomiast po uzbrojeniu przyciskiem funkcyjnym Away nie mamy tego problemu działaja wtedy jak natychmiastowe może to niekiedy być otwartą droga dla potencjalnego zlodzieja, który może miec w ten sposób możliwosc unieszkodliwienia np nadajnika. To takie moje prywatne spostrzeżenia dlatego zawsze zalecam uzywanie przyciskow funkcyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

...a w przyszłości założę kurtyny na ścianach nad oknami (od zewnątrz oczywiście) i tym samym rozwiążę problem czujek wibracyjnych, stłuczeń itp. Położymy w ociepleniu kable na przyszłość, do tych właśnie kurtyn. Mam w związku z tym pytanie, czy jak mam na ścianie 3 okna (szerokość całej ściany około 8 metrów), to czy wystarczy jeden czujnik kurtynowy by objął wszystkie te okna? Czy można tak pochylić ten czujnik by "koniec jego widzenia" wchodził na dolną część ściany tak, by mogły pod ścianą biegać koty i psy, a jak podejdzie człowiek do okna to czujka zadziała? Proszę o wyjaśnienie, czy dobrze rozumuję istotę działania takiej kurtyny. Na mój babski łeb, ta kurtyna to jak odwrócony w dół wachlarz, rozłożony 180st. Czy tak??? Chyba można go tak lekko pochylić (np 5st od pionu) w stronę dołu elewacji, by swym zasięgiem obmywał jedynie płaszczyznę do parapetów okien?

 

Aniu, o wadach czujek zewnętrznych pisałem już wielokrotnie. Temat czujek zewnętrznych jest znacznie trudniejszy, niż się wydaje. Naprawdę trzeba sporo wiedzy i praktyki, aby zaprojektować i wykonać taki system.

Kilka podstawowych zasad:

- nie należy wykorzystywać maksymalnego zasięgu czujek (a tym samym ustawiać czułość na max.). Mimo wyższych kosztów, warto zamontować więcej czujek obejmujących mniejsze pole działania. To pierwszy krok do zmniejszenia ilości fałszywych alarmów.

- czujki podczerwieni w różnych warunkach mają różny zasięg. Czasem zasięg może się zwiększyć nawet dwukrotnie! Należy mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku, kiedy czujka jest skierowana w stronę nieprzejrzystego ogrodzenia i może wykrywać obiekty poza terenem naszej działki (np. duże samochody)

- należy unikać montowania czujek z polem widzenia skierowanym w stronę słońca (nawet czujek dualnych!).

- przy projektowaniu takiego systemu należy uwzględnić sposób zagospodarowania terenu w polu widzenia czujek (rośliny, elementy architektury ogrodowej, wystające elementy na elewacji, np. wystające ramki wokół okien, itp.)

Odnośnie Twojego pytania o możliwość odchylenia czujki od pionu, to zależy od wielu czynników. Generalnie na ten temat musi się wypowiedzieć Twój instalator, który dokonując wizji lokalnej i posiadając wiedzę i praktykę (zakładam, że takową ma) sam oceni, co można, a co nie.

 

Aaa... jeszcze jedno, mam pytanko, czy czujki, te moje IR120, można wieszać w salonie pod sufitem? Salon ma 3 metry wysokości, a podobno trzeba je dać na max. 2,4 m. Co o tym sądzisz ZBYCHU?

Pozdrawiam!!!

Producent nie bez powodu podaje min. i max. wysokość montażu danego czujnika. Czujka jest konstruowana przy określonych założeniach. Zmiana warunków pracy czujki może wpłynąć na jej skuteczność oraz fałszywe alarmy.

Zwiększenie wysokości montażu zmieni charakterystykę pola widzenia czujki i czujka może o wiele gorzej wykrywać obiekty.

W uproszczeniu pisząc, zasada działania czujki podczerwieni jest taka, soczewka (lub lustro - w przypadku czujek lustrzanych, do jakich zalicza się Twój Siemens IR120C) dzieli pole widzenia w pionie i poziomie na kilkanaście - kilkadziesiąt pól. Obiekt przechodzący z jednego do drugiego pola wywołuje kryterium alarmu. Podnosząc czujkę do góry spowodujesz, że ruch pod czujką i blisko czujki może być gorzej wykrywany. Jeśli musisz zmienić wysokość montażu, to przed montażem należy wykonać próbę działania w planowanym miejscu montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujka inercyjna w większości przypadków wykrywa już próbę wyłamania okna lub wybicia szyby (czujka inercyjna działa na drgania, więc wykrywa wszelkie uderzenia w szybę lub ramę okna lub drzwi). Kontaktron wykrywa otwarcie okna (lub drzwi), ale także wykrywa nie zamknięte okno przy uzbrajaniu systemu

a jak zabezpieczyć zwykłe okno tarasowe z roletą ?? w tej chwili mam tam czujkę dualna i czegoś mi tam brakuje

 

czy z tego co piszesz wynika że najlepsze by było dać tam kontaktron na roletę a czujkę inercyjna na szybę ??

 

a może zamontować kamery ?? na meneli złomiarzy wystarczy ??

Nie podałeś zbyt wielu szczegółów, aby można było coś konkretnie doradzić.

Kontaktron na rolecie może się sprawdzić, ale nie koniecznie. Zdarzyło się w pewnym obiekcie, że złodzieje rozcięli pancerz około pół metra od dołu i przełamali pancerz na środku wyciągając go z prowadnic. Albo wiedzieli, że na rolecie jest kontaktron, albo się tego spodziewali.

Czujka inercyjna montowana na ościeżnicy okna tarasowego może nie wykryć pokonywania rolety (zależy od wielu czynników), ale wykryje próbę pokonania okna.

Wniosek: kontaktron na rolecie nie wystarczy - może stanowić uzupełnienie systemu. System podstawowy, to kontaktron i czujka inercyjna na oknie.

 

Odnośnie kamer, to zastanów się czemu mają służyć. Jeśli ich widok ma odstraszać złodzieja, to wystarczą same atrapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ZBYCHA

Czy adres w stopce jest aktualny? Wysłałem tydzień temu maila w sprawie alarmu w domu. Nie wiem czy dostałeś.

Owszem, adres jest aktualny. Jestem bardzo zajętym człowiekiem. W wolnych chwilach mogę odpowiadać na pojedyncze pytania. Przykro mi, ale aktualnie niestety nie mam czasu na odpisywanie na taki referat, jaki mi przysłałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

mam małe pytanko - jaki zamontować kontaktron do rolety zew. i w którym miejscu.

 

ps. Zbychu jesteś ok, czytam Cię w róznych wątkach i myślę, że powinieneś dostać medal. Uznanko stary i szacunek.

arek

Dziękuję za uznanie.

 

Czy rolety są już zamontowane? Jeśli tak, to w jaki sposób? (najlepiej wklej zdjęcia).

Jeśli rolety nie są jeszcze zamontowane, to zamów rolety z wbudowanym czujnikiem. Takie czujniki przeznaczone do wmontowania w rolety produkuje firma ANWIS

 

Czasem w roletach już zamontowanych nie da się zamontować czujników, bo nie ma na nie miejsca :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ZBYCHU za odpowiedź. Jestem aktualnie po montażu systemu, jednak nie do końca jest jak powinno. Mianowicie, czytałam, że czujka MW (taką mam w salonie - IRM120C) jest ciągle pod prądem, a wówczas podobno mikrofale ciągle działają na mieszkańców. ZBYCHU jak to jest, czy da się włączać tą czujkę wtedy gdy aktywuję system, czy musi cały czas siać promieniowaniem i czy jest ono szkodliwe??? Szczególnie chodzi mi o dziecko, a salon to miejsce przebywania nas przez większość czasu. Instalator nie znalazł w niej niezależnego zasilania dla PIR i MW i mówi, że jak podłączy w stan: "czujka aktywna w stanie czuwania" czy jakoś tam, to przy uzbrajaniu alarmu wyskakuje informacja o naruszeniu i że tak nie może być. Czy wszyscy mający MW w domu muszą być narażeni na naświetlanie?

Jeszcze jedno ważne pytanie, czy kable telefoniczne, a konkretnie YTKSY 3x0,5x2 są uważane jako skrętka? Bo centrala ma problem z identyfikacją rozszerzenia CA64E na tym kablu. Po zdublowaniu kabelków (czyli jedna para jako 1 kabel) zidentyfikowała ten moduł. Jaki kabel uważany jest za skrętkę a jaki nie? W postach duuużo wcześniej pisze, że YTKSY to dobre kable i takie używa się w systemach alarmowych.

Aaa, jeszcze jedno, czy czujki (piry i kontaktrony) przyporządkowane do 1 sterfy mogą też przynależeć do 2 strefy? oczywiście strefy załączane mają być niezależnie, albo 1 albo 2ga, albo 3cia strefa. Chcę podzielić tak, by w 1 sterfie, np znalazły się same kontaktrony w całym domu i PIR w garażu (w domu zostają zwierzęta), w 2giej natomiast cały dół (piry+kontaktr) - jak idziemy spać, w 3ciej calutki dom (jak wszyscy opuszczamy dom). Da się tak?

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...